Kalendarz pylenia - aktualne pylenie

2023-02-21
Kalendarz pylenia - aktualne pylenie

Alergia na pyłki roślin powoduje nadmierną reakcję układu immunologicznego. W okresie pylenia osoby uczulone powinny unikać kontaktu z wybranymi roślinami oraz mogą też stosować leki łagodzące objawy alergii. Zobacz, jak wygląda kalendarz pylenia na rok 2023!

Dokuczliwe objawy alergii na pyłki roślin

Według danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) na alergie cierpi prawie połowa Polaków.[1] Uczulenie bywa diagnozowane w różnym wieku i zwykle dotyczy więcej niż jednego alergenu. Alergia na pyłki traw to jedna z najczęściej spotykanych postaci alergii w Polsce.

Pierwsze objawy mogą pojawić się wczesną wiosną i trwają do późnej jesieni. Należą do nich takie dolegliwości jak:

  • przewlekły katar,
  • kichanie,
  • zapalenie spojówek,
  • suchy kaszel,
  • drapanie w gardle,
  • swędzące zmiany skórne i
  • bóle głowy.
  • Naturalność

Kalendarz pylenia – dlaczego warto go znać?

Drzewa i trawy mają różne okresy pylenia. Alergicy w każdym miesiącu są narażeni na działanie odmiennych alergenów. Specjaliści co roku przygotowują prognozy, na podstawie których tworzą kalendarz pylenia.

Jest to tabela, która pokazuje, kiedy i jak długo pyli dana roślina. Istotnym czynnikiem jest również intensywność tego procesu. Pylenie może być niskie, średnie lub wysokie. Warto też pamiętać, że alergeny mogą być przenoszone przez wiatr na znaczne odległości.

Dlatego w okresie wzmożonego pylenia należy ograniczyć wietrzenie mieszkania w ciągu dnia i wywieszanie prania na zewnątrz. Jeśli alergia ma związek ze zmianami skórnymi, warto stosować odpowiednie kosmetyki, takie jak Cremobaza (krem półtłusty do skóry skłonnej do alergii).

Jak sprawdzić, co teraz pyli?

Alergicy powinni na bieżąco sprawdzać, co teraz pyli. Ta informacja może ich uchronić przed gwałtowną reakcją alergiczną i długotrwałym dyskomfortem. Aktualne pylenie może być przedstawione graficznie w postaci kalendarza lub mapy pyleń.

W pierwszym przypadku alergik dowie się, w jakim okresie będzie narażony na kontakt z alergenem, a w drugim zobaczy, na jakim obszarze stężenie pyłków jest w danym okresie największe. Mapa pyleń może pokazywać jeden lub kilka alergenów i jest tworzona na podstawie na bieżąco gromadzonych informacji.

Pylenie: kwiecień

Intensywne pylenie drzew zwykle zaczyna się już w kwietniu. Jest to czas, w którym kwitną brzozy, topole, jesiony i dęby. W kwietniu występuje również niskie stężenie pyłków traw oraz niektórych grzybów.

Pylenie brzozy bywa bardzo uciążliwe przez cały miesiąc i może trwać nawet do 5 tygodni. W tym okresie trzeba unikać ekspozycji na alergen oraz warto stosować suplementy wzmacniające odporność organizmu. Pomocą może być na przykład Dary Natury Herbatka Przy Alergii.

Pylenie: maj i czerwiec

W maju rośnie stężenie pyłków traw, aby pod koniec miesiąca osiągnąć najwyższy poziom. Dodatkowo alergicy muszą uważać na szczaw oraz grzyby: Cladosporium i Alternaria. W tym miesiącu kwitnie jeszcze dąb, brzoza i babka.

Czerwiec to okres, w którym pyłki traw są wyjątkowo uciążliwe, a ich stężenie w powietrzu zmniejsza się dopiero pod koniec lipca. W czerwcu intensywnie kwitnie również szczaw, Cladosporium i Alternaria.

Pylenie: lipiec i sierpień

W lipcu stężenie pyłków wielu roślin stabilizuje się na niskim poziomie. Jednak do połowy miesiąca dyskomfort mogą odczuwać osoby uczulone na pyłki traw, bylicę i szczaw. Wysokie stężenie pyłków utrzymują również grzyby Cladosporium i Alternaria, a proces kwitnienia rozpoczyna komosa.

Czy przez całe wakacje występuje intensywne pylenie? W zasadzie tak. Sierpień to miesiąc, w którym osoby uczulone na trawy, szczaw, babkę i komosę mogą częściej wychodzić na dwór, ponieważ te rośliny będą pyliły coraz mniej. Jednocześnie w sierpniu wciąż intensywnie kwitnie bylica i grzyby.

Pylenie: wrzesień

We wrześniu ostrożność muszą zachować osoby, które reagują alergicznie na pyłki wydzielane przez grzyby. Okres pylenia tych roślin trwa przez cały miesiąc, a niekiedy ciągnie się aż do listopada. W sezonie jesiennym stężenie pyłków zazwyczaj jest niskie, ale mimo to warto unikać miejsc, gdzie występują wspomniane rośliny.

Na długość i intensywność kwitnienia wpływają gwałtowane zjawiska atmosferyczne i zmiany klimatyczne. Dlatego warto na bieżąco śledzić kalendarz pylenia 2023 oraz mapy pylenia.

Dzięki nim alergicy mogą uniknąć nadmiernej ekspozycji na alergeny, co znacząco poprawi jakość ich życia. Dużą pomocą są również suplementy, dostępne w sklepie Nabea.

 


[1] Oficjalna strona internetowa NFZ, https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/alergia-i-astma-filmy-edukacyjne,7363.html (dostęp 08.02.2023).

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Wszystko odbyło się ok
2024-03-23
Szybka dostawa, polecam
pixelpixelpixelpixel