Bergamotka - właściwości, działanie i zastosowanie
Bergamotka, czyli Citrus bergamia należy do rodzaju Citrus. Cytrusy od wieków cenione są ze względu na swoje właściwości lecznicze, dzięki którym znajdują zastosowanie w kosmetyce, medycynie, aromaterapii oraz w gastronomii. Pomarańcza bergamota odznacza się cierpkim i gorzkawym smakiem, zachowując przy tym delikatny aromat. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak wygląda bergamotka i jakie są jej właściwości.
Bergamotka - co to jest?
Roślina uprawiana jest głównie w południowych Włoszech, chociaż plantacje spotyka się także w Turcji, Argentynie, Brazylii i Afryce Wschodniej. Sama nazwa pochodzi od miejscowości Bergamo. Już w XIX wieku włoski lekarz Francesco Calabro zainteresował się przeciwzapalnymi właściwościami bergamotki. Owoc jest okrągły i żółty o cienkiej skórce. Może być wykorzystywany do produkcji olejków eterycznych o licznych właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych. Jego barwa zależeć będzie natomiast od pory roku. Waha się od ciemnożółtej do zielonej. Kwiat bergamotki charakteryzuje się białym zabarwieniem.
Bergamotka - właściwości lecznicze
Odpowiedzmy teraz na pytanie, jakie właściwości ma bergamotka i na co pomaga. Roślina stanowi bogate źródło polifenoli, czyli substancji aktywnych biologicznie o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Pozwala obniżyć stężenie glukozy we krwi, dzięki czemu może być stosowana w profilaktyce stanów przedcukrzycowych u osób z zespołem metabolicznym. Bergamotka wykazuje także działanie ochraniające mięsień sercowy u pacjentów w trakcie chemioterapii.
Dodatkowo pozytywnie wpływa na działanie systemu nerwowego oraz stan wątroby. Bergamotka na cholesterol może być stosowana u osób z zespołem metabolicznym, który może doprowadzić do rozwinięcia się poważnych chorób kardiologicznych w tym miażdżycy. Olejek wykazuje skuteczność w zwalczaniu wirusów, bakterii oraz grzybów, stanowiąc świetne narzędzie w walce z infekcjami. Sprawdza się w leczeniu grypy, zapalenia migdałków oraz jako preparat przeciwkaszlowy.
Roślina pomaga również osobom zmagającym się z nadwagą. Jak działa bergamotka na odchudzanie? Badania potwierdzają skuteczność w redukcji masy ciała nawet o 14,8%. Pozytywnie wpływa także na wskaźnik BMI u osób otyłych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Jakie zastosowanie znajduje bergamotka w kosmetyce?
Olej z bergamotki znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Może być z powodzeniem wykorzystywany w perfumach oraz olejkach do masażu. Znane są jego właściwości przeciwzapalne i kojące. Często spotykane są kompozycje zapachowe z dodatkiem kolendry. Bergamotka jest dodatkiem wielu kremów, balsamów oraz środków myjących. Wykazuje przy tym działanie antystresowe i relaksacyjne. Z tego powodu bergamotka stosowana jest także jako olejek do aromaterapii oraz składnik perfum. Pozwala również łagodzić i niwelować odczuwanie dolegliwości bólowych. Warto zatem wypróbować olejki eteryczne i kosmetyki na bazie naturalnego wyciągu z tej rośliny.