Test na porowatość włosów w 3 minuty! Poznaj ją i zmień pielęgnację! [QUIZ!]

2022-02-28
Test na porowatość włosów w 3 minuty! Poznaj ją i zmień pielęgnację! [QUIZ!]

Kupujesz ciągle nowe kosmetyki do włosów, ale efekty ich stosowania wcale cię nie zachwycają? Najwyższa pora na test na porowatość włosów! Gdy go wykonasz, z łatwością określisz, jakie są potrzeby Twoich włosów – i tym razem na 100% trafisz z właściwą pielęgnacją!

Spis treści:

 1. Co to jest porowatość włosów?
 2. Porowatość włosów: co to? Poznaj rodzaje porowatości!
 3. Jak określić porowatość włosów? Wykonaj prosty test!
 4. Test porowatości włosów: dlaczego to takie ważne?

 

Co to jest porowatość włosów?

Porowatość włosów – co to właściwie jest? Nic innego, niż naturalny stopień rozchylenia łusek włosa. Włos nie jest jednolitą całością – jeśli obejrzysz go pod mikroskopem w przekroju poprzecznym, zobaczysz 3 warstwy:

 1. Rdzeniową – która znajduje się tylko w bardzo grubych włosach. 
 2. Korową – to „włos właściwy”, część, która odpowiada za sprężystość i odporność na rozciąganie włosa. W niej znajduje się melanina – pigment, od którego zależy, jaki masz kolor włosów. 
 3. Powłoczkę włosa, która wygląda jak łuski, które zachodzą na siebie jak dachówki na dachu. Zadaniem zbudowanych z keratyny łusek jest ochrona części korowej przed wysychaniem. Łuski także odbijają światło (a więc zależy od nich, czy masz włosy matowe, czy błyszczące). 

Co to jest porowatość włosów? 

Porowatość to stopień odchylenia warstwy zewnętrznej – czyli łusek – od warstwy wewnętrznej, czyli kory włosa. 

Dlaczego warto wiedzieć, jaką ma się porowatość włosów? 

Bo dzięki tej wiedzy możesz łatwo dobrać najlepsze kosmetyki dla Twoich włosów. Takie, które zaspokoją ich potrzeby i sprawią, że przy minimum wysiłku osiągniesz maksimum efektu – piękne, zdrowe i błyszczące włosy. Źle dobrane szampony i odżywki mogą nie tylko nie pomóc w odbudowie włosów, ale wręcz nasilić problemy, z jakimi się zmagasz.

Jak wykonać test na porowatość włosów? Rozwiąż nasz QUIZ!

Najszybszy test na porowatość włosów to QUIZ, który dla Ciebie przygotowaliśmy odpowiedz na kilka prostych pytań! Na końcu czeka Cię niespodzianka: kosmetyczna ściąga dedykowana Twoim włosom! 

Test na porowatość włosów - Quiz Nabea!

Porowatość włosów: co to? Poznaj rodzaje porowatości!

Włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate, bądź wysokoporowate. Co te określenia oznaczają dla ich pielęgnacji?

Włosy wysokoporowate – co to znaczy?

Włosy wysokoporowate to te, których łuski rozchylają się najszerzej. Oznacza to, że nie chronią wnętrza włosa przed utratą wilgoci. To dlatego włosy wysokoporowate są suche i w dotyku wydają się nierówne. Jakie są ich inne cechy?

 • Są matowe, puszą się i łatwo elektryzują. Mogą być zniszczone, szorstkie, mieć rozdwojone końców. Wysokoporowate stają się włosy często farbowane bądź rozjaśniane, a także przesuszone na słońcu.
 • Mogą nadmiernie wypadać.
 • Zmoczone szybko schną i łatwo dają się stylizować. 

Włosy wysokoporowate mają zazwyczaj osoby mające naturalne loki. Co ciekawe, porowatość włosów może zmieniać się na ich długości. Niższa porowatość jest u nasady włosów, wyższa na końcówkach, które też z tego powodu stają się rozdwojone. Dobra wiadomość? Właściwie dobranymi kosmetykami możesz zmienić stan włosów wysokoporowatych i zmniejszyć ich porowatość.

Test na porowatość włosów: czy masz włosy wysokoporowate?

Włosy średnioporowate – co to znaczy?

Większość Polaków ma takie właśnie włosy – to najpopularniejszy typ włosów wśród Słowian. Nie sprawiają wielu kłopotów, dość łatwo o nie zadbać i poprawić ich kondycję – ale także można ją pogorszyć nieprzemyślanymi zabiegami fryzjerskimi. Co cechuje włosy średnioporowate?

 • Puszą się, gdy w powietrzu jest dużo wilgoci.
 • Długo schną po umyciu.
 • Są dość szorstkie w dotyku, odpowiednia pielęgnacja je wygładza.
 • Może brakować im nawilżenia i odżywienia.
 • Ich końcówki mogą się rozdwajać. 

Włosy średnioporowate mają osoby, których włosy naturalnie układają się w fale. Warto wiedzieć, że charakterystyczna dla włosów średnioporowatych jest silna reakcja na „ciężkie” kosmetyki do włosów. Odżywki i maski na bazie olejów mogą sprawić, że włosy średnioporowate oklapną i będą wyglądały na tłuste. 

Test na porowatość włosów: czy masz włosy średnioporowate?


Włosy niskoporowate – co to znaczy?

Włosy – ideał. Gładkie, lśniące, sypkie – jak z reklamy. Ich łuski przylegają do części korowej włosa, lub są rozchylone tylko w niewielkim stopniu, więc rdzeń włosa jest nawilżony, co przekłada się na zdrowy wygląd czupryny. Czym jeszcze wyróżniają się włosy niskoporowate?

 • Są śliskie w dotyku.
 • Łatwo je rozczesać, nie plączą się w ciągu dnia.
 • Łatwo wymodelować je w „efekt tafli”.
 • Ponieważ są naturalnie gładkie, łatwo je przeciążyć i sprawić, że będą wyglądały na oklapnięte.
 • Bywają cienkie, fryzurze z nich zrobionej może brakować objętości.

Włosy niskoporowate są najczęściej proste, sprężyste i dość trudne w stylizacji. Zwłaszcza jeśli chcesz zrobić z nich loki – wkrótce i tak się rozprostują. Ponieważ są zdrowe i naturalnie nawilżone, nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. 

Test na porowatość włosów: czy masz włosy niskoporowate?

Jak określić porowatość włosów? Wykonaj prosty test!

Jeśli chcesz poznać porowatość włosów, możesz sprawdzić ją na kilka sposobów. Test porowatości włosów przeprowadzisz błyskawicznie – i nie potrzebujesz do tego celu żadnych zaawansowanych akcesoriów. Jak sprawdzić porowatość włosów?

1. Test szklanki wody

Nalej do szklanki letnią wodę i umieść w niej jeden własny włos. Teraz pozostaje ci tylko cierpliwie czekać – jeśli po upływie 3-10 minut włos opadnie na dno szklanki to dowód, że masz włosy wysokoporowate. Jeśli „zawiśnie” w cieczy (lub częściowo będzie w wodzie, a częściowo na jej powierzchni) oznacza to, że twoje włosy są średnioporowate. 

Włos niskoporowaty mimo upływu czasu będzie niezmiennie unosić się na powierzchni wody. Najlepiej przeprowadzić test kilka razy z włosami z różnej części skalpu i uśrednić wyniki. Pamiętaj też, że używanie szamponów z silikonami może zmienić sposób, w jaki włosy chłoną wodę. Najlepiej umyj je przed testem szamponem oczyszczającym.

2. Test dotykowy

Złap w palce jeden lub kilka włosów i delikatnie przesuń palcami wzdłuż ich długości. Jeżeli czujesz pod opuszkami nierówności, oznacza to, że masz włosy wysokoporowate. Im gładsze będą włosy w dotyku, tym większa pewność, że są niskoporowate.

3. Próba olejowa

Nakładania oleju na włosy wywiera odmienny efekt zależnie od ich porowatości. Włosy wysokoporowate będą się po olejowaniu silnie puszyć. Średnioporowate „spuszą” się trochę, a niskoporowate będą dalej gładkie. 

Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, jaki rodzaj porowatości prezentują twoje włosy, najlepiej zrobisz wybierając się do trychologa – eksperta od włosów. On zbada je pod mikroskopem i określi, w jak dużym stopniu łuski włosa odchylają się od jego rdzenia. 

Test porowatości włosów: dlaczego to takie ważne?

Mówiąc najprościej – dlatego, że od tego zależy, ile czasu poświęcisz (i ile wydasz pieniędzy), by twoje włosy były zdrowe, lśniące i sprężyste. Dokładne poznanie potrzeb włosów to klucz do skutecznej pielęgnacji. 

Nawet jeśli zaopatrzysz się w świetne jakościowo kosmetyki, jeśli nie będą spełniały potrzeb Twoich włosów, pielęgnacja nimi nie poprawi kondycji twojej czupryny. Pamiętaj także, że pielęgnacja to proces i wymaga cierpliwości, by uzyskać zamierzone efekty. 

Rodzaj porowatości włosów a pielęgnacja - garść porad!

 • W pielęgnacji włosów wysokoporowatych sprawdzą się kosmetyki silnie nawilżające i zawierające duże dawki protein. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że to włosy wyjątkowo wrażliwe i delikatne. Do ich mycia stosuj łagodne szampony lub myj je metodą OMO. Jeżeli chcesz je olejować, nałóż wcześniej podkład nawilżający (np. żel aloesowy, hydrolat, odżywka z miodem). Do olejowania sprawdzają się w ich przypadku oleje: lniany, ze słodkich migdałów, macadamia, z czarnuszki.
 • W pielęgnacji włosów średnioporowatych sprawdzą się kosmetyki o lekkiej konsystencji, żelowo-kremowe. Ten typ włosów jest podatny na obciążenia, więc lepiej unikaj produktów na bazie olejów. Lepsze będą w tym przypadku preparaty nawilżające lub proteinowe. Ponieważ włosy średnioporowate podczas stylizacji mogą się puszyć i elektryzować, warto używać nawilżających mgiełek, które zminimalizują to ryzyko. 
 • W pielęgnacji włosów niskoporowatych sprawdzą się kosmetyki bez bogatego składu proteinowego. Najlepsze będą nawilżające i z emolientami. Włosy niskoporowate możesz myć rzadziej niż wysoko i średnioporowate (nawet raz, dwa razy w tygodniu). Jeśli chcesz dodać im objętości, świetnie sprawdzi się suchy szampon, który uniesie je u nasady (ale uwaga – przy jego użyciu należy częściej myć włosy).

Pamiętaj – niezależnie od tego, jaki masz rodzaj włosów, w ofercie Nabea znajdziesz naturalne, ekologiczne szampony, maski, oleje, odżywki i produkty do stylizacji włosów. Z nami dopasowanie najlepszej pielęgnacji dla twoich włosów jest banalnie proste!


 

Bibliografia: 

M. Noszczyk (red.): Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2010, str. 351.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4354 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Ekspresowa realizacja zamówienia
2024-07-04
Jestem bardzo zadowolona
pixel