Okluzja
Co to jest okluzja?
Okluzja w kosmetyce to powstawanie na skórze ochronnego filmu — powłoki zabezpieczającej naskórek przed utratą wody, która jednocześnie umożliwia lepsze wchłanianie substancji odżywczych z nakładanych kosmetyków. Okluzja „zamyka” nawilżenie w skórze, nie pozwalając wodzie na wyparowanie z naskórka i bierze udział w odbudowie warstwy hydrolipidowej. Biorą w niej udział substancje hydrofobowe, które odpychają cząsteczki wody. Możliwa jest również okluzja z zastosowaniem substancji hydrofilowych, np. kwasu hialuronowego, elastyny czy żelu z aloesu. Film (powłoka ochronna) sprawia, że skóra staje się niezwykle gładka, promienna, jędrna, nawilżona i odżywiona.
Okluzja dzieli się według przepuszczalności filmu na ciągłą, gdzie powłoka jest nieprzepuszczalna i nieciągłą (warstwa okluzyjna jest półprzepuszczalna i umożliwia skórze oddychanie).
Okluzję ciągłą tworzą różnego rodzaju kosmetyki, szczególnie maseczki, a także sera i olejki z wazeliną, parafiną, kolagenem, alginatem (ekstraktem z alg brunatnych), olejami mineralnymi, skwalanem oraz woskiem parafinowym. Okluzja nieciągła powstaje dzięki naturalnym i syntetycznym woskom, kwasom tłuszczowym, silikonom oraz alkoholom tłuszczowym. Okluzyjnie działają również emolienty, w tym emulsje i kremy do skóry suchej lub atopowej.
Kosmetyki ze składnikami, które tworzą okluzję ciągłą, nie są polecane osobom ze skórą trądzikową, tłustą i problematyczną — mogą one zapychać pory skóry i wywoływać zmiany skórne, w tym zaskórniki i wypryski.
Przykładem zabiegu kosmetycznego z zastosowaniem okluzji jest okład na dłonie z parafiny oraz maseczki, w tym peel-off i maski w płachcie.