Domowe SPA na jesienne wieczory i na prezent. 7 pomysłów
Nic nie uprzyjemnia jesiennych wieczorów tak, jak domowe SPA. Zarezerwuj choćby pół godziny na domowe SPA na twarz lub dłonie i odkryj korzyści, jakie płyną z takich zabiegów. SPA nie tylko upiększa, ale poprawia też samopoczucie.
Spis treści:
- SPA w domu – dlaczego warto?
- Jak zrobić domowe SPA? Poradnik
- Sposoby na domowe SPA. 7 pomysłów dla Ciebie i na prezent
- SPA domowe – porada eksperta
SPA w domu – dlaczego warto?
SPA to akronim od łacińskiej sentencji Sanus Per Aquam, co oznacza dosłownie „zdrowy przez wodę”. SPA było znane już w starożytnej Grecji i Rzymie. Wszyscy Rzymianie i Grecy, niezależnie od swojego statusu społecznego, mogli korzystać z prozdrowotnych łaźni i wód termalnych. Takie łaźnie były właściwie centrami kultury – znajdowały się tam również biblioteki, sale koncertowe i stadiony. Istnieje też drugie prawdopodobne wyjaśnienie pochodzenia SPA – belgijskie miasto Spa, w którym odkryto gorące źródła. Miasto stało się w XIV w. miejscowym centrum odnowy biologicznej.
Nie musisz nigdzie wyjeżdżać, by odpocząć i o siebie zadbać. Zorganizuj domowe SPA! Jakie korzyści się z nim wiążą i dlaczego to świetny pomysł na wieczór?
Chroniczny stres i brak czasu dla siebie wcześniej czy później odbiją się nie tylko na Twoim wyglądzie, ale także na samopoczuciu i wydajności w pracy. SPA w domu jest jednym ze sposobów na relaks i odstresowanie się. Więcej pomysłów znajdziesz tutaj: Stres w pracy i "po godzinach" – jak uwolnić się od myślenia o pracy przez cały dzień?
SPA domowe pozwala zaznać luksusu, jakim jest czas wolny i dla siebie. Dodatkowo każdego stać na domowe SPA. Prezent tego typu (od Ciebie dla siebie lub dla przyjaciółki) nie nadszarpnie Twojego domowego budżetu tak, jak wyjazd do ośrodka odnowy biologicznej. Zadbasz o siebie w intymnej atmosferze, bez zbędnych świadków – co ważne dla osób, które krępują się wyjść np. na masaż czy koedukacyjną saunę ze strefami beztekstylnymi.
SPA pozwoli przyspieszyć regenerację organizmu, ułatwia i przyspiesza sen, wycisza, obniża poziom stresu i działa przeciwbólowo sprawi, że po zakończeniu rytuału poczujesz się zdecydowanie lepiej, jak po dobrze przespanej nocy.
Domowe SPA na twarz sprawi, że skóra stanie się bardziej nawilżona, oczyszczona, jędrniejsza i bardziej promienna. Skóra całego ciała po masażu, np. suchą szczotką, peelingu i pielęgnacji ulubionym olejem do masażu, stanie się zdecydowanie bardziej elastyczna. Będzie też wyglądać młodziej. Zadbane dłonie i stopy po odpowiednich zabiegach również będą Twoją ozdobą.
Domowe SPA urządzisz w każdej, nawet najmniejszej łazience. Oto je zorganizować? Oto kilka naszych porad.
Jak zrobić domowe SPA? Poradnik
Przy organizacji domowego SPA bardzo ważna jest atmosfera. Zapal świecę zapachową i kilka innych, bezzapachowych świec i/lub zostaw tylko jedno punktowe źródło ciepłego światła. Takie jest znacznie bardziej przytulne. Jeszcze bardziej nastrojowo zrobi się, jeśli w łazience znajdzie się kilka kwiatów, które lubią wilgoć (np. bluszcz pospolity, paproć czy zielistka). Włącz ulubiony podcast lub nastrojową muzykę i włącz dyfuzor zapachowy, rozgrzej wosk zapachowy czy też olejek eteryczny w kominku. Możesz też podkręcić nieco ogrzewanie. Ciepło pomoże też otworzyć pory skóry, a kosmetyki wnikną w nią zdecydowanie lepiej niż zwykle.
Jak zrobić domowe SPA i poczuć się naprawdę komfortowo? Wystarczy naprawdę niewiele. Przydadzą Ci się do tego osobiste akcesoria, w tym miękki szlafrok, ręcznik i klapki, a także ulubiona książka, lampka prosecco lub wina oraz opaska na oczy. Postaraj się też, by nikt Ci nie przeszkadzał i zawczasu zapowiedz, że ta godzina jest tylko dla Ciebie.
SPA domowe nie może też obyć się bez kosmetyków i dodatków. Upewnij się, że masz pachnący płyn lub odżywczą kulę do kąpieli na bazie pielęgnacyjnych olejów. Do ciała przyda Ci się również peeling lub scrub, balsam nawilżający, sól i peeling do stóp, szczotka do masażu ciała, a także kosmetyki do włosów, w tym szampon, odżywka, maska lub ulubiony olej do olejowania. Postaraj się mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, by nie musieć wychodzić przed czasem z wanny czy z łazienki.
Jeśli robisz tylko domowe SPA na twarz, po demakijażu i oczyszczeniu skóry sięgnij po tonik, a następnie peeling enzymatyczny, esencję, maseczkę oraz serum lub krem do twarzy. Zadbaj też o usta. Jak to zrobić w kilku (naturalnych) krokach, dowiesz się w artykule „Co na popękane usta? 7 sposobów na piękne i zdrowe usta (nie tylko latem!)”.
Sposoby na domowe SPA. 7 pomysłów dla Ciebie i na prezent
Potraktuj domowe SPA jako luksus. W jakie produkty powinnaś się zaopatrzyć, organizując dla siebie lub kogoś bliskiego (np. przyjaciółki, która właśnie została mamą) domowe SPA? Prezent nr 1 to…
1. Luksusowy Zestaw Domowe Spa dla Mamy, Love Boo
W zestawie znajduje się delikatny płyn do mycia ciała o orzeźwiającym, cytrusowo-imbirowym zapachu, balsam ujędrniający piersi oraz ujędrniający olejek do masażu przeciw rozstępom. Zestaw naturalnych kosmetyków zadba o skórę, która utraciła jędrność i elastyczność. Produkty będą też zapobiegać powstawaniu rozstępów podczas ciąży lub gwałtownej zmiany wagi z innych przyczyn.
2. Zestaw rękawic do aplikacji samoopalacza i peelingu I Glove Peel & I Glove Tan, Veoli Botanica
Domowe SPA trudno wyobrazić sobie bez porządnego peelingu, który wygładzi skórę i przygotuje ją na balsam lub krem do ciała. Kosmetyk pomoże Ci nałożyć i wmasować w skórę specjalna rękawica złuszczająca. Po peelingu, by nadać skórze zdrowy koloryt, możesz zdecydować się na nałożenie na skórę ciała samoopalacza. Druga rękawica, I Glove Tan, pomoże Ci to zrobić równo i bez smug. Inne sposoby na aplikację balsamów i kremów brązujących znajdziesz w artykule na naszym blogu: „Jak zmyć samoopalacz? ABC zmywania i nakładania, bez smug i plam!”.
3. Solanka kołobrzeska, Uzdrowisko Kołobrzeg
Nawet krótka, 20-minutowa kąpiel również może mieć właściwości prozdrowotne. Wystarczy, że zamiast przyjemnie pachnącego płynu, użyjesz do niej solanki. Korzyści z solanki odczujesz nie tylko podczas kąpieli czy bezpośrednio po niej, ale także dłuższy czas po niej. Po zakończeniu kąpieli nie osuszaj ciała ręcznikiem.
Solanka dzięki obecności jodu, potasu i magnezu oczyszcza górne drogi oddechowe, regeneruje stawy i mięśnie, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, poprawia krążenie, wspiera odporność i zmniejsza cellulit. Solankę możesz też zostawić w sypialni do odparowania w niewielkiej ilości lub, rozcieńczoną, wykorzystywać do inhalacji. Postaw ją z dala od roślin. Wdychanie jej wpłynie korzystnie na układ oddechowy.
4. Palo Santo Święte Drzewo Amazonii kadzidło, Mohani
Palo Santo (łac. Bursera Graveolens) to obumarłe drewno, z którego sączy się żywica o słodkawym, ale jednocześnie dość świeżym i orzeźwiającym zapachu. Zapach ten relaksuje i oczyszcza powietrze. Palo Santo w Ameryce Południowej jest wykorzystywane podczas duchowych rytuałów różnych wyznań. Palo Santo Mohani dostępne w Nabea pochodzi z certyfikowanych, etycznych źródeł.
Palo Santo możesz stosować na kilka sposobów. Delikatny zapach osiągniesz, rozpalając kawałek suchego drewna i umieszczając go np. w ceramicznej miseczce. Co jakiś czas ogień gaśnie i trzeba rozpalać drewno od nowa. Jeśli chcesz, by zapach utrzymał się dłużej i był bardziej intensywny, kawałek drewna umieść w kadzielnicy na rozgrzanym węgielku. Palo Santo możesz też umieścić suche w woreczku i powiesić np. w sypialni lub samochodzie. Palącego się drewienka nigdy nie zostawiaj bez nadzoru czy też w pobliżu materiałów łatwopalnych. Do rozpalonego kadzidła nie powinny mieć też dostępu dzieci ani zwierzęta.
5. Zestaw szczoteczka soniczna do twarzy ze spieniaczem Zielona + żel micelarny do mycia twarzy 3w1, Dermofuture
Planujesz domowe SPA na twarz? Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu dokładnie oczyść twarz. Dwuetapowy demakijaż (oczyszczanie) jest niezbędne. Szczoteczka soniczna ze spieniaczem odblokowuje i oczyszcza pory, a dodatkowo wykonuje ożywczy masaż twarzy – przy aż 10000 wibracji na minutę! Możesz też regulować jej prędkość. Szczoteczka pozwala też na bardziej wydajne stosowanie kosmetyku do oczyszczania twarzy (np. żelu). W zestawie znajdziesz też żel micelarny, którym w pierwszym kroku zmyjesz makijaż.
6. Cherry zestaw do manicure 7 akcesoriów, Donegal
Domowe SPA możesz też poszerzyć o szybki manicure. W komplecie znajduje się radełko do odpychania skórek, kopytko, nożyczki, cążki do skórek, skośna pęseta oraz dwa obcinacze do paznokci: prosty i skośny. Przed opracowaniem paznokci zadbaj o stan skóry dłoni. Pomoże Ci w tym jedna z pielęgnacyjnych kuracji do rąk.
7. Brush Brush Baby zestaw relaksujący olejek do ciała z płatkami róży 150 ml + szczotka do masażu ciała, Veoli Botanica
SPA w domu niekoniecznie musi być czasochłonne. Wystarczy jeden podstawowy, ale wykonywany regularnie zabieg, by skóra Twojego ciała stała się bardziej elastyczna, zyskała zdrowy koloryt, gładkość i jędrność. To i jeszcze więcej korzyści przyniesie Ci masaż szczotką. Dla najlepszych rezultatów możesz wykonywać go na sucho, jednak dla nieprzyzwyczajonej do szorstkiego włosia szczotki polecamy masować wilgotną skórę, od dołu w kierunku serca, ruchem zgodnym ze wskazówkami zegara. Tak przygotowana skóra chętnie przyjmie olejek relaksujący z olejem z pestek śliwki, winogron i moreli oraz witaminą E.
SPA domowe – porada eksperta
Czy i w jakich przypadkach domowe SPA może zastąpić profesjonalny ośrodek odnowy biologicznej? Co na to kosmetolog?
Niezależnie od tego, czy wybierzesz SPA w domu, czy w wersji wyjazdowej, zadbaj o odpowiednie wyposażenie łazienki lub swojego bagażu. Zajrzyj do sklepu ekologicznego Nabea i odkryj naturalne kosmetyki i akcesoria, które pozwolą Ci się w pełni zrelaksować. W ofercie mamy również ciekawe książki i audiobooki do słuchania – w sam raz na dłuższą chwilę w wannie lub w podróży. Sprawdź!
Źródła:
- Spychalska I., Domowe SPA – najlepsze sposoby na relaks we własnej łazience
- Chlebicz K., Domowe SPA – jakie zabiegi kosmetyczne można wykonać samodzielnie? Przepisy na domowe kosmetyki
- Majchrowska B., Jak urządzić domowe spa w łazience?
- Eco and Well, Kiedy nie możesz pójść do kosmetyczki – domowe SPA
- Kumor K., Co to jest SPA?
- Magia Day SPA, Wyraz SPA – co to znaczy i skąd pochodzi?