Jak się opalać: szybko, zdrowo, bezpiecznie? Naturalne sposoby na szybką opaleniznę
Jak się opalać, by obyło się bez skutków ubocznych: fotostarzenia, plam posłonecznych czy oparzeń? Słońce korzystnie wpływa na samopoczucie i Twój wygląd, pod warunkiem, że opalasz się z głową. Poznaj sposoby na bezpieczne opalanie!
Spis treści:
- Jak się opalać: szybko, ale zdrowo?
- Jak się szybko opalić? Konkretne rady
- Czy opalanie jest zdrowe? Wpływ słońca na skórę – okiem eksperta
Jak się opalać: szybko, ale zdrowo?
W Polsce liczba dni słonecznych jest zdecydowanie za mała. Szacuje się, że aż 90% Polaków ma niedobór witaminy D (wytwarza się ona w organizmie właśnie pod wpływem promieniowania UV), a u 60% występuje jej skrajny niedobór (poniżej 20 nanogramów na mililitr krwi) [1]. Nic dziwnego, że długimi, jesienno–zimowymi miesiącami czekamy na moment, w którym będzie można poopalać się na leżaku lub pojeździć na rowerze w promieniach wakacyjnego słońca.
Badania naukowców już dawno wskazały, że słońce powoduje wzrost endorfin i syntezę potrzebnej dla organizmu witaminy D [2]. Nie dziwi więc fakt, że poziom hormonów szczęścia wzrasta zauważalnie już po kilkunastu minutach spędzonych w kąpielach słonecznych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nieco ponad kwadrans spaceru w słońcu już wskazuje wyraźne, pozytywne zmiany [3]. Ma to więc również odzwierciedlenie w Twoim ogólnym samopoczuciu. Nie od dziś znany jest przecież syndrom tak zwanej sezonowej depresji jesiennej (SAD) [4], której jednym z głównych winowajców jest brak słońca.
Dodatkowo, przez zwiększoną produkcję białych i czerwonych krwinek pod wpływem słońca, poprawia się ogólna kondycja organizmu. Widać także wyraźny wpływ promieni UV i witaminy D3 na kości, odporność oraz gospodarkę hormonalną i układ nerwowy i krwionośny. Mają też one wpływ na choroby skóry (np. łuszczycę, trądzik czy egzemę) – pod wpływem słońca zmiany skórne jeszcze bardziej się uwidaczniają lub wręcz przeciwnie: zmniejsza się ich widoczność [5].
Kąpiele słoneczne dla jednych są prawdziwą ucztą, dla innych zaś mogą okazać się problemem lub, w skrajnych przypadkach, stanowić zagrożenie. Nie wierzysz? Sprawdź w artykule “Uczulenie na słońce: jak wygląda i czym tak naprawdę jest? Jak uniknąć objawów?”. Nie da się jednak ukryć, że zawarta w promieniach słonecznych witamina D może nawet wpłynąć na wydłużenie życia oraz wspierać nas w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Oczywiście jak wszystko ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony słońce polepsza, chociażby nasz nastrój, z drugiej – naraża na choroby, a skórę na utratę dobrej kondycji, przyspieszone starzenie się i na powstawanie niedoskonałości.
Miłośnicy wylegiwania się w słońcu często zmagają się z problemem suchej i szybko starzejącej się skóry całego ciała. Powstało nawet opisujące to zjawisko stwierdzenie – fotostarzenie. Pod wpływem słońca zmniejsza się elastyczność skóry, co jest wynikiem zwyrodnienia włókien sprężystych. Ponadto promieniowanie UV i UVB może doprowadzić niestety do najgorszego, czyli nowotworów skóry. Na groźne zmiany skórne głównie narażone są osoby o bardzo jasnej karnacji, z licznymi piegami lub pieprzykami. Najważniejsze jednak, aby zamiast leczyć – zapobiegać.Jak się opalać w zdrowy i bezpieczny dla zdrowia sposób?
Ekologiczne i naturalne bronzery oraz samoopalacze to nie jedyne środki, po jakie możesz sięgnąć, jeśli marzysz o złocistej skórze po urlopie. Mamy też inne metody na to, jak szybko się opalić na słońcu. Skorzystaj z naszych wskazówek!
Jak się szybko opalić? Konkretne rady
Twoja skóra najprawdopodobniej zalicza się do 1. lub 2. fototypu, najjaśniejszych i najbardziej charakterystycznych dla Europejczyków. Nieco rzadziej występuje u nas fototyp 3., środkowoeuropejski, który opala się zdecydowanie łatwiej, a po krótkim zaczerwienieniu skóra szybko brązowieje. Fototypy 1. i 2. są znacznie bardziej narażone na oparzenia słoneczne, a skóra brązowieje wolniej [6]. Jak się szybko opalić? Oto dobre rady Nabea!
1. Bezpieczne opalanie – z zegarkiem w ręku
Jak szybko opalić się na słońcu, ale bez spalenia “buraczka”? Wychodź na słońce ze skórą zabezpieczoną wysokim filtrem w godzinach 11.00–16.00, gdy słońce świeci najmocniej [7]. Jeśli jednak masz bardzo jasną karnację i atopową skórę, wybieraj godziny po 15.00 [8]. Mimo nałożonego kremu z filtrem, lekka opalenizna pojawi się u Ciebie już na około pół godziny po wyjściu.
2. Suplementacja i dieta z beta-karotenem
Beta-karoten to prowitamina, która odkłada się w naskórku i pobudza komórki skóry do produkcji melaniny (naturalnego barwnika skóry). Beta–karoten jest też sam w sobie pigmentem (barwnikiem), co możesz zaobserwować, jeśli pijesz za dużo soku marchwiowego. Skóra staje się wtedy żółto-brązowa.
W beta-karoten bogate są żółte i pomarańczowe warzywa i owoce, a także warzywa liściaste, w tym kapusta i jarmuż, przy czym zewnętrzne liście kapusty mają go nawet 200 razy więcej niż te w środku [9].
Beta–karoten w odpowiedniej dawce (6 mg dziennie) działa ochronnie. Zapobiega powstawaniu rumienia i innych skutków promieniowania UV na skórę, ale sam w sobie nie jest filtrem UV. Jeśli zależy Ci na poprawie kondycji i karnacji skóry, zacznij stosować suplementy z beta-karotenem i jeść produkty bogate w tę substancję jeszcze przed rozpoczęciem lata. Zacząć możesz na 10 tygodni przed urlopem. Według badań tyle potrzeba na wysycenie warstw skóry tą prowitaminą [10]. Sięgnij np. po Naturalny Beta-Karoten Now Foods.
3. Przyspieszacze opalania
Jak szybko się opalić na słońcu? Pomogą Ci w tym specjalne kosmetyki do opalania – przyspieszacze. Pojawiają się one nawet wśród kosmetyków naturalnych i ekologicznych, dzięki czemu nie musisz martwić się o środowisko i o to, jak ze składem kosmetyku poradzi sobie natura. W ofercie Nabea znajdziesz bezpieczne i skuteczne preparaty do opalania w różnych formach, w tym balsamach i sprayu. Hamują one pocenie się ciała i umożliwiają dużo szybsze ogrzanie skóry. Pod wpływem ciepła skóra kumuluje więcej promieni UV.
Wypróbuj np. przyspieszacz Sun Addict marki Soraya lub Olejek przyspieszający opalanie z drobinami złota Nacomi.
4. Kąpiel słoneczna i wodna
Jak się opalać, by się nie znudzić i np. nie usnąć na słońcu – bez ryzyka udaru? Połącz przyjemne z pożytecznym. Kto powiedział, że opalać się możesz tylko na leżaku? Rób to w ruchu, najlepiej w wodzie. Ochlapując ciało wodą, opalisz się zdecydowanie szybciej. Krople wody przyciągają promienie słońca. Zadbaj jednak przy tym o wodoodporny krem do opalania, który przetrwa kąpiel, a po wyjściu z wody nałóż kolejną warstwę kosmetyku. Ruch sprawi też, że słońce dotrze w każde miejsce równomiernie (przód nie będzie opalony mocniej niż tył ciała).
W razie przegrzania zastosować możesz Naturalny chłodzący balsam po opalaniu Nacomi lub Mleczko po opalaniu Equilibra, które zawiera aż 40% łagodzącego aloesu, który przy okazji świetnie nawilży i odświeży skórę.
5. Samoopalacze
Jeśli masz wątpliwości, czy opalanie jest zdrowe, a Twoja skóra słabo się opala lub nie znosi nadmiaru słońca, sięgnij po naturalny samoopalacz. Jest on najlepszym rozwiązaniem na “przeczekanie” wakacji u osób ze skórą atopową lub uczulonych na promienie UV.
Samoopalacz uratuje Twoją karnację i błyskawicznie da pożądany efekt wakacyjnej opalenizny. Bogate masło regenerująco-brązujące Alkmie odbudowuje i odżywia skórę narażoną na spore dawki mocnych promieni słonecznych. Przy okazji nadania skórze złocistego koloru, znacznie ją też uelastycznia.
Alternatywą do Alkmie może być brązujący balsam do ciała Mokosh Pomarańcza z cynamonem, który możesz stosować również do twarzy. Oba produkty są w pełni naturalne i polskie i żaden z nich nie pozostawia nieestetycznych smug po aplikacji. Nadają się one także dla początkujących.
Czy opalanie jest zdrowe? Wpływ słońca na skórę – okiem eksperta
Na temat tego, jak się opalać i czy opalanie jest zdrowe mają też swoje zdanie eksperci, w tym dermatolodzy i kosmetolodzy. Nie potępiają oni jednoznacznie opalania, choć przestrzegają też przed eksponowaniem skóry na słońce w godzinach 10.00–16.00 (zalecenie Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego).
Bezpieczne opalanie wymaga też bezwzględnie ochrony UV. Specjaliści wskazują też na fakt, że większość z nas nakłada za mało kremu przeciwsłonecznego i robi to zbyt późno. Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi nakładaj 20 minut przed wyjściem z domu w odpowiedniej ilości (2 mg / cm kw. powierzchni skóry). Przeważnie nakładamy aż 4 razy mniej kosmetyku niż powinniśmy [11].
SPF (Sun Protection Factor) na opakowaniu kosmetyku oznacza, ile razy dłużej możesz przebywać na słońcu, nim dojdzie do oparzenia 1. stopnia. Dla fototypu 1. i 2. zwykle jest to 10 minut. Mnożąc wartość SPF 50 przez 10 minut, otrzymasz 500 minut. Jest to czas optymalnej ochrony przeciwsłonecznej po zastosowaniu kremu [12].
W racjonalnym korzystaniu z promieni słonecznych najważniejsze jest umiejętne przygotowanie swojej skóry do opalania i późniejsza pielęgnacja tuż po zakończeniu słonecznych kąpieli. Dobrze nawilżona skóra znacznie lepiej i szybciej przyjmie dawkę letniego słońca, a opalenizna będzie się na niej dłużej utrzymywać.
Z pomocą naturalnych kosmetyków na długo zachowasz piękną i co najważniejsze zdrową skórę. Sprawdź ekologiczne, bezpieczne dla Ciebie i środowiska produkty, w tym kosmetyki do pielęgnacji ciała i suplementy w naszym sklepie. Zadbaj z Nabeą o swoje zdrowie i piękny wygląd zarówno przed, jak i po urlopie.
Bibliografia:
[1] Polacy mają niedobór witaminy D (medonet.pl)
[5] Jak słońce działa na nasz organizm? – Drzwi do Piękna (drzwidopiekna.pl)
[6] Fototypy skóry – Portal Kosmetologa
[7] Sześć rad, jak szybko i naturalnie się opalić | Blog VitaLab.pl
[8] Alergie skórne - czy skóra atopowa może się opalać?
[9] Beta karoten – czy ułatwi opalanie? Jak stosować? Jak wybrać najlepszy? – Pan Tabletka
[10] Beta–karoten na opalanie. Który preparat wybrać? – (leki.pl)
[11] Bezpieczne opalanie. Co radzi dermatolog? – Zdrowie Wprost
[12] What Does the SPF Number on Sunscreen Mean? (verywellhealth.com)