Jak działa retinol? Czy istnieje naturalny retinol? Sprawdź!

2021-10-11
Jak działa retinol? Czy istnieje naturalny retinol? Sprawdź!

Ostatnio bardzo dużo mówi się o tej substancji i o jej roślinnym odpowiedniku — bakuchiolu. Retinol — co to jest i skąd jego popularność? To cudowne remedium na wiele problemów z cerą. Jak działa retinol i kto będzie z niego najbardziej zadowolony? 

Spis treści:

  1. Co to jest i jak działa retinol?
  2. Retinol — dla kogo? Sprawdź, czy to składnik dla Ciebie!
  3. Czy istnieje naturalny retinol? 

 

Co to jest i jak działa retinol? 

Co to jest retinol? Retinol to pochodna witaminy A (retinoid) o najwyższej biologicznej aktywności. Z chemicznego punktu widzenia jest on organicznym związkiem chemicznym, a konkretnie alkoholem nienasyconym i karotenoidem. Jest też jednocześnie najlepiej poznanym i najczęściej stosowanym retinoidem. Ze względu na swoje przeciwstarzeniowe działanie nazywany jest on „witaminą młodości”.

Choć pierwszy raz w kosmetykach retinol zastosowano w latach 80. XX w., dopiero na przełomie wieków odkryto pełnię jego właściwości. Początkowo widziano w nim tylko lekarstwo na trądzik. Dziś wiemy, że może chronić i wspierać zdrowie skóry na wiele różnych sposobów. Jak działa retinol na Twoją skórę? Sprawdza się on przy różnych, nie tylko odmładzających zabiegach. 

Działanie retinolu jest bardzo szerokie:

  • pomaga w odnowie komórek naskórka,
  • stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze właściwej,
  • hamuje transport melaniny (barwnika odpowiedzialnego za przebarwienia),
  • spowalnia proces fotostarzenia,
  • normalizuje wydzielanie sebum i pracę gruczołów łojowych,
  • poprawia strukturę warstwy rogowej skóry,
  • wzmacnia funkcje ochronne skóry,
  • działa antyoksydacyjnie,
  • zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka,
  • zwiększa efektywność mechanizmów naprawczych skóry,
  • poprawia stan tkanki łącznej skóry właściwej [1].

Jeśli zastanawiasz się, kiedy można stosować retinol, na co i przy jakich dolegliwościach skórnych, w świetle kosmetologicznej wiedzy jest on rozwiązaniem wielu problemów. Jak pozyskuje się retinol, jak działa na skórę i na co uważać, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz jego stosowanie? 

Retinol obecny w kosmetykach jest pochodzenia syntetycznego. Wegańską i naturalną, a przy tym roślinną alternatywą dla niego jest coraz popularniejszy i delikatniejszy, ale równie skuteczny naturalny retinol — bakuchiol.

Retinol — dla kogo? Sprawdź, czy to składnik dla Ciebie!

Retinol — dla kogo? Sprawdź, czy to składnik dla Ciebie!

Odpowiednio dobrane produkty zawierające retinol mogą pomóc w pozbyciu się wielu problemów ze skórą. Sprawdź, jakie efekty daje retinol. Na co możesz liczyć? Jak działa retinol? Substancja ta:

  • zwiększa elastyczność skóry, 
  • zmniejsza widoczność zmarszczek i zapobiegać powstawaniu nowych,
  • poprawia stan cery trądzikowej,
  • odżywia, regeneruje i nawilża skórę,
  • poprawia koloryt skóry,
  • zmniejsza widoczność porów,
  • zapobiega tworzeniu się nowych zaskórników i wyprysków,
  • polepsza wygląd skóry zmęczonej letnim nadmiarem słońca,
  • rozjaśnia przebarwienia pochodzenia hormonalnego lub słonecznego.

Retinol, w przeciwieństwie do wielu innych składników aktywnych, dobrze wnika w warstwę rogową naskórka, w niewielkim stopniu przenika także do skóry właściwej i tkanki podskórnej [2]. Jego głębokie oddziaływanie na skórę sprawia, że nie każda cera od razu dobrze reaguje na retinol. Jak działa substancja na początku? Nieprzyzwyczajona skóra, zwłaszcza przy wysokich stężeniach, może reagować wzmożonym przesuszaniem się i złuszczaniem. 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z witaminą A, szukaj kosmetyków zawierających retinol w niskich stężeniach. Spokojnie – one także działają korzystnie na skórę! Jak wynika z badań, już produkty zawierające zaledwie 0,1% retinolu wzmacniają skórę i zmniejszają oznaki jej starzenia, nie wykazując przy tym znaczących działań niepożądanych [3].

Najczęstszym „skutkiem ubocznym” stosowania preparatów z retinolem może być uczucie suchości i podrażnienia skóry (tzw. reakcja retinoidalna). Może ona pojawić się zwłaszcza wtedy, gdy testujesz nowy krem, albo przechodzisz na kosmetyk zawierający wyższe stężenie substancji. Czy jest ktoś, kto powinien porzucić retinol? Dla kogo będzie on całkiem nieodpowiedni? 

Jeśli dyskomfort podczas stosowania kosmetyku z retinolem trwa dłużej niż kilka tygodni i nie mija, oznacza to, że trzeba zmienić stężenie na niższe lub ewentualnie całkowicie z niego zrezygnować. Uczucie ściągnięcia, przesuszenie i zaczerwienienie czy podrażnienie skóry pojawia się szczególnie u osób z cerą naczyniową, z trądzikiem różowatym lub ze skórą wrażliwą. Wówczas kurację retinolem należy uzupełnić o krem nawilżający i regenerujący do twarzy i rozpocząć ją, gdy na skórze nie ma aktywnych zmian.

Więcej przydatnych porad na temat pielęgnacji skóry wrażliwej i naczyniowej znajdziesz w artykule “Jak dbać o cerę naczynkową?”. 

Retinol jest niewskazany dla kobiet w ciąży. Ma on udowodnione działanie teratogenne — u dziecka zwiększa się ryzyko powstawania wad wrodzonych [4]. Jeśli jesteś w ciąży, bezwzględnie zmień retinol na bakuchiol. Jest on całkowicie bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dziecka.

Jeżeli masz wrażliwą skórę, możesz wypróbować kosmetyki z retinolem stworzone specjalnie z myślą o cerze wrażliwej, takie jak Witaminowy koktajl pod oczy A+E+C z retinolem Iossi.

Jak działa retinol w tej wersji? To delikatne serum pod oczy ma konsystencję lekkiego olejku i bez podrażnień zmniejsza spowodowane upływem czasu zmiany skórne. Serum zawiera także wygładzający olejek z pestek cytryny i antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego

Jeżeli podrażnia Cię nawet niewielka ilość retinolu w kosmetyku, sprawdź, czy nieświadomie nie stosujesz go więcej. Może tak stać się wtedy, gdy używasz jednocześnie kilku preparatów zawierających retinol. Często znajduje się on w składzie kosmetyków anti-aging i na trądzik. Jeśli w tym samym czasie stosujesz oba typy tych produktów, Twoja skóra może zareagować podrażnieniem.

Jak nakładać preparaty z retinolem?

Jak nakładać preparaty z retinolem?

Podstawowa zasada dotyczy pora stosowania. By zminimalizować ryzyko reakcji substancji ze słońcem, stosuj je na noc, na umytą i osuszoną skórę. Retinol wystawiony na promieniowanie UV traci swoją stabilność, co osłabia działanie retinolu. Dlatego nie używaj go rano. Jeśli masz wrażliwą cerę, odczekaj kilka minut po umyciu twarzy. Zrób tak zwłaszcza jeśli myjesz ją wodą – pozwoli to skórze odetchnąć i wyrównać pH. Nałóż następnie cienką warstwę kosmetyku z retinolem i znów odczekaj. Gdy się wchłonie, możesz zaaplikować używany codziennie krem nawilżający (ale już nie ten przeciwzmarszczkowy ani na trądzik!).

Na początek używaj preparatów z retinolem maksymalnie 2 razy w tygodniu (minimum co 3 dni). W ciągu dnia stosuj kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem SPF (zwłaszcza wiosną i latem). Jeżeli skóra nie będzie reagować podrażnieniem, możesz stopniowo (po ok. 2-3 tygodniach) nakładać preparaty z retinolem coraz częściej. 

Nie trać cierpliwości i nadziei, jeśli nie zauważysz natychmiastowych efektów. Zazwyczaj widać je dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania kosmetyków z witaminą A. Kuracja powinna trwać przynajmniej 3-6 miesięcy – bez przerw, bo mogą one zmniejszyć dobroczynne działanie retinolu na skórę. Jak wskazują badania, kremy z 0,1% retinolem skutecznie redukują zmarszczki i zmiany pigmentacyjne, gdy są stosowane przez ok. 12 miesięcy [5].

Jeżeli masz obawy bądź wątpliwości, przed zastosowaniem kosmetyków z retinolem (zwłaszcza tych z jego wyższymi stężeniami) skonsultuj się z dermatologiem lub sprawdzoną kosmetyczką.

Czy istnieje naturalny retinol?

Czy istnieje naturalny retinol?

Wiesz już dokładnie, jakie właściwości ma retinol. Co to jest jego roślinny krewniak — bakuchiol, czyli naturalny retinol?

Bakuchiol to bezpieczna, hipoalergiczna alternatywa dla retinolu, jeśli masz skórę suchą, atopową, wrażliwą, naczyniową lub z trądzikiem różowatym, a także, jeśli jesteś w ciąży. Jednocześnie ma on bardzo podobne działanie do klasycznego retinolu. Składnik ten jest znany ze starożytnej medycyny indyjskiej, chińskiej i perskiej jako przeciwzapalny. Wspiera on też leczenie problemów skórnych. Pozyskuje się go z roślin z gatunku bobowatych Psoralea corylifolia i Otholobium pubescens, które rosną w Europie Środkowej, Afryce i Azji [6].

Bakuchiol (naturalny retinol) ponadto pobudza fibroblasty (komórki skóry) odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny do regeneracji, poprawia teksturę, zwiększa elastyczność i grubość skóry, spłyca zmarszczki i bruzdy. Ponadto, dzięki temu, że zmniejsza aktywność melanocytów (komórek odpowiedzialnych za pigmentację skóry), rozjaśnia przebarwienia.

Jest on też częstym składnikiem kremów do twarzy z pierwszymi oznakami starzenia — działa profilaktycznie. Nadaje skórze promienny i młodszy wygląd. 

Wśród kremów i ser z bakuchiolem dostępnych w Nabea polecamy szczególnie wegańskie serum Next Level Bakuchiol 2% marki Nacomi. Jest skuteczne, a jednocześnie tak delikatne, że możesz stosować je rano i wieczorem. W kosmetyku znajdziesz też łagodzący olej ze słodkich migdałów, odmładzającą witaminę E oraz olej marula, który wzmacnia barierę hydrolipidową, dzięki czemu bez obaw mogą stosować je również osoby z suchą skórą.

Zwróć też uwagę na Krem ujędrniający Only Bio Bakuchiol & Skwalan. Lekko złuszczający bakuchiol uzupełnia tutaj nawilżający lewan z rzepaku (naturalny zastępnik dla kwasu hialuronowego) i skwalan, który pomaga w transporcie składników odżywczych w głąb skóry, a oprócz tego nawilża, odmładza ją i jest antyoksydantem. 

Pielęgnację bakuchiolem uzupełnij o serum krem pod oczy z tym składnikiem.Często aplikacja retinolu w okolicach oczu nie jest zalecana, chyba że tak zaleca producent. Bakuchiol nie podrażni wrażliwej i cienkiej skóry w tych miejscach. Polecamy serum pod oczy Miraculum Bakuchiol Anti-Age z odżywczym kompleksem olejowym i wzmacniającym, bogatym w proteiny ekstraktem z zielonej mikroalgi. Uwaga, jeśli masz wrażliwą skórę: podczas aplikacji obserwuj swoją skórę. Serum zawiera również witaminę A, która wzmacnia działanie bakuchiolu.

Poznaj skuteczne kosmetyki z retinolem!

Wiesz już, co to jest retinol, jego naturalny odpowiednik - bakuchiol i jak je stosować. Czas na najprzyjemniejszy moment: zakupy i testowanie nowych, skutecznych, a zarazem naturalnych i ekologicznych produktów. Sprawdź dostępne w sklepie z produktami ekologicznymi Nabea kosmetyki i rozpocznij kilkumiesięczną kurację retinolem lub bakuchiolem. Cierpliwości - obiecaną poprawę kondycji skóry na pewno zauważysz w lustrze. 

 


Bibliografia:

[1] Zasada M.: Witamina A. Budowa i mechanizm działania. Kosmetologia Estetyczna 5 / 2018 / vol. 7. 

[2] Bojarowicz H., Płowiec A.: Wpływ witaminy A na kondycję skóry. Probl. Hig. Epidemiol. 2010, 91(3): 352-356. 

[3] Stamates B., Bertin B., Oddos I., et al.:. Antiaging action of retinol: from molecular to clinical. Skin Pharmacol. Physiol. 2009, 22(4): 200-209. 

[4] Retinol - Lupa Kosmetyczna

[5] Kaźmierska A. i wsp.: Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym. Hygeia Public Health 2019, 54(3): 165-172.

[6] Bakuchiol w kosmetykach, czyli roślinny retinol i jego działanie | Sylveco.pl – kosmetyki naturalne.

Pokaż więcej wpisów z Październik  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4511 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-18
Szybko sprawnie. Jestem bardzo zadowolona
2024-11-15
Super zadowolona
pixel