Uczulenie na słońce: jak wygląda i czym tak naprawdę jest? Jak uniknąć objawów?

2021-10-21
Uczulenie na słońce: jak wygląda i czym tak naprawdę jest? Jak uniknąć objawów?

Przebywanie na słońcu nie zawsze kończy się piękną, złocistą opalenizną. Czym jest alergia na słońce? Objawy są podobne do symptomów typowych alergii skórnych. Rozpoznaj u siebie uczulenie na słońce – jak wygląda? Czy alergia na słońce u dzieci jest groźna?

Spis treści:

  1. Uczulenie na słońce – jak wygląda? 
  2. Uczulenie na słońce – objawy
  3. Co na uczulenie na słońce? Te sposoby mogą Ci pomóc
  4. Uczulenie na słońce? Pamiętaj o ochronie UV!

 

Uczulenie na słońce – jak wygląda? 

Korzystanie z promieni słonecznych pod warunkiem właściwej ochrony UV (stosowania kosmetyków do opalania, nakrycia głowy czy okularów) wiąże się ze zdrowiem. Słońce generuje w Twoim organizmie witaminę D, która działa przeciwzapalnie, a oprócz tego wzmacnia odporność, bierze udział w budowie kości, reguluje gospodarkę fosforowo-wapniową organizmu i chroni przed osteoporozą [1]. Nie wszyscy jednak mogą korzystać ze słońca bez żadnych konsekwencji.

Uczulenie na słońce w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób kryje się pod kodem ICD-10: L56.8 i jest nazywane inaczej fotodermatozą [2]. Jest to inaczej nieprawidłowa reakcja skóry na promieniowanie słoneczne, przy czym taka reakcja może pojawić się również u osób zdrowych, szczególnie o bardzo jasnym fototypie skóry (przy niedoborach melaniny – barwnika skóry). Wówczas mówimy o oparzeniu słonecznym. Trzeba podkreślić, że to nie to samo, co uczulenie słoneczne.

Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia (obok drugiego stopnia, najczęstsze) objawia się rumieniem, zaczerwienieniem i obrzękiem, a następnie łuszczeniem się naskórka. Zmiany te znikają zwykle po kilku dniach. Na skórze pojawiają się krostki od słońca, w tym pęcherzyki i nadżerka, a jednocześnie możesz zaobserwować spadek temperatury ciała i ciśnienia oraz osłabienie i drgawki. Gojenie takich oparzeń może zająć nawet kilka tygodni [3]. 

Wysypka od słońca czy oparzenia to wciąż nie jest to jednak alergia na słońce.

Inny rodzaj zmian pod wpływem słońca to tzw. pokrzywka słoneczna. Jej głównym objawem jest wysypka od słońca, poprzedzona czerwonymi plamami i pęcherzami. Pojawiają się one nawet tuż po wyjściu na słońce, w tym nie tylko w upalną pogodę, ale również wtedy, gdy na zewnątrz jest jasno i dominuje promieniowanie UVA [4]. 

Wysypka od słońca czy oparzenia to wciąż nie jest to jednak alergia na słońce. Nie jest też nią reakcja na słońce związana z inną chorobą, np. toczniem rumieniowatym, porfirią lub łuszczycą. Uczulenie na słońce ma miejsce, gdy nawet niewielka dawka promieniowania daje objawy, które nie pojawiłyby się u osoby zdrowej. Jak więc rozpoznać uczulenie na słońce? Objawy są podobne u dzieci i u dorosłych, jednak to u najmłodszych, ze względu na cieńszą i mniej odporną skórę, są one bardziej intensywne. 

Alergia na słońce może wystąpić z nieznanych przyczyn (jest to tzw. idiopatyczna alergia na słońce). Do innych przyczyn zalicza się spożywanie leków i jedzenie ziół, które wywołują nadwrażliwość na promienie UV. Do takich leków zalicza się często leki hormonalne, antykoncepcję doustną, oraz leki moczopędne, przeciwko cukrzycy, na serce i na nadciśnienie. Informacja o niepożądanych reakcjach ubocznych często znajduje się na ulotce leku [5]. Do ziół i roślin, które wchodzą w reakcję ze słońcem należy dziurawiec, nagietek, rumianek, wrotycz, krwawnik, pokrzywa, słonecznik, nawłoć, bylica pospolita i stokrotka. [6]

Uczulenie słoneczne mogą też wywoływać popularne leki przyjmowane przez krótki czas, np. aspiryna. Wysypka od słońca jako reakcja alergiczna pojawia się także przy kuracją antybiotykiem – tetracykliną i po zabiegach kosmetycznych lub medycyny estetycznej – szczególnie mikrodermabrazji i peelingu chemicznym [7]. Wówczas należy przed każdym wyjściem z domu zabezpieczać skórę kremem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.

Alergia na słońce u dzieci pojawia się samoistnie, po sezonie jesienno-zimowym, gdy cienka skóra malucha jest jeszcze nieprzyzwyczajona do słońca i brakuje jej melaniny [8] (to również idiopatyczna alergia na słońce). Reakcja alergiczna może pojawić się również pod wpływem nieodpowiednich składników w kosmetykach dla dzieci. Maluch może też odziedziczyć uczulenie na słońce po rodzicach. Jak rozpoznać uczulenie na słońce? Jak wygląda u dzieci i dorosłych?

Uczulenie na słońce – objawy

U nieprzyzwyczajonych do kąpieli słonecznych, najmłodszych niemowląt pod wpływem słońca mogą pojawić się swędzące bąble i krostki na skórze, którym może towarzyszyć gorączka, ból głowy, dreszcze, a nawet biegunka [9]. Niemowlęta podczas spacerów powinny być osłonięte przed słońcem – ich skóra nie powinna być eksponowana na działanie promieni słonecznych. U dzieci od 3. roku życia należy bezwzględnie stosować przed wyjściem kremy do opalania z wysokim filtrem UV. 

Po czym poznać, że to uczulenie od słońca? Jak wygląda u dorosłych i u nieco starszych dzieci? Objawy są dość podobne i charakterystyczne. Należą do nich: 

  • zaczerwienienie i łuszczenie się naskórka,
  • wysypka,
  • pęcherzyki i bąble,
  • grudki i krostki na skórze,
  • świąd,
  • pieczenie,
  • opuchlizna.

Uczulenie na słońce? Pamiętaj o ochronie UV!

Gdzie najczęściej ujawnia się uczulenie na słońce? Na twarzy, karku, przedramionach i na klatce piersiowej i ramionach. Zmiany pojawiają się w przeciągu doby od ekspozycji na słońce. Uczulenie na słońce na twarzy może też skutkować przebarwieniami. Jak radzić sobie z alergią na słońce? Objawy można łagodzić różnymi metodami.

Co na uczulenie na słońce? Te sposoby mogą Ci pomóc

Jeśli jesteś jednym z alergików, wiosna i lato na pewno nie są dla Ciebie łatwym czasem. Pomożemy Ci przetrwać. Co na uczulenie na słońce jest wskazane, a czego zdecydowanie nie robić? 

Urlop od słońca

Na kilka dni potrzebnych na zagojenie zmian, zrezygnuj z ekspozycji na słońce lub, jeśli już musisz wyjść (np. do pracy), chroń skórę kremem z wysokim filtrem UV. 

Odpowiednia odzież

Unikaj noszenia odzieży ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Takie tkaniny spowalniają gojenie skóry i mogą wywoływać dalsze podrażnienia. Noś przewiewne ubrania z lnu lub bawełny w jasnych kolorach. Ciemne będą przyciągać i kumulować ciepło. Jasne kolory odbijają światło zamiast go pochłaniać.

Opatrunki hydrożelowe

To Twoja pierwsza pomoc na uczulenie od słońca. Schłodzone wcześniej w lodówce, dadzą ulgę rozgrzanej skórze. Nie zamrażaj takiego opatrunku – powinien on być chłodny, ale nie lodowaty. Stosowanie bardzo zimnych kompresów może wywołać szok termiczny. Schładzaj wrażliwe miejsca stopniowo. Jeśli nie masz opatrunku, możesz użyć kostek lodu, plastrów ogórka lub kefiru. Te dwa ostatnie nakładaj tylko na nieprzerwaną skórę (bez popękanych pęcherzy lub otwartych uszkodzeń). 

Nawilżanie – od zewnątrz i od środka

Po chłodzeniu czas na nawilżanie. Dobrze nawilżony organizm (w tym skóra, za pomocą kosmetyków), odbudowuje się znacznie szybciej. Pij odpowiednią ilość wody (dziennie na 1 kcal przypada 1 ml wody – przy diecie 2000 kcal będą to 2 litry) [10]. Na nieprzerwaną skórę stosować możesz żele nawilżające na bazie ekstraktu z aloesu – trzymaj je w lodówce. Nie używaj jednak świeżego soku z aloesu bez dodatków, ponieważ ma on właściwości ściągające – zamiast dać ulgę, może on podrażniać oparzoną skórę. 

Natłuszczanie

Co na uczulenie od słońca, gdy zmiany skórne zaczęły się już zasklepiać i regenerować? Takiej skórze ulgę zapewnią kosmetyki natłuszczające, w tym balsamy o lekkiej konsystencji. Pomogą one odbudować naruszony płaszcz hydrolipidowy. Ważne, by taki kosmetyk nie zawierał wazeliny czy parafiny w składzie – mają one właściwości zapychające pory skóry, dlatego mogą utrudniać gojenie zmian.

Kojące kosmetyki

Uczulenie od słońca pomogą zmniejszyć również odpowiednie kosmetyki po opalaniu (z oznaczeniem “after sun”). Zawierają one często alantoinę, pantenol, ekstrakt z nasion soi oraz wspomniany wyżej żel z aloesu. 

Zakazane sposoby

Czego unikać podczas regeneracji skóry? Nie przebijaj pęcherzyków z płynem i powiedz najmłodszym, by również tego nie robili. Pęcherze są naturalnym “opatrunkiem” ochronnym dla podrażnionej, gojącej się skóry w czasie rekonwalescencji. Przebijanie ich w domu może też skutkować infekcją. Zrób sobie też przerwę od wykonywania peelingów (zarówno chemicznych, jak i domowych) i od wychodzenia na słońce.

Uczulenie na słońce? Pamiętaj o ochronie UV!

Jeśli już koniecznie musisz wyjść na zewnątrz podczas rekonwalescencji, koniecznie zabezpiecz skórę kremem z wysokim filtrem UV – od 30 SPF w górę. W sklepie Nabea mamy dla Ciebie bezpieczne i ekologiczne filtry. Polecamy szczególnie filtry mineralne, które nie przedostają się w głąb naskórka i nie wchodzą w reakcję pod wpływem ciepła z jego warstwami. Filtry mineralne są jak rozłożony na skórze ochronny “parasol”. Aby ochrona była skuteczna, nakładaj je na twarz i skórę całego ciała co 3-4 godziny. Więcej o filtrach mineralnych przeczytasz w artykule na naszym blogu: “Filtry mineralne do opalania. Co warto o nich wiedzieć?”.

Oto cztery nasze bestsellery na uczulenie na słońce na twarzy i do reszty ciała. 

Co na uczulenie na słońce? Produkty z oferty Nabea

Ava, Krem do twarzy wysoka ochrona przeciwsłoneczna SPF 50

Krem Ava nawilża i odżywia skórę, a dzięki wysokim filtrom UVA i UVB skutecznie chroni skórę twarzy przed promieniami słońca. Mimo wysokiej ochrony nie pozostawia białej poświaty, dlatego nadaje się pod makijaż. Dobrze się rozprowadza i ”współpracuje” z podkładem. Za sprawą bogatej konsystencji najlepiej sprawdzi się do skóry suchej.

Derma Sun – Balsam słoneczny SPF 50

To Twój must-have do ciała. Ten całkowicie naturalny balsam ten wyróżnia się wśród innych dwoma certyfikatami, które potwierdzają jego hipoalergiczność – jest on więc idealny na uczulenie od słońca. Mogą go stosować osoby z wrażliwą skórą i z AZS. Nie zawiera filtrów chemicznych, jest wodoodporny, a skóra po aplikacji jest nie tylko chroniona przed słońcem, ale i świetnie nawilżona. Jest też pozbawiony alergizujących substancji zapachowych i barwników.

Equilibra – Sun, Mleczko po opalaniu

Mleczko Equilibra jest wyjątkowe, bo zawiera aż 40% aloesu w składzie – to flagowy składnik tej włoskiej marki. Oprócz tego posiada kompleks nawilżający z witaminą E, mleczkiem migdałowym i sycylijską opuncją. Ma lekką konsystencję i szybko się wchłania. Jest idealne zarówno na uczulenie słoneczne, jak i zwykłe wakacyjne oparzenia. 

Derma Sun, Balsam po opalaniu

Balsam Derma Sun zapewni Twojej skórze ulgę, miękkość i optymalne nawilżenie. Zawiera w składzie m.in. witaminę E, alantoinę, żel z aloesu i naturalne oleje i masła, w tym shea i rycynowy o silnych właściwościach regenerujących. Wyciąg z aloesu pomoże zwalczyć zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Produkt jest hipoalergiczny – nie zawiera uczulających substancji zapachowych ani barwników, co minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii i reakcji skórnych. Otrzymał certyfikaty dla produktów hipoalergicznych wolnych od potencjalnych alergenów: AllergyCertified i Astma-Allergi Danmark.

To oczywiście nie wszystkie produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry nieco za mocno dotkniętej słońcem. W asortymencie Nabea znajdziesz znacznie więcej łagodzących balsamów, kremów do twarzy i mleczek do ciała, które pomogą odbudować Twoją skórę. Koniecznie sprawdź nasz asortyment kosmetyków do opalania

Alergia na słońce nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z normalnego życia i cieszenia się piękną pogodą w wakacje. Skorzystaj z naszych porad i produktów – zapobiegaj i walcz z objawami uczulenia na słońce. Pomogą Ci w tym ekologiczne kosmetyki, unikanie czynników, które mogą zwiększać dolegliwości i wysoka ochrona przeciwsłoneczna. Kremy z wysokim filtrem UVA i UVB stosuj najlepiej przez cały rok – dla swojego zdrowia i urody. 

 


 

Bibliografia:

[1] Witamina D – charakterystyka, rola, dzienne zapotrzebowanie, niedobór, toksyczność, źródła | WP abcZdrowie

[2] Uczulenie na słońce – jak rozpoznać i leczyć objawy alergii na słońce? (dimedic.eu)

[3] Oparzenie słoneczne – ile trwa? Objawy oparzenia 1. i 2. stopnia (swiat-zdrowia.pl)

[4] Wysypka od słońca – o czym świadczy? Przyczyny, objawy, leczenie – HelloZdrowie

[5], [7] Uczulenie na słońce – objawy, przyczyny, leczenie (medonet.pl)

[6] Zioła fotouczulające i fototoksyczne – z czego zrezygnować przed zabiegami laserowymi? – Laser DeLux®

[8] Alergia na słońce u dziecka. Co to za choroba? Cmpromed4kids.pl

[9] Alergia na słońce u dzieci – jak postępować? | Hellomama

[10] Ile wody należy pić dziennie: jak nawodnić się prawidłowo? – uPacjenta

Pokaż więcej wpisów z Październik  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4410 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-13
Szybką i sprawna dostawą.
2024-08-21
b.dobre
pixel