Równowaga PEH – plan naprawczy dla twoich włosów! [QUIZ!]
Czym jest równowaga PEH? Plan odżywienia twoich włosów według PEH – jak go stworzyć? Proteiny, emolienty, humektanty – co znaczą te dziwne słowa? Odpowiadamy na wszystkie te pytania w tekście poniżej.
Spis treści:
- Równowaga PEH – plan, który działa!
- Równowaga PEH – plan mycia
- Równowaga PEH – jak stosować kosmetyki do włosów?
Równowaga PEH – plan, który działa!
Równowaga PEH – jeśli jeszcze nie spotkałaś się z tym pojęciem, najwyższy czas się z nim zapoznać. Równowaga PEH to pojęcie, pod którym kryje się tajemnica idealnej, świadomej pielęgnacji włosów. Jak rozszyfrować ten skrót?
Równowaga PEH oznacza balans, jaki należy zachować pomiędzy 3 składnikami podczas pielęgnacji włosów. Jakie to składniki? Proteiny, emolienty, humektanty – czyli w skrócie PEH, od pierwszych liter tych wyrazów. Ich równowaga ma ogromny wpływ na kondycję włosów.
Zastanawiasz się, czego brakuje Twoim włosom? Rozwiąż nasz szybki QUIZ i odkryj kosmetyki, które pomogą Ci wyrównać balans PEH Twoich włosów!
Proteiny + emolienty + humektanty = PEH
-
Proteiny
Inaczej białka, to substancje odnawiające i odbudowujące włosy. Mogą być pochodzenia roślinnego (np. owsiane czy sojowe) lub zwierzęcego (np. mleczne, keratyna, kolagen).
Proteiny mają różne wielkości, licząc od najmniejszych do największych należą do nich:
- aminokwasy (np. arginina, tauryna, cysteina). Chronią włosy przed wypadaniem i mają korzystny wpływ na ich wzrost,
- proteiny hydrolizowane (np. proteiny pszenicy, keratyna hydrolizowana). Działają naprawczo na drobne uszkodzenia włosa,
- proteiny wielkocząsteczkowe (np. elastyna, keratyna). Dzięki nim włosy zyskują połysk i gładkość, stają się „ciężkie” i lśniące.
-
Emolienty
Tak nazywają się substancje, dzięki którym włosy pokryte są ochronnym filtrem zwanym warstwą okluzyjną. Natłuszcza ona włosy, chroni je przed wysychaniem, uszkodzeniami mechanicznymi i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Humektanty zamykają także we włosach składniki odżywcze i domykają łuski włosa.
Emolienty to m.in.:
- olejki (np. kokosowy czy arganowy),
- silikony,
- wazelina/lanolina,
- wosk pszczeli,
- masło shea.
-
Humektanty
To „nawilżacze”, które są twoich włosów tym, czym krem nawilżający dla twojej skóry. Nawilżają i pomagają zatrzymać wilgoć we włosach. Należy stosować je razem z emolientami, które działają osłaniająco na nawilżony humektantami włos i zatrzymują w nim wilgoć.
Humektanty to m.in.:
- kwas hialuronowy,
- gliceryna,
- pantenol,
- aloes.
Równowaga PEH = plan naprawy fryzury
Dlaczego równowaga PEH jest tak ważna i jak ją osiągnąć? Dlatego, że zdrowie włosów zależy od tego, czy są odpowiednio zregenerowane, nawilżone i osłonione przed niekorzystnymi czynnikami. Problem w tym, że stosowanie w równych proporcjach składników PEH włosów wcale nie zadowoli. Każde włosy mają inne potrzeby – zależnie od porowatości włosów (czym jest porowatość włosów i jak sprawdzić porowatość swoich włosów przeczytasz tutaj).
Równowagę PEH najlepszą dla twoich włosów musisz odkryć sama. Jak to zrobić? Przeanalizuj stosowaną dotąd pielęgnację, przeczytaj składy szamponów i odżywek i sprawdź, co w nich dominowało – proteiny, emolienty, humektanty? Obserwuj ich działanie na włosy – czy są po nich przyklapnięte, czy wręcz przeciwnie, puszą się i elektryzują? Jeśli nauczysz się czytać „język” i kondycję włosów, szybko zrozumiesz, czego im potrzeba.
Zaburzona równowaga PEH – włosy ci to pokażą
Jeśli w pielęgnacji nie ma równowagi PEH, a włosy dostają nadmiar bądź niedobór protein, emolientów lub humektantów, szybko ci to pokażą:
Proteiny:
- nadmiar = sztywne i matowe włosy
- niedobór = włosy matowe, bez objętości, elektryzujące się
Emolienty:
- nadmiar = włosy w „strączkach”, tłuste, nadmiernie obciążone
- niedobór = puszące się elektryzujące, matowe włosy
Humektanty:
- nadmiar = włosy się puszą, są suche i matowe, bez blasku
- niedobór = suche, matowe włosy
Równowaga PEH – plan mycia
Jak stworzyć indywidualny plan pielęgnacji włosów według zasad PEH? Przede wszystkim pamiętaj, że równowaga PEH włosów niskoporowatych będzie różnić się od równowagi PEH włosów średnio czy wysokoporowatych. Dlatego pierwszym krokiem musi być określenie porowatości włosów. Później zostaje eksperymentowanie i sprawdzanie, czy kosmetyki z proteinami, emolientami i humektantami polepszają czy pogarszają kondycję włosów. Warto także przestrzegać 4 uniwersalnych zasad, które pomogą ci stworzyć własny plan pielęgnacji włosów PEH.
Równowaga PEH – plan mycia – 4 główne zasady
1. Do mycia włosów stosuj system OMO
Czym jest OMO? To mycie włosów metodą odżywka – mycie szamponem – odżywka. To prosta i skuteczna metoda pielęgnacji, o szczegółach metody OMO przeczytasz na naszym blogu.
2. Proteinowe mycie włosów stosuj średnio raz w tygodniu
Proteinowe mycie włosów w systemie OMO oznacza, że jako pierwszą lub ostatnią odżywkę stosujesz kosmetyk zawierający proteiny lub proteiny i emolienty. Uwaga – jeżeli olejujesz włosy na podkład proteinowy, to również będzie mycie proteinowe.
3. Emolientowe mycie włosów stosuj częściej – w miarę potrzeby
Stosując metodę OMO w myciu emolientowym najlepiej używać kosmetyku z emolientami zarówno jako pierwszej, jak i jako drugiej odżywki. Najlepiej nie stosuj wtedy kosmetyków z dużą ilością protein ani humektantów.
4. Humektantowe mycie głowy stosuj 1-2 razy w tygodniu
W zależności od stopnia zniszczenia włosów – jeśli masz je bardzo zniszczone, myj humektantowo 2 razy w tygodniu (dobrze zadziała także olejowanie na podkład nawilżający – w tym przypadku odżywkę humektantową). W myciu humektantowym odżywkę humektantową lub humektantowo-emolientową stosuj jako pierwszą, lub drugą odżywkę w OMO. Druga odżywka powinna być emolientowa – bez protein.
Równowaga PEH – jak stosować kosmetyki do włosów?
Generalnie warto pamiętać, że:
- włosy niskoporowate lubią składniki nawilżające (aloes, kwas hialuronowy, pantenol), oleje małocząsteczkowe (kokosowy, masło shea – ale w niedużych ilościach) i ekstrakty ziołowe. Źle za to reagują na proteiny i nadmiar emolientów.
- włosy średnioporowate cenią sobie proteiny i oleje o średniej wielkości cząsteczek (keratyna, jedwab hydrolizowany, olejki ze słodkich migdałów, śliwek) i umiar w stosowaniu humektantów. Zazwyczaj nie służy im olejowanie olejem kokosowym.
- włosy wysokoporowate lubią proteiny i oleje wielkocząsteczkowe (kolagen, elastyna, olej z nasion bawełny, ogórecznika). Za to nadmiar humektantów może spowodować ich puszenie.
Równowaga PEH – jak stosować poszczególne kosmetyki już wiesz, teraz pora na zakupy i eksperymenty w łazience! Z tym drugim nie pomożemy, ale na zakupy niezbędne do rozpoczęcia przygody z „włosingiem” zapraszamy do Nabea. Proteiny, emolienty, humektanty – u nas kupisz to wszystko za jednym zamachem i to bez wychodzenia z domu!