Środki do mycia warzyw i owoców

(4 produktów)
Naturalne
Promocja
Nowość

Dokładne mycie warzyw i owoców — dlaczego jest tak ważne? 

Owoce i warzywa to podstawa współczesnej piramidy zdrowego odżywiania. Dostarczają one niezbędnych witamin, błonnika i składników mineralnych. Niezależnie od postaci, od którą najchętniej je zjadasz, warzywa i owoce, nawet te „bio”, trzeba wcześniej umyć. Na skórce świeżych owoców i warzyw osiada podczas uprawy i po zebraniu mnóstwo bakterii, szkodliwych substancji chemicznych, pozostałości substancji organicznych, ziemi innych zanieczyszczeń. Są też one często przed sprzedażą „upiększane” warstwą nabłyszczającego wosku.

Najczęściej na pewno myjesz warzywa i owoce pod bieżącą wodą. Ten sposób sprawdza się szczególnie do mycia owoców, które są niewielkie: winogron, porzeczek czy truskawek. Do ręcznego mycia warzyw w wodzie możesz też zastosować ekologiczną, naturalną gąbkę wykonaną z Luffa. Z jej pomocą oskrobiesz większe warzywa i owoce z nieczystości. Jest ona biodegradowalna i nadaje się na kompost. Są też jednak inne domowe metody. Możesz np. zastosować roztwór octu z wodą, a następnie z sodą oczyszczoną. 

Nie masz w kuchni czasu na takie „kąpiele”? Chcesz podczas mycia warzyw błyskawicznie pozbyć się resztek oprysków i innych zanieczyszczeń? Zastanawiasz się, czego używać do mycia owoców lub bardziej wymagających świeżych owoców i warzyw z jadalną skórką (pod którą jest najwięcej witamin) - co najdokładniej je umyje? Wybór właściwej metody jest szczególnie ważny, jeśli masz w domu seniorów lub małe dzieci bardzo wrażliwe na „chemię” w żywności i kosmetykach. 

Doskonale spiszą się tutaj gotowe ekologiczne środki do mycia warzyw i owoców, zwykle w formie wygodnego, wydajnego sprayu. Czym charakteryzują się te płyny i dlaczego warto używać ich do mycia owoców czy warzyw? Jaką mają przewagę nad domowymi sposobami? 

Poznaj bliżej ekologiczne środki do mycia warzyw i owoców

Tego typu produkty znacznie ułatwią i przyspieszą dokładne mycie warzyw i owoców. Płyny w dozowniku ze sprayem stosuje się w bardzo prosty sposób. Na jeden litr wody wystarczy często jedno psiknięcie. Owoce i warzywa wrzuć do wody z płynem, następnie przepłucz, odczekaj 2-3 minuty i znów przepłucz. Do mycia warzyw liściastych użyj roztworu płynu z wodą. Najpierw wymocz je w nim przez 2-3 minuty, w proporcjach zalecanych przez producenta i w ilości, która przykryje całkowicie warzywa. Następnie spłucz czystą wodą. 

Co odpowiada za skuteczność takich preparatów? Ekologiczne środki do mycia warzyw i owoców oparte są często na bazie kwasów, w tym znanego wszystkim kwasku cytrynowego, mlekowego, jabłkowego, sorbinianu potasu, sody oczyszczonej, myjących, wiążących zanieczyszczenia surfaktantów oraz odkażającego alkoholu (denaturatu), który zabija bakterie, w tym m.in. E. Coli, Listerii czy pałeczki Salmonelli. Te mogą być obecne nawet w owocach i warzywach uprawianych ekologicznie. 

Preparaty do mycia warzyw dostępne w sklepie Nabea wyróżniają się ponadto licznymi certyfikatami, w tym EcoLogo czy PETA — Beauty Without Bunnies. Potwierdzają one biodegradowalność płynu, recykling jego opakowania, neutralność produktu wobec emisji dwutlenku węgla oraz całego środowiska, wegańskość, bycie cruelty-free (PETA). Środki do mycia owoców czy warzyw są też produkowane z użyciem zielonej energii i w zrównoważony sposób (w obiegu zamkniętym). 

Na co zwrócić uwagę, wybierając płyn do mycia warzyw lub owoców? 

Jeśli szukasz pewnego, wysokiej jakości środka do mycia owoców, który ułatwi Ci pracę w kuchni oraz usunie pozostałości substancji organicznych i inne zanieczyszczenia, zwróć uwagę na kilka szczegółów.

Nie używaj do mycia innych środków niż te przeznaczone do jarzyn i owoców. Inne detergenty, np. płyn do mycia będzie trudny do wypłukania i może Ci zaszkodzić. 

Standardowe środki do mycia warzyw i owoców, podobnie jak reszta domowej „chemii”, często zawiera potencjalnie drażniące składniki. Stosowane i wdychane, mogą wywoływać zawroty głowy, swędzenie skóry czy podrażnienie błon śluzowych. W dłuższej perspektywie mogą też działać rakotwórczo (tak działa 1,4-dioksan czy tlenek etylenu), mutagennie, a w dłuższej perspektywie wpływać na zdrowie układu hormonalnego. Tego typu dolegliwości nie przytrafią Ci się, jeśli zdecydujesz się zamienić dostępne w zwykłych drogeriach środki na ekologiczne o bezpiecznym, przeważnie bardzo krótkim i biodegradowalnym składzie. 

Zdecyduj się na płyn bez żrących chemikaliów, barwników, smaku i syntetycznych substancji zapachowych. Taki preparat nie „osiądzie” na skórkach warzyw i nie zmieni ich smaku. 

Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu i łatwości stosowania, zdecyduj się na płyn w opakowaniu z wygodnym sprayem. Większość warzyw i owoców wystarczy nim po prostu spryskać i za chwilę spłukać czystą wodą. Odkryj w sklepie Nabea.pl szeroki wybór płynów do mycia warzyw i owoców. Spraw, by posiłki dla Twojej rodziny były nie tylko pyszne, ale i zdrowe i bezpieczne dla zdrowia. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4358 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Ekspresowa realizacja zamówienia
2024-07-14
Sprawna obsługa, towar zgodny z zamówieniem, strona wiesz się - nie mogłam zapłacić przez 2 dni, próbowałam z 3 różnych komputerów z różnymi systemami operacyjnymi i przegądarkami
pixel