Kwas hialuronowy – co powinnaś o nim wiedzieć?
Spis treści:
- Czym jest kwas hialuronowy i jakie ma właściwości?
- Jak stosuje się kwas hialuronowy w kosmetyce i medycynie estetycznej?
- Jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym warto wybierać?
Czym jest kwas hialuronowy i jakie ma właściwości?
Co to jest kwas hialuronowy? To organiczny związek chemiczny, który znajduje się w organizmach nie tylko ludzi, ale także zwierząt i nawet… bakterii. W organizmach kwas hialuronowy (z ang. hyaluronic acid, HA) występuje w postaci soli sodowej kwasu hialuronowego, zwanej hialuronianem sodu. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa hyalos oznaczającego szkło – kwas hialuronowy wygląda bowiem jak przejrzysty i szklisty żel. W organizmie człowieka ważącego 70 kg znajduje się ok. 15 g kwasu hialuronowego. Najwięcej HA mamy w skórze pomiędzy włóknami kolagenu i elastyny, znajduje się on także w chrząstkach, mazi stawowej, ciałku szklistym oka czy płynach ustrojowych, jest budulcem ścian naczyń krwionośnych. Na czym polega działanie kwasu hialuronowego? Jego główną funkcją jest wiązanie cząstek wody.
Zdaniem eksperta:
Kwas hialuronowy większości z nas kojarzy się z nawilżaniem skóry. I rzeczywiście – tak działa kwas hialuronowy naturalnie występujący w ludzkiej skórze. Wynika to z higroskopijnych właściwości jego cząsteczek, które w środowisku wodnym potrafią zwiększać swoją masę nawet 1000 razy – 0,5 grama kwasu hialuronowego potrafi związać nawet 3 litry wody! Dzięki tej zdolności kwas hialuronowy naturalnie występujący w skórze zapewnia jej jędrność, gładkość i elastyczność. Niestety wraz z wiekiem produkcja HA w ludzkiej skórze maleje, co oznacza, że tracimy właściwą mu możliwość naturalnego wiązania wody.
Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych
Jak na organizm kwas hialuronowy? Właściwości HA powodują, że nie tylko nawilża on skórę i odpowiada za utrzymanie w niej równowagi wodno-elektrolitowej. Właściwości kwasu hialuronowego sprawiają, że obniżenie jego zawartości w skórze powoduje nie tylko jej wysuszenie i pomarszczenie. Skutkiem niskiego poziomu kwasu hialuronowego są także problemy z transportem metabolitów pomiędzy komórkami i gorsza zdolność skóry zarówno do obrony przed patogenami, jak i do regeneracji i gojenia się ran.
Jak stosuje się kwas hialuronowy w kosmetyce i medycynie estetycznej?
Kwas hialuronowy – jak stosować go na skórę? Najprościej – w postaci kosmetyków, do których jest dodawany. Warto jednak pamiętać, że cząsteczki kwasu hialuronowego są zbyt duże, by przeniknąć przez naskórek do skóry właściwej. Jego działanie nawilżające polega na wytworzeniu okluzji i zmniejszeniu przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Obecność kwasu hialuronowego zwiększa także przepuszczalność warstw naskórka dla innych składników danego kosmetyku (zapobiega także wysychaniu kremu czy maseczki).
Zdaniem eksperta:
Jak stosować kwas hialuronowy? Zastosowanie w kosmetyce i kosmetologii kwas hialuronowy ma niejedno. Jest używany w różnego rodzaju produktach, takich jak kremy, sera, maseczki nawilżające, balsamy, odżywki do włosów. Jeśli zdecydujemy się na aplikację czystego kwasu hialuronowego na skórę, to po niej nałóżmy preparat okluzyjny – kremem lub olej, np. jojoba, słonecznikowy, ze słodkich migdałów. Możemy także czysty kwas hialuronowy zmieszać na dłoni z olejem i taką mieszankę nałożyć na skórę, lub wmieszać go w ulubiony krem lub maseczkę.
Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych
Stosowanie kwasu hialuronowego nie ogranicza się tylko do nakładania go na skórę – można stosować go także podając go bezpośrednio do niej poprzez iniekcje.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
Kwas hialuronowy jest wykorzystywany z powodzeniem w medycynie estetycznej w terapii ubytków tkanki wynikających ze starzenia się skóry.
Zdaniem eksperta:
Zabieg taki wykonywać powinien zawsze lekarz, gdyż podanie kwasu do tkanki odbywa się przy użyciu igły. Tak podany kwas hialuronowy idealnie wypełnia miejsca w skórze, które straciły objętość. Kwas hialuronowy jest żelem i może mieć różne gęstości. Bardziej gęste formuły stosuje się do wypełniania ust czy bruzd wargowo-nosowych, dzięki czemu możliwe jest nadanie im kształtu i osiągnięcie efektu powiększającego i wypełniającego. Mniej gęste formuły kwasu podaje się w przypadku mezoterapii igłowej, która działa na skórę nawilżająco i rewitalizująco.
Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych
Jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym warto wybierać?
Szukając informacji, jakie są rodzaje kwasu hialuronowego w kosmetyce możesz natknąć się na rozróżnienie na kwas hialuronowy nieusieciowany i usieciowany. Pierwszy stosowany jest w kosmetykach takich jak kremy, maseczki czy sera (lub w preparatach do mezoterapii). Usieciowany kwas hialuronowy stosuje się w medycynie estetycznej do iniekcji zwiększających objętość tkanek i/lub wypełniających zmarszczki. Jeśli szukasz kosmetyków z kwasem hialuronowym wybieraj te z jego jak najmniejszą cząsteczką.
Zdaniem eksperta:
Szukajmy na etykietach informacji wielkości cząsteczki użytego kwasu, gdyż może on być wielko-, średnio- i niskocząsteczkowy. Ten najmniejszy ma największą szansę wniknąć najgłębiej w naszą skórę. Warto również wiedzieć, że w preparatach kosmetycznych używana jest sól kwasu hialuronowego, czyli hialuronian sodu, który ma większą przenikalność przez naskórek.
Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych
Nadal masz problemy z wyborem odpowiednich kosmetyków z kwasem hialuronowym? Sprawdź nasze podpowiedzi – w Nabea znajdziesz wiele preparatów zawierających HA.
- Kwas hialuronowy na twarz
Przeciwzmarszczkowy krem z kwasem hialuronowym – idealny dla kobiet i dla mężczyzn.
Serum z kwasem hialuronowym – napinające i wygładzające skórę.
Maska w płachcie z kwasem hialuronowym – biodegradowalna i wegańska.
Roztwór kwasu hialuronowego w postaci żelu – możesz stosować go samodzielnie, lub dodawać do innych kosmetyków.
- Kwas hialuronowy pod oczy
Płatki z pochodną kwasu hialuronowego zmniejszające opuchliznę i cienie pod oczami.
- Kwas hialuronowy na usta
Błyszczyk z kwasem hialuronowym – nie tylko upiększa, ale i chroni skórę ust przed przedwczesnym starzeniem.
Zapraszamy na zakupy!
Bibliografia:
Wilk-Jędrusik M.: Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna. Rozprawa doktorska, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2013.