Gruczoły ekrynowe
Co to są gruczoły ekrynowe?
Gruczoły ekrynowe to gruczoły potowe w ciele człowieka, odpowiedzialne za termoregulację ciała i usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Pojawiają się one około 4. miesiąca życia płodowego, na początku po wewnętrznej stronie dłoni, na podeszwach stóp i na czole. Z czasem rozwijają się na całym ciele z wyjątkiem warg. Dorosły człowiek ma ich około 2,5 - 5 milionów. Ich brak lub niedobór objawia się podwyższoną temperaturą ciała.
Gruczoły ekrynowe znajdują się w skórze właściwej. Mają one cewkowaty, zakręcony u podstawy kształt i są zbudowane z dwóch części: wydalniczej i wyprowadzającej, zakończonej porem skóry. W ciągu dnia zdrowe gruczoły ekrynowe produkują większość wydzielanego potu (około 300 ml). W jego skład wchodzi woda, mocznik, kwas moczowy, kwas askorbinowy, cholesterol, amoniak, lipidy i chlorek sodu. Dokładne proporcje składników potu wydzielanego przez gruczoły ekrynowe zależne są od diety, klimatu oraz indywidualnych zmian hormonalnych.
Na pracę gruczołów ekrynowych wpływa układ nerwowy. Silne bodźce, np. nagły, stres, może wyraźnie nasilić wydzielanie potu. Aktywność gruczołów może nasilić się również pod wpływem zmian hormonalnych, np. w okresie pokwitania, ciąży oraz meno- lub andropauzy. Wówczas pojawia się nadpotliwość (nadmierne wydzielanie potu). Nadpotliwość można leczyć domowymi sposobami (objawowo, stosując antyperspiranty i blokery potu) oraz, po konsultacji z lekarzem, za pomocą laseroterapii lub botoksu.