Od czego wypadają włosy? Przyczyny utraty włosów, o których nie pomyślałaś!

2022-03-24
Od czego wypadają włosy? Przyczyny utraty włosów, o których nie pomyślałaś!

Po każdym czesaniu na szczotce zostaje ci garść włosów? Sprawdź, kiedy to normalne zjawisko, a kiedy powinnaś się nim zaniepokoić. Podpowiadamy, od czego wypadają włosy i jak sobie z tym szybko poradzić. 

Spis treści:

  1. Od czego wypadają włosy?
  2. Wypadanie włosów – objawy jakiej choroby wiążą się z ich utratą?
  3. Wypadanie włosów – „leczenie” problemu domowymi sposobami

 

Od czego wypadają włosy?

Włosy wypadają każdemu – i to codziennie. Wypadanie włosów to normalny objaw ich starzenia. Około 90-95% włosów na twojej głowie rośnie, 5-10% już zakończyło wzrost i jest w tzw. fazie spoczynku. Oznacza to, że są gotowe do wypadnięcia. Codziennie naturalnie tracimy ok. 50-100 włosów, więc to, że po czesaniu zostają włosy na szczotce nie powinno cię niepokoić. Kiedy powinnaś zacząć się martwić? 

Na przykład wtedy, gdy wstajesz rano i widzisz włosy, które zostały na poduszce. Albo gdy po kąpieli znajdujesz w odpływie ich cały kłębek. Jednak nawet jeżeli tracisz sporo włosów, nie zawsze musi być to powód do niepokoju. Jeśli mimo ich utraty twoja czupryna nadal jest bujna, włosy ładnie rosną i są tak samo gęste jak zawsze, nie ma się czym martwić. Gorzej jeżeli zauważasz, że gęstość włosów się widocznie zmniejszyła. Przerzedzają się, na skroniach, czubku głowy czy czole zaczynają pojawiać się prześwity skóry? Tak widoczne oznaki osłabienia i utrata włosów wymagają już działań zapobiegawczych. 

Od czego wypadają włosy?

Wypadanie włosów – objawy jakiej choroby wiążą się z ich utratą?

Od czego mogą wypadać włosy? Przyczyn może być naprawdę wiele. Włosy to czuły wskaźnik zdrowia organizmu. Jeśli brakuje ci składników odżywczych potrzebnych do normalnego funkcjonowania, ciało automatycznie najpierw zmniejsza dostawy ich właśnie do włosów (i skóry). Z tego względu pierwszą podejrzaną w przypadku włosów jest nieodpowiednia dieta, która skutkuje niedoborami witamin i/lub minerałów. Na włosach źle odbija się także przewlekły stres i przemęczenie, które mogą zwiększać ich wypadanie. 

Osłabienie i nadmierne wypadanie włosów mogą powodować także niektóre leki (retinoidy, antydepresanty, NLPZ, leki obniżające ciśnienie krwi, statyny obniżające poziom cholesterolu). Włosy wypadają także wskutek zmian hormonalnych zachodzących podczas ciąży i po niej, jak również tych w okresie menopauzy. 

Powodem wypadania włosów może być także przeżycie silnego szoku na tle fizycznym (wypadek, poważny uraz) lub psychicznym (śmierć bliskiej osoby, rozwód). Włosy mogą nadmiernie wypadać do 3-4 miesięcy po takim wydarzeniu wskutek zaburzeń hormonalnych, jakich ciało doświadczyło w efekcie przeżycia szoku. Inne przyczyny wypadania włosów:

  • czynniki chemiczne: zbyt agresywne zabiegi fryzjerskie (rozjaśnianie/utlenianie, koloryzacja, trwała ondulacja);
  • czynniki mechaniczne: zbyt silne i zbyt długie upinanie włosów za pomocą gumki. Jeśli są zbyt mocno ściągnięte gumką, osłabieniu ulegają ich korzenie, co powoduje liczniejsze wypadanie włosów. 

Objawy jakiej choroby mogą także być przyczyną wypadania włosów?

W jakich chorobach wypadają włosy?

W jakich chorobach wypadają włosy?

Gdy słyszysz „choroby” i „wypadanie włosów” pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to łysienie spowodowane nowotworem? Masz rację – choć włosy wypadają nie tyle wskutek choroby, co jej leczenia, bo ich utratę powoduje chemioterapia (na szczęście zaczynają odrastać 3-6 miesięcy po zakończonej terapii). 

Nadmierne wypadanie włosów może jednak mieć wiele innych przyczyn o tle chorobowym. Co jeszcze może je powodować?

  • anemia spowodowana niedoborami żelaza
  • zaburzenia krążenia (powodują, że do cebulek nie docierają składniki odżywcze)
  • choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, przewlekłe zakażenia grzybicze – czyli łupież)
  • choroby tarczycy (wpływające na powstanie zaburzeń hormonalnych)
  • łysienie androgenowe (częstsze u mężczyzn, ale dotyka także kobiet, ma podłoże hormonalne)
  • choroby ogólnoustrojowe (np. toczeń rumieniowaty)
  • gorączka w przebiegu chorób zakaźnych

Nadmierne wypadanie włosów powinno zawsze być sygnałem ostrzegawczym. Wyeliminowałaś jego możliwe przyczyny związane z dietą, zbyt silnymi zabiegami fryzjerskimi i pielęgnacyjnymi, stresem i zmęczeniem, a włosy nadal nadmiernie wypadają? Nie czekaj, tylko odwiedź lekarza, który zleci ci odpowiednie badania i w razie potrzeby wdroży leczenie wypadania włosów. 

Wypadanie włosów – „leczenie” problemu domowymi sposobami

Od czego wypadają włosy? Jeżeli wyeliminowałaś chorobowe przyczyny, które powodują nadmierne wypadanie włosów i wiesz, że powodują je np. błędy w pielęgnacji, bądź niedobory w diecie, możesz wdrożyć „domowe” sposoby, które wzmocnią twoją czuprynę. Co może pomóc ci w walce o zdrowe włosy

  • Suplementacja

Przy nadmiernym wypadaniu włosów poleca się suplementy, które wpływają na włosy odżywczo i pobudzają ich wzrost. Walcząc o zdrowe włosy warto zażywać preparaty zawierające m.in. skrzyp, pokrzywę i bambus, a także bogate w cynk, selen, miedź. Bardzo istotne dla zdrowia włosów są także witaminy z grupy B: zwłaszcza biotyna (witamina B7), a także kwas pantotenowy (witamina B5), kwas foliowy (witamina B9) i chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6). Wyciąg z prosa, olej z zarodków pszenicy czy łopian to kolejne cenne dla włosów składniki

  • Kosmetyki wzmacniające porost włosów

Suplementy wzmocnią włosy od zewnątrz, ale potrzebna im także pielęgnacja od zewnątrz. Szampony, maski, odżywki, kuracje, wcierki zawierające roślinne ekstrakty i wyciągi działają pobudzająco na skórę głowy (m.in. zwiększając jej ukrwienie, co pomaga w transporcie składników odżywczych do mieszków włosowych).

  • Domowe sposoby na wypadanie włosów

Warte wypróbowania jest nakładanie na włosy ciepłego oleju rycynowego. Jest on bogatym źródłem witaminy E, stymulującej wzrost włosów. Przy tej okazji możesz zrobić sobie także masaż skóry głowy,  który polepsza krążenie krwi, a co za tym idzie dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Inna, warta rozważenia opcja: wzmacniająca maseczka z żółtek jaj, bogata w składniki odżywcze wspierające zdrowie włosów. 

​​Wypadanie włosów – objawy jakiej choroby wiążą się z ich utratą?

Gdy szukasz kosmetyków i suplementów chroniących przed wypadaniem włosów postaw na preparaty stworzone z wyciągów i ekstraktów pochodzących z roślin z organicznych, ekologicznych upraw – takie, jakie znajdziesz w Nabea

Wiesz już, od czego wypadają włosy? Pamiętaj, że stosowanie kosmetyków naturalnych jest bezpieczne nawet dla słabych włosów, które mogą źle reagować na konwencjonalne preparaty. Wykonaj sobie także test na porowatość włosów – pomoże ci on dobrać najlepszy rodzaj pielęgnacji, który wzmocni i odżywi twoje włosy. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4364 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Polecam szybka przesylka
2024-07-17
Polecam,szybko i sprawnie przygotowano paczkę do wysyłki
pixel