Czy SLS w szamponach szkodzi? Zamieniamy szampon na naturalny i porównujemy!
Spis treści:
- SLS w szamponach – czym jest i jak działa?
- SLS-y w szamponach – nie zawsze złe. Poznaj Bothanic Therapy od Garnier
- Szampon do skóry wrażliwej bez SLS – delikatny szampon Anwen
- Naturalne szampony bez SLS? Wypróbuj Nawilżający szampon do włosów Vianek
- Pożegnaj Sodium Lauryl Sulfate. Poznaj naturalne kosmetyki od Nabea!
SLS w szamponach – czym jest i jak działa?
Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z poszukiwaniem naturalnych kosmetyków, zastanawia się „Co to jest SLS w szamponach?”. SLS to środek powierzchniowo czynny, inaczej mówiąc, detergent. Sprawia, że zawierający go szampon ma właściwości myjące i emulgujące, a do tego ładnie się pieni. Należy do grupy siarczanów, które mogą występować w składach kosmetyków także pod innymi nazwami.
Sole siarczanów alkoholi tłuszczowych znajdziesz w składzie kosmetyków (INCI) opisane m.in. także jako:
- SDS,
- Sodium dodecyl sulfate/Sodium N-dodecyl sulfate,
- Sulfuric acid,
- Monododecyl ester,
- Sodium salt,
- Lauryl Sodium Sulfate/Lauryl Sulfate Sodium Salt.
Tzw. SLS-y a mają silne właściwości myjące – ułatwiają mieszanie się wody z brudem i tłuszczem, dzięki czemu łatwo można je spłukać z włosów i skóry. W ostatnich latach SLS-y zyskały złą sławę – oskarża się je o powodowanie uczuleń i podrażnianie skóry. Czy SLS-y w szamponach i innych kosmetykach rzeczywiście tak szkodzą?
Owszem, mają działanie drażniące na skórę i oczy – jeśli będzie się stosować roztwór czystego SLS (bez domieszki innych substancji), w wysokim stężeniu i przez długi czas pozwoli mu się działać na skórę. W kosmetykach jednak stosuje się bardzo niskie stężenia SLS-ów (do 1%) i uzupełnia się je innymi, łagodnie myjącymi substancjami.
Kiedy SLS-y w szamponach mogą wywierać niekorzystne działanie?
-
Jeśli szampony używane są w nadmiarze lub nie są dokładnie spłukiwane.
-
SLS w szamponach nie jest polecany dla posiadaczy skóry wrażliwej, ponieważ może uszkadzać hydrolipidową barierę skóry (co objawia się m.in. wysuszeniem skóry głowy i uczuciem jej „ściągnięcia” po umyciu włosów).
-
U osób ze skłonnościami do alergii SLS-y w szamponach mogą wywoływać podrażnienia skóry bądź prowadzić do świądu czy wyprysków.
- Jeśli masz wrażliwą skórę ze skłonnością do przesuszeń, zmagasz się z alergiami lub chorobami skóry, definitywnie SLS w szamponach nie jest dla Ciebie. W zamian wybieraj szampony naturalne z łagodnymi środkami myjącymi pochodzenia roślinnego. Pamiętaj, by zawsze dobierać i stosować szampon odpowiedni do potrzeb Twojej skóry i włosów.
SLS-y w szamponach – nie zawsze złe. Poznaj Bothanic Therapy od Garnier
Szampon oznaczony 1 zielonym listkiem Nabea, co oznacza, że powstał z inspiracji naturą. Zawiera Sodium Laureth Sulfate (SLES) – łagodniejszego dla skóry „kuzyna” SLS-ów. SLES ma bardzo dobre właściwości myjące i działa na skórę łagodnej niż SLS-y. Szampon Botanic Therapy Zielona Herbata Eukaliptus & Cytrus przeznaczony jest do mycia włosów normalnych z tendencją do przetłuszczania się – z ich myciem i „odtłuszczaniem” świetnie radzi sobie Sodium Laureth Sulfate. Szampon nie zawiera parabenów i silikonów, nie obciąża włosów. Dobrze oczyszcza, u osób ze skórą normalną nie powoduje podrażnień ani łupieżu. Nie jest polecany dla posiadaczy skóry wrażliwej.
Szampon do skóry wrażliwej bez SLS: delikatny szampon z brzoskwinią i kolendrą od Anven
W Nabea oceniamy go na 2 zielone listki – co znaczy, że jest to produkt o składzie bogatym w substancje naturalne. Składniki myjące tego szamponu nie uwzględniają SLS-ów – może więc być stosowany przez posiadaczy skóry wrażliwej i mającej tendencję do przesuszania się.
Za działanie myjące szamponu odpowiadają naturalne detergenty o łagodnym działaniu:
- ekstrakt z orzechów shikakai,
• ekstrakt z kolibła egipskiego,
• ekstrakt z gipsówki wiechowatej.
Dzięki wysokiej zawartości saponin ekstrakty te skutecznie i delikatnie oczyszczają skórę głowy. Dodatek pochodnej lukrecji pomaga ograniczać wydzielanie sebum i zmniejsza swędzenie. W składzie szamponu znajdziesz również działające nawilżająco ekstrakty z siemienia lnianego i prawoślazu oraz betainę.
Delikatny szampon Brzoskwinia i kolendra do suchej i wrażliwej skóry głowy Anwen nadaje się do codziennego stosowania. Raz na kilka myć zaleca się umycie włosów silniej czyszczącym szamponem, np. peelingującym.
Naturalne szampony bez SLS? Wypróbuj nawilżający szampon do marki Vianek!
To przedstawiciel najbardziej naturalnych szamponów – w Nabea oznaczamy takie produkty trzema zielonymi listkami, co oznacza, że mają prawdziwie naturalny skład. Szampon nawilżający Vianek nie zawiera SLS-ów, SLES-u ani nawet Sodium Coco Sulfate (SCS), nazywanego „naturalnym SLS-em” i pozyskiwanego z oleju kokosowego. Znajdziesz w nim za to kompleks składników o działaniu nawilżającym i ochronnym (m.in. glicerynę, panthenol, proteiny owsa).
W składzie tego produktu znajduje się także:
- olej z kiełków pszenicy – regeneruje łuski włosów
- ekstrakt z korzenia mniszka – odżywia i zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu włosy po umyciu są gładkie, lśniące i elastyczne.
Pożegnaj Sodium Lauryl Sulfate. Poznaj naturalne kosmetyki od Nabea!
SLS-y w szamponach są stosowane od lat i wielu osobom nie przeszkadza mycie włosów zawierającymi je substancjami. Jeśli jednak skłaniasz się ku bardziej naturalnej pielęgnacji lub masz wymagającą skórę, warto stopniowo z nich rezygnować. Szukasz produktów, które zawierają łagodne składniki myjące i w przeciwieństwie do SLS-ów nie niosą ryzyka podrażnień?
Zapraszamy do nabea.pl – u nas znajdziesz naturalny i ekologiczny szampon dopasowany do potrzeb Twoich włosów!
Bibliografia:
- Kosmopedia, SLS i SLES.
- Personal Care Products Council On-Line INFOBASE.