Jak olejować włosy? 9 mało znanych ciekawostek o olejowaniu

2021-03-05
Jak olejować włosy? 9 mało znanych ciekawostek o olejowaniu

Olejowanie włosów stało się u nas hitem dopiero niedawno, na fali pielęgnacji PEH. Hinduski znają tę metodę od setek lat, a ich włosy często przypominają taflę. Chcesz osiągnąć taki efekt? Dowiedz się, jak olejować włosy i co warto o tym wiedzieć. 

 

Spis treści:

  1. Jak się olejuje włosy i po co to robić?
  2. Jak prawidłowo olejować włosy? X ciekawostek o olejowaniu, które warto znać!
  3. Czym i jak olejować włosy? Te produkty warto wybrać!

 

Jak się olejuje włosy i po co to robić?

Chociaż olejowanie włosów jest znanym i popularnym zabiegiem (chociażby w Indiach), do Polski dotarło ono stosunkowo niedawno. Jak się olejuje włosy? Początkującym może wydawać się, że jest to czasochłonne, skomplikowane i nie do końca skuteczne, jednak nic bardziej mylnego! Trening czyni mistrza, a odrobina cierpliwości zdecydowanie popłaca.

Początkowo mogą pojawić się pewne komplikacje, związane chociażby z doborem odpowiedniej metody czy rodzaju oleju, jednakże po kilku razach olejowanie będzie jedynie pielęgnacyjną przyjemnością. Chcesz nauczyć się, jak prawidłowo olejować włosy i zacząć swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów? Podpowiemy, jakie korzyści niesie ze sobą pochodzący z Indii zabieg, jakie sposoby są najlepsze oraz jakie kosmetyki naturalne wybrać.

Jak się olejuje włosy i po co to robić?

Olejowanie włosów to sposób na wygładzenie, nabłyszczenie i odżywienie włosów. Oleje są emolientami, które pomagają zatrzymać wodę na powierzchni włosa i zapobiegają jej odparowywaniu. Są one szczególnie potrzebne włosom średnio- i wysokoporowatym, w których łuska jest mocno odchylona, a co za tym idzie, włosy często są niezdyscyplinowane, szorstkie, suche i „sianowate”. 

Olejowanie włosów polega na nakładaniu wybranego oleju w określony sposób na całość lub wybraną partię. Olej, którego możesz do tego używać, to, jak często olejować włosy oraz sama metoda jest kwestią indywidualną i zależy od porowatości włosów. Warto ją sprawdzić przez test na porowatość włosów lub metodą prób i błędów. Test znajdziesz tutaj: „Test na porowatość włosów w 3 minuty! Poznaj ją i zmień pielęgnację! [QUIZ!]”. Znajdziesz tam też wskazówki, jakich kosmetyków (składników PEH) potrzebują Twoje włosy. 

Oto inne korzyści, jakie niesie ze sobą olejowanie włosów:

  • ochrona przed warunkami atmosferycznymi,
  • pozbycie się problemu rozdwajających końcówek,
  • zmniejszenie liczby wypadających włosów,
  • lepszy porost włosów,
  • ułatwione rozczesywanie,
  • regeneracja.

Jak olejować włosy? Proces olejowania włosów może odbywać się na wiele sposobów. Bez względu na wybraną metodę, olejować możemy włosy u nasady, końcówki lub w całości. Jakie mamy możliwości i jakie są ich zalety? Jak dobrać do siebie odpowiednią metodę?

Olejowanie włosów

Jak prawidłowo olejować włosy? 9 ciekawostek o olejowaniu, które warto znać!

Mimo że pielęgnacja włosów olejami jest bardzo prosta, możesz ją za pomocą kilku trików znacznie udoskonalić (a dzięki temu liczyć na lepsze efekty). O czym powinnaś wiedzieć, by skorzystać z tej metody w 100%? Czy olejowanie włosów wiąże się z jakimiś niedogodnościami? Jak sobie z nimi poradzić? Poznaj mniej i bardziej znane ciekawostki na temat olejowania włosów. 

Jak często olejować włosy?

Częstość olejowania zależy od typu włosów i ich wyjściowej kondycji. Nisko- i średnioporowate włosy olejuj raz w tygodniu. Włosy wysokoporowate, zniszczone, suche, po zabiegach fryzjerskich, kręcone i farbowane możesz częstować olejkami 2-3 razy w tygodniu [1]. Dla efektu ważne jest, by robić to regularnie.

Jak olejować włosy na noc?

Olejowanie włosów na całą noc im nie zaszkodzi, szczególnie tym wysokoporowatym i suchym, których nie łatwo nadmiernie obciążyć i które potrzebują intensywnego zabiegu oraz większej porcji emolientów. Gorzej z Twoją pościelą i poduszką…

Jak olejować włosy na noc? Najpierw rozczesz włosy (chyba że masz włosy kręcone). Rozetrzyj w dłoniach 1-2 łyżki oleju i rozprowadź go po włosach na długości od ucha po końcówki. Jeśli wiesz, że olej nie obciąży nasady włosów, możesz też nałożyć go na skórę głowy. Następnie, jeśli masz proste lub tylko lekko falowane włosy, przeczesz pasma grzebieniem lub specjalnym masażerem do włosów (np. Foaminizer Silicone Shampoo Brush). Włosów kręconych nie rozczesuj. 

Włosy zapleć w luźny warkocz lub zepnij w koczek, a następnie, w zależności od upodobań, załóż czepek, turban lub rozłóż na poduszce ręcznik czy też dodatkową poszewkę, która uchroni główną przed zabrudzeniem. Rano umyj włosy dwukrotnie oczyszczającym szamponem i nałóż odżywkę [2]. 

Oleje suche (schnące) – sposób na suchą poduszkę

Ryzyko powstania plam na pościeli zminimalizują tzw. suche (schnące) oleje, które mają lekką konsystencję, nie pozostawiają tłustego filmu na skórze i szybko się wchłaniają. Do takich olejów zaliczyć można olej lniany, z wiesiołka, dzikiej róży, z pestek winogron czy też konopny [3]. Oleje tego typu możesz przechowywać przez 3–4 miesiące. 

Możesz też wypróbować jeden z olejów półschnących, np. ze słodkich migdałów, uniwersalny dla włosów o każdej porowatości [4]. Zwróć też uwagę na zapach oleju – będziesz z nim zasypiać i się budzić, więc nie powinien być irytujący czy zbyt mocny.

Jak prawidłowo olejować włosy?

Jak olejować włosy na sucho?

To najprostszy, podstawowy sposób dobry dla początkujących, których skomplikowane rytuały mogą zniechęcić. Jak olejować włosy na sucho? Niewielką ilość nałóż na suche, ale czyste włosy (bez resztek kosmetyków do stylizacji). Dla lepszego efektu olej możesz podgrzać, ale uważaj, by się przy tym nie poparzyć. Pozostaw na 1–2 godziny lub na całą noc [5]. Rano umyj włosy raz lub dwukrotnie, jeśli czujesz, że tłusta warstwa jeszcze się nie spłukała, i nałóż odżywkę. 

Jak olejować włosy na mokro?

Olejowanie włosów tą metodą pozwala zatrzymać więcej wilgoci we włosach. To metoda dobra dla osób z suchymi włosami. Po takim olejowaniu łatwo też zmyć olej z włosów, a substancje aktywne lepiej wnikają w łuskę. Jak olejować włosy na mokro? Olej nałóż na wilgotne, odsączone z wody włosy (zwilżone lub świeżo umyte). Zwiąż lub zepnij włosy spinką i je zabezpiecz (folią, czepkiem lub ręcznikiem). Trzymaj od 15 minut do kilku godzin, a następnie zmyj [6]. 

Olejowanie włosów wodną mgiełką lub hydrolatem

Jeśli boisz się, że przesadzisz z ilością oleju, którą trudno będzie zmyć, stwórz własną miksturę z wody i oleju, którą spryskasz włosy. Zastosuj proporcje 2,5–5 ml oleju na 250 wody. Zamiast wody możesz też wykorzystać hydrolat lub napar ziołowy dopasowany do Twojego typu włosów [7]. Użyj butelki ze sprayem. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad aplikacją, a produkt dotrze do każdego kosmyka. Włosy na pewno będą pokryte olejem równomiernie.

Olejowanie włosów w misce

To doskonały sposób dla osób z długimi włosami. Nałożysz na nie olej bez żadnego wysiłku. Jak olejować włosy tą metodą? Do odpowiednio dużej miski z ciepłą wodą wlej 2–3 łyżki wybranego oleju. Włóż włosy do środka i mocz przez kilka minut. Następnie wyjmij, odsącz włosy, zawiń na godzinę w ręcznik, turban lub czepek. Następnie zdejmij go, zmyj olej szamponem, nałóż ulubioną odżywkę do włosów i spłucz jak zwykle [8]. 

9 ciekawostek o olejowaniu, które warto znać!

Metoda OMO

Nie jest to stricte metoda olejowania, a pielęgnacji z zastosowaniem odżywki, ale wybrany olej możesz tutaj potraktować śmiało jako pierwszą odżywkę. OMO to skrót od odżywka-mycie-odżywka. Od tradycyjnego schematu mycie plus odżywka różni się tym, że odżywkę (w tym wypadku ulubiony olej) nakładamy tu jeszcze przed myciem. Najlepsze efekty tą metodą osiągniesz na włosach kręconych, przesuszonych, rozjaśnianych i zniszczonych i wysokoporowatych, które lubią dużą ilość emolientów [9]. 

Nałóż olej na suche włosy i odczekaj minimum 15 minut, następnie zmocz skórę głowy, spień szampon, umyj włosy, skupiając się na skórze głowy (pozwól pianie swobodnie spływać po włosach). Spłucz i nałóż drugą odżywkę (nie musi, choć może być emolientowa). 

Suplementacja gotowego szamponu, odżywki lub maski olejem

To dobry sposób na wzbogacenie kosmetyków, jeśli nie chcesz na razie olejować włosów w całości czy też masz cienkie i delikatne kosmyki pozbawione objętości, wyjątkowo podatne na przeciążenie. Ta metoda jest też dobra dla włosów, które „wypijają” emolienty (wysoko- i średnioporowatych z tendencją do puszenia się). Do porcji szamponu lub odżywki dodaj 1-2 krople oleju dopasowanego do rodzaju włosów. 

W zależności od sposobu olej na włosach może utrzymywać się (przykryty ręcznikiem lub bawełnianą koszulką) od 20–30 minut do kilku godzin, a nawet całą noc! Olej zmyć najlepiej z użyciem delikatnego szamponu lub odżywki, ponieważ tłuszcz nie łączy się z wodą i spłukanie go samą wodą jest niemożliwe.

Czym i jak olejować włosy? Te produkty warto wybrać!

Dobór odpowiedniego oleju uzależniony jest od porowatości włosów. Zrób koniecznie nasz wspomniany test (zdiagnozuj swoje włosy pod kątem porowatości) i wybierz kosmetyk naturalny odpowiedni dla Twoich potrzeb. 

Dla tego, jak prawidłowo olejować włosy i dla efektów zabiegu, rodzaj oleju ma ogromne znaczenie. Olej kokosowy może np. spuszyć, zmatowić i usztywnić dodatkowo wysokoporowate włosy. Jako olej z dużą ilością kwasów tłuszczowych nasyconych bardziej nadaje się do włosów z natury gładkich i niskoporowatych [10]. Włosy wysokoporowate potrzebują oleju, w którym dominują kwasy nienasycone. Dobierz z nami olej, który zapewni Ci najlepsze rezultaty.

Czym i jak olejować włosy? Te produkty warto wybrać!

Oleje do włosów niskoporowatych

  • Coconut Oil olej kokosowy rafinowany Nacomi – olej wyprodukowała niewielka filipińska społeczność. Kosmetyk odżywi suche i zniszczone włosy z rozdwajającymi się końcówkami. 
  • Olej z Masła Shea Etja – rewitalizuje włosy, nadając im połysk. Nada też wymarzoną gładkość i efekt tafli. 

Oleje do włosów średnioporowatych

  • Olej z awokado Precious Oils – olejowanie z wykorzystaniem tego produktu wygładzi je na całej długości, nabłyszczy oraz wzmocni cebulki. Możesz dodawać go do gotowych masek i odżywek (każdorazowo do nowej porcji, którą właśnie chcesz zużyć, nie do pełnego opakowania z produktem).
  • Macadamia Oil Nacomi – prawdziwa witaminowa bomba! Idealna do olejowania końcówek włosów: chroni je przed łamaniem i rozdwajaniem się. Ponadto nadaje włosom sprężystość, wygładza, zmiękcza, regeneruje i zmiękcza [11]. 

Oleje do włosów wysokoporowatych

  • Olej z Pestek Dyni BIO Etja – w pełni ekologiczny, zawiera całą masę dobroczynnych witamin: A, C, E i K, B1, B2, B6, a także beta karoten. Uelastycznia włosy, dlatego świetnie zdefiniuje i odżywi fale czy też loki. 
  • Cotton Seed Oil, Olej z nasion bawełny Nacomi – ten olej uratuje Twoje suche i rozdwajające się końcówki. Zmiękczy też włosy i odpowiednio je dociąży. Co ważne – jest odpowiedni także dla alergików! Ponadto dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. 

Ważne jest również to, w jaki sposób spłukujesz olej. Przydadzą Ci się delikatne, a jednocześnie solidnie oczyszczające szampony. W tej kategorii możesz zdecydować się na szampon oczyszczający z aktywnym węglem Equilibra, który absorbuje wszelkie zanieczyszczenia i pochłania nadmiar sebum. To doskonały szampon, który zmyje nadmiar tłuszczu każdego rodzaju. Innym godnym polecenia szamponem jest Delikatny szampon oczyszczający Gamarde na bazie siarczkowej wody termalnej Gamarde i wody lawendowej.

Czym i jak olejować włosy? Te produkty warto wybrać!

Lata praktyki hinduskich kobiet nie mogą kłamać – olejowanie to zbawienny zabieg dla każdych, w tym także Twoich włosów! Sprawdź dostępne w Nabea oleje kosmetyczne, szampony, odżywki i maski. Chociaż początkowo wybranie optymalnej metody i kosmetyku naturalnego może być odrobinę problematyczne, po czasie z pewnością dojdziesz do wprawy, a Twoje włosy podziękują Ci za to pięknym wyglądem i zdrowiem! 

 


 Bibliografia:

[1] https://www.nizoral.pl/blog/jak-czesto-olejowac-wlosy

[2], [7] https://4szpaki.pl/blog/olejowanie-wlosow-na-noc-zrob-to-sama

[3] https://triny.pl/blog/oleje-schnace/

[4] https://cosmospa.pl/content/43-rodzaje-olejkow-kosmetycznych

[5] https://www.superpharm.pl/blog/olejowanie-wosw-krok-po-kroku-efekty-jak-czesto-czym-olejowac

[6] https://estetico.pl/olejowanie-wlosow-na-mokro

[8] https://uroda.medonet.pl/wlosy/pielegnacja-wlosow/czy-warto-olejowac-wlosy-efekty-sa-spektakularne/

[9] https://wwwlosy.pl/metoda-omo-na-czym-polega/

[10] https://wizaz.pl/fryzury/olej-kokosowy-na-wlosy-dzialanie-i-efekty-367992-r1/

[11] https://wizaz.pl/pielegnacja/olejek-makadamia-na-wlosy-jak-dziala-i-jak-stosowac-369389-r1/

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2021

24h
 Equilibra, Szampon oczyszczający z aktywnym węglem, 250 ml
Equilibra

Equilibra, Szampon oczyszczający z aktywnym węglem, 250 ml

17,99 zł
pkt.
24h
 Etja, Olej z Masła Shea, 50ml
Etja

Etja, Olej z Masła Shea, 50ml

15,25 zł
pkt.
 Etja, Olej z Pestek Dyni BIO, 50ml
Etja

Etja, Olej z Pestek Dyni BIO, 50ml

12,49 zł
pkt.
 Precious Oils olej z awokado 100ml
Mohani

Precious Oils olej z awokado 100ml

25,00 zł
pkt.
 Coconut Oil olej kokosowy rafinowany 100ml
Nacomi

Coconut Oil olej kokosowy rafinowany 100ml

17,17 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4513 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-15
Super zadowolona
2024-11-06
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Miłe zaskoczenie. Brawo.
pixel