Kawa – właściwości dla zdrowia. 6 mitów, w które wierzymy

2022-08-05
Kawa – właściwości dla zdrowia. 6 mitów, w które wierzymy

Wyobrażasz sobie poranek bez małej czarnej? Zastrzyk energii to nie jedyne, co daje kawa. Właściwości tej rośliny są znacznie bogatsze. Jak na organizm wpływa mała czarna, zielona czy kawa Inka? Właściwości tych kaw nie będą już dla Ciebie tajemnicą.

 

Spis treści:

  1. Kawa – właściwości negatywne – prawda czy mit?
  2. Mit 1: Kawa wypłukuje magnez
  3. Mit 2: Kawa wywołuje nadciśnienie
  4. Mit 3: Kawa podrażnia żołądek
  5. Mit 4: Jeśli kawa specialty, to tylko parzona przelewem
  6. Mit 5: Kawa rozpuszczalna to kawa (naj)gorszego sortu
  7. Mit 6: Kawa - właściwości odwadniające
  8. Kawa – właściwości zdrowotne, które warto znać
  9. Właściwości kawy w kosmetykach – odkryj jej pobudzającą moc!
  10. Cofee Scrub & Mask - Lorens
  11. Special Coffee Out Toothpaste wybielająca pasta do zębów Energy Mint - Splat
  12. Naturalny olej z nasion kawy BIO - Etja
  13. Organic Coffee & Sugar Body Scrub peeling do ciała na bazie oleju z kawy i naturalnego cukru - Organic Shop

 

Kawa – właściwości negatywne – prawda czy mit?

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie kawą i zawartą w niej kofeiną – nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również w branży kosmetycznej. Jak działa kawa? Właściwości negatywne tego napoju i samej kofeiny nie są wcale tak straszne, jakby się mogło wydawać. Wokół kawy narosło wiele błędnych przekonań. Oto kilka z nich. 

Kawa – właściwości negatywne – prawda czy mit?

Mit 1: kawa wypłukuje magnez

Ze względu na moczopędne właściwości kawy, często możesz usłyszeć twierdzenie, że kawa wypłukuje magnez. Tymczasem badania wykazują, że nie ma ona wpływu na ilość tego pierwiastka w organizmie [1]. Co więcej, sama kawa również go zawiera [2]. W jednej filiżance „małej czarnej” znajduje się 7 mg magnezu, a w espresso nawet ponad 20 mg [3].

Mit 2: kawa wywołuje nadciśnienie

Bardzo często kawa odradzana jest osobom z nadciśnieniem, tymczasem na brak związku między piciem kawy a powstawaniem nadciśnienia wskazują m.in. specjaliści brytyjskiej National Health Service [4]. Jak więc na serce i układ sercowo-naczyniowy wpływa kawa? Właściwości tego napoju nie zagrażają Twojemu zdrowiu, pod warunkiem że pijesz kawę w umiarkowanej ilości. Maksymalna neutralna dla zdrowia zalecana dawka kofeiny na dobę wynosi 300 mg [5]. Kubek kawy bez mleka o pojemności 200 ml zawiera zwykle ok. 70–140 mg kofeiny, a espresso 65 mg, tak więc możesz wypić 3–5 kaw dziennie. 

Co więcej, badania Uniwersytetu w Düsseldofie wykazują, że jeśli pijesz kawę w „bezpiecznej” ilości, wręcz chroni ona przed zawałem [6]. Samo ciśnienie krwi może na chwilę po wypiciu kawy wzrosnąć, ale szybko wraca do normy. 

Mit 3: kawa podrażnia żołądek 

Na pewno nieraz słyszałaś przestrogę, by nie pić kawy na pusty żołądek. O ile akurat w tym jest trochę racji (u osób z refluksem żołądkowym kawa wypita bez śniadania może go zwiększać) [7], tak u zdrowych osób nie wywołuje ona tego typu problemów. Jak wykazały japońskie i holenderskie badania, kawa nie wpływa też na powstawanie wrzodów i nie wywołuje zapalenia błony śluzowej żołądka. 

To nie jedyne mity, których tematem jest kawa. Właściwości zdrowotne kawy są większe, niż myślisz – ale o tym nieco dalej. Obiegowe opinie na temat kawy dotyczą nie tylko zdrowia, ale również sposobu jej parzenia czy wyższości jednego typu nad drugim.

Kawa – właściwości negatywne – prawda czy mit?

Mit 4: Jeśli kawa specialty, to tylko parzona przelewem

Metod parzenia kawy specialty jest sporo: espresso, a także parzenie przelewowe, w tym drip, chemex czy aeropress. Dla każdego znajdzie się pyszna kawa. Właściwości smakowe dobrych, świeżo palonych i zmielonych ziaren nie znikają wraz z zakręceniem kolby w ekspresie ciśnieniowym [8]. 

Jeśli nie masz cierpliwości czy oka do szczegółów (niezbędnego baristom i miłośnikom alternatywnych metod parzenia), zdecyduj się na ekspres automatyczny, który właściwie zawsze zaparzy tak samo dobrą kawę – o ile będziesz go regularnie czyścić. Smak i jakość samej wody również wpływa na smak gotowej kawy.

Mit 5: kawa rozpuszczalna to kawa (naj)gorszego sortu

Może, choć wcale nie musi tak być. Dobrej jakości kawa rozpuszczalna to po prostu odwodniony ekstrakt z ziaren w proszku lub granulkach o właściwościach podobnych do „standardowej” kawy, jednak ma ona również swoją, nomen omen, ciemną stronę. Im ciemniejsza kawa rozpuszczalna, tym więcej akrylamidu zawiera [9]. 

Akrylamid - opinia eksperta

Mit 6: kawa – właściwości odwadniające?

Zwiększenie wydzielania moczu po kawie wcale nie oznacza, że kawa odwadnia organizm. Jest to efekt krótkotrwały, a przy odpowiedniej ilości wypijanej wody nie będzie ona działać odwadniająco. Naukowcy pod nadzorem Rona Maughana dowiedli wręcz, że dzięki zawartości minerałów ma ona potencjał nawadniający [12] – pod warunkiem że jest ona dodatkowym, a nie jedynym napojem w ciągu dnia. 

Kawa – właściwości zdrowotne, które warto znać

Co, poza porannym „kopem” energii, może Ci dać kawa? Właściwości pozytywnych dla Twojego zdrowia jest znacznie więcej niż przeciwwskazań. Klasyczna mała czarna zawiera ponad 1000 substancji bioaktywnych [13], a ok. 4% jej składu stanowią minerały (głównie magnez, fosfor, wapń i potas) [14]. Kawa jest źródłem nie tylko pobudzającej, zwiększającej wydolność kofeiny, ale również antyutleniaczy (katechin, polifenoli i flawonoidów), a także kwasu chlorogenowego, który zwiększa we krwi poziom homocysteiny – aminokwasu, który chroni m.in. przed miażdżycą. Mała czarna w rozsądnych ilościach zapobiega też wzrostowi „złego” cholesterolu [15]. 

W ten sposób działa klasyczna kawa. Zupełnie inaczej wpłynie na Twój organizm kawa zbożowa. Właściwości tej kawy jednak nie lekceważ. Jaka jest Inka? Właściwości i zalety zbożowego napoju spodobają się osobom, które z różnych względów nie mogą pić tradycyjnej kawy.

Kawa zbożowa:

  • działa antyoksydacyjnie,
  • dzięki zawartości błonnika pobudza perystaltykę jelit, 
  • w wersji z cykorią zawiera inulinę (prebiotyk, który wspiera układ pokarmowy i metabolizm), 
  • jest lekkostrawna,
  • nadaje się dla dzieci (nie zawiera kofeiny) [16]. 

Ponadto występuje w wielu wariantach smakowych, co również spodoba się dzieciom (np. kawa zbożowa instant z cykorią i figami BIO Alce Nero). W asortymencie Nabea znajduje się nie tylko czarna kawa czy kawa zbożowa. Właściwości cenne dla Twojego zdrowia ma również kawa zielona, organiczna i z upraw bio – wszystkie rodzaje znajdziesz w Nabea. 

Kawa – właściwości zdrowotne, które warto znać

Zielona, surowa (niepoddawana wypalaniu) kawa działa antyoksydacyjnie [17] i sprawdzi się jako dodatek (suplement) podczas odchudzania. Ponadto można ją przechowywać bez straty jej składników odżywczych znacznie dłużej niż kawę klasyczną, której ziarna są palone. Twoje zdrowie wesprą również inne naturalne suplementy dostępne w Nabea. W artykule „Roślinna supermoc! Po jakie suplementy i witaminy dla kobiety warto sięgać?” znajdziesz więcej ciekawych propozycji. 

Inną ciekawą opcją dla kawoszy, którzy nie mogą pić prawdziwej kawy, jest kawa z nasion konopi Eko Dary Natury. Ma ona ciekawy, orzechowy posmak, który przypomina nieco smak tradycyjnych ziaren łagodnych gatunków. W jej składzie znajdują się również przyprawy: goździki, cynamon, kardamon i imbir. Sprawdzi się doskonale w chłodniejsze dni. 

Kawa - właściwości. Produkty

Do klasycznej kawy również możesz dodać podczas parzenia albo gotowania w imbryczku po turecku cynamon lub przyprawę do kawy Bio Dary Natury. Jak działa na organizm kawa z cynamonem? Właściwości takiego napoju są zbawienne zwłaszcza dla kobiet, bo kawa z cynamonem zmniejsza objawy PMS, a ponadto poprawia nastrój i metabolizm [18]. 

Właściwości kawy w kosmetykach – odkryj jej pobudzającą moc! 

Ekstrakt z kawy jest stosowany również w kosmetykach. Kofeina w kosmetologii znajduje zastosowanie głównie w kosmetykach antycellulitowych, ujędrniających, odmładzających, wygładzających i do włosów, w tym na porost i wzmocnienie. Kofeina świetnie obkurcza naczynia krwionośne i pobudza mikrokrążenie podskórne, dlatego jest też częstym składnikiem kremów pod oczy: rozjaśniających i zmniejszających obrzęk. Jakie kosmetyki z kofeiną i wyciągiem z kawy polecamy? Sprawdź koniecznie:

Coffee Scrub & Mask – Larens

Peelingująco-ujędrniająca, gotowa maska z ekstraktem z zielonej kawy jest skuteczna, a jednocześnie tak łagodna, że możesz stosować ją również do twarzy. Maska odmładza wygląd i poprawia napięcie skóry. W składzie maski znajduje się również liporeductyl, który koryguje owal twarzy i pomaga ujędrnić podbródek, który w miarę starzenia także podlega grawitacji.

Special Coffee Out Toothpaste wybielająca pasta do zębów Energy Mint – Splat

Pasta przywraca biel zębom przebarwionym od kawy, herbaty czy palenia papierosów. Melanoidyny kawowe w składzie wybielają, nabłyszczają szkliwo oraz zapobiegają próchnicy i zmniejszają wrażliwość zębów. 

Naturalny olej z nasion kawy BIO – Etja

Organiczny, nierafinowany i tłoczony na zimno olej z nasion kawy zawiera dużą ilość NNKT, fitosteroli, karotenów oraz witaminy E. Olej świetnie sprawdzi się na skórze wymagającej ukojenia i regeneracji. Fitosterole są przeciwzapalne i działają odbudowująco – przyspieszają gojenie uszkodzeń naskórka. Olej znakomicie ujędrnia skórę i zmniejsza tkankę tłuszczową – możesz stosować go do ciała podczas kąpieli w wannie. 

Organic Coffee & Sugar Body Scrub peeling do ciała na bazie oleju z kawy i naturalnego cukru – Organic Shop

Jeśli brakuje Ci czasu na przygotowywanie domowych peelingów lub po prostu oczekujesz wygodnego, gotowego rozwiązania, oto ono. Pięknie pachnący kawą peeling Organic Shop na bazie oleju kawowego, cukru trzcinowego i masła shea gładko rozprowadza się po skórze, zostawia na niej delikatny film i zapach, a także jest bardzo wydajny.

Właściwości kawy w kosmetykach – odkryj jej pobudzającą moc!

Rekomendujemy nie tylko gotowe kosmetyki, ale również DIY. Do pielęgnacji ciała również przyda Ci się kawa z cynamonem. Właściwości peelingujące i rozgrzewające mieszanki fusów z dodatkiem cynamonu docenisz, zwłaszcza jeśli chcesz ujędrnić skórę ud czy pośladków, czy zmniejszyć ich obwód. Nie powinny jej jednak stosować osoby podatne na alergie – cynamon bywa częstym alergenem. Jest on niewskazany również dla osób ze skórą naczyniową i kobiet w ciąży. 

Jak zrobić ujędrniający peeling kawowo-cynamonowy? Potrzebujesz: 

  • 6 łyżek cukru brązowego lub białego (np. cukier trzcinowy Demerara), 
  • 2 łyżek zmielonych migdałów (np. migdały Pięć Przemian),
  • 2 łyżki cynamonu (np. cynamon cejloński bezglutenowy Ziółko),
  • 25 ml oleju kokosowego, oliwy lub oleju ze słodkich migdałów (np. olej ze słodkich migdałów BIO Etja),
  • 5 łyżek kawy mielonej (np. kawa 100% Arabica Espresso mielona Alce Nero).

Dzień przed przygotowaniem peelingu zaparz kawę z użyciem niewielkiej ilości wody i wysusz fusy (rozłóż je płasko na papierowym ręczniku w suchym i nasłonecznionym miejscu). Następnego dnia wymieszaj razem wszystkie składniki na gładką, zwartą masę. W razie potrzeby dolej więcej oleju lub oliwy z oliwek. Dokładnie wymasuj ciało rękawicą Kessa lub dłonią. Peeling działa świetnie na skórę, która utraciła elastyczność.

Inne przepisy na kosmetyki DIY znajdziesz np. w artykule „Maseczka z drożdży na włosy – czy rosną po niej jak na drożdżach? Odkryj drożdżową pielęgnację!”.

Sprawdź inne nasze naturalne kosmetyki, akcesoria, środki czystości, żywność oraz produkty do codziennego użytku dla całej rodziny, wyprodukowane w poszanowaniu dla przyrody, bez szkody dla jej zasobów i równowagi w środowisku. Żyj bardziej zielono i w stylu eko!

 Jak zrobić ujędrniający peeling kawowo-cynamonowy?

 


Bibliografia: 

[1] https://okiemdoktorluizy.pl/anti-aging/czy-kawa-jest-zdrowa-fakty-i-mity/

[2] https://www.manufakturakawy.com/co-w-kawie-siedzi/

[3] https://portalstatystyczny.pl/fakty-i-mity-o-kawie-i-troche-statystyk/

[4] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/czy-nadcisnienie-wyklucza-kawe-2/

[5] https://czasnaherbate.net/blog/artykuly/ile-kofeiny-ma-kawa/

[6] https://zdrowie.pap.pl/dieta/kawa-serce-sprawdz-czy-szkodzi-czy-pomaga

[7] https://kawaizdrowie.pl/pl/kawa-i-zdrowie/czynnosci-przewodu-pokarmowego/kawa-a-zaburzenia-czynnosci-zoladka

[8] https://www.coffeedesk.pl/blog/mity-o-kawie/

[9] https://www.coffeedesk.pl/blog/kawa-rozpuszczalna-zdrowie-opinie/

[10] https://www.intertek.pl/aktualnosci/biezace-aktualnosci/190-badanie-akryloamidu-analiza-akryloamidowa

[11] https://dietetycy.org.pl/akrylamid/

[12] https://www.researchgate.net/publication/289521168_A_randomized_trial_to_assess_the_potential_of_different_beverages_to_affect_hydration_status_Development_of_a_beverage_hydration_index

[13] https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/kawa-i-jej-zdrowotne-wlasciwosci,6503,n,192

[14] https://www.manufakturakawy.com/co-w-kawie-siedzi/

[15] https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/kawa-i-jej-zdrowotne-wlasciwosci,6503,n,192

[16] https://www.doz.pl/czytelnia/a15419-Kawa_zbozowa__wlasciwosci_wady_i_zalety_dla_kogo

[17] https://kawa.pl/artykuly/zielona-kawa-i-jej-wlasciwosci/

[18] https://www.spirulina.pl/zdrowie/kawa-z-cynamonem-dlaczego-warto-ja-pic.html

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4400 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-21
b,dobry
2024-08-20
Wszystko perfekto
pixel