Filtry chemiczne a mineralne – czym się różnią? Czy chronią tak samo? Porównujemy!

2021-08-10
Filtry chemiczne a mineralne – czym się różnią? Czy chronią tak samo? Porównujemy!

Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi powinnaś stosować przez cały rok, jednak latem jest o nich zdecydowanie najgłośniej. Filtr chemiczny czy mineralny? To dobry moment na zakupy i porównanie: filtry chemiczne a mineralne. Wybierz z głową! 

Spis treści:

  1. Filtry chemiczne a mineralne – czym się charakteryzują?
  2. Filtr chemiczny czy mineralny? Nabea testuje!
  3. Filtr mineralny dla dzieci: czy zapewnia skuteczną ochronę?

 

Filtry chemiczne a mineralne – czym się charakteryzują?

Latem (i przez cały rok zresztą również!) najlepszymi przyjaciółmi urody są kosmetyki z filtrami UV. Najzdrowsze (i najbezpieczniejsze, o najmniejszym ryzyku powodowania podrażnień) są filtry mineralne. Co warto o nich wiedzieć? Filtr chemiczny czy mineralny – jaki wybrać?

Filtry mineralne (fizyczne) są alternatywą dla filtrów chemicznych. W INCI kosmetyku widnieją jako zinc oxide (tlenek cynku) lub titanium dioxide (dwutlenek tytanu). W przeciwieństwie do filtrów chemicznych, które pochłaniają szkodliwe promieniowanie słoneczne, filtry mineralne odbijają promienie słońca. Ich duże cząsteczki nie wnikają w głąb naskórka, ale tworzą na nim barierę ochronną (więc w skórze nie zachodzą żadne reakcje chemiczne związane z ich działaniem). 

Znajdują się one nie tylko w kosmetykach przeciwsłonecznych, ale także w kremach do codziennej pielęgnacji skóry twarzy, kremach matujących czy pudrach.

Mając więc do rozwiązania dylemat: filtr mineralny czy chemiczny, jeśli priorytetowe jest dla Ciebie bezpieczeństwo i łagodne działanie, wybierz wersję mineralną. Filtr mineralny dla dzieci to najwłaściwsze rozwiązanie. Będzie on doskonały również dla osób ze skórą wrażliwą, atopową, skłonną do alergii i podrażnień.

Filtry te dają pełną ochronę – zarówno przed promieniami UVA, jak i przed UVB. Nawet na poziomie SPF 50. I pozostają przy tym stabilne. Ich właściwości nie zmieniają się pod wpływem słońca, tlenu czy mijającego czasu. 

Filtry mineralne mają też jednak przy tym kilka niedogodności. Działają, dopóki nie zostaną starte lub zmyte ze skóry, dlatego wymagają nakładania co 2-3 godziny. Ich wadą może być dość gęsta konsystencja – trudniej rozprowadza się je na skórze i wydają się cięższe niż kosmetyki z filtrami chemicznymi (w większości filtrów mineralnych obecne są minerały rozpuszczalne w tłuszczach). Niekoniecznie więc będzie je lubić skóra tłusta. Skóra sucha przyjmie je za to z wdzięcznością. Filtr mineralny jest doskonałą alternatywą dla wszystkich, którzy cenią delikatne i naturalne kosmetyki!

Mając do rozwiązania dylemat: filtry chemiczne a mineralne, trzeba też wspomnieć nieco o zaletach i wadach filtrów chemicznych. 

Filtry chemiczne to związki należące do różnych klas związków organicznych, które wchłaniają się w wierzchniej warstwie naskórka i absorbują promienie UV, przekształcając je w ciepło. Są one równie skuteczne, co filtry mineralne, a chemiczne związki obecne w takich filtrach to najczęściej: 

  • butyl methoxydibenzoylomethane (chroni przed UVA), 
  • trisiloxan drometrizolu (i jego pochodne, dają ochronę przed promieniami UVA i UVB), 
  • oktokrylen (chroni przed UVB),

Należą do nich również pochodne kwasu PABA. cynamonowego i salicylowego [1].

Filtry chemiczne z reguły są przyjaciółmi letniego make-upu. Często są obecne w podkładach i kremach przeciwsłonecznych przeznaczonych pod makijaż. Mają lekką konsytencję, dlatego nie zostawiają tłustego filmu na skórze ani nie bielą. Filtr mineralny do twarzy z tych powodów często nie nadaje się pod makijaż. Filtry chemiczne działają jednak bardziej inwazyjnie niż filtr mineralny, który tylko odbija promieniowanie. 

Filtr mineralny czy chemiczny? Pomożemy Ci wybrać właściwy produkt. Poznaj krótki przewodnik po produktach dostępnych w naszym sklepie. 

Filtr chemiczny czy mineralny? Nabea testuje!

Filtr chemiczny czy mineralny? Nabea testuje!

U progu wakacji wciąż stoisz przed dylematem: filtry mineralne a chemiczne? A może zależy Ci na wydajnym produkcie w przyjaznej cenie i z filtrem, który nie będzie bielił (psuł makijażu)? Polecamy kosmetyki, z których będziesz zadowolona. 

Madara, AGE DEFYING SUNSCREEN Przeciwzmarszczkowy krem z filtrem SPF 30

Ten filtr mineralny do twarzy pełni jednocześnie rolę kremu przeciwzmarszczkowego, dostarczając skórze antyoksydanty. Z powodzeniem może być stosowany przez cały rok pod makijaż – nie tylko w wakacje. Opóźnia procesy starzenia wywoływane promieniowaniem słonecznym i zapobiega uszkodzeniom słonecznym, w tym przebarwieniom, zmianom pigmentacyjnym, zmniejszeniu gęstości skóry i zmarszczkom. Wyróżnia się bardzo lekką, rozświetlającą formułą i jest niewidoczny na skórze.

Alphanova Sun, Bio Spray Przeciwsłoneczny, filtr SPF 50

Ten filtr mineralny dla dzieci jest przyjazny również dorosłym i środowisku naturalnemu. Każdego roku do wody trafia ponad 25000 ton kremu przeciwsłonecznego, często ze szkodliwym dla morskiej fauny i flory tlenkiem cynku. Spray Alphanova Sun go nie zawiera.

Filtr mineralny SPF 50 nie powoduje zanieczyszczenia środowiska i daje natychmiastową, wysoką ochronę. Jest wegański i wodoodporny, a dodatkowo wzbogacony o nawilżający aloes oraz odżywczy olej jojoba i tamanu. Aplikacja za pomocą sprayu jest szybka i sprawna, a umila ją delikatny zapach egzotycznego kwiatu monoi i wanilii.

Lirene Sun, Emulsja nawilżająca na podrażnienia SPF 30

Emulsja Lirene zawiera kompleks fotostabilnych filtrów organicznych (chemicznych) i mineralnych, które blokują promienie UVA i UVB. Kosmetyk łagodzi przy tym jednocześnie już obecne oparzenia słoneczne czy podrażnienia po ugryzieniu owadów – oprócz filtrów zawiera również masło shea i alantoina, które świetnie regenerują naskórek, nawilżają go i koją. Formuła została wzbogacona również o antyutleniacze, które zapobiegają starzeniu się skóry. Kosmetyk szybko się wchłania i daje komfort skórze. 

Equilibra – Aloesowy sztyft przeciwsłoneczny SPF 50+

Smarując ciało kremem, często możesz zapomnieć o detalach – okolice oczu, uszy i usta również są narażone na działanie promieni słonecznych. Do nich śmiało możesz stosować delikatny i łatwy w użyciu sztyft przeciwsłoneczny SPF 50+. Nie zajmie on w Twojej wakacyjnej kosmetyczce dużo miejsca. Jego formuła jest bezzapachowa (ryzyko podrażnień jest tym samym ograniczone do minimum), a kosmetyk szybko się wchłania. 

Po filtry mineralne sięgaj, jeśli masz skórę tłustą, skłonną do alergii, podrażnień i atopową. To też najlepsze rozwiązanie dla dzieci, które filtry chemiczne mogą podrażnić i niepotrzebnie przenikać do głębszych warstw skóry, reagując z nią. Filtry mineralne stanowią zewnętrzną barierę, która nie wchodzi w reakcje chemiczne ze słońcem. Filtry chemiczne sprawdzą się świetnie w kosmetykach do twarzy – nie tworzą one tłustej, białej warstwy trudnej do przypudrowania i zamaskowania – choć coraz częściej można zetknąć się już z filtrami mineralnymi bez tych właściwości. 

Filtr mineralny dla dzieci: czy zapewnia skuteczną ochronę?

Skóra niemowląt i małych dzieci jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych, w tym mocnego słońca, wiatru i mrozu. Bariera hydrolipidowa nie jest u nich tak szczelna, jak u dorosłych ze zdrową skórą, a oprócz tego skóra maluchów jest cienka i zawiera mniej melaniny, przez co łatwiej o oparzenia. Dlatego wymaga ona przemyślanego i skutecznego zabezpieczenia. Temat pielęgnacji niemowlęcej skóry zgłębisz w artykule “Domowe sposoby na odparzenia u dzieci – jak pielęgnować wrażliwą skórę malucha?”.

Filtr mineralny dla dzieci w przeciwieństwie do chemicznego, nie wywołuje reakcji alergicznych (z tego samego powodu mineralne kosmetyki do makijażu są polecane osobom ze skórą skłonną do alergii) [2]. Mimo, że działa on powierzchniowo, zatrzymuje całkowicie promieniowanie UVA i UVB – pod warunkiem regularnej, ponawianej przez cały dzień aplikacji we właściwej ilości. Jeśli chcesz zachować pełną ochronę, aplikuj filtry mineralne w ilości ok. 2,5 ml na twarz i 30 ml na całe ciało, średnio co 2 godziny, w tym koniecznie po każdym wejściu do wody [3].

Filtr mineralny dla dzieci: czy zapewnia skuteczną ochronę?

Sięgnij po polecane przez nas filtry mineralne lub chemiczne. To sprawdzona, pełna i bezpieczna dla każdej skóry ochrona, która zapewni Ci złocisty brąz bez oparzeń słonecznych. Niezależnie, które wybierzesz, najważniejsze, by zdecydować się na zakup i regularnie stosować krem z filtrem – powinien być to jeden z Twoich całorocznych kosmetyków. Sprawdź nasz szeroki asortyment kosmetyków do opalania lub skorzystaj z gotowych, polecanych produktów powyżej.

Jak zachować letnią opaleniznę na dłużej i jak zregenerować skórę po wakacjach, by zachować urlopowy, wypoczęty look na dłużej? Mamy na to sprytne i skuteczne sposoby! Przeczytaj artykuły na blogu Nabea i skorzystaj z naszych porad, a będziesz olśniewać pięknem jeszcze długo po wymarzonych wakacjach.


 

Bibliografia:

[1] Filtry przeciwsłoneczne w kosmetykach – Artykuły – Biotechnologia.pl – łączymy wszystkie strony biobiznesu

[2] Filtry mineralne – kremy dla dzieci, niemowląt i dorosłych (medme.pl)

[3] Wybieramy filtry przeciwsłoneczne – dla dzieci (i całej reszty). – Pan Tabletka

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2021

 Alphanova Sun KIDS, Bio Spray Przeciwsłoneczny, filtr 50, 125g
-6%

Alphanova Sun KIDS, Bio Spray Przeciwsłoneczny, filtr 50, 125g

77,39 zł 72,99 zł pkt.Najniższa cena: 69,98 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4293 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-01
Dostawa szybka.
2024-05-30
Jak zwykle wszystko super , wysyłka ekspresowa
pixelpixelpixelpixel