Pajączki na ciele? Nigdy więcej! Skóra naczyniowa pod lupą

2021-11-12
Pajączki na ciele? Nigdy więcej! Skóra naczyniowa pod lupą

Rumieniec na twarzy bywa uroczy, ale czasem jest on zapowiedzią długofalowych problemów ze skórą. Zdarza się, że skóra naczyniowa i pajączki na ciele to tylko wstęp do dalszych zmian skórnych. Dowiedz się, jak dbać o cerę naczynkową. 

Spis treści: 

  1. Cera naczynkowa - co to?
  2. Jakie wymogi ma skóra naczyniowa?
  3. Kosmetyki i ich składniki aktywne - cera naczynkowa

 

Cera naczynkowa - co to? 

Skóra naczyniowa z reguły daje się bardzo łatwo rozpoznać. Jak wygląda cera naczynkowa? Najczęściej jej pierwszym objawem jest skłonność do czasowego, intensywnego rumienienia się na policzkach, podbródku i w okolicach nosa. Być może nie brzmi to strasznie, ale u niektórych osób rumieńce nie schodzą nawet przez parę godzin, a skóra twarzy swędzi i piecze. 

Z czasem zaczyna pojawiać się na niej coraz więcej czerwonych, poszerzonych żyłek śródskórnych. Te naczyniowe pajączki na ciele profesjonalnie nazywają się teleangiektazjami, które, bez interwencji specjalisty w gabinecie, same nie znikną ze skóry.

Jeśli obserwujesz takie zmiany na swojej twarzy, dekolcie i reszcie ciała (szczególnie na nogach), to znak, że najwyższa pora skutecznie zadbać o swoją skórę. Skóra naczynkowa na nogach (wspomniane pajączki na skórze) to w rzeczywistości tak naprawdę mikrożylaki, które znajdują się płytko pod skórą. 

Jeśli tego nie zrobisz, skóra może zareagować nie tylko silniejszym rumieniem, ale nawet trądzikiem różowatym, który wymaga leczenia dermatologicznego. Jak tego uniknąć? Zacznij od poznania przyczyn i potrzeb cery naczyniowej. 

Skąd się biorą pajączki na ciele?

Czym jeszcze wyróżnia się cera naczynkowa? Charakterystyka nie kończy się na rumieniu i pajączkach.Jak wygląda cera naczynkowa? Łatwo można zauważyć, że skóra naczyniowa jest cienka i delikatna, a naczynka krwionośne bywają widoczne gołym okiem — są one położone płytko pod naskórkiem. 

Może być to spowodowane skłonnościami genetycznymi, ale cery naczyniowej możemy „dorobić się” także z wiekiem. Szacuje się, że pajączki na ciele pojawiają się u ponad 50% kobiet i mężczyzn, zwłaszcza w krajach północno-wschodniej Europy [1]. Najczęściej występują u osób między 30. a 50. rokiem życia, zwłaszcza na policzkach, nosie, brodzie i dekolcie [2]. Skóra naczynkowa na nogach z wiekiem pokrywa się nieestetycznymi, jasnoniebieskimi, fioletowymi lub jasnoróżowymi wypukłymi żylakami. Co sprzyja ich powstawaniu?

Mogą być to tzw. przyczyny pierwotne, związane z kondycją skóry i całego organizmu, m.in.:

  • odziedziczone skłonności genetyczne,
  • zmiany hormonalne związane z ciążą lub menopauzą,
  • zmiany związane z zaburzeniami krążenia i nadciśnieniem u osób starszych [1].

To jednak nie jedyne przyczyny problemów z cerą naczyniową. Zmiany w naczyniach krwionośnych, w tym pajączki na skórze pojawiają się przeważnie u osób z delikatną, cienką, suchą i wrażliwą cerą. Mogą one jednak ujawnić się także u osób z cerą tłustą czy mieszaną – jeśli przez lata skóra była wystawiana na czynniki drażniące i niewłaściwie pielęgnowana. Ich przyczyną mogą być także różne schorzenia. 

Oprócz tego, do czynników powodujących tzw. wtórne zmiany naczyniowe należą:

  • nadmierna ekspozycja na promienie UV (zarówno na słońce, jak i w solarium),
  • wystawianie skóry na duże wahania temperatur, dużą wilgotność i silny wiatr,
  • miejscowe stosowanie sterydów,
  • schorzenia: m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, zaburzenia trawienia,
  • niewłaściwa pielęgnacja [1-2].

Skóra naczyniowa jest nadwrażliwa i szybko reaguje zaczerwienieniem również na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Zaczerwienienia na twarzy może wywołać:

  • nagły, silny stres,
  • stosowanie leków o działaniu naczynio-rozszerzającym (na nadciśnienie),
  • pogoda (wiatr, mróz, upał, nadmierne nasłonecznienie),
  • nadmierny wysiłek i sauna,
  • leki lub kosmetyki wywołujące podrażnienie lub odczyn uczuleniowy skóry twarzy [2].

Cera naczynkowa — dieta na zmniejszenie zmian skórnych

Wymienione wyżej bodźce to jednak nie wszystkie czynniki ryzyka, na które narażona jest cera naczynkowa. Dieta osoby zmagającej się z rumieniem i pajączkami powinna być w miarę możliwości pozbawiona alkoholu i pikantnych potraw, które rozszerzają naczynia [6]. Ogranicz też słodycze. Cukier prowadzi do niszczenia struktur białek włókien kolagenowych, co pogarsza kondycję skóry [2]. Zmiany nasilają również bardzo gorące dania. 

Jakie dania i składniki lubi cera naczynkowa? Dieta powinna obfitować w zdrową żywność, w tym składniki, które wzmacniają naczynia krwionośne:

  • witaminę C (czerwona papryka, natka pietruszki, kiwi, brokuły, czarna porzeczka, jarmuż, brukselka, pomarańcze),
  • witaminę K (zielone warzywa: kapusta, szpinak, jarmuż, brokuły, natka pietruszki, sałata rzymska)
  • beta-karoten (marchew, dynia, morele, bataty, pomidory, zielony groszek, szpinak),
  • rutynę (kasza gryczana, winogrona, śliwki, figi, szparagi, brokuły, czerwone wino, świeże owoce sezonowe, kakao).

Pij odpowiednią ilość wody. Będzie Ci o tym przypominać jedna z aplikacji na telefon. Picie dużej ilości wody jest konieczne, by Twój organizm mógł usuwać toksyny. Zapewnia także odpowiednią gęstość krwi i sprawia, że skóra jest sprężysta i nawilżona [2], [5].

Dostarczaj też organizmowi nienasycone kwasy omega-3. Są budulcem błon komórkowych i pomagają w procesach regeneracyjnych skóry, zmniejszając zaczerwienienia i obrzęki. Znajdziesz je w rybach morskich i olejach roślinnych [2].

Jak dbać o cerę naczynkową od wewnątrz? ”Dokarmiaj” ją suplementami i ziołami, w tym algami (chlorellą pospolitą) i skrzypem polnym, który świetnie uszczelnia naczynia krwionośne, a przy tym wzmacnia też Twoje włosy i paznokcie. Polecamy też suplementację witaminy A, która wpływa na regenerację naskórka i witamin z grupy B, które pomagają zachować zdrowy i jednolity koloryt skóry. Widzisz już, jak bardzo wymagająca jest cera naczynkowa. Jak dbać o nią w warunkach domowych, w tym też przy pomocy kosmetyków? 

Jakie wymogi ma skóra naczyniowa?

Oczyszczaj skórę preparatami o neutralnym pH (ok. 5,5). Jeśli myjesz twarz wodą, powinna ona być letnia i przegotowana. Stosuj produkty do mycia pozbawione substancji zapachowych, barwiących i mocno pieniących się, które mogą działać na skórę wysuszająco i drażniąco. 

Skóra naczyniowa nie odbiera zbyt dobrze agresywnych środków myjących opartych na SLS i SLES. Polubi za to inne składniki aktywne. Cera naczynkowa dobrze reaguje na oleje, emulsje olejowe (emolienty), płyny micelarne, syndety [2] - takie kosmetyki oczyszczające lubi cera naczynkowa. Co to są syndety? Są to łagodne zamienniki mydła, które oczyszczają skórę równie dobrze, ale bez podrażniania jej warstwy hydrolipidowej. Możesz stosować także preparaty stworzone specjalnie z myślą o oczyszczaniu cery naczynkowej. Susząc twarz, nie pocieraj jej ręcznikiem. Przyłóż go tylko lekko do twarzy.

Upał i mróz to dwie skrajności, których nie lubi cera naczynkowa. Jak dbać o nią zimą? W mroźne dni chroń skórę przed niskimi temperaturami, stosując tłuste kremy ochronne. Nie wystawiaj skóry na silny wiatr i duże wahania temperatur. Unikaj też opalania, sauny, parówek, inhalacji na katar olejkami eterycznymi nad miską wypełnioną gorącą wodą i solarium. Przed wyjściem na słońce bezwzględnie stosuj kosmetyki do opalania z filtrami UV. 

Jakie wymogi ma skóra naczyniowa?

Unikaj przebywania w pomieszczeniach mocno klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych. Nie pal tytoniu i nie przebywaj w zadymionych pomieszczeniach. Nikotyna ma wpływ na zwężanie się naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry [7].

Skóra naczyniowa nie lubi też sportów wymagających wysiłku i wyczynowych — ogranicz treningi lub zmień dyscyplinę [2].

Kosmetyki i ich składniki aktywne — cera naczynkowa

Czego szukać w kosmetykach do cery naczyniowej, jeśli chodzi o składniki aktywne? Cera naczynkowa, a także skóra naczyniowa na całym ciele bardzo dobrze reagują na:

  • alantoinę, 
  • nagietek lekarski,
  • arnikę górską,
  • olej z awokado,
  • d-pantenol, 
  • lecytynę, 
  • ekstrakt z miłorzębu japońskiego,
  • ekstrakt z lukrecji,
  • ekstrakt z miąższu ananasa, 
  • rumianek pospolity,
  • olej z nasion dzikiej róży,
  • ekstrakt z bodziszka plamistego,
  • wyciąg z kasztanowca, 
  • dziurawiec zwyczajny,
  • wyciąg z pomarańczy,
  • beta-sitosterol,
  • masło shea, 
  • aloes,
  • spirulinę, 
  • wyciąg z kory Mimosa tenuiflora,
  • kwas hialuronowy [3-4].

Jakie kosmetyki z asortymentu szczególnie polecamy do skóry naczyniowej? Rano i wieczorem korzystaj z Delikatnej pianki do mycia twarzy do cery naczynkowej Gift Of Nature. Pianka delikatnie oczyszcza i pobudza mikrokrążenie dzięki zawartości m.in. hydrolatu z czystka, który łagodzi zaczerwienienia i regeneruje skórę oraz tapioki i gliceryny roślinnej, które zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Skąd się biorą pajączki na ciele?

Stosuj kremy dla skóry naczynkowej, ale pilnuj, by nie zawierały one składników, które mogą podrażnić cerę (np. mentolu, kwasów AHA i BHA oraz syntetycznych substancji zapachowych). Wybieraj kremy zawierające substancje o działaniu nawilżającym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Należy do nich np. Odżywczy krem redukujący zaczerwienienia z kasztanowcem Krayna.

Krem koi, nawilża, wzmacnia i regeneruje skórę naczyniową, m.in. dzięki zawartości ekstraktu z kasztanowca i oczaru wirginijskiego. Bogate w witaminy A i E masło shea, które zawiera kosmetyk, zmiękcza i uelastycznia skórę.

Możesz stosować peeling, jednak ważne, by nie był to peeling mechaniczny, który wymaga pocierania twarzy. Wybierz peeling enzymatyczny. Dzięki niemu możesz regularnie złuszczać naskórek bez podrażniania skóry. 

Po zmyciu peelingu nałóż maskę regenerująco-łagodzącą. Sprawdzą się zwłaszcza preparaty z glinką czerwoną, która zawiera cenne mikro- i makroelementy (selen, krzem, cynk, magnez, glin, fosfor, wapń, żelazo) [2]. Glinkę taką znajdziesz np. w Maseczce do twarzy zmniejszającej zaczerwienienia Goodbye Red Skin by Nacomi.

Maseczka działa łagodząco, redukuje zaczerwienienia, zapobiega rozszerzaniu się i pękaniu naczynek krwionośnych, a także pobudza mikrokrążenie i rozjaśnia skórę. Poza czerwoną glinką odpowiada za to ekstrakt z arniki i nasion kasztanowca zwyczajnego, który zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, jednocześnie przywracając im elastyczność.

Cera naczynkowa — podkład i makijaż idealny

Czy osoby z cerą naczynkową, która jest przecież bardzo cienka i wrażliwa, mogą stosować makijaż i jeśli tak, to jaki? Czego potrzebuje cera naczynkowa? Podkład i korektor mocno kryjący są najważniejsze. To one odpowiadają za kamuflaż wszelkich zmian skórnych. Dużym plusem będzie obecność zielonego pigmentu w podkładzie i korektorze. Bez obaw, po aplikacji nie będą one widoczne, a świetnie maskują zaczerwienienia. Zadbaj też, by Twój podkład zawierał wysoki filtr SPF (chyba że ma go Twój krem). 

Przy wyjątkowo wrażliwej skórze alternatywą dla podkładu w płynie może być podkład mineralny o bardzo prostym, hipoalergicznym składzie.

Jeśli zmiany skórne są aktywne, unikaj oranżowych i jasnoczerwonych pomadek do ust. Wybieraj raczej chłodniejsze i bardziej zgaszone odcienie czerwieni, różu i nude. Będą one zmniejszać optycznie zaczerwienienie na twarzy. Ta sama zasada dotyczy również cieni do powiek i… Twoich ubrań czy dodatków, które nosisz blisko twarzy (szalików czy apaszek). 

Wiesz już, z jakimi zasadami pielęgnacji wiąże się cera naczynkowa. Charakterystyka tego typu skóry jest już Ci dobrze znana. Czas gruntownie o nią zadbać, by nie przekształciła się znacznie trudniejszy do wyleczenia trądzik różowaty. 

Interesuje Cię nie tylko pielęgnacja cery naczynkowej? Blog Nabea oprócz garści porad na temat tego, jak o nią dbać, ma dla Ciebie w zanadrzu artykuł również o trądziku różowatym, w który często przechodzi zaniedbana cera naczynkowa: ”Dermokosmetyki na trądzik różowaty: poznaj zasady pielęgnacji przy trądziku różowatym”. 

Dowiedz się więcej i sięgnij po kosmetyki do cery naczyniowej profilaktycznie, aby zapobiec dalszym zmianom w kierunku trądziku różowatego. W ofercie Nabea znajdziesz mnóstwo delikatnych, a jednocześnie bezpiecznych i skutecznych produktów, które wzmocnią naczynia, a jednocześnie zapewnią Twojej cienkiej i wrażliwej skórze ulgę i komfort. 


 

Bibliografia: 

[1] Zajączkowska W.: Kosmetologia wobec problemów cery naczyniowej. Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu Katedra Kosmetologii. http://violmedica.pl/publikacje/kosmetologia_wobec_problemow_cery_naczyniowej.pdf

[2] Krysiak-Zielonka I., Kałużna O.: Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian. Kosmetologia Estetyczna 4 / 2019 / vol. 8

[3] Możdżeń K., Barabasz-Krasny B., Szymacha K., Oliwa J.: Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych. Polish Journal of Cosmetology 2016, vol. 4(1): 372-279.

[4] Rękawek S.: Skuteczna pielęgnacja skóry naczyniowej w gabinecie kosmetycznym. Kosmetologia Estetyczna 2014, vol. 2(3): 29.

[5] Jaroszewska B.: Wpływ czynników wewnętrznych, zewnętrznych i odżywiania na skórę. Kosmetologia. ATENA, Warszawa 2008.

[6] Gołębiewicz M.: Pielęgnacja twarzy, co jeść, by mieć zdrową, piękną cerę? Women’s Health 2013, vol. 3(2): 15.

[7] Palenie papierosów a kondycja skóry - Artykuły - Biotechnologia.pl - łączymy wszystkie strony biobiznesu

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
Bardzo dziękuję, za szybkie wysłanie paczki. Wszystko super. Polecam :-)
2024-03-27
Wszystko odbyło się ok
pixelpixelpixelpixel