Karczochy - właściwości, działanie i zastosowanie
W XXI wieku w ramach leczenia różnego rodzaju dolegliwości stosuje się środki farmakologiczne. Wciąż jednak dużą popularnością cieszą się preparaty przygotowywane na bazie ziół i roślin o właściwościach leczniczych - do takich zaliczają się np. karczochy. Jakie są ich właściwości i zastosowanie?
Karczochy - co to jest?
Karczoch to roślina warzywna, która należy do roślin astrowatych. Zwraca ona na siebie uwagę z powodu charakterystycznego ubarwienia (jest to mix zieleni oraz fioletu).
Karczochy są cenione przede wszystkim z uwagi na swoje walory smakowe - gatunek ten cechuje się lekkim, ale wyczuwalnym aromatem orzechowym. Atuty kulinarne to cenna, ale nie jedyna korzyść związana z karczochem. Już od setek lat ceni się bowiem również właściwości lecznicze omawianej rośliny (według niektórych źródeł wiedzę na ten temat posiadali już ludzie żyjący w czasach starożytnych).
Karczoch zwyczajny - działanie
Trudno opisać w jednym miejscu wszystkie korzyści, jakie może dać nam wyciąg z karczocha. Jeśli chodzi o ziele karczocha, właściwości wynikają ze składników zawartych w tej roślinie. Ważne są w szczególności następujące związki: kwas ferulowy, cynaryna oraz kwas chlorogenowy.
Ponadto, rośliny te są również źródłem bogatym w takie niezbędne dla funkcjonowania człowieka składniki odżywcze jak np.:
- błonnik,
- witaminy: B1, B2, B3 oraz B6,
- kwas foliowy,
- białko,
- żelazo,
- wapń.
Składniki te są ważne np. dla odporności organizmu.
Karczoch - właściwości lecznicze
Jedną z zalet tej rośliny jest fakt, że nie pomaga ona wyłącznie w przypadku jednego, konkretnego schorzenia. Jeśli chodzi o karczochy, zastosowanie wyciągu może okazać się cenne w tak różnych problemach zdrowotnych jak np.:
- wysoki poziom cholesterolu we krwi - karczochy na cholesterol to jeden z popularniejszych sposobów ich zastosowania,
- cukrzyca - jest to możliwe z uwagi na fakt, iż opisywany gatunek zawiera inulinę, tj. składnik, który reguluje stężenie cukru w ludzkiej krwi,
- problemy żołądkowe, w tym w szczególności nudności - dzieje się tak, ponieważ wyciąg z karczocha pomaga w oczyszczeniu żołądka z toksycznych substancji, a także innych szkodliwych produktów powstających wskutek przemiany materii,
- wyciąg z karczocha na odchudzanie - poprawia działanie układu pokarmowego i pobudza procesy metaboliczne,
oraz wiele innych. Przykładowo, ciekawym i skutecznym rozwiązaniem jest karczoch na wątrobę. Zastosowanie wyciągu podczas regeneracji wątroby wciąż jeszcze nie wyczerpuje wszystkich możliwości, ponieważ środek ten ma również cenne właściwości, które zapobiegają procesowi starzenia się organizmu, a nawet - zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych.
Karczoch - przeciwwskazania
Jak widzisz, karczoch to roślina, która ma cenne właściwości lecznicze. Nie oznacza to jednak, że można ją stosować bez refleksji. Wręcz przeciwnie - warto pamiętać o przeciwwskazaniach. Zasadniczo, nie powinno się stosować wyciągu w przypadku osób, które cierpią m.in. na takie problemy zdrowotne jak:
- kamica żółciowa,
- niedrożność dróg żółciowych,
- alergie na rośliny wywodzące się z rodziny astrowatych (rzadko zdarza się, by karczoch powodował problemy natury alergiczne, ale jeśli się tego obawiasz - skonsultuj problematyczne kwestie z lekarzem).
Wyciąg z karczocha to rozwiązanie, którego stosowanie może przynieść nam liczne korzyści zdrowotne. Możliwości zastosowania są niezwykle szerokie: od walki z problemami trawiennymi, przez działanie odmładzające aż po ochronę przed nowotworem. Wydaje się, że są to wystarczające powody, dla których warto włączyć karczoch (w postaci naturalnej lub w formie suplementu) do swojej codziennej diety.
Z drugiej strony trzeba jednak mieć na uwadze, że sam suplement - choć dość skuteczny - nie zastąpi regularnego wysiłku fizycznego czy zbilansowanej diety dostosowanej do naszych potrzeb żywieniowych. Jeszcze przed skorzystaniem z tego preparatu trzeba mieć na uwadze przeciwwskazania - nierozsądne aplikowanie wyciągu może przynieść odwrotny efekt, tzn. spowodować problemy zdrowotne.