Krem okluzyjny – co to jest i dlaczego powinnaś go kupić?

2022-10-25
Krem okluzyjny – co to jest i dlaczego powinnaś go kupić?

Autor: mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych

Krem okluzyjny to mówiąc najprościej krem, który szczelnie i skutecznie zabezpieczy Twoją skórę. Jakie korzyści daje stosowanie kremów okluzyjnych i jak je właściwie wybierać, by przyniosły Twojej skórze najwięcej korzyści?

Spis treści:

  1. Co oznacza „krem okluzyjny”?
  2. Na czym polega zjawisko okluzji?
  3. Co powinno być w kremie okluzyjnym?
  4. Jaki krem nawilżający do twarzy jest najlepszy?
  5. Gdzie kupić krem okluzyjny? 

Co oznacza „krem okluzyjny”?

Krem okluzyjny można porównać do płaszcza z folii, który szczelnie i skutecznie zabezpieczy Twoją skórę. I to na dwa sposoby – zarówno przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi, jak i przed ucieczką wody ze skóry. Jest to rodzaj kremu, który jest potrzebny każdej skórze, aby była ona nawilżona, wyglądała zdrowo i promiennie. Inaczej mówiąc, krem okluzyjny to rodzaj ochroniarza, który ochroni Twoją skórę. Dlaczego potrzebuje ona ochrony? Bo niekorzystnie działają na nią m.in. letnia ekspozycja na słońce, stosowanie peelingów, kwasów złuszczających, czy retinolu w okresie jesienno – zimowym. Powodują one uszkodzenia i ścieńczenie najbardziej zewnętrznej i ochronnej warstwy skóry, czyli bariery skórnej (hydrolipidowej). Jej osłabienie prowadzi do nadmiernej ucieczki wody poprzez wszystkie warstwy skórne.

  • Naturalność

Dlaczego i jak woda ucieka z Twojej skóry?

Do migracji wody z najgłębszych warstw skóry na zewnątrz prowadzi różnica ciśnień w poszczególnych obszarach ciała. Za tę ucieczkę wody odpowiada mechanizm zwany przeznaskórkową utratą wody – TEWL (z ang. transepidermal water loss). Mówiąc obrazowo,  woda paruje z ludzkiego organizmu „od środka” i skrapla się na powierzchni skóry. Każdego dnia tracisz przez skórę ok. 150 ml wody na każdy jej m2. Zakładając, że średnio każdy ma ok. 2 m2 skóry, łatwo policzyć, że „ucieka” nam przez nią ok. 300 ml wody dziennie. Sporo, gdyż jest to pojemność większego kubka – a gdyby nie bariera skórna, straty byłyby jeszcze większe. Oznacza to także, że każde przerwanie ciągłości naskórka albo jego osłabienie prowadzi do nadmiernej, przeznaskórkowej utraty wody. Co za tym idzie, zmniejsza się jędrność i elastyczność skóry, która traci sprężystość, gdyż nie jest odpowiednio nawilżona. Brak wody w skórze sprzyja procesom starzenia się skóry, stanom zapalnym (trądzik) oraz przebarwieniom, których pojawienie się jest konsekwencją braku naturalnej bariery ochronnej. Właśnie dlatego każdy symptom uszkodzonej bariery naskórkowej powinien być dla Ciebie sygnałem, by sięgnąć po krem okluzyjny, który zahamuje proces dalszej ucieczki wody ze skóry. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie systematyczna profilaktyka i stosowanie w codziennej pielęgnacji kosmetyków, które w składzie zawierają okluzyjne składniki aktywne.

 

 

Na czym polega zjawisko okluzji?

Pamiętaj – aby Twoja skóra działała normalnie należ zahamować proces przeznaskórkowej utraty wody, ale nie całkowite go zatrzymać.Okluzja stosowana w kosmetyce ma na celu zatrzymanie wody w skórze. W praktyce wiąże się to z zastosowaniem kremów z odpowiednio dobranymi składnikami, które będą zmniejszały przeznaskórkową utratę wody. Występują dwa rodzaje okluzji: ciągła i nieciągła. To, która jest bardziej potrzebna Twojej skórze zależy od jej potrzeb w danym momencie i warunków, w jakich się znajdujesz. Ale uwaga – to wcale nie znaczy, że okluzja ciągła  przyniesie Twojej skórze najlepsze efekty! Ba, jest wręcz odwrotnie. Należy bowiem pamiętać, że skóra to największy organ w ludzkim ciele, który żyje i jest w dobrej formie dlatego, że oddycha. Skóra funkcjonuje prawidłowo tylko wtedy, kiedy zachodzą w niej procesy wymiany gazowej. Tymczasem okluzja, ten „foliowy płaszcz”, zastosowana w formie ciągłej całkowicie zablokuje procesy oddechowe skóry. Oznacza to, że taki typ pielęgnacji w dłuższej perspektywie zaburzy prawidłowe funkcjonowanie skóry i w konsekwencji doprowadzi do jej odwodnienia. Okluzja ciągła zalecana jest w szczególnych sytuacjach, kiedy skóra jest bardzo podrażniona, nadreaktywna, alergiczna lub narażona na agresywne czynniki zewnętrzne takie jak marznący deszcz, duży wiatr czy bardzo niska temperatura. Jednak docelowo jest to rozwiązanie czasowe i zaleca się przechodzenie na okluzję nieciągłą.
 I w tym właśnie pomogą Ci kremy okluzyjne.

Co powinno być w kremie okluzyjnym?

Składniki powodujące okluzję w kosmetologii nazywamy emolientami. Tworzą na skórze film ochronny, który ogranicza przeznaskórkową utratę wody, zmiękcza naskórek, a zarazem daje poczucie komfortu. Emolienty dzielimy je na dwie kategorie: syntetyczne (np. mirystynian izopropylu, palmitynian cetylu) i pochodzenia roślinnego (roślinne oleje). Zwolennikom naturalnej pielęgnacji polecane są zwłaszcza kremy zawierające takie naturalne emolienty jak oliwa czy oleje: z awokado, słonecznikowy. Bardzo dobre efekty daje także olej z ogórecznika, który zawiera bogactwo kwasu gamma-linolenowego, należącego do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. Olej ten wspiera prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej i wspomaga jej odbudową. W kremie  (lub np. dodany do kąpieli) zadziała jak emolient, nada skórze miękkości i nawilży ją dogłębnie. W kremach okluzyjnych warto również szukać oleju konopnego, tamanu i lnianego, które przywracają prawidłową budowę i funkcje płaszcza hydrolipidowego. Dobre efekty, szczególnie przy odbudowie uszkodzonej bariery naskórkowej oraz intensywnym nawilżeniu, przynosi także sięganie po produkty, które łączą składniki okluzyjne pochodzenia roślinnego z syntetycznymi. Kremy okluzyjne działają korzystnie na każdy rodzaj cery.

 

Jaki krem nawilżający do twarzy jest najlepszy?

Pielęgnacja skóry powinna sprowadzać się w dużej mierze do utrzymania prawidłowego poziomu jej nawilżenia, a gwarantem tego jest składnik okluzyjny w stosowanym systematycznie kremie. To właśnie okluzja warunkuje prawidłowe funkcjonowanie skóry i korzystnie wpływa na jej koloryt, elastyczność i sprężystość. Przy wybieraniu najlepszego kremu okluzyjnego kieruj się wymaganiami skóry i tym, co w danym momencie jest dla niej najważniejsze. Weź pod uwagę także porę doby, w jakiej będziesz go stosować. Składniki okluzyjne pochodzenia roślinnego są zazwyczaj tłuste, te syntetyczne mają mniej lepką konsystencję. Krem okluzyjny o tłustej i lepkiej konsystencji zdecydowanie lepiej nadaje się na noc, ten lżejszy będzie idealny na dzień.

Gdzie kupić krem okluzyjny?

Oczywiście – w Nabea! Polecane kremy okluzyjne w naszej ofercie to m.in. produkty o bardzo prostych, naturalnych składach jak nawilżające masło shea lub kosmetyki o bogatych formułach działających synergicznie jak krem z kwiatem passiflory  czy intensywnie odżywczy krem na noc, łączący właściwości odżywcze z okluzją. U nas znajdziesz także polecane przez dermatologów preparaty do bardzo suchej, podrażnionej skóry zarówno dorosłych, jak i dzieci. W Nabea znajdziesz także preparaty do długotrwałej pielęgnacji skóry z problemami o charakterze przewlekłym, także podrażnionej wskutek zabiegów dermatologicznych i dermatochirurgicznych. Zapraszamy na zakupy i do lektury naszego bloga, z którego dowiesz się więcej o prawidłowej pielęgnacji cery, m.in. jakie są przyczyny suchości skóry jesienią i jak się z nią uporać i jak działają kosmetyki ze śluzem ślimaka.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4511 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-21
Bardzo sprawna obsługa. Zamiana w zamówieniu dwóch produktów, które zamówiłam omyłkowo, na inne - nie opóźniła wysyłki. Bezproblemowy kontakt z BOK. Bardzo dobrze i ekologicznie zapakowane produkty w papierowe rulony.
2024-11-18
Szybko sprawnie. Jestem bardzo zadowolona
pixel