Bakuchiol – co to jest? Z czym nie łączyć roślinnego retinolu?

2021-09-28
Bakuchiol – co to jest? Z czym nie łączyć roślinnego retinolu?

Bakuchiol swoją budową chemiczną przypomina retinol, ale ma nad nim pewną przewagę. Czym jest bakuchiol? Roślina, z której pochodzi ten składnik to Babćia (Psoralea corylifolia), spotykana nawet w środkowej Europie. Dowiedz się o nim wszystkiego!

 

Spis treści:

  1. Bakuchiol – co to jest? Kosmetyczny hit!
  2. Bakuchiol – z czym nie łączyć go w pielęgnacji? 
  3. Roślinny retinol – korzyści ze stosowania bakuchiolu
  4. Bakuchiol – jak stosować? Czy ma zastosowania niekosmetyczne?
  5. Bakuchiol a retinol: naturalne zamienniki! 

 

Bakuchiol – co to jest? Kosmetyczny hit!

Jedną z tajemniczych substancji w nowoczesnych kosmetykach, która z sezonu na sezon robi coraz większą karierę jest bakuchiol. Co to jest i w jaki sposób może wpłynąć na Twoją skórę? W jakich produktach bakuchiol stanowi najważniejszy składnik? Bakuchiol to inaczej roślinny retinol, czyli jego botaniczny odpowiednik. Składnik ten robi prawdziwą rewolucję na rynku dermokosmetyków, które stają się coraz częściej ekologiczne i wegańskie. Co warto o nim wiedzieć? 

Bakuchiol wykorzystywany jest zamiast retinoidów w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i odmładzających, choć nie tylko. Jest on też skuteczny w walce z przebarwieniami. Substancja sprawdza się również w przypadku skóry problematycznej. Z uwagi na dużą zawartość flawonoidów i kumaryny zwalcza on stany zapalne [1] – tak działa bakuchiol na trądzik. Konwencjonalne retinoidy mogą podrażniać i wysuszać skórę, dlatego roślinny retinol jest doskonałą, delikatną alternatywą dla osób z cerą wrażliwą, suchą i podatną na podrażnienia. 

Czy bakuchiol uczula i czy jego stosowanie niesie z sobą jakieś skutki uboczne? Składnik badany jest przez wielu naukowców i według najnowszych doniesień [2] ma on niewielki potencjał uczulający – wyłączając oczywiście osoby uczulone na bakuchiol. Roślina, z której pozyskuje się bakuchiol, podobnie jak inne składniki roślinne, może uczulać, ale robi to rzadko. Bakuchiol został zaliczony przez amerykańską organizację Food and Drugs Administration do 1. grupy (najbezpieczniejszych) składników kosmetycznych [3].

Bakuchiol – co to jest? Kosmetyczny hit!

Jak pozyskiwany jest bakuchiol? Roślina Babćia i jej długa historia

Skąd bierze się bakuchiol? Roślina Psoralea corylifolia, a konkretnie jej nasiona, to źródło jej pozyskiwania. Inne nazwy zwyczajowe tej rośliny to babchi, bu gu zhi, babćia czy bakuchi). Babćia jest jednoroczną rośliną z rodziny bobowatych. Porasta Europę Środkową, Afrykę i Azję [4]. 

Choć na Zachodzie jest ona znana i wykorzystywana dopiero od lat 60. XX wieku [5], w ajurwedzie i Tradycyjnej Chińskiej Medycynie bakuchiol (roślina) jest znana od tysięcy lat. 

Jak starożytni wykorzystywali bakuchiol? Roślina w Indiach i Chinach była wykorzystywana jako remedium na bielactwo,łuszczycę [6] oraz podrażnienia i egzemę [7]. 

Bakuchiol i jego lecznicze działanie

Bakuchiol sprawdza się nie tylko w kosmetologii jako roślinny retinol, ale jest też obiecującym składnikiem we współczesnej medycynie.

Działa on na różnych polach:

  • antynowotworowo,
  • ochronnie (zapobiega utracie masy kostnej),
  • przeciwbakteryjnie (hamuje wzrost bakteriiodpowiedzialnych za namnażanie się trądziku),
  • obniża reaktywność enzymu 5-α-reduktazy, przez co reguluje produkcję sebum,
  • antyoksydacyjnie (zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek),
  • chroni skórę przed utratą jędrności (hamuje proces elastazy i kolagenozy) [8].

Działaniem bakuchiolu nadal najbardziej zainteresowana jest jednak branża kosmetyczna. Bezpieczny, uniwersalny i łagodny dla każdej skóry – taki wydaje się bakuchiol. Z czym nie łączyć go podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej?

Bakuchiol – z czym nie łączyć go w pielęgnacji?

Bakuchiol – z czym nie łączyć go w pielęgnacji?

Roślinny retinol działa podobnie do retinoidów: wpływa pozytywnie na jędrność skóry i jej elastyczność, zmniejszając widoczność zmarszczek oraz dodając dojrzałej cerze blasku. To ważna właściwość, którą producenci kosmetyków z bakuchiolem wykorzystują nie tylko w kremach na dzień czy na noc, ale też w serach do okolic usta czy pod oczy

Co więcej, bakuchiol delikatnie złuszcza naskórek, dzięki czemu pomaga uporać się z przebarwieniami, jednocześnie nie fundując Ci uporczywych i niekomfortowych zaczerwienień. Masz plamy po niedoskonałościach? Koniecznie sięgnij po takie rozwiązania, jak chociażby serum korygujące z bakuchiolem. Bakuchiol na trądzik też będzie rewelacyjny: hamuje namnażanie bakterii, odtyka pory, zmniejsza zaskórniki i pozwala skórze oddychać (nie działa komedogennie).

Jak widzisz, kosmetyki z bakuchiolem polecamy zarówno posiadaczkom cer wymagających pielęgnacji anti-aging, ale też osobom młodym, które z jednej strony wciąż borykają się z wypryskami, z drugiej – zaczynają walczyć z pierwszymi zmarszczkami widocznymi na przykład w okolicy oczu.

Niemal bez wad - taki wydaje się bakuchiol. Z czym nie łączyć go podczas pielęgnacji? Czy są jakieś zakazane połączenia? Lepsze jest często wrogiem dobrego, dlatego w swojej ogólnej rutynie pielęgnacyjnej nie łącz bakuchiolu z retinolem – jeśli masz już krem z bakuchiolem, nawet, jeśli wydaje Ci się, że to za mało, zrezygnuj z retinolu. Obie substancje mają podobne działanie, a nałożone razem, podczas jednego dnia, mogą działać zbyt intensywnie. Podczas stosowania złuszczającego bakuchiolu nie stosuj też kwasów o takim samym działaniu [9]. 

Bakuchiol a retinol: naturalne zamienniki!

Roślinny retinol – korzyści ze stosowania bakuchiolu

Zastanawiasz się nad wyborem: bakuchiol a retinol? Pomożemy Ci się zdecydować. Oprócz wysokiej skuteczności i wszechstronnego działania bakuchiol ma też dwie bardzo istotne zalety: nie podrażnia i, w przeciwieństwie do retinolu, nie wchodzi w reakcję ze światłem (nie działa fotouczulająco). Jest po prostu dużo lepiej tolerowany przez skórę! 

Jeśli więc masz wrażliwą lub naczynkową cerę, postaw na roślinny retinol, który spokojnie możesz stosować przez cały rok, również latem. 

To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości: po kosmetyki z bakuchiolem mogą śmiało sięgać także kobiety w ciąży. Retinol z kolei działa teratogennie (może uszkadzać płód) [10]. 

Przy tylu zaletach, aż dziwne, że bakuchiol dopiero od niedawna zaczął robić karierę! Na szczęście producenci nadrabiają zaległości, proponując coraz to nowocześniejsze i bardziej dopieszczone formuły właśnie z bakuchiolem w roli głównej. Kupując produkty z botanicznym retinolem, zwróć uwagę na substancje pomocnicze i aktywne w ich składzie, np. kofeinę, wąkrotkę azjatycką, skwalan, masło z mango czy kojącą wodę lodowcową. Każda z substancji będzie wspierać bakuchiol. Jak stosować ten składnik z korzyścią dla skóry?

Bakuchiol – jak stosować? Czy ma zastosowania niekosmetyczne?

Pożądanym składnikiem, często spotykanym w produktach z roślinnym retinolem jest niacynamid, który wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, łagodzi podrażnienia i rozjaśnia skórę. Poszukując kosmetyków z bakuchiolem, możesz śmiało zdecydować się na ten duet [11].

Najlepsze efekty da regularne stosowanie kosmetyków z bakuchiolem. Ponieważ nie reagują one ze światłem słonecznym, stosując je na dzień, nie musisz już stosować kremów z filtrami UV (choć polecamy takie zabezpieczenie przed każdym wyjściem na słońce z innych powodów). Więcej o dobroczynnym działaniu filtrów UV przeczytasz w artykule na naszym blogu: "Filtry chemiczne a mineralne – czym się różnią? Czy chronią tak samo? Porównujemy!”.

Odżywcze kremy z bakuchiolem na noc to świetny pomysł, zwłaszcza na początek przygody z tym składnikiem. Sen sprzyja regeneracji organizmu, w tym Twojej skóry, a składniki odżywcze, pozostawione na skórze na dłużej, wchłaniają się i działają o wiele lepiej. 

Jeśli właśnie kupiłaś krem z bakuchiolem i chcesz upewnić się, że nowy składnik Cię nie uczuli, przeprowadź test. Nałóż kosmetyk np. na przedramię i odczekaj 24 godziny. Jeśli skóra nie będzie podrażniona, możesz stosować go zgodnie z przeznaczeniem [12]. 

Bakuchiol a retinol: naturalne zamienniki! 

Jeśli chcesz przekonać się, jak bakuchiol może odmienić wygląd Twojej skóry, sięgnij po uniwersalny, odmładzający krem lub serum do twarzy z roślinnym retinolem, które zadba o zredukowanie zmarszczek i uelastycznienie naskórka. 

Nasz typ to korygujące serum do twarzy Bakuchiol & Squalane OnlyBio, który dostępny jest w ofercie naszego sklepu. Oprócz roślinnego retinolu w składzie znajduje się też biozgodny skwalan, który nawilża i działa antyoksydacyjnie. Serum ma konsystencję odżywczego olejku, dlatego najbardziej nadaje się na noc, zamiast lub pod krem. 

Jeśli zmagasz się z przebarwieniami i chcesz, by Twoja matowa, zmęczona skóra zyskała promienność, sięgnij po Koncentrat wyrównujący koloryt Emblica Intense Clochee. Poza odmładzającym bakuchiolem zawiera on antyoksydacyjny wyciąg z agrestu indyjskiego o właściwościach depigmentacyjnych (rozjaśniających) oraz mocno odżywczy i regenerujący resweratrol i hydrolaty z róży damasceńskiej i opuncji figowej, które dostarczają skórze witamin i minerałów.

Masz suchą lub skłonną do podrażnień skórę z pierwszymi oznakami starzenia, która wymaga wzmocnienia? Będziesz zadowolona z kremu na noc Moon SPA Lipidy + Bakuchiol 1%. Lipidy (obecne w masłach murumuru i cupuacu) wzmacniają barierę ochronną naskórka, natłuszczają i zmiękczają skórę bez obciążania jej, a bioferment z wody bambusowej pełni w kremie rolę silikonu, który ułatwia aplikację, a dodatkowo nawilża i wspiera mikrobiom skóry. 

Czy roślinny odpowiednik retinolu nadaje się wyłącznie do pielęgnacji cery? Nic bardziej mylnego! W naszym sklepie znajdziesz też na przykład regenerujący krem do rąk i paznokci marki OnlyBio, który oprócz bakuchiolu zawiera też roślinny kwas hialuronowy, znacząco poprawiający poziom nawilżenia naskórka spierzchniętych dłoni. Kremy z bakuchiolem potrafią być naprawdę wszechstronne!

Bakuchiol, chociaż znany od lat miłośnikom naturalnej pielęgnacji z najodleglejszych zakątków świata, w zachodniej kosmetyce dopiero teraz robi prawdziwą karierę. Warto zaufać jego skuteczności i łagodności – ten składnik możesz stosować przez cały rok, niezależnie od natężenia światła słonecznego. Poznaj kosmetyki z bakuchiolem i inne produkty dostępne w Nabea, w tym suplementy i zdrową żywność. Żyj zdrowo i wyglądaj młodo!


 

Bibliografia:

[1], [5] Bakuchiol – jak działają kosmetyki z bakuchiolem? – estetico

[2] Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego sprawdzają trwałość i bezpieczeństwo stosowania bakuchiolu - Puls Medycyny - pulsmedycyny.pl

[3], [8] Bakuchiol - retinoid botaniczny i jego zastosowanie w kosmetykach anti-age - Artykuły - Biotechnologia.pl - łączymy wszystkie strony biobiznesu

[4] Bakuchiol – właściwości, działanie i zastosowanie bakuchiolu (ekologia.pl)

[6] Czym jest bakuchiol i jakie ma właściwości? - IndeedLabs

[7] Bakuchiol – co to jest i jak działa? Nr 1 wśród nowości (horex.pl)

[9], [11] Bakuchiol - roślinny zamiennik retinolu (zatokapiekna.pl)

[10] Retinol - działanie, właściwości, przeciwwskazania | OnlineZdrowie.pl

[12] Bakuchiol — jak działa na skórę? Właściwości i bezpieczeństwo podczas stosowania (medonet.pl)

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4495 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-01
Wszystko odbywa się bardzo sprawnie.
2024-10-31
Zamówienie dotarło wszystko w porządku dziękuję bardzo polecam
pixel