OCM (Oil Cleansing Metod) – jak działa i dla kogo jest olejowanie twarzy?
Skrót OCM powinny poznać wszystkie fanki dogłębnego oczyszczania twarzy. Ta azjatycka metoda oczyszczania skóry olejami podbija serca urodomaniaczek na całym świecie. Dlaczego oleje to objawienie w oczyszczaniu i pielęgnacji cery? Sprawdź – najlepiej na własnej skórze!
Spis treści:
- OCM – co to?
- Jak olejować twarz? OCM krok po kroku
- Stworzone do OCM! Najlepsze oleje z Nabea
OCM – co to?
OCM to skrót od angielskiej nazwy Oil Cleansing Method, oznaczający metodę oczyszczania twarzy za pomocą olejów. Ten sposób oczyszczania twarzy stał się popularny na całym świecie kilka lat temu za sprawą japońskich blogerek urodowych. W Azji metoda OCM, czyli oczyszczanie twarzy tłustymi, olejowymi preparatami roślinnymi jest tradycyjną częścią rytuału pielęgnacyjnego stosowanego przez wiele kobiet.
Jak działa Oil Cleansing Method?
Jeśli jesteś przyzwyczajona do zmywania twarzy lekkimi płynami i piankami, czy żelami do demakijażu, przestawienie się na metodę OCM może być początkowo trudne. „Jak to, mam użyć tłustego oleju do umycia tłustej i brudnej po całym dniu skóry?”. Właśnie tak! Metoda oczyszczania skóry olejami sprawdza się doskonale dlatego, że u jej podstaw leży reguła chemiczna, według której tłuszcz jest świetnym rozpuszczalnikiem dla innego tłuszczu. Oleje używane w OCM pomagają delikatnie i łagodnie, a zarazem skutecznie oczyszczać skórę z pozostałości makijażu, a także sebum i kurzu, które gromadzą się przez cały dzień na twojej twarzy.
Co ważne, stosowanie Oil Cleansing Method nie narusza naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry i nie zmienia jej pH, co mogą robić używane do demakijażu kosmetyki konwencjonalne. Drogeryjne płyny i żele do oczyszczania skóry często działają zbyt agresywnie – podrażniają i wysuszają naskórek, który broni się zwiększając produkcję sebum przez gruczoły łojowe. W ten sposób wpadasz w błędne koło oczyszczania – skóra twarzy wydaje ci się być ciągle tłusta, więc częściej ją oczyszczasz, co jej szkodzi, i przed czym broni się wytwarzając kolejną tłustą warstwę sebum.
I tu pojawia się metoda OCM, dzięki której tłuszcz z oleju dokładnie i delikatnie oczyszcza skórę, jednocześnie pielęgnując ją i poprawiając jej stan. Uwaga – by osiągnąć efekty, musisz być cierpliwa.
Dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania OCM skóra:
- staje się wyraźnie głębiej oczyszczona, zaskórniki i wągry znikają całkowicie lub zdecydowanie się zmniejszają;
- jest gładka i miękka, głęboko nawilżona;
- zyskuje wyrównany koloryt, zmniejszają się przebarwienia;
- staje się bardziej elastyczna;
- przestaje nadprodukować sebum, co jest szczególnie istotne w przypadku cery tłustej.
Metoda oczyszczania skóry olejami ma również korzystny wpływ na rzęsy i brwi. A do tego cowieczorne olejowanie twarzy, połączone z jej delikatnym masażem, może stać się twoim nowym, relaksującym rytuałem.
Dla kogo jest olejowanie twarzy (a dla kogo nie)?
Tak naprawdę niemal dla każdego! Za metodę OCM będzie wdzięczna skóra sucha i wrażliwa, napięta i podrażniona. Olejowanie będzie wywierać korzystny wpływ na cerę normalną, dojrzałą, a także na mieszaną i tłustą. Ta ostatnia ma zaburzoną produkcję sebum, którą olejowanie może pomóc wyregulować.
Ostrożnie metodę OCM muszą stosować właścicielki cery ze skłonnością do trądziku. Powinny wybierać najlżejsze oleje niemające działania komedogennego (zatykającego pory). Przy skórach problematycznych warto także stosować krótki i delikatny masaż twarzy, który nie podrażni wykwitów trądzikowych i nie rozniesie bakterii po całej twarzy.
Oczywiście stosując metodę OCM – tak jak w przypadku wszystkich innych nowych kosmetyków – należy obserwować swoją skórę. Jeśli zareaguje na olejowanie zwiększonym podrażnieniem (i nie zmniejszy go np. zmiana mieszanki olejów), być może po prostu twoja cera potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji. Z naszego doświadczenia wynika, że zdarza się to jednak rzadko!
Jak olejować twarz? OCM krok po kroku
- Przygotuj potrzebne akcesoria – wybraną mieszankę olejów, dopasowaną do potrzeb twojej skóry (ich przegląd znajdziesz niżej w tekście) i bawełniany ręczniczek do masażu skóry. W przypadku cery wrażliwej, suchej lub trądzikowej warto wykorzystać ręczniczek z cienkiej i delikatnej tkaniny, np. z muślinu.
- Nalej niewielką ilość oleju z zagłębienie dłoni i poczekaj chwilę, aż olej się ogrzeje.
- Rozetrzyj olej na twarzy wykonując koliste ruchy. Delikatnie wmasuj go w skórę całej twarzy.
- Przyłóż do skóry twarzy ręcznik zamoczony w ciepłej wodzie. Ciepło pomoże otworzyć się porom w skórze, ułatwi olejowi ich penetrację i oczyszczenie.
- Wypłucz ręcznik, zamocz w ciepłej wodzie i ponownie przyłóż do skóry. Powtórz to 2-3 razy.
- Wypłucz ręcznik w ciepłej wodzie, następnie zamocz go w chłodnej i delikatnie zetrzyj nim z twarzy resztkę oleju.
- Tadam! Twoja skóra jest już czysta! Teraz użyj toniku lub hydrolatu i nałóż na skórę ulubione serum i/lub krem.
- Wypierz ręcznik używany do olejowania. Wystarczy, że przepierzesz go na szybko w rękach, a co dwa-trzy dni upierzesz w pralce
OCM dla posiadaczek cer wymagających:
- Cera sucha i silnie przesuszona – jeśli reaguje na OCM jeszcze większym przesuszeniem i uczuciem ściągnięcia, zmień proporcje mieszanki olejów – zastosuj mniej oleju rycynowego.
- Cera trądzikowa – zrezygnuj z ręcznika. Może ułatwić bakteriom ze zmian trądzikowych osadzenie się w nowych miejscach na twojej skórze. Po nałożeniu oleju wmasowuj go w skórę przez ok. minutę. Następnie zmyj olej używając delikatnego mydła naturalnego i wody.
- Cera naczynkowa – stosuj metodę OCM po prysznicu lub kąpieli, gdy już otworzą się pory w skórze. Mocz ręcznik w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, a jeśli twoja skóra nie lubi pocierania, zmyj olej za pomocą mydła naturalnego i wody.
Stworzone do OCM! Najlepsze oleje z Nabea
Wiesz już, jak olejować twarz. Teraz pora na odpowiedź na pytanie, czym to robić. Jakie oleje najlepiej sprawdzają się w metodzie oczyszczania skóry olejami? Takie, które będą dopasowane do rodzaju twojej cery. Postaw na kosmetyki naturalne – oleje ze sprawdzonych źródeł i ekologicznych upraw. Uwaga – kosmetyki naturalne często pozbawione są środków konserwujących, co sprawia, że mają krótsze daty ważności.
Regularnie sprawdzaj, czy oleje, których używasz, nadal nadają się do użycia. Kolejna ważna sprawa – przechowuj je zgodnie z zaleceniami na etykiecie (niektóre oleje wymagają przechowywania w lodówce, większość powinna być trzymana z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego, najlepiej w zamkniętych szafkach).
Mieszankę do olejowania zrobioną własnoręcznie przechowuj w butelce z ciemnego szkła. A teraz najważniejsze – co taka mieszanka powinna zawierać?
- Olej bazowy + olej rycynowy
Jeśli chcesz stosować metodę OCM na własnoręcznie przygotowanych mieszankach, olej rycynowy jest pierwszym, w jaki musisz się zaopatrzyć. Jego właściwości sprawiają, że jest dla naszej skóry najbardziej neutralny. Drugi olej, tzw. olej bazowy, powinien być dobrany do potrzeb twojej cery.
W jakich proporcjach mieszać oleje?
- Do olejowania skóry normalnej: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
- Do olejowania skóry tłustej: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego
- Do olejowania skóry suchej: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
Uwaga – takie proporcje to propozycja, którą twoja skóra może polubić lub… nie. Jeśli zauważysz, że dana mieszanka ci nie służy, zmieniaj proporcje, aż uzyskać najwłaściwsze dla potrzeb swojej cery.
Jaki olej bazowy będzie najlepszy dla twojej cery?
Wybraliśmy dla Ciebie najlepsze oleje z podziałem na typ cery! Kazdy z nich znajdziesz na Nabea.pl!
Cera sucha, ze skłonnością do przesuszeń, dojrzała:
- olej arganowy, np. Nacomi, LullaLove, Optima Natura, Balquis
- oliwa z oliwek, np. Italmex, Bio Planete, Almazara Riojana, Alce Nero
- olej z pestek moreli, np. Now Foods, Ekamedica, Olvita, Bio Planete
- olej z awokado, np. Mohani, Nature Queen, LullaLove, BioOil
- olej kokosowy, np. BioOil, Now Foods, DietWital
- olej ze słodkich migdałów, np. LullaLove, Profarm, Mohani, Nacomi
Cera normalna:
- olej arganowy, np. Nacomi, LullaLove, Optima Natura, Balquis
- olej z pestek winogron, np. Nacomi, Optima Natura
- olej z pestek moreli, np. Now Foods, Ekamedica, Olvita, Bio Planete
- olej lniany, np. Astra art-pap, Etja
- olej ze słodkich migdałów, np. LullaLove, Profarm, Mohani, Nacomi
- olej z pestek granatu, np. Etja.
Cera mieszana, tłusta, ze skłonnością do trądziku:
- olej lniany, np. Astra art-pap, Etja
- olej z pestek dyni, np. Etja
- olej z ogórecznika, np. EkaMedica, BioOil, Etja
- olej z pestek malin, np. Instytut Aromaterapii, Etja, Nature Queen, BioOil
- olej jojoba, np. Nacomi, Instytut Aromaterapii, Mohani, Etja
- olej konopny, np. Etja, Essenz
Cera naczynkowa:
- olej ze słodkich migdałów, np. LullaLove, Profarm, Mohani, Nacomi
- olej z czarnej porzeczki, np. Etja
- olej z ogórecznika, np. BiOil, Nordic Naturals
- olej z orzecha laskowego, np. Etja
- olej z dzikiej róży, np. Nacomi, Etja, Sukin
- olej z marakui, np. Mohani
Jeżeli mieszanie olejów i tworzenie własnego preparatu do metody OCM wydaje ci się zbyt czasochłonne lub skomplikowane, możesz kupić gotowe preparaty do olejowania twarzy, np. Nature Qeen, Nacomi, Rosadia czy Cannamea. Gdzie je kupić? Najlepiej w Nabea, oczywiście!