Nostrzyk
Co to jest nostrzyk?
Nostrzyk to rodzaj rośliny z rodziny bobowatych, w skład której wchodzą 22 gatunki. Nostrzyki rosną na terenie Europy, Afryki i Azji, ale największą ich różnorodność obserwuje się na terenach w rejonie Morza Śródziemnego. W Polsce występują cztery gatunki tej rośliny: nostrzyk biały, nostrzyk żółty, zwany też lekarskim, nostrzyk wyniosły i nostrzyk ząbkowany.
Jednym z bardziej znanych gatunków jest nostrzyk żółty, który rośnie właściwie wszędzie – można go spotkać na dużych łąkach, w lasach, zaroślach, nieużytkach czy na obszarach w pobliżu torów kolejowych. Ziele nostrzyka żółtego zawiera garbniki, flawonoidy, związki kumarynowe, melilotynę oraz allantoinę. Nostrzyk żółty wykazuje cenne właściwości lecznicze, co sprawia, że poddany odpowiedniej obróbce znajduje zastosowanie w medycynie.
Wśród najważniejszych właściwości nostrzyka wymienia się:
- działanie uspokajające i wyciszające,
- zmniejszanie krzepliwości krwi,
- wzmocnienie i uszczelnienie naczyń żylnych i limfatycznych,
- zdolność do rozkurczania naczyń krwionośnych,
- zmiękczanie skóry i przyspieszenie gojenia ran,
- działanie przeciwzapalne.
Nostrzyk żółty może być stosowany wspomagająco w przypadku stanów zapalnych skóry, obrzęków, trudno gojących się ran czy ropni skóry. Właściwości tej rośliny mogą docenić także osoby borykające się z żylakami oraz hemoroidami.
Nostrzyk żółty wspiera również procesy trawienne oraz wykazuje działanie przeciwbólowe. Może więc okazać się niezwykle pomocny w zwalczaniu nerwobólów, stanów wyczerpania nerwowego oraz kolki wątrobowej i nerkowej.