Jak pielęgnować brodę?

2021-02-02
Jak pielęgnować brodę?

Spis treści:

  1. Etapy zapuszczania brody — czy można to przyspieszyć?
  2. Jak dbać o brodę? 5 porad dla każdego brodacza
  3. Jak dbać o zarost? Wybieraj naturalne kosmetyki

 

Etapy zapuszczania brody — czy można to przyspieszyć?

Zdecydowałeś się wreszcie ulec modzie na zapuszczanie brody? Etapy tego przedsięwzięcia składają się w dość długi proces. Ostateczny efekt zapuszczania i pielęgnacji (w tym zaplanowanej metamorfozy) brody osiągniesz po roku. Wówczas, przy zastosowaniu odpowiednich wskazówek, zarost osiągnie imponującą długość czy objętość. Jeśli jednak nie masz problemów z gęstością brody czy tempem wzrostu włosów, zarost zacznie wyglądać dobrze już po 3 miesiącach.

Wielu mężczyzn miewa czasami problem z wyhodowaniem bujnego owłosienia na twarzy. Wynika to z uwarunkowań genetycznych i problemów hormonalnych. Rzadka broda może być wynikiem dziedziczenia lub niedoboru testosteronu.

Jak dbać o brodę? Podstawową kwestią, od której trzeba zacząć, nie są wcale kosmetyki i gadżety, ale Twój styl życia. Jeśli widzisz, że Twoja broda rośnie rzadko lub małymi kępkami, odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Jak się odżywiasz? Czy stosujesz odpowiednie suplementy? Zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazło się białko (które w 80% wpływa na budowę struktury włosa). Jest ono w rybach, nabiale, jajach czy pistacjach. Dodatkowo racjonalne odżywianie to także posiłki pełne w błonnik, węglowodany i nienasycone kwasy tłuszczowe. Pamiętaj również o suplementacji witamin z grupy B.
  • Jak wygląda Twój sen? Regularny odpoczynek (najlepiej 8 godzin) wpłynie na relaks, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w jakości zarostu.
  • Czy uprawiasz sport i często przebywasz na świeżym powietrzu? To także wpływa na wzrost i jakość zarostu. Postaw na regularne ćwiczenia — w miarę możliwości w plenerze.

Chociaż te pytania mogą wydawać się niektórym nieistotne, to w wielu przypadkach są wręcz podstawą do tego, aby Twoja broda lub wąsy rosły zdrowo. Gdy spełnisz te elementarne wymogi, możesz śmiało przejść do kolejnych kroków.

Jak dbać o zarost? Pamiętaj o myciu, czesaniu i przycinaniu brody w trakcie zapuszczania. Myj brodę odpowiednim szamponem do zarostu i chłodną wodą. Taki prysznic ogranicza puszenie się włosków i reguluje wydzielanie sebum. Ciepła zmatowi zarost i sprawi, że włosy będą szorstkie, a co za tym idzie, trudne do okiełznania i wymodelowania. 

Drugim krokiem po myciu i peelingu jest czesanie (modelowanie) brody. Jak czesać brodę i dlaczego jest to takie ważne?

Do czesania stosuj kartacz (szczotkę do brody z włosia dzika), który przy czesaniu podaruje skórze przyjemny masaż i peeling, ale nie podrażni delikatnej skóry twarzy. Taka gęsta szczotka poprawi ukrwienie twarzy, a stosowana regularnie może przyspieszyć wzrost włosów.

Kartacz wyczesze wszelkie pyłki, zanieczyszczenia, a nawet resztki jedzenia, które osiadły na brodzie. Brodę czesz po umyciu brody, a przed pielęgnacją: dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ruchem z góry na dół. Nie używaj przy tym zbyt dużej siły. Po wstępnym rozczesaniu brody kartaczem sięgnij po grzebień, by wymodelować brodę i utrwal efekt olejkiem lub innym kosmetykiem.

Pilnuj kształtu brody na bieżąco: raz na 3 tygodnie skróć ją, by wyrównać włoski i nadać całości pożądany kształt.

Jak dbać o zarost? Naturalnymi sposobami!

Jak pielęgnować brodę? 5 rad dla każdego brodacza

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o brodę, mamy dla Ciebie 5 dodatkowych wskazówek związanych z naturalną pielęgnacją. Pomogą Ci one osiągnąć satysfakcjonujący rezultat.

1. Dieta na gęsty zarost

W Twoim menu powinny znaleźć się produkty, które wzmacniają włosy, w tym:

  • białko (drób, ryż, warzywa strączkowe, jaja, ryby),
  • witamina A (nabiał, tłuste ryby, jaja, dynia, szpinak, jarmuż),
  • witaminy z grupy B (orzechy, jaja, ser, drób, pestki słonecznika i dyni, płatki owsiane, mleko, brokuły),
  • witamina C (czerwona papryka, cytrusy, natka pietruszki),
  • witamina E (olej słonecznikowy i pestki słonecznika, oliwa z oliwek, orzechy, kiełki, brukselka, pomidory).

2. Suplementacja cynku i biotyny

Biotyna (witamina B7) i cynk mają duży wpływ na wygląd i kondycję włosów, skóry i paznokci. W walce o bujny zarost możesz wspomóc się preparatami z tymi składnikami. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one zdrowych, zbilansowanych posiłków.

3. Zwiększenie ilości testosteronu

Na jego poziom ma wpływ aktywność fizyczna, szczególnie ćwiczenia siłowe. Zapisz się na siłownię! Skutkiem „ubocznym” będzie wysportowana sylwetka.

4. Peeling

Jak pielęgnować brodę pod prysznicem? Wzrost nowych włosków pobudzi peeling. Złuszczana i oczyszczana regularnie skóra, również ta trudniej dostępna, pod brodą, to skóra zadbana. Zadbana, odwdzięczy się pięknym zarostem. Masując regularnie brodę, poprawisz też mikrokrążenie krwi i wzmocnisz cebulki. Sięgaj przy tym po kosmetyki, które działają antyseptycznie, przeciwzapalnie i łagodząco.

5. Wyłącznie specjalistyczne, naturalne kosmetyki

Nie stosuj do pielęgnacji brody zwyczajnego mydła, szamponu do włosów czy żelu pod prysznic. Produkty te mają zbyt agresywne, mocno oczyszczające składy i mogą podrażnić delikatną skórę twarzy. Mydło ma dodatkowo odczyn zasadowy, który wysusza cerę. Zdecyduj się na kosmetyki do brody oparte na naturalnych odżywczych olejach.

Jak widzisz, istnieje wiele wskazówek, które może wykorzystać każdy mężczyzna, który planuje zapuszczanie brody. Etapy jej wzrostu dzięki przemyślanej pielęgnacji można skrócić. Wśród tych czynników wymienić można nie tylko higienę życia, ale również niezbędne akcesoria i kosmetyki naturalne.

Jak dbać o zarost? Wybieraj naturalne kosmetyki

Odrobina cierpliwości i odpowiednie preparaty to droga do naprawdę dobrze prezentującego się zarostu. Tutaj można wymienić cztery podstawowe kosmetyki:

  • Olejki — to niemal magiczny eliksir wpływający na nawilżenie skóry, miękkość włosa oraz brak swędzenia przy odrastaniu. Dodatkowo takie olejki jak ten od Zew For Men powstrzymują wypadanie włosów. Mogą również łagodzić podrażnienia jak oleje z czarnej huby.
  • Balsamy — kosmetyki naturalne to prawdziwe wybawienie dla zarostu. Jednym z nich jest balsam do brody z węglem drzewnym z Bieszczad — nawilżający, wygładzający i nadający lekkości. Drugim, równie ciekawym wyborem w tej kategorii jest produkt od Reuzel z masłem shea, który zapobiega rozdwajaniu się włosów.
  • Woski — sprawdzą się idealnie, kiedy Twoje włosy wymagają mocniejszego preparatu do stylizacji.
  • Szampony — pamiętaj, że ważnym krokiem jest również regularne oczyszczanie włosów brody, chociażby z martwego naskórka czy elementów, które mogą się w niej znaleźć w ciągu każdego dnia.

Wybierając kosmetyki naturalne do pielęgnacji zarostu, zwróć uwagę, by znalazły się w nich takie składniki jak:

  • Olej jojoba

To tzw. suchy olej. Szybko się wchłania i jest biologicznie zgodny z sebum — przypomina je składem. Nawilża, odżywia, regeneruje, chroni przed przesuszeniem i uelastycznia skórę.

  • Zimnotłoczony olej ze słodkich migdałów

Jest bogaty w witaminy A, D i E i bardzo delikatny dla skóry. Świetnie nawilża i zmiękcza skórę.

  • Olej arganowy

Koi podrażnienia skóry, odżywia, dodaje blasku i wzmacnia cebulki włosów.

  • Olej z pestek winogron

Zmniejsza swędzenie i podrażnienia, domyka łuski włosa i działa przeciwzapalnie.

  • Olej rycynowy

Regularnie stosowany, przyciemnia zarost i poprawia strukturę włosów, wzmacniając je. Olej pobudza wzrost włosów.

  • Wosk pszczeli

Chroni płaszcz hydrolipidowy skóry, wygładza i wzmacnia brodę.

Pielęgnacja zarostu to nie tylko kosmetyki, lecz także niezbędne akcesoria. Wśród nich przede wszystkim należy wymienić szczotki. Ich używanie unerwia skórę, złuszcza naskórek, a w konsekwencji przyspieszy produkcję dobroczynnego sebum. Godne polecenia są dwa produkty z tej kategorii:

Dbając o swój zarost, pamiętaj także o regularnym przycinaniu nożyczkami lub trymerem. Raz na jakiś czas warto odwiedzić także zaufanego barbera, który nieco okiełzna bujną brodę czy wąsy.

Chociaż pielęgnacja składa się z wielu elementów, nie jest wcale trudna! Zadbaj o swoją kondycję fizyczną, odżywiaj się racjonalnie i dbaj o swoją skórę.

Postaw na odpowiednie dla siebie kosmetyki naturalne do pielęgnacji brody, dostępne w drogerii Nabea. Bujny i przyjemny w dotyku zarost gwarantowany!

Pokaż więcej wpisów z Luty  2021

 Mydlarnia Cztery Szpaki - Brodomir. Olejek do brody i zarostu - 30 ml
Mydlarnia Cztery Szpaki

Mydlarnia Cztery Szpaki - Brodomir. Olejek do brody i zarostu - 30 ml

42,67 zł
pkt.
 LullaLove, Szczotka do brody - 100% włosie dzika
LullaLove

LullaLove, Szczotka do brody - 100% włosie dzika

42,52 zł
pkt.
 Mydło do brody z węglem drzewnym z Bieszczad 85ml
Zew For Men

Mydło do brody z węglem drzewnym z Bieszczad 85ml

26,31 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4483 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-17
Szybką obsługa jestem zadowolona
2024-10-16
Super szybka wysyłka towaru
pixel