Nawłoć pospolita - zastosowanie i właściwości

2023-02-07
Nawłoć pospolita - zastosowanie i właściwości

Ziołolecznictwo, znane i cenione od wieków, w ostatnich latach przeżywa swój renesans. Nie tylko medycyna naturalna, ale również ta konwencjonalna coraz śmielej sięga do ziół, pomocnych w wielu bardzo schorzeniach i dolegliwościach. Jednym z takich ziół jest nawłoć pospolita, popularna roślina znana i wykorzystywana od wieków.

Czym charakteryzuje się i gdzie występuje nawłoć pospolita?

Nawłoć pospolita to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych o prostej, lekko rozgałęzionej łodyce dorasta do wysokości ok. 100 cm. Posiada ona dwa rodzaje liści: dużą ilość tzw. liści odziomkowych o jajowatym lub eliptycznym kształcie, oraz niewielkie, lancetowate liście porastające łodygę. Nawłoć jest rośliną miododajną. Kwiat nawłoci, w żółtym kolorze, zbudowany z brzeżnych, nieco większych kwiatów języczkowych i mniejszych, centralnych kwiatów rurkowatych, tworzy kilkukwiatowe koszyczki zebrane w wiechowate kwiatostany. W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą, występującą na obszarze praktycznie całego kraju - na łąkach, poboczach, w lasach, na nieużytkach, a nawet w ogrodach w pobliżu zabudowań. Ziele rozmnaża się przez wysiew. Lekkie i puchate nasiona nawłoci pospolitej roznoszone są głównie przez wiatr, ale również i przez owady. Roślina, w dawnej medycynie ludowej znana jako złota rózga, złota dziewica, ziele pogan, włoć, lub złotnik, jest bardzo ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze.

  • Naturalność

Nawłoć pospolita - właściwości lecznicze

Właściwości nawłoci w medycynie niekonwencjonalnej są znane i wykorzystywane niemalże od tysiącleci. Tajemnica jej popularności tkwi w niezwykłym bogactwie zawartych w niej substancji aktywnych. Roślina stanowi źródło związków, w które wchodzą m.in.:

  • saponiny - o działaniu przeciwzapalnym i oczyszczającym, przyspieszającym proces spalania i trawienia tłuszczów,
  • alkaloidy - wykazujące działanie przeciwbólowe i przeciwbakteryjne, oraz pobudzające ośrodkowy układ nerwowy,
  • glikozydy flawonowe - o silnym działaniu antyoksydacyjnym, zmniejszające ryzyko chorób spowodowanych stresem oksydacyjnym, jak np. cukrzyca, miażdżyca czy nawet choroby nowotworowe.

Ponadto nawłoć zawiera znaczne ilości garbników o właściwościach ochronnych i ściągających, pomocnych w podrażnieniach, odparzeniach i odmrożeniach skóry, oraz olejków eterycznych o działaniu przeciwbakteryjnym i antywirusowym, oraz antyseptycznym. Jest również bogatym źródłem witamin, głównie witaminy C.

Nawłoć - działanie i zastosowanie

Ziele nawłoci jest wykorzystywane w bardzo wielu schorzeniach. Na co działa nawłoć? Nawłoć pospolita wykazuje szerokie spektrum wspomagające, a jego zasięg jest bardzo różnorodny. Działanie lecznicze nawłoci, oparte na obfitości zawartych w niej związków i minerałów, jest wielorakie. Wymienić tu należy chociażby działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, antywirusowe i antybakteryjne, uszczelniające naczynia krwionośne, napotne, wspomagające proces trawienia, czy działanie moczopędne. We wszystkich tego typu schorzeniach i dolegliwościach wspomoże nawłoć pospolita. Na co pomaga w schorzeniach i defektach skórnych? Z powodzeniem może być zastosowana w zabiegach odnawiajacych i ujędrniających skórę, rozjaśni cerę, złagodzi objawy trądziku, czy zapalenia mieszków włosowych. Ziele nawłoci przyniesie ulgę we wszelkiego typu dolegliwościach trawiennych, jak niestrawność czy wzdęcia. Pomoże w schorzeniach nerek i dróg moczowych, świetnie nadaje się jako płukanka jamy ustnej i gardła. Ale to nie wszystko. Do czego może być użyta nawłoć pospolita? Zastosowanie jej znacznie przyspieszy proces gojenia się ran, może również, w połączeniu z innymi ziołami, wspomóc w złagodzeniu objawów przeziębień i grypy, jako środek napotny i immunostymulujący.

Jak każde zioło, nawłoć ma również swoje przeciwskazania. Nie mogą jej stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z dużą niewydolnością serca czy nerek, przy występowaniu obrzęków. Nie powinny również stosować jej dzieci poniżej 12 roku życia.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

 BARTNIK Miód nawłociowy 0,4 kg.
SĄDECKI BARTNIK

BARTNIK Miód nawłociowy 0,4 kg.

21,75 zł
pkt.
24h
 Nawłoć ziele 50g HERBAPOL KRAKÓW
Herbapol

Nawłoć ziele 50g HERBAPOL KRAKÓW

5,58 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4483 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-21
Nie mam uwag.
2024-10-18
Bardzo szybka realizacja zamówienia
pixel