Peptydy – co to i jak działają? 6 najlepszych kosmetyków z peptydami
W wielu kosmetykach do skóry dojrzałej lub z pierwszymi objawami starzenia wysoko w składzie zobaczysz peptydy. Co to takiego, czego możesz się po nich spodziewać i dlaczego peptydy w kosmetykach są hitem?
Spis treści:
- Peptydy – co to i dlaczego jest o nich głośno?
- Peptydy w kosmetykach – jak działają?
- Peptydy w kosmetykach: 6 produktów polecanych przez kosmetologa
Peptydy – co to i dlaczego jest o nich głośno?
Jakie związki pomagają zachować młody wygląd skóry na dłużej? Obok retinolu takimi substancjami wielu kosmetyków i kosmeceutyków są peptydy. Co to jest? Peptydy to związki chemiczne, które składają się z aminokwasów [1]. Dzielą się one ze względu na funkcje i według ilości cząsteczek. Nie wszystkie peptydy znajdują zastosowanie w kosmetologii. Peptydy to substancje stosowane również w medycynie. Jako składnik preparatów leczniczych, wspierają gojenie ran i uszkodzeń.
Naturalne zdolności peptydów ujawniają się w procesie naprawy skóry. Peptydy w skórze wydzielają się po jej uszkodzeniu. Przyciągają one komórki, które biorą udział w procesie regeneracji. Reakcja zapalna, którą widzisz na początku gojenia się rany, jest wywoływana właśnie przez peptydy. Co to powoduje? Taka reakcja pobudza komórki skóry i wyzwala kolagen niezbędny w procesie gojenia. Z tego względu ich zdolność do regeneracji skóry wykorzystywana jest jednak również w gabinetach kosmetologicznych.
Co to są peptydy, już wiesz. A jak są otrzymywane i na czym polega ich fenomen? Mimo że peptydy stosowane w kosmetykach są zaawansowaną i zróżnicowaną jeśli chodzi o działanie substancją, pozyskiwane są drogą hydrolizy (uwodnienia) białek elastyny, keratyny, pszenicy, soi, mleka, migdałów lub kukurydzy [4]. Coraz popularniejsze stają się również peptydy syntetyczne, które są w stanie dotrzeć o wiele głębiej niż te organiczne [5].
Na szczególne wyróżnienie zasługują peptydy kolagenowe. Co to jest i dlaczego warto w składzie kosmetyków szukać właśnie ich, dowiesz się nieco dalej.
Peptydy to naturalna część składowa ludzkiego organizmu. Dzięki temu mają one niski potencjał uczuleniowy. Skóra bardzo dobrze je toleruje, nawet jako uzupełnienie leczenia dermatologicznego. Nie ma ryzyka podrażnień, jak w przypadku stosowania retinoidów (które mają podobne działanie do peptydów, przez co często są polecane jako zamiennik) [6]. Więcej o samym retinolu przeczytasz w artykule „Jak działa retinol? Czy istnieje naturalny retinol? Sprawdź!”. Dobrym zastępstwem dla samego retinolu będzie bakuchiol – o nim znajdziesz więcej w tekście „Bakuchiol – co to jest? Z czym nie łączyć roślinnego retinolu?”.
Peptydy w kosmetykach – jak działają?
Co to są peptydy, wiadomo – ich definicja nie ma już dla Ciebie tajemnic. Dlaczego jednak to właśnie one zrobiły tak wielką karierę w kosmetologii?
Jeśli nie wiesz jeszcze, co to peptydy biomimetyczne, czytaj dalej. Są to peptydy syntetyczne, których właściwości odwzorowują peptydy naturalnie obecne w Twoim organizmie, wykorzystywane w kosmetologii i medycynie estetycznej [7]. W zależności od funkcji i celu można podzielić je na:
1. Peptydy sygnałowe (sygnalizacyjne)
Zwiększają one produkcję kolagenu, elastyny, fibronektyny, glukozaminoglikanów, proteoglikanów i innych składników skóry właściwej [8], odpowiadają też za przenoszenie informacji o regeneracji skóry między komórkami, wygładzanie zmarszczek, szybsze gojenie się ran i poprawę jędrności skóry [9]. Peptydy sygnałowe w INCI kosmetyków znajdziesz m.in. pod nazwą Palmitoyl Tripeptide-5, Matrixyl 3000 [10] czy też Syn-Coll® [11].
2. Peptydy transportujące (nośniki)
A co to peptydy transportujące? Wnikają one w głębokie warstwy skóry – wykorzystuje się ich zdolność przenikania w głąb skóry i łączy się je z innymi substancjami aktywnymi, wzmacniając w ten sposób efekt pielęgnacji [12]. W kosmetykach są one obecne m.in. pod nazwą Copper Tripeptide-1 lub Copper Lysinate/Prolinat (często łączone są np. z miedzią, która w połączeniu z peptydami łagodzi stany zapalne, koi podrażnienia, przyspiesza regenerację i odmładza wygląd skóry) [13].
3. Peptydy hamujące aktywność enzymów i uwalnianie neurotransmiterów
Peptydy te, poprzez blokowanie impulsów nerwowych, zmniejszają zmarszczki mimiczne i spowalniają ich powstawanie [14]. Mechanizm ich działania jest podobny do sposobu działania toksyny botulinowej (botoksu). Hamują one również aktywność enzymów (w tym np. tyronazy) [15]. Działają też nawilżająco i ochronnie. W składzie kosmetyków z peptydami mogą występować np. pod nazwą Tripeptide-3, Pentapeptide-18, Argireline, Acetyl Hexapeptide-8, SNAP-8 czy też Adenoxine [16].
Peptydy ponadto wygładzają, rozświetlają i rozjaśniają przebarwienia, uelastyczniają skórę oraz relaksują mięśnie. Poprawiają kondycję skóry we wszystkich jej warstwach.
Peptydy biomimetyczne odgrywają rolę tych prawdziwych, których w miarę starzenia się organizmu zaczyna ubywać. Pobudzają one skórę do syntezy włókien kolagenu, dlatego tak ważne jest, by krem do twarzy (do skóry z oznakami starzenia lub dojrzałej) zawierał je w składzie. Peptydy są składnikiem, który opóźnia powstawanie i utrwalanie się kolejnych zmarszczek.
Podsumowując, peptydy w kosmetykach do twarzy:
- zmniejszają niewielkie zmarszczki,
- poprawiają owal twarzy,
- wyrównują koloryt skóry,
- redukują przebarwienia,
- nawilżają i nawadniają skórę [17].
To nie wszystkie właściwości, jakie mają peptydy. Znajdują się one również w kosmetykach do pielęgnacji ciała oraz odżywkach do włosów czy kuracjach do paznokci. Ponadto, peptydy kolagenowe przyjmowane doustnie jako suplementy uelastyczniają skórę, działają antycellulitowo, a także wzmacniają włosy i paznokcie [18].
Peptydy kolagenowe – co to jest?
Jedną z najnowocześniejszych odmian peptydów są peptydy kolagenowe. Co to jest? Peptydy te są produkowane z chrząstek, kości i skóry niektórych gatunków zwierząt, w tym ryb czy owiec. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie produkcji kolagenu naturalnie obecnego w skórze [19].
Kolagen stanowi około 30% całkowitej masy białka w Twoim ciele i odpowiada za jędrność skóry właściwej. Z czasem nawodnienie skóry spada, skóra staje się cieńsza, wysusza się, a synteza kolagenu staje się mniej intensywna – i tu z pomocą wkraczają peptydy kolagenowe [20].
Badania niemieckich naukowców: Liane Bolke, Gerrita Schlippe i pozostałych badaczy na grupie 72 osób w wieku od 35. do 73. roku życia potwierdziły, że suplementacja peptydów kolagenowych zwiększyła znacząco elastyczność skóry i zwiększyła jej gęstość – od 16,8 do ok. 24,8%. [21]
Jakie kosmetyki z peptydami szczególnie polecamy? Sprawdź 6 naszych bezbłędnych typów!
Peptydy w kosmetykach: 6 produktów polecanych przez kosmetologa
Kosmetyki i suplementy z peptydami najbardziej docenią osoby ze skórą dojrzałą, wiotką, z pierwszymi oznakami starzenia i przebarwieniami, choć możesz stosować je również już jako 20-latka, w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej. Poznaj 6 godnych uwagi produktów z peptydami w asortymencie Nabea.
1. Biopeptide Serum Spray, Serum peptydowe do ciała i włosów − Larens
Serum zawiera kolagen oraz kompleks peptydów (w tym Argirelinę i Palmitoyl Oligopeptide), które zwiększają elastyczność skóry, wygładzają jej teksturę, wyrównują koloryt i wypełniają bruzdy oraz rozjaśniają skórę, zapewniając jej młodszy wygląd. Serum możesz stosować również do włosów. Kosmetyk wzmocni je, nawilży i odpowiednio wygładzi. Oprócz peptydów zawiera on biotynę, antybakteryjne i przeciwzapalne srebro koloidalne, a także wodę Nutrivi, która dzięki nano– i heksagonalnej strukturze stanowi świetny nośnik pozostałych substancji aktywnych.
2. Peptidum Silver Face Gel − Larens
Masz problematyczną, skłonną do podrażnień, tłustą lub trądzikową skórę? Uzupełnij swoją pielęgnację o żel myjący z peptydami. Żel nie tylko oczyszcza, ale wspiera również regenerację i procesy naprawcze skóry bez ryzyka podrażnień. Kompleks oligo– i polipeptydów długotrwale nawilża, uelastycznia skórę, wypełnia uszkodzenia, nierówności i zapobiega wiotczeniu skóry. Krzem pomaga regulować wydzielanie sebum, a srebro koloidalne działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
3. Repair Gel − Larens
Poszukujesz wielofunkcyjnego kosmetyku z peptydami, który da świetne efekty i będzie wyjątkowo wydajny? Sięgnij po Repair Gel Larens. Kosmetyk zawiera opatentowany kompleks peptydów pozyskanych ze skór rybich w warunkach, gdzie zachowana jest bioaktywność peptydów. Z tego względu żel mogą stosować osoby z nadwrażliwą skórą – z AZS, łuszczycą, z oparzeniami słonecznymi i przesuszoną. Działanie kosmetyku docenią również osoby, które potrzebują szybkiej regeneracji włosów, wsparcia przy leczeniu kontuzji oraz pomocy przy kuracji antycellulitowej i leczeniu blizn czy rozstępów.
4. mySKINbooster, Nawilżający żel-booster z peptydami do twarzy − Miya
Twoja skóra rano często jest zmęczona i widać po niej nieprzespane noce? Chcesz błyskawicznie poprawić jej wygląd, ukoić podrażnienia i rozpromienić ją? Wybierz peptydowy booster Miya. Zawiera on peptydy sygnałowe Palmitoyl Tripeptide-5, a także nawilżającą, łagodzącą i kondycjonującą betainę, hydrolat z róży damasceńskiej oraz witaminy B3 i prowitaminę B5, które odżywiają i wygładzają skórę.
Kosmetyk możesz stosować również jako żel pod oczy, bazę pod makijaż i 5-minutową maseczkę. Produkt jest wegański i nie zawiera olejów.
5. Aktywator Młodości Peptyd Biomimetyczny − Argireline® − AVA
Jeśli masz bogatą ekspresję twarzy, nie ograniczaj się w wyrażaniu swoich emocji – sięgnij po odpowiedni kosmetyk z peptydami, który zmniejszy linie i zmarszczki mimiczne. Argirelina rozluźnia mięśnie twarzy, zapobiegając tworzeniu i utrwalaniu się zmarszczek mimicznych. Kosmetyk spłyca głębokie linie i modeluje owal twarzy. W składzie znajduje się również koenzym Q10 – silny antyoksydant.
6. Szampon do suchej skóry głowy z peptydami − Yope Hair Hydrate
Nawilżona skóra głowy to zdrowe włosy i zero łupieżu. Zapewnij jej odpowiednie nawilżenie z peptydowym szamponem Yope. Szampon zawiera odżywcze adaptogeny, w tym bazylię Tulsi, która będzie jednocześnie chronić przed ponowną utratą wody. Roślinne peptydy z owsa wzmacniają nawilżenie i sprężystość włosów, a jednocześnie są detergentami myjącymi.
Peptydy – co to i jak działają, już wiesz. Te wszechstronne substancje o udowodnionej skuteczności sprawdzają się nie tylko w kosmetyce. Peptydy w dietetyce wpływają na regulację ciśnienia krwi, działają uspokajająco, przeciwbólowo, a także zwiększają przyswajalność makro- i mikroskładników odżywczych. Z tego powodu bywają one składnikiem żywności dla niemowląt [24]. Pomagają też uwalniać energię [25], przez co znajdują się w składzie preparatów dla sportowców. Odkryj w sklepie ekologicznym Nabea produkty z peptydami, które odpowiadają Twoim potrzebom.
Bibliografia:
[1], [4], [8], [11], [15] https://www.aptekarzpolski.pl/lifestyle/peptydy-w-kosmetykach/
[2], [25] https://fizjoterapeuty.pl/fizjologia/peptyd.html
[3] https://przemyslkosmetyczny.pl/artykul/peptydy-wlasciwosci-i-funkcje-w-preparatach-kosmetycznych
[5], [7], [12] https://wirtualnaklinika.pl/dermatologia/peptydy-medycynie-estetycznej/
[6] Kułach M., Bioaktywne peptydy i ich zastosowanie w kosmetyce, 2013 https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/190861
[9], [17] https://strefaurody.pl/Peptydy-w-kosmetykach-Co-to-jest-jak-dzialaja-najlepsze-kosmetyki-z-peptydami-blog-pol-1637665021.html
[10], [14] https://kremdelakrem.pl/2022/01/29/ceramidy-retinol-niacynamid-peptydy-o-nich-jest-glosno/
[13] https://www.trustedcosmetics.pl/miedz-w-kosmetyce-wyjatkowe-dzialanie-miedzi-na-skore-i-wlosy/
[16] https://kremdelakrem.pl/2022/01/29/ceramidy-retinol-niacynamid-peptydy-o-nich-jest-glosno/
[18], [20] https://www.chemiaibiznes.com.pl/artykuly/peptydy-kolagenowe-dbanie-o-urode-od-wewnatrz
[19] https://krokdozdrowia.com/czym-sa-peptydy-kolagenowe-i-jak-dzialaja/
[21] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/
[22], [23] https://www.superpharm.pl/blog/peptydy-w-kosmetyce-jaki-krem-serum-z-peptydami-warto-kupic
[24] https://yango.pl/zdrowie/dieta-odzywianie/bioaktywne-peptydy-w-diecie/