Olejki eteryczne

(396 produktów)
Naturalne
Promocja
Nowość

Olejki eteryczne – zapachy, które koją, energetyzują i leczą

Naturalne olejki eteryczne są używane od tysiącleci. Jako pierwsi wytwarzali z nich perfumy i leki starożytni Egipcjanie, ceniono je i wykorzystywano także w starożytnych Chinach i Indiach – do fitoterapii i w ceremoniach religijnych. Dziś olejki eteryczne używane są m.in. w aromaterapii i ziołolecznictwie. Naturalne olejki eteryczne pozyskiwane są z tzw. roślin olejkodajnych. Botanicy szacują, że istnieje około 18 tysięcy gatunków takich roślin. Dlaczego wytwarzają one olejki eteryczne? Z bardzo różnych powodów. Olejki eteryczne mogą wabić owady zapylające, odstraszać żerujące, zniechęcać inne rośliny do rośnięcia obok (i zabierania wody i światła), lub chronić roślinę od szkodliwych mikroorganizmów.

Olejki eteryczne pozyskuje się z kwiatów, liści i nasion, ale także drewna, korzeni i kory. Wytwarza się je na drodze destylacji lub wytłaczania. Na skalę przemysłową wytwarza się ok. 300 typów olejków eterycznych, ale w praktyce wykorzystujemy tylko ich część – kilkadziesiąt z nich. 

Jak działają na nas olejki eteryczne? Według naukowców na dwa sposoby. Pierwszy z nich to działanie poprzez układ węchowy – zapach olejków dociera do mózgu i wpływa na układ limbiczny, który reguluje zachowania emocjonalne. To dlatego olejki eteryczne mogą nas uspokajać lub pobudzać. Drugi sposób działania olejków na ludzki organizm związany jest z ich właściwościami farmakokinetycznymi i farmakodynamicznymi. Czyli tym, jak składniki chemiczne olejków wpływają na pracę organizmu, np. po podaniu doustnym lub na skórę.

Naturalne olejki eteryczne mogą oddziaływać na nas w różny sposób. W farmaceutyce można stosować je np. jako biobójcze antyseptyki odkażające skórę i rany. Mają także działanie uspokajające, wykrztuśne, moczopędne czy spazmolityczne (działające rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego). Olejki eteryczne używane są także w produkcji żywności i kosmetyków, a także w aromaterapii.

Czasami na olejki eteryczne mówi się także olejki zapachowe. Uwaga – to wcale nie to samo! Olejki eteryczne są pochodzenia naturalnego, gdy tymczasem olejki zapachowe są syntetyczne lub półsyntetyczne. Jak powstają olejki zapachowe? Naturalne olejki eteryczne są mieszane z syntetycznymi substancjami zapachowymi – albo są one całkowicie syntetyczne, bez domieszki olejków naturalnych.

Olejki zapachowe – naturalne olejki eteryczne różnią się od zapachowych nie tylko pochodzeniem, ale także właściwościami leczniczymi. Olejki zapachowe ich nie posiadają, mają tylko ładny zapach i stosowane są do aromatyzacji powietrza w pomieszczeniach. Jeśli zależy ci na olejkach odpowiednich do aromaterapii, zawsze wybieraj naturalne olejki eteryczne.

Olejki eteryczne kupuje się w buteleczkach z ciemnego szkła – ­chroni ono olejki przed światłem, które niekorzystnie zmienia ich chemiczne parametry. Należy także przechowywać je w chłodnym miejscu (możesz nawet trzymać je w lodówce – tylko wyjmij je z niej na 12 godzin przed użyciem), bo gorąco również im nie służy.

Olejki eteryczne – duży wybór, wielkie możliwości

Olejki eteryczne dostępne w Nabea możesz stosować na wiele sposobów. Na przykład do aromaterapii – w kominku zapachowym lub dyfuzorze do olejków eterycznych. Naturalne olejki eteryczne silnie aromatyzują powietrze, więc możesz stworzyć z nich swoje ulubione kompozycje zapachowe. Możesz dodawać sobie nimi energii przy pracy (tu sprawdzi się olejek cytrynowy i inne olejki z cytrusów) lub relaksować się przy nich po ciężkim dniu. Najlepsze olejki na stres to lawendowy, różany, bergamotowy, geraniowy i paczuli.

Dostępne w Nabea naturalne olejki eteryczne są certyfikowane i bardzo wysokiej jakości – bez obaw możesz zastosować je także np. do masażu. Zależnie od tego, jaki olejek wybierzesz, może być to masaż relaksujący (np. z olejkiem lawendowym), energetyzujący (tu przyda się olejek cytrynowy), czy działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie (np. z olejkami: miętowym, imbirowym, rozmarynowym).

Olejki eteryczne są silnie skoncentrowane, więc nie należy stosować ich bezpośrednio na skórę. Na szczęście zachowują swoje właściwości rozpuszczone w olejkach i olejach nośnikowych. By wykonać masaż z użyciem olejków eterycznych najlepiej dodać kilka kropli wybranego olejku do oleju migdałowego czy kokosowego – w ten sposób uzyskasz pięknie pachnący olej do masażu.

Naturalne olejki eteryczne możesz dodawać także do balsamów do ciała, kremów czy odżywek do włosów. Świetnie sprawdzą się również podczas kąpieli i w inhalacjach wspierających zdrowie górnych dróg oddechowych – w gorącej wodzie uwalniają się zawarte w olejkach substancje lotne.

Do czego jeszcze możesz użyć olejków eterycznych? Chociażby do produkcji własnych świec do aromaterapii lub naturalnych, zdrowych mydeł. Możesz także aromatyzować nimi garderobę i wnętrza szaf – mole nie cierpią zapachu eukaliptusa i lawendy.

Olejki eteryczne – jak wybrać?

W Nabea mamy dziesiątki organicznych, wysokiej jakości olejków eterycznych od sprawdzonych dostawców – znajdziesz u nas olejki eteryczne, które będą towarzyszyć Ci na co dzień, i takie, które pomogą Ci w razie choroby. 

Jak wybierać olejki eteryczne? Najważniejszym kryterium są Twoje potrzeby i to, w jaki sposób reagujesz na zapachy. Każdy olejek eteryczny ma bardzo intensywny aromat, dlatego używaj zaledwie kilku kropel olejku. Zbyt duża ilość silnie pachnącego olejku może spowodować dyskomfort lub nawet, u bardzo wrażliwych osób, wywołać lekki ból głowy.

Szukając olejków w Nabea możesz wesprzeć się także naszą wyszukiwarką, która ułatwi Ci znalezienie odpowiedniego do Twoich potrzeb olejku.

Zwróć także uwagę na zielone listki, które umieszczamy przy opisach dostępnych w Nabea artykułów. Trzy oznaczają wyrób naturalny, pozyskany prosto z natury, dwa – inspirowany naturą. Naturalne olejki eteryczne mają u nas trzy listki, olejki zapachowe – dwa.

Jeżeli zależy Ci na olejkach eterycznych najwyższej jakości, szukaj produktów organicznych – z oznaczeniem BIO i certyfikowanych. Takie olejki, produkowane ze ściśle kontrolowanych upraw, również znajdziesz w ofercie Nabea.

 

Gdzie kupię olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można kupić w drogeriach, sklepach z produktami orientalnymi, wyposażeniem wnętrz lub w internecie. W Nabea znajdziesz naturalne oleje składające się wyłącznie z najlepszej jakości składników o wysokiej skuteczności.

Jak używać olejków eterycznych?

Olejki eteryczne można wykorzystywać na wiele sposobów. Do parownika wystarczy dodać od 6 do 8 kropli olejku eterycznego. W przypadku inhalacji zaleca się dodanie od 3 do 5 kropli do miski z gorącą wodą. Parę należy wdychać do 10 minut. Warto pamiętać, że inhalacja z użyciem olejków przeznaczona jest dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 10 roku życia.

Można również wykorzystać olejki do masażu. Należy rozcieńczyć 5 kropli w 10 ml olejku nośnikowego, jak na przykład migdałowy lub jojoba. Do kąpieli natomiast poleca się dodanie od 4 do 6 kropli na 20 ml olejku nośnikowego oraz wymieszanie powstałej substancji w wodzie.

W czym rozpuszczać olejki eteryczne?

Olejki eteryczne nie mieszają się z wodą, a dodatkowo jej wysoka temperatura potęguje ich działanie. Często jednak do rozpuszczania olejków eterycznych wykorzystuje się rozcieńczalnik w postaci olejku nośnikowego. Są to korzystne organicznie i tłoczone na zimno oleje, takie jak na przykład olej z pestek moreli, olej ze słodkich migdałów, pestek winogron, awokado lub jojoba. Warto wspomnieć, że do kąpieli można wykorzystać olejek eteryczny bez oleju nośnikowego.

Czy do inhalatora można wlać olejek eteryczny?

Tak, do inhalatora można wlewać olejki eteryczne. Na podstawę nebulizatora należy nałożyć szklaną dyszę rozprowadzającą, następnie do szklanej komory wlać około 10 do 15 kropel olejku. Aby ułatwić sobie odmierzanie, polecamy wykorzystać zakraplacz, który pozwala na precyzyjną aplikację olejków do komory dyfuzyjnej.

Można również wykonać inhalację nad miską z gorącą wodą z użyciem olejków. Do wody należy dodać do 8 kropel olejku, następnie wdychać ją od 5 do 10 minut. Warto pamiętać, że większość olejków nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 10 roku życia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4265 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-10
Wszystko super!
2024-04-24
Bardzo dziękuję.Paczka doszła szybko.
pixelpixelpixelpixel