Jak oszczędzać na jedzeniu? 21 tricków, lista zakupów i bardzo tanie przepisy!
Ceny żywności rosną jak szalone, a twój portfel chudnie w oczach? Spokojnie, bez paniki – podpowiemy ci, jak oszczędzać na jedzeniu, tak, by było to proste i naprawdę skuteczne, a jednocześnie nie wymagało zbyt wielkich wyrzeczeń.
Spis treści:
- Jak oszczędzać na jedzeniu? Ile możesz zaoszczędzić?
- Jak oszczędzać na jedzeniu – 21 skutecznych sposobów
- Jak oszczędzić na jedzeniu 1000 zł miesięcznie?
Jak oszczędzać na jedzeniu? Ile możesz zaoszczędzić?
Nie ma co ukrywać – życie staje się coraz droższe. Zmiany klimatyczne powodujące m.in. susze i gorsze zbiory, sytuacja geopolityczna wpływająca na rosnące ceny energii, inflacja – to wszystko sprawia, że robiąc codzienne zakupy żywnościowe płacimy coraz więcej.
Jednocześnie jednak ciągle marnujemy sporo jedzenia – szacunkowo w Polsce do kosza wędruje rocznie 5 ton żywności. Oznacza to, że każde gospodarstwo wyrzuca do śmieci co miesiąc jedzenie warte co najmniej 50 zł. Pytanie „Jak zaoszczędzić na jedzeniu?” stawia sobie i będzie stawiać coraz więcej osób, zarówno tych żyjących w pojedynkę, jak i mających na utrzymaniu rodziny.
Jak maksymalnie oszczędzić na jedzeniu – i czy warto?
Zabierając się do odchudzenia domowego budżetu spożywczego pamiętaj o jednej zasadzie – na jedzeniu oszczędzać można, ale na zdrowiu nie warto. Dlaczego? Dlatego, że niedojadanie, albo jedzenie produktów złej jakości prędzej czy później odbije się na zdrowiu. I może skończyć się długotrwałymi problemami. Twój organizm potrzebuje regularnych dostaw składników odżywczych. Gdy ich nie otrzymuje, na początku reaguje problemami ze skórą i włosami (takie jak np. wypadanie włosów).
Niedobory witamin i składników mineralnych mogą wpływać także m.in. na gorszą odporność. Co skończy się tym, że pieniądze, których nie wydałaś na jedzenie, wydasz na wizyty u lekarza i leki. Kuchnia to nie jest miejsce na maksymalne oszczędności – tylko na oszczędności z głową. Jak to robić?
Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu, tak, by miało to sens? Sposobów jest naprawdę wiele, a podstawą jest określenie budżetu, jaki co miesiąc możesz przeznaczyć na jedzenie i kontrolowanie swoich zachcianek (bo to one go najczęściej rujnują). Na produktach spożywczych możesz zaoszczędzić naprawdę sporo – jeśli tylko włożysz w to trochę wysiłku.
Listy zakupów, plany posiłków, kupowanie sezonowych produktów i tych z krótkim terminem ważności – to tylko początek. Istnieje wiele tricków, które sprawią, że pytanie „Jak zaoszczędzić na jedzeniu?” przestanie cię gnębić – bo zostaniesz królową zdrowej i oszczędnej kuchni!
Jak oszczędzać na jedzeniu – 21 skutecznych sposobów
Jak oszczędzać na jedzeniu – zakupy
1.Określ swój budżet
Najpierw sprawdź, ile wydajesz miesięcznie na jedzenie, a potem porównaj to z tym, ile chcesz wydawać. Wypadkowa pomiędzy tymi kwotami to twój zakładany budżet żywnościowy. Trzymaj się go przez miesiąc, a potem zweryfikuj – czy możesz oszczędzać jeszcze więcej, czy jednak za dużo cię to kosztuje (czasu na zakupy i spędzonego w kuchni, rezygnacji ze wszystkich zachcianek, braku ulubionych posiłków).
2. Planuj tygodniowe menu
Pod koniec tygodnia zaplanuj posiłki na następny tydzień. Dzięki temu możesz określić, jakie produkty spożywcze będą ci potrzebne i kupić je podczas jednej lub dwóch wizyt w sklepie w tygodniu. Tym samym unikniesz niespodziewanych akcji pod tytułem „Ratunku! Pusta lodówka!” i kupowania czegoś na szybko w najbliższym (i często najdroższym) sklepie w okolicy.
3. Trzymaj się listy zakupów
Całe zastępy specjalistów od sprzedaży pracują nad tym, żeby w sklepie twój mózg oszalał. Tysiące produktów w kolorowych opakowaniach, czerwone napisy „Promocja!!!”, zapach świeżo upieczonego pieczywa, komunikaty o obniżkach – to wszystko jest obliczone na to, żeby klient stracił samokontrolę i kupił więcej, niż potrzebuje.
Nie daj się temu szaleństwu – kiedy będziesz robić zakupy, trzymaj się listy zakupów. Unikniesz spontanicznych wydatków i oszczędzisz. Pomocna wskazówka – robiąc listę produktów żywnościowych spisuj produkty działami: mięsne, nabiał, warzywa, pieczywo. Łatwiej będzie ci korzystać z takiej listy i unikniesz biegania po sklepie pomiędzy działami.
4. Nie kupuj „na głodniaka”
Zawsze idź na zakupy z pełnym żołądkiem. Głodna kupujesz więcej – to fakt potwierdzony badaniami naukowymi. Co więcej, głodni kupujemy więcej nie tylko produktów żywnościowych – wydajemy więcej także na zakupy inne niż spożywcze.
5. Rób duże zakupy raz w tygodniu
I kupuj w tanich sklepach. Jeśli na duże zakupy wybierasz się raz na tydzień, warto pojechać do sklepu nawet przez pół miasta, jeśli wiesz, że na tej wyprawie sporo zaoszczędzisz. Jedna wizyta w supermarkecie i jedna/dwie na targu czy w warzywniaku powinny w zupełności wystarczyć (plus codzienna wyprawa po świeże pieczywo, jeśli nie możesz go sobie odmówić).
6. Kupuj marki własne
Duże sieci sklepów mają marki własne, oznaczone ich logo. To głównie podstawowe produkty spożywcze – mąka, kawa, makaron, mleko. Zazwyczaj są tanie i mają taki sam skład jak „markowe” produkty. Warto wypróbować, czy ci smakują i jeśli tak, kupować je regularnie.
7. Szukaj przecen i okazji – ale bez przesady
Sprawdzaj i porównuj – czasami regularne ceny produktów ukrytych na niższych półkach są niższe niż te promocyjne. Sprawdzaj też produkty z krótkim terminem ważności – często bywają przecenione.
8. Wybieraj wśród sezonowych produktów
Najlepiej krajowych. Będą nie tylko tańsze niż importowane, ale też zdrowsze i bardziej ekologiczne – bo nie przejechały pół świata dojrzewając w ciężarówkach czy samolotowych chłodniach. Zaletą sezonowych produktów jest też to, że świetnie urozmaicają menu – a że są dostępne tylko przez krótki czas, nie sposób się nimi znudzić.
9. Nie kupuj przetworzonych produktów
Porównaj ceny – za fasolę w puszce zapłacisz co najmniej dwa razy tyle, co za fasolę suchą, którą trzeba ugotować. To samo tyczy się innych gotowych do spożycia produktów żywnościowych. Są nie tylko sporo droższe od tych nieprzetworzonych – żywność przetworzona (zwłaszcza wysokoprzetworzona) może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie (więcej o żywności przetworzonej i tym, czy faktycznie jest tak niezdrowa przeczytasz tutaj).
10. Idź na zakupy z gotówką
Najlepiej z odliczoną kwotą, którą powinna ci wystarczyć na zaplanowane zakupy + małą rezerwą. To najprostszy sposób, który pozwoli ci uniknąć nadprogramowych wydatków.
Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu – w kuchni?
11. Kontroluj daty przydatności do spożycia
Zasada jest prosta – produkty spożywcze z krótkim terminem ważności stawiaj na przodzie półek w lodówce i kuchennych szafkach. I to, co z przodu, zużywaj jako pierwsze. Także planując tygodniowe menu bierz pod uwagę, w jakich produktach spożywczych kończy się data przydatności do spożycia.
12. Gotuj na kilka dni
Nie w każdym domu sprawdzi się ta zasada, ale gotowanie na zapas to świetna oszczędność – czasu i pieniędzy. Przygotowuj też domowe zestawy „półgotowe” – wywary na zupy, które możesz mrozić, mrożone zestawy warzyw sezonowych czy porcje mięsa. Mrożenie produktów na później to świetna pomoc w oszczędzaniu domowego budżetu.
13. Rób domowe przetwory
Dżemy, soki, konfitury, owoce i warzywa w occie, puree warzywne, kiszonki – to wszystko zrobione w domu jest tańsze i zdrowsze. Rób także domowy ketchup i majonez – są pyszne i nie zawierają konserwantów, których masę znajdziesz w gotowych produktach.
14. Gotuj z resztek
Gotowanie z resztek to świetny pomysł na oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu. Zapiekanki, wrapy, frittaty – z resztek możesz zrobić mnóstwo pysznych potraw.
15. Hoduj zieleninę
Nawet, jeśli nie masz pod oknem ogródka, możesz podreperować budżet małą domową uprawą. Hoduj kiełki w słoikach lub kiełkownicach (wychodzi wielokrotnie taniej niż kupowanie kiełków w sklepach), siej na tacce z ligniną rzeżuchę, zastaw kuchenne okno doniczkami z cebulą na szczypior i pietruchą wyrastającą w natkę. Masz słoneczny balkon? Zamontuj na nim donice z pomidorami. Masz piwnicę lub garaż? Załóż domową uprawę boczniaków.
16. Ogranicz spożycie mięsa
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 0,5 kg przetworzonego mięsa tygodniowo (to ok. 750 g mięsa świeżego). Tymczasem według badań Polacy spożywają dwa razy więcej mięsa niż to zalecane. To nie tylko niezdrowe, ale też bardzo kosztowne. Nie wiesz, jak gotować jarskie dania? Poznaj nasze szybkie przepisy na wege obiad.
Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu – przepisy "po taniości"!
17. Pesto z zieleniny
Makaron z pesto to pyszna i sycąca potrawa. Jak na niej oszczędzić? Robiąc domowe pesto, np. z liści rzodkiewki. Wystarczy je umyć, osuszyć i zblendować, dodając czosnek. Dorzuć podprażone pestki słonecznika, odrobinę oliwy, sól, pieprz i ser (najlepiej parmezan, ale może być dowolny twardy żółty ser – lub w wersji wegetariańskiej płatki drożdżowe). Pesto gotowe! Możesz je zrobić także z rukoli, natki pietruszki czy jarmużu.
18. Ciasteczka z wytłoczyn
Pijesz dużo soków – i by oszczędzać, przygotowujesz je w wyciskarce? Nie wyrzucaj wytłoczyn po sokach, zrób z nich ciasteczka! Dodaj odrobinę mąki, płatki owsiane, trochę orzechów, żurawinę, rodzynki lub inne bakalie, trochę sody, zmiksuj i upiecz. Jeśli dodasz kakao, wyjdą ciastka czekoladowe – zdrowe, tanie i pyszne:)
19. Chipsy z obierków
Idealny sposób, by oszczędzić na zachciankach – zamiast kupować chipsy, zrób je z obierków z ziemniaków. Obierki z dobrze wyszorowanych ziemniaków natrzyj oliwą, którą wcześniej zmiksujesz z czosnkiem i ziołami. Posyp solą i piecz przez kilka minut w piekarniku ustawionym na 180 stopni C. Pyyycha!
Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu – wypróbuj nietypowe pomysły!
20. Poznaj „dziką kuchnię”
Czym jest „dzika kuchnia”? To nic innego, jak wykorzystywanie w kuchni tzw. jadalnych chwastów. W Polsce możesz znaleźć co najmniej 200 jadalnych, dziko rosnących roślin, takich jak mniszek lekarski, pokrzywa, skrzyp, koniczyna, krwawnik, rumianek, stokrotka czy szczaw. Herbata albo wino z mniszka, sałatka z młodej pokrzywy, komosa (lebioda) smażona na oleju z solą, pieprzem i czosnkiem, konfitura z kwiatów akacji, syrop z młodych pędów sosny, kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym – „dzika kuchnia” to prawdziwy sezam pełen pysznych skarbów Natury. Jedna zasada – dzikie rośliny zbieraj z daleka od dróg i miast, by nie zawierały szkodliwych substancji.
21. Zostań freeganinem
Jak maksymalnie oszczędzić na jedzeniu? Można po prostu… przestać je kupować. Freeganizm to ruch zrzeszający ludzi sprzeciwiających się marnowaniu żywności i szukających dobrej do spożycia żywności, która została przez innych wyrzucona. Mówiąc w skrócie, freeganin zamiast do sklepu idzie na jego zaplecze i „robi zakupy” wybierając w produktach spożywczych, które sklep wystawił na śmietnik, bo mają uszkodzone opakowania, zwiędły i zbrzydły, lub skończyła się im data przydatności do spożycia. W Polsce to wciąż raczkujący ruch, ale w internecie można znaleźć grupy freegańskie, które dzielą się informacjami o tym, gdzie warto szukać żywności.
Jak oszczędzić na jedzeniu 1000 zł miesięcznie?
To ile możesz oszczędzić na jedzeniu zależy od kilku czynników. Po pierwsze od tego, ile wydajesz na produkty spożywcze. Jeśli twoja kilkuosobowa rodzina wydaje na jedzenie 2500 zł, oszczędzenie 1000 zł może być trudne – ale nie niemożliwe. Po drugie to ile możesz oszczędzić zależy od tego, gdzie mieszkasz i jakie masz możliwości.
Jeśli mieszkasz w mieście, oszczędności przyniesie ci rezygnacja z jedzenia na mieście i gotowanie w domu, a także szukanie tanich sklepów. Jeśli mieszkasz na wsi, droga do dużych oszczędności stoi przed tobą otworem.
Mając ogród i warzywnik i hodując kury, możesz okroić wydatki na produkty spożywcze niemal do minimum. Pamiętaj – tak naprawdę odpowiedź na pytanie „Jak zaoszczędzić na jedzeniu?” zależy głównie od twojej determinacji, konsekwencji, pomysłowości i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Zapraszamy na zakupy do Nabea – u nas znajdziesz zdrowe, ekologiczne i tanie produkty spożywcze. Kupisz je wszystkie podczas jednych zakupów i nie wychodząc z domu – oszczędzając czas i pieniądze!
Bibliografia:
- [naukawpolsce.pl], Głodni kupują więcej; nie tylko żywności.
- [naukawpolsce.pl], Naukowcy: Polacy jedzą prawie dwukrotnie więcej mięsa niż zaleca WHO.