Teleangiektazja
Co to jest teleangiektazja?
Teleangiektazja, potocznie nazywana pajączkami naczyniowymi, to poszerzone żyłki śródskórne o średnicy od 0,1 do 0,4 mm o sinoniebieskim lub jasnoczerwonym zabarwieniu. Ich kolor uwarunkowany jest miejscem powstawania zmian. Sinoniebieskie zmiany dotyczą żył, czerwone zaś naczyń włosowatych. Teleangiektazja jest najczęstszą formą zaburzeń krążenia żylnego, dotyczy ona częściej kobiet niż mężczyzn. Estrogeny rozluźniają mięśnie naczyń, co powoduje ich rozszerzanie się i powstawanie pajączków naczyniowych.
Teleangiektazja dzieli się na pierwotną (wrodzoną) i nabytą, związaną z wpływem różnych czynników zewnętrznych, dolegliwości skórnych i chorób. Przyczyną powstawania teleangiektazji może być też nieprawidłowa pielęgnacja, ciąża (i związany z nią wzrost progesteronu, który osłabia naczynia), styl życia i uprawiany zawód, długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów, stosowanie laserów biostymulujących, wahania temperatury, wiatr i wysoka temperatura. Zmiany najczęściej można zaobserwować na twarzy, skórze nóg i rąk.
Pojedyncze teleangiektazje są zwykle traktowane i leczone jako defekt kosmetyczny. Wybór metody leczenia zależy od umiejscowienia zmian i ich rozległości. Teleangiektazja usuwana jest poprzez zamknięcie naczynia krwionośnego z obu stron i przerwanie jego ciągłości. Służy do tego szereg metod, w tym skleroterapia, laseroterapia, jonoforeza, elektroliza, elektrokoagulacja, termoliza, kriochirurgia czy też galwanokaustyka.Kuracja przynosi zadowalające efekty.