Czerwona koniczyna – dla zdrowia i urody!

2023-05-23
Czerwona koniczyna – dla zdrowia i urody!

Znajdziesz ją na łąkach i trawnikach w całej Polsce. Ciemnoróżowe puchate kulki są nie tylko ładne – czerwona koniczyna to cenny surowiec stosowany w ziołolecznictwie i kosmetyce. Tak, to nie chwast, tylko roślina, która pomoże zachować Ci zdrowie i urodę.

  • Naturalność

Czerwona koniczyna i jej właściwości

Koniczyna czerwona to wieloletnia roślina znana powszechnie jako koniczyna łąkowa Powszechnie występuje na łąkach, trawnikach i pastwiskach, uprawia się ją także jako roślinę pastewną. Najcenniejszym surowcem jest kwiat koniczyny czerwonej, w którym znajduje się bogactwo naturalnych składników, cennych dla ludzkiego organizmu, takich jak:

  • witaminy A, B, C, E, P 
  • mikroelementy: potas, wapń, magnez, selen, miedź, chrom, cynk, żelazo
  • antocyjany – naturalne barwniki
  • flawonoidy
  • kwasy fenolowe
  • olejki eteryczne
  • garbniki
  • Naturalność

Dzięki bogactwu składników naturalnych koniczyna czerwona wykorzystywana jest jako surowiec do produkcji suplementów i leków, a także kosmetyków. 

Zdaniem eksperta:

Substancjami czynnymi w koniczynie czerwonej są m.in.: flawonoidy, antocyjany, glikozydy fenolowe, kumaryny, kwasy organiczne, witamina C i E oraz karoten. Bogactwo związków czynnych sprawia, że tę  roślinę wykorzystuje się w terapii wielu problemów zdrowotnych.  

Mgr farmacji Kamila Kulbaka

Jak rośnie koniczyna czerwona? Nasiona jej możesz kupić na wagę i wysiać we własnym ogrodzie, który szybko pokryje się kobiercem roślin z charakterystycznymi „trójpalczastymi” listkami i niemal purpurowymi kwiatami. Dlaczego warto mieć własną miniuprawę koniczyny? Bo poza medycznymi ma ona także inne zastosowania, na przykład w… kuchni. Tak, w zasadzie cała koniczyna czerwona jest jadalna. Jej liście można jeść na surowo np. w sałatkach lub gotować je lub dusić (np. tak jak szpinak, z czosnkiem i masłem bądź oliwą) co ułatwia ich strawienie. „Koniczyna czerwona – zioła sypane” – w takiej kategorii znajdziesz czerwoną koniczynę w sklepach zielarskich, ponieważ z jej kwiatów można również robić napar o właściwościach zdrowotnych. No właśnie, a dokładnie to jakie właściwości ma czerwona koniczyna

Czerwona koniczyna – właściwości lecznicze

Szczególną korzyść z przyjmowania suplementów z czerwoną koniczyną mogą odnieść kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Jak wynika z badań, u kobiet, które codziennie zażywały preparaty zawierające 80 mg ekstraktu z czerwonej koniczyny, zaobserwowano znaczące zmniejszenie liczby uderzeń gorąca na dobę – aż o ok. 44%. Uważa się, że u wielu pań zmagających się z objawami klimakterium suplementy z czerwoną koniczyną mogą być stosowane zamiast hormonalnej terapii zastępczej.

Zdaniem eksperta:

Koniczyna czerwona ma właściwości regulujące gospodarkę hormonalną. Zawarte w koniczynie izoflawony nazywane są fitoestrogenami.  Izoflawony, które wykazują budowę podobną do estrogenów,  łączą się z receptorami estrogenowymi i łagodzą objawy menopauzy m.in. uderzenia gorąca i nocne poty. 

Mgr farmacji Kamila Kulbaka

Czerwona koniczyna – działanie korzystnie wpływające na układ hormonalne to nie jedyna zaleta tej rośliny. Jak działa czerwona koniczyna na ludzki organizm opowiada nasz ekspert.

Zdaniem eksperta:

Koniczyna czerwona poprzez dużą zawartość flawonoidów i antocyjanów wpływa korzystnie na pracę układu sercowo – naczyniowego. Związki czynne koniczyny  wpływają na zwiększenie elastyczności i wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Przetwory z koniczyny mają również właściwości pobudzające czynność pęcherzyka żółciowego, działają rozkurczowo i wzmagają apetyt.
Mgr farmacji Kamila Kulbaka

To nadal nie wszystkie zastosowania, jakie ma czerwona koniczyna. Na co pomaga jeszcze? Działa również jako środek wykrztuśny, a płukanki z czerwonej koniczyny są stosowane w nieżytach gardła. W medycynie ludowej czerwona koniczyna była od dawna stosowana jako środek moczopędny  m.in. w zapaleniu pęcherza moczowego i schorzeniach nerek. 

Czerwona koniczyna w kosmetykach

Kolejną cenną właściwością czerwonej koniczyny jest jest korzystny wpływ na stan skóry. Zawdzięcza go obecności izoflawonów – fitohormonów, czyli roślinnych hormonów, należących do grupy flawonoidów.

Zdaniem eksperta:
Korzystne działanie izoflawonów przejawia się w  działaniu na syntezę włókien kolagenowych i elastyny, przez co redukują objawy starzenia się skóry.
Mgr farmacji Kamila Kulbaka

 

 

Izoflawony (inaczej izoflawonoidy) działają nie tylko przeciwstarzeniowo, ale również zmniejszają stany zapalne, mają działanie przeciwobrzękowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wyciąg z czerwonej koniczyny zmniejsza także łojotok i nadmierne wydzielanie sebum. To nadal nie wszystkie korzyści, jakie daje zastosowanie czerwonej koniczyny w kosmetykach – polecana jest ona także do cer naczynkowych, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne. Co więcej, ekstrakt z czerwonej koniczyny może pomóc w terapii łysienia androgenowego. 

Gdzie możesz zaopatrzyć się w preparaty i produkty zawierające ekstrakt z czerwonej koniczyny? Oczywiście w Nabea.pl! Mamy dla Ciebie szeroki wybór koniczynowego wsparcia zdrowotnego. Możesz zacząć od picia naturalnego soku z czerwonej koniczyny – bez dodatku cukru, albo od parzenia herbatki z koniczyny czerwonej (zawierającej zarówno kwiat, jak i ziele koniczyny), które nie tylko pomogą zachować spokój i radzić sobie z objawami menopauzy, ale także zadziałają korzystnie na serce i zdrowie naczyń krwionośnych. Dla zabieganych, którzy wolą szybkie rozwiązania mamy czerwoną koniczynę w kapsułkach – idealną na czas menopauzy. A jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia organizmu, a zwłaszcza układu nerwowego, wypróbuj suplement zawierający ashwagandhę z czerwoną koniczyną – ashwagandha  to naturalny adaptogen, który poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne. Zapraszamy na zakupy!

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4364 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Super
2024-07-23
Usługa wykonana bardzo dobrze.
pixel