Pasty do zębów dla dzieci

(11 produktów)
Naturalne
Promocja
Nowość

Pasty do zębów dla dzieci – podstawa codziennej pielęgnacji 

Narodziny dziecka to szczególny czas opatrzony wielką troską i miłością. Na pewno chcesz zadbać o odpowiednią pielęgnację i higienę, które w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia są szczególnie istotne. Pojawienie się pierwszych zębów to chwila do zapamiętania i początek kolejnego etapu higieny. Jama ustna jest miejscem, w którym zbiera się ogromna ilość bakterii, więc pasty do zębów dla dzieci okażą się tutaj niezbędne.

Mitem jest to, że o mleczne zęby dziecka nie trzeba dbać w ogóle. Nieprawdziwą informacją jest także fakt, że mycie zębów dzieci należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy pojawi się całe uzębienie. Obecnie produkowane pasty do zębów dla dzieci możesz stosować już od 6. miesiąca życia, czyli mniej więcej wtedy, gdy maluch zaczyna na dobre ząbkować. 

Szukasz zdrowych past, które nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie dziecka? Obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu ekologicznych produktów. W efekcie masz do dyspozycji pasty do zębów dla dzieci, które nie zawierają SLS-ów, substancji drażniących czy chemicznych, ani spieniaczy bądź alkoholu.

Pasta do zębów dla dziecka ma za zadanie chronić zęby mleczne i stałe przed rozwojem próchnicy. Regularne stosowanie, uzależnione od rekomendacji danego producenta, chroni szkliwo i wrażliwe dziąsła. Mycie zębów dzieci od wczesnego etapu życia będzie miało wpływ na kondycję stałych zębów i ogólnego zdrowia. 

Pasty do zębów dla dzieci – rodzaje i korzyści

Wybór past dziecięcych jest ogromny. To duża zaleta, bo mali klienci są naprawdę wymagający pod tym względem. Małe dziecko nie ma świadomości tego, że higiena jamy ustnej jest ważna, więc zachęcenie ich do mycia jest nie lada wyzwaniem. Pasty do zębów dla dzieci są dostępne w różnych smakach. Truskawka, malina, wanilia lub borówka – to jedynie niewielka część tego, co oferują producenci artykułów do higieny jamy ustnej dla najmłodszych.

Owocowy smak i barwna kolorystyka sprawiają, że produkt jest znacznie przyjemniejszy w odbiorze. Pasty dziecięce są bardzo wydajne. Jednorazowa porcja przeważnie ma wielkość ziarna grochu, więc jedno opakowanie wystarczy Ci na bardzo długi czas. Jednocześnie produkty są dostępne w niewielkich pojemnościach, dzięki czemu nie zmarnują się i nie stracą swoich właściwości.

W sklepie Nabea przede wszystkim znajdziesz produkty bez dodatku fluoru, ekologiczne i na bazie certyfikowanych składników. Alternatywą dla wspomnianego fluoru, którą wyróżnia się naturalna pasta do zębów dla dziecka, jest ksylitol. Ten zdrowszy zamiennik o odczynie zasadowym tworzy w jamie ustnej właściwe pH oraz chroni delikatne szkliwo zębów.

Brak fluoru jest szczególnie istotny, jeśli pasta ma być stosowana u małych dzieci, poniżej 2. roku życia, które nie potrafią jeszcze samodzielnie płukać jamy ustnej. Wprowadzenie higieny jamy ustnej od pojawienia się pierwszego zęba buduje zdrowe nawyki. 

Pasta do zębów dla dziecka na bazie naturalnych składników ma uniwersalne zastosowanie, czyli jest przeznaczona dla dzieci od urodzenia do 6. roku życia. Niemniej jednak można wyróżnić produkty do higieny jamy ustnej dla dzieci z bardziej szczegółowym przedziałem wiekowym. Niektóre pasty nadają się dla pociech od 0 do 3 lat lub od 3 do 6 lat. 

Skuteczne i ekologiczne produkty do higieny jamy ustnej dzieci

Jeśli już potrzebujesz odpowiedniej pasty do zębów dla swojej pociechy, zwróć uwagę na kilka istotnych cech. Przeanalizuj skład danego produktu, który da gwarancję, że zawartość jest w pełni naturalna. Pasta do zębów dla dziecka nie powinna zawierać sztucznych substancji, takich jak BPA, czy wcześniej wspomnianych spieniaczy i konserwantów.

Zdrowa i ekologiczna pasta do zębów dla dziecka nie ma w składzie również klasycznego cukru. Ten wariant często stosowany był po to, by smak produktu był przyjazny dla dziecka. Zweryfikuj również, czy pasta, która Cię interesuje, zawiera fluor. Jeżeli chcesz uniknąć tej substancji, to równie skuteczną opcją będzie artykuł z ksylitolem.

Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej bezpieczna zawartość fluoru, która powinna być w pastach dla dzieci od 6. miesiąca do 6. roku życia, wynosi 1000 ppm. Sprawdź skład danego produktu, jeśli jesteś zwolennikiem past z dodatkiem tej substancji, a Twoje dziecko nie jest na nią uczulone. 

Ekologiczne i bezpieczne pasty dla najmłodszych użytkowników powinny mieć przede wszystkim atesty. Dodatkowymi informacjami o ekologicznej recepturze będą certyfikaty – Natrue, Cruelty Free oraz Vegan.

Najważniejszą kwestią są składniki aktywne, które zawiera pasta. Niemniej jednak warto wziąć pod uwagę parametr RDA. Jeśli producent zawarł go na opakowaniu, to sprawdź, czy współczynnik ścieralności zębiny mieści się w zakresie od 0 do 250. Według stowarzyszenia American Dental Association taki przedział jest uznawany za bezpieczny.

Od kiedy ząbki można myć pastą?

Ząbki dziecka powinny być myte pastą od samego początku, już od pierwszego wyrzynającego się mleczaka. To najczęściej 4-6 miesiąc życia malucha. Przed pojawieniem się pierwszego ząbka nie jest konieczne używanie pasty, ale zaleca się mycie i delikatne masowanie dziąseł. Pomaga to niemowlakowi w oswojeniu się z codzienną higieną jamy ustnej.

Co zrobić, gdy dziecko połknie pastę do zębów?

Warto już od początku nauki mycia zębów u dzieci zwracać uwagę na konieczność wypluwania pasty do zębów. Jeżeli jednak dojdzie do połknięcia, wiele zależy od typu pasty. Te zawierające fluor mogą wywołać podrażnienie żołądka, a nawet zatrucie, dlatego warto unikać ich podawania najmłodszym. W razie połknięcia należy obserwować dziecko i w razie potrzeby zgłosić się do lekarza. Pasty do zębów dla dzieci z naturalnym ksylitolem lub innymi bezpiecznymi związkami nie wywołują takich reakcji.

Naturalna pasta do zębów dla dziecka - którą wybrać?

Wybór naturalnej pasty do zębów dla dzieci powinien być ukierunkowany jakością produktu oraz przeznaczeniem. Warto zwrócić uwagę na:

  • kategorię wiekową, na przykład 0-3, do 6 lat,
  • formę - pasta, żel, 
  • zawartość fluoru lub jego brak,
  • smak pasty,
  • obecność substancji słodzących, ich wpływ na szkliwo.

Naturalne pasty do zębów dla dzieci powinny być opatrzone certyfikatami potwierdzającymi ich skład i działanie.

Co to jest RDA pasty do zębów?

Pasty do zębów dla dzieci mogą mieć na opakowaniu podany parametr RDA, czyli Relative Dentine Abrasion. To współczynnik ścieralności pasty w odniesieniu do powierzchni zębiny. Dziecięce pasty do zębów powinny mieć niski lub średni stopień RDA, czyli do 70 lub do 100.

Ile fluoru może zawierać pasta do zębów dla dzieci?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej w pastach do zębów dla dzieci do szóstego roku życia bezpieczna dawka fluoru wynosi 1000 ppm. Jednak naturalne pasty do zębów dla dzieci nie muszą zawierać fluoru. Warto po nie sięgnąć także wtedy, gdy dziecko ma uczulenie na ten związek.

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4351 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-14
Sprawna obsługa, towar zgodny z zamówieniem, strona wiesz się - nie mogłam zapłacić przez 2 dni, próbowałam z 3 różnych komputerów z różnymi systemami operacyjnymi i przegądarkami
2024-07-07
Wszystko w porządku.
pixel