Płaszcz hydrolipidowy skóry
Co to jest płaszcz hydrolipidowy skóry?
Płaszcz hydrolipidowy skóry to warstwa ochronna naskórka zbudowana z wody i lipidów. Woda wydzielana jest przez gruczoły potowe, zaś lipidy (sebum), przez gruczoły łojowe skóry. Płaszcz hydrolipidowy odpowiada za właściwe nawilżenie, zabezpieczając dalsze warstwy naskórka przed przesuszeniem i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pomaga on też utrzymywać kwaśne pH skóry. Płaszcz hydrolipidowy jest też odpowiedzialny za wygląd warstwy rogowej naskórka (widocznej gołym okiem).
Płaszcz hydrolipidowy i jego budowa zmienia się z wiekiem. U noworodków i niemowląt skóra pokryta jest tzw. mazią płodową, która z czasem zanika. Płaszcz hydrolipidowy u dzieci nie jest obecny aż do etapu dojrzewania, w którym pojawiają się gruczoły łojowe. U małych dzieci płaszcz hydrolipidowy składa się głównie z lipidów naskórkowych, przez co łatwo o przesuszenie skóry. U nastolatków i młodych dorosłych lipidy naskórkowe pochodzą głównie z gruczołów łojowych. Kolejna zmiana płaszcza hydrolipidowego ma miejsce w okresie przekwitania, gdy gruczoły łojowe pracują mniej intensywnie (skóra staje się bardziej podatna na przesuszenie), a odczyn pH skóry staje się bardziej kwaśny.
Płaszcz hydrolipidowy jest narażony na uszkodzenia pod wpływem wysokich temperatur, gorącego i suchego powietrza oraz nadmiernej ekspozycji skóry na promienie UV. Odbudować można go przy pomocy silnie nawilżających i regenerujących kosmetyków. Powinny one zawierać lipidy, odżywcze witaminy oraz związki nawilżające, w tym cukry. Należy unikać podrażniających i wysuszających produktów z alkoholem i mydłem w składzie.