Dermokosmetyki na trądzik różowaty: poznaj zasady pielęgnacji przy trądziku różowatym!

2021-11-15
Dermokosmetyki na trądzik różowaty: poznaj zasady pielęgnacji przy trądziku różowatym!

Przyczyny przewlekłego trądziku różowatego, znanego również jako trądzik rumieniowaty, wciąż są nieznane, ale wiemy o nim coraz więcej. Jak rozpoznasz u siebie objawy trądziku różowatego i jakie dermokosmetyki na trądzik różowaty polecamy? Sprawdź! 

 

Spis treści:

 1. Trądzik różowaty — jak wygląda? Objawy trądziku różowatego

 2. Trądzik różowaty — zabiegi kosmetyczne i pielęgnacja w domu

 3. Dermokosmetyki na trądzik różowaty: co polecamy? 

 

Trądzik różowaty — jak wygląda? Objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty (z łac. rosacea) to przewlekłe schorzenie skóry, które dotyka aż 10% ludzi na świecie. Niech nie zmyli Cię nazwa – trądzik różowaty nie ma nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym. Po pierwsze, najczęściej chorują na niego nie nastolatki, a ludzie dojrzali. Początki trądziku różowatego można zaobserwować pomiędzy 30. a 60. rokiem życia. 

Po drugie, mężczyźni i kobiety chorują trochę inaczej – choć częściej różowawe zmiany widać na twarzach kobiet (to 75% chorych), najcięższa postać trądziku różowatego dotyka mężczyzn. 

Po trzecie wreszcie, w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, różowaty dotyczy zwłaszcza osób o jasnej karnacji – częściej chorują osoby o jasnym, celtyckim fototypie skóry (I i II fototyp), rzadko osoby rasy czarnej i żółtej [1].

Co ciekawe, trądzik różowaty u dzieci nie występuje w ogóle lub pojawia się bardzo rzadko. Jego objawy u najmłodszych są często mylone z symptomami łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry. Trądzik różowaty u dzieci, jeśli już się pojawia, wiąże się najczęściej z zaburzeniami pracy układu hormonalnego, predyspozycjami genetycznymi i chorobami autoimmunologicznymi. [2]

Trądzik tego typu został rozpoznany już w XIV wieku przez francuskiego chirurga Guya de Chauliaca. Nadał on temu schorzeniu poetycką nazwę couperose, co można przetłumaczyć jako „czerwona kropelka” – Francuzi dotąd tak nazywają tę przypadłość. Tę nazwę często możesz zobaczyć również na opakowaniach kosmetyków francuskich marek. 

Trądzik różowaty — jak wygląda? Objawy trądziku różowatego

Skąd bierze się trądzik rumieniowaty? 

Mimo tego, że znamy trądzik różowaty od wieków, wciąż nie do końca wiemy, co go wywołuje. Przypuszcza się, że rosacea może mieć kilka przyczyn, do których należą:

 • Problemy z naczyniami krwionośnymi

Zaburzenia naczyniowe w początkowej fazie trądziku powodują charakterystyczne objawy trądzika różowatego – napadowy rumień. Możesz doświadczyć go zwłaszcza w sytuacji silnego stresu, po wypiciu alkoholu lub zjedzeniu ostro przyprawionych dań, pod wpływem bardzo wysokiej lub niskiej temperatury i w okresie menopauzy [3], [4].

 • Czynniki genetyczne 

Wiele osób cierpiących na rosacea ma krewnych z tą samą przypadłością. 

 • Nieprawidłowa, zbyt silna odpowiedź układu immunologicznego 

U osób chorych obserwuje się liczne cytokiny (białka) prozapalne.

 • Zaburzenia hormonalne

Objawy trądziku różowatego nasilają się często po zażywaniu środków antykoncepcyjnych zawierających m.in. progesteron, w szczególnych fazach cyklu menstruacyjnego, przed i w czasie menopauzy [5-6]. 

Objawy trądziku różowatego są zależne od konkretnego rodzaju tej dolegliwości. Trądzik różowaty dzieli się na kilka typów. 

Trądzik różowaty rumieniowo-teleangiektyczny rozpoznasz po trwałym zaczerwienieniu skóry twarzy, szczególnie trójkąta od nasady nosa do podbródka. Zauważysz też niewielkie rozszerzone naczynia krwionośne widoczne gołym okiem (teleangiektazje). Gdzie jeszcze pojawia się trądzik różowaty? Nos i policzki to nie jedyne miejsca. Zmiany zaobserwujesz również na uszach, skórze głowy, górnej części pleców i na klatce piersiowej. Pojawia się uczucie ściągnięcia, pieczenia i kłucia, a skóra swędzi, łuszczy się i przesusza. 

Ten rodzaj trądziku wiąże się z wrażliwą, naczyniową skórą i mogą go wywołać konkretne substancje uczulające znajdujące się w kosmetykach. Dowiedz się,jak dbać o cerę naczynkową.

Przy trądziku różowatym typy grudkowo-krostkowego na zaczerwienionej trwale skórze pojawiają się czerwone grudki. Czasami są one wypełnione ropą. Utrzymują się one najczęściej przez kilka-kilkanaście dni. Objawy trądziku różowatego tego typu można pomylić z trądzikiem pospolitym. 

Trzecim podtypem jest przerostowy trądzik różowaty. Jak wygląda? Charakterystyczne dla niego jest pogrubienie skóry i nieregularne, zauważalne guzki na jej powierzchni. Towarzyszą im teleangiektazje. Czym jeszcze cechuje się taki trądzik różowaty? Nos chorej osoby staje się wyraźnie powiększony. Tego typu zmiany atakują również podbródek, policzki, uszy, a nawet oczy i powieki. 

Dodatkowo, przy trądziku różowatym oka, okolice oczu i same oczy mogą być podrażnione i suche. Stają się one również podatne na infekcje. Może też pojawić się światłowstręt, uczucie kłucia, swędzenia i wrażenie ciała obcego w oku. Jeśli zmiany dotyczą rogówki, może pogorszyć się ostrość wzroku, a w skrajnych przypadkach może wystąpić nawet jego utrata.

Zanim jednak choroba się rozwinie, jej początkowe objawy są dość subtelne, przez co trudne do wychwycenia. Co powinno dać Ci do myślenia? 

Początki trądziku różowatego — sygnały ostrzegawcze 

Początki trądziku różowatego rozpoznasz po zaczerwienieniu centralnej części twarzy. Rumień pojawia się na czole, nosie oraz w obrębie policzków i brody. Na skórze widoczne są również tzw. teleangiektazje, czyli poszerzone drobne naczynia krwionośne. Towarzyszy im nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry, umiarkowany świąd, uczucie szczypania i gorąca

Dodatkowo, jeśli zmiany te pojawiają się u Ciebie po wypiciu gorącej kawy, herbaty czy zjedzeniu ostrej i mocno przyprawionej potrawy, czekolady lub cytrusów, może to oznaczać początki trądziku różowatego. 

Zwróć też uwagę na fakt, że alkohol (szczególnie białe wino) pogarsza stan skóry dotkniętej początkami trądziku. Związek alkoholu z chorobą został potwierdzony badaniem Nurses Health Study II z lat 1991-2005, w którym wzięło udział 82737 pacjentek. [7]

Wiesz już, skąd bierze się i po czym rozpoznać trądzik różowaty. Jak wygląda pielęgnacja takiej skóry? Co powinny zawierać dermokosmetyki na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty — zabiegi kosmetyczne i pielęgnacja w domu

Najważniejsza zasada w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym to „nie szkodzić”. Przy trądziku różowatym stosuj bardzo delikatną pielęgnację – podobnie jak w przypadku skóry naczyniowej i przy skórze podatnej na uczulenia. Przestrzegaj tych zasad.

Nie myj twarzy wodą twardą i chlorowaną. Używaj wody przegotowanej lub mineralnej. Nie może być ciepła, bo to podrażni naczynia krwionośne – korzystaj z wody letniej lub chłodnej.

Nie używaj mydła, zwłaszcza zasadowego. Wybierz delikatne, oczyszczające płyny micelarne. Możesz stosować także kosmetyki do mycia przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej i z trądzikiem różowatym, np. oczyszczający żel do mycia twarzy dla skóry wrażliwej Sensitive Cleansing Gel Sukin. Preparat zawiera wyłącznie najwyższej jakości składniki aktywne, które nie naruszają ochronnej warstwy hydrolipidowej naskórka. Możesz używać go również przy stanach zapalnych i do pielęgnacji cery problematycznej. 

Jeśli lubisz stosować domowe sposoby oczyszczania twarzy, przemywaj twarz naparem z siemienia lnianego, który daje bardzo dobre efekty w łagodzeniu trądziku różowatego [8].

Po umyciu delikatnie osuszaj skórę. Unikaj tarcia i ucisku, stosuj ręczniki z delikatnych materiałów, które nie będą dodatkowo podrażniały naskórka.

Nie stosuj toników alkoholowych i antybakteryjnych. W przebiegu trądziku różowatego mogą mieć działanie silnie podrażniające. Wybieraj łagodne toniki na bazie sprawdzonych substancji, np. Łagodząco kojący tonik kwiatowy do twarzy Gamarde. Ma w składzie kojącą podrażnienia wodę termalną i zmiękczającą skórę wodę chabrową, sok z aloesu i naturalne olejki łagodzące podrażnienia skóry.

Nawet jeśli masz trądzik różowaty, zabiegi kosmetyczne w gabinecie nie są całkowicie zabronione. Wprowadź pewne ograniczenia. Nie stosuj peelingów gruboziarnistych i preparatów zawierających kwasy AHA czy BHA. Raz w tygodniu możesz zrobić peeling enzymatyczny. Po peelingu stosuj kojące, łagodzące skórę maseczki, w tym maseczkę z czerwonej glinki, która wzmacnia naczynia krwionośne i łagodzi trądzik różowaty.

Zabezpieczaj skórę wysokimi filtrami UV. Twoim najlepszym przyjacielem powinien być krem z wysokim filtrem UV (co najmniej 20). Stosuj zasadę „słońce na niebie, krem na skórze” – nakładaj kosmetyki z filtrem przed każdym wyjściem z domu w słoneczny dzień (także jesienią i zimą).

Chroń skórę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą używaj kremów zawierających tzw. substancje okluzyjne, (np. wazelina, olej parafinowy, woski), a także substancje wzmacniające barierę lipidową.

Dermokosmetyki na trądzik różowaty: co polecamy?

Jakie składniki powinny zawierać dermokosmetyki na trądzik różowaty? Oto Twoja praktyczna „ściąga”. W składach kosmetyków powinny znaleźć się substancje i związki:

 • obkurczające i uszczelniające naczynia, poprawiające mikrokrążenie: witamina C i K, rutyna, escyna, wyciągi z: kasztanowca, owoców cytrusowych, miłorzębu japońskiego, ruszczyka kolczastego, oczaru wirginijskiego, olejek różany,
 • przeciwzapalne: kwas azelainowy, witaminy PP i B3, escyna, wyciągi z: miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, ruszczyka kolczastego, oczaru wirginijskiego, olejek różany, rumianek, nagietek, chmiel, bławatek, zielona herbata, siemię lniane,
 • antyoksydacyjne: witamina C, rutyna, wyciąg z miłorzębu japońskiego, kwas laktobionowy, witamina E, bioflawonoidy,
 • przeciwobrzękowe: rutyna, wyciąg z kasztanowca, escyna, wyciąg z arniki górskiej, wyciąg z ruszczyka kolczastego, olejek różany, siarczan dekstranu,
 • wzmacniające barierę lipidową: ceramidy, oleje roślinne z kwasem gamma-linolenowym, sterole oraz estry kwasów tłuszczowych, oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas laktobionowy, olej ze słodkich migdałów, wosk jojoby, oleje z: kiełków pszenicy, awokado, wiesiołka, skwalan,
 • filmogenne (ochraniające naskórek, zatrzymujące wodę): kwas hialuronowy, chitosan, witaminy A, C, E, alantoina, pantenol, gliceryna, skwalan, peptydy z zielonych alg. 

Kremem, w którym znajdziesz wiele z tych składników jest Łagodzący krem do skóry wrażliwej z pietruszką Nikel. Ma on w składzie m.in. witaminy C i E, a także bioflawonoidy i przeciwzapalny ekstrakt z pietruszki. 

Inną bestsellerową propozycją sklepu wielobranżowego Nabea jest Kojący krem na noc do skóry z trądzikiem różowatym i wrażliwej Rosacea-Stop Apis, który koi, wycisza i działa przeciwzapalnie. W składzie zawiera on m.in. kwas azelainowy oraz przeciwzapalny składnik Agascalm™, który obniża temperaturę skóry o ok. 0,4 stopnia, a dodatkowo zmniejsza rumień i ujednolica odcień skóry. W kremie znajdziesz też ekstrakt z czerwonej algi koralowej, który dzięki dużej zawartości wapnia wzmacnia funkcję barierową skóry i naczynia krwionośne.

Dermokosmetyki na trądzik różowaty: co polecamy?

Pielęgnację uzupełnij też o Kojące serum do twarzy do cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym Nacomi Next Level. Zawiera ono 5% stężenie azeloglicyny. Poprawia ona wygląd i kondycję skóry dotkniętej chorobą. Serum zawiera również olej z dzikiej róży, który mocno regeneruje, wzmacnia naczynia krwionośne i redukuje stany zapalne. 

Hipoalergiczne, delikatne kosmetyki pozbawione potencjalnie drażniących i uczulających substancji będą przy trądziku różowatym najlepszym rozwiązaniem. Poznaj dermokosmetyki na trądzik różowaty i do skóry wrażliwej dostępne w naszym sklepie internetowym. Pielęgnację uzupełnij o zalecone przez dermatologa środki (często retinoidy lub antybiotyki) - skonsultuj się i ułóż plan leczenia trądziku różowatego z lekarzem.

 


 

Bibliografia

[1] Surgiel-Gemza A., Gemza K.: Trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, Kosmetologia Estetyczna 5/2018/vol.7.

[2] Czy występuje trądzik różowaty u dzieci? - Poznaj Acnerose

[3] Nowak P.: Trądzik różowaty leczenie i pielęgnacja w gabinecie dermatologicznym i kosmetycznym, Kosmetologia Estetyczna. 5/2015/vol. 4.

[4] Buechner S.A.: Rosacea: An update, Dermatology 2005, vol. 210: 100-108.

[5] Adamski Z., Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów, Edra Urban&Partner, Wrocław 2010: 58-61, 343-356.

[6] Nowicka D.: Choroby łojotokowe skóry, KosMed, Wrocław 2011: 27-35, 47-51.

[7] Adamczyk M., Związek pomiędzy spożyciem alkoholu i trądzikiem różowatym u kobiet | Dermatologia Praktyczna - czasopismo lekarza praktyka (dermatologia-praktyczna.pl)

[8] Skoczeń M.: Suplementacja w trądziku - Dietetyk Marta Skoczeń (apetytnazycie.com.pl).

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo szybka obsługa
2024-05-21
Suoer
pixelpixelpixelpixel