Retinol - działanie, właściwości, bezpieczeństwo

2023-02-07
Retinol - działanie, właściwości, bezpieczeństwo

Retinol, czyli forma witaminy A, pełni ważną funkcję w minimalizacji wpływu stresu oksydacyjnego na stan skóry. To właśnie zaburzona reaktywność w zwalczaniu wolnych rodników prowadzi do uszkodzenia komórek i tkanek. Najczęściej objawia się rogowaceniem mieszkowym, czyli powstawaniem nieestetycznych grudek na cerze.[1] W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak działa retinol i kiedy warto go stosować.

Retinol - właściwości zdrowotne

Związek stanowi podstawową formę witaminy A. Najczęściej dostarczany jest do organizmu razem z pożywieniem. Za bogate źródło witaminy uważa się warzywa i owoce. Odnajdziemy go jednak także w mleku, wątrobie, mięsie i rybach. Naturalne retinoidy pełnią w organizmie szereg funkcji. Wśród właściwości retinolu można wymienić przykładowo wspieranie procesów odpornościowych. Istotny jest przy tym wpływ retinolu na skórę. Jest stosowny zarówno w leczeniu trądziku pospolitego, jak i łuszczycy.[2]

Warto przy tym podkreślićdziałanie retinolu na szereg procesów fizjologicznych organizmu. Witamina A pełni ważną rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych, wpływając zatem na prawidłowe widzenie. Dodatkowo bierze udział w wytwarzaniu komórek rozrodczych oraz w produkcji komórek budujących tkankę kostną. W przypadku niewystarczającej podaży związku w diecie można sięgnąć po dedykowane suplementy diety.[3]

  • Naturalność

Retinol - właściwości kosmetyczne

Witamina A jest przy tym powszechnie stosowana w kosmetologii. Często stanowi podstawowy składnik kremów oraz balsamów. Retinol wykazuje działanie na skórę, skutecznie opóźniając procesy starzenia. Przede wszystkim pobudza produkcję kolagenu. Uelastycznia i ujędrnia cerę, redukując dodatkowo płytkie zmarszczki oraz przebarwienia. Wpływa pozytywnie na odbudowę komórkową oraz działa antyoksydacyjnie. Warto przy tym podkreślić, iż skuteczna terapia retinolem powinna trwać około 12 miesięcy.[4] Szeroki wybór kosmetyków przeciwstarzeniowych na bazie witaminy A znajdziesz w naszym sklepie!

Retinol może być także stosowany do leczenia niektórych chorób dermatologicznych w tym trądziku. Stosowanie związku maksymalizuje skuteczność podejmowanej terapii. Redukuje on bowiem powstawanie zaskórników, rogowacenie ujść przewodów gruczołów łojowych oraz zmniejsza ilość bakterii. Najczęściej stosowany jest miejscowo, w celu złagodzenia stanu zapalnego.[5] Wiesz już, jak działa retinol. Jak stosować zatem witaminę A w codziennej pielęgnacji?

Retinol - zasady stosowania

Wiele osób zastanawia się z czym łączyć retinol. Warto stawiać na produkty z witaminą A i E, która dodatkowo wzmocni działanie antyoksydacyjne. Chcesz zacząć stosować retinol? Z czym nie łączyć tego związku? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że po nałożeniu preparatów na skórę, należy chronić ją przed kontaktem ze słońcem.[6]

Kosmetyki mogą niekiedy powodować reakcję alergiczną. Skoro wiemy już, czy retinol uczula, odpowiedzmy teraz na pytanie, czy retinol jest bezpieczny. Mimo iż sam związek jest bezpieczny, stosowanie zbyt dużych dawek oraz wystawienie cery na promieniowanie UV i RTG może prowadzić do wzmożonego wysychania skóry i błon śluzowych.[7] Miejscowe aplikowanie retinolu przynosi jednak doskonałe rezultaty w zwalczaniu pierwszych oznak fotostarzenia się skóry. Dodatkowo pomaga w skutecznym leczeniu problemów dermatologicznych. Już dziś poznaj bogatą ofertę naturalnych kosmetyków w naszym sklepie Nabea!

[1] Mariola Pawlaczyk, Katarzyna Korzeniowska, Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym, Farmacja Współczesna, nr 6/2013, s. 57 - 58.

[2] Henryk Marona, Agnieszka Gunia, Elżbieta Pękala, Retinoidy - rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, Farmacja Polska, t. 66, nr3/2010, s. 190 - 191.

[3] Mariola Pawlaczyk, Katarzyna Korzeniowska, Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym, Farmacja Współczesna, nr 6/2013, s. 58.

[4] Agnieszka Kaźmierska, Izabela Bolesławska, Juliusz Przysławski, Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym, Hygeia Public Health, vol. 54, nr3/2019, s. 165, 168.

[5] Aleksandra Czarnota, Retinoidy mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, vol. 7, nr 4/2018, s. 375.

[6] Mariola Pawlaczyk, Katarzyna Korzeniowska, Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym, Farmacja Współczesna, nr 6/2013, s. 59.

[7] Agnieszka Irlik, Anna Piotrowska, Anna, Retinoidy - mechanizm działania i zakres efektów niepożądanych po stosowaniu doustnym i aplikacji na skórę, Medycyna Rodzinna, nr. 22/2020, s. 176

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4511 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-01
Szybkoo
2024-10-31
Zamówienie dotarło wszystko w porządku dziękuję bardzo polecam
pixel