Maseczka z drożdży na włosy – czy rosną po niej jak na drożdżach? Odkryj drożdżową pielęgnację!

2020-04-07
Maseczka z drożdży na włosy – czy rosną po niej jak na drożdżach? Odkryj drożdżową pielęgnację!

Poszukujesz skutecznych, naturalnych kosmetyków? Maseczka z drożdży na włosy będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Jak zrobić ją samodzielnie i czerpać korzyści z jej stosowania? Jak działają drożdże na włosy? Dowiesz się z tego artykułu!

Spis treści:

  1. Drożdże na włosy — przepis na piękny wygląd? 
  2. Maseczka z drożdży na włosy — kup lub zrób ją sama!
  3. Szampon drożdżowy czy picie drożdży na włosy? Efekty okiem eksperta

 

Drożdże na włosy — przepis na piękny wygląd? 

Rosnąca poducha chlebowego ciasta to istna bomba witaminowa – o jej wykorzystanie pokusili się producenci kosmetyków chlebowych, które przynoszą ulgę i odżywienie zmęczonej, przesuszonej skórze. Jeśli kiedyś wyrabiałaś własnoręcznie ciasto na chleb czy makaron przypomnij sobie, jak delikatną miałaś później skórę – to dzięki temu, że Twoje dłonie miały kontakt z mąką, wodą, zakwasem i drożdżami – naturalnymi, zdrowymi substancjami, mającymi odżywcze właściwości. W końcu z nich powstaje chleb – podstawa ludzkiego pożywienia od wieków. 

Dlaczego więc mocy jego składników nie wykorzystać także do pielęgnacji? Jak działają drożdże na włosy? Maseczki, napój z drożdży na włosy czy korzystanie z szamponów na ich bazie warto wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Drożdże na włosy — przepis na piękny wygląd?

Dwa główne składniki kosmetyków chlebowych to drożdże i zakwas – dokładnie tak, jak w chlebie. Drożdże piekarskie, czyli Saccharomyces cerevisiae to jednokomórkowe grzyby, występujące w warunkach naturalnych we wszystkich środowiskach zawierających węglowodany. Ich dobroczynne działanie na ludzki organizm znał już Hipokrates – grecki starożytny lekarz, nazywany „ojcem medycyny”, który zalecał pacjentom spożywanie napoju z drożdży, jako preparatu witaminowego i wzmacniającego. 

Drożdże mają wysoką zawartość witamin z grupy B (B1, B2, B6, niacyna), białek oraz związków mineralnych (m.in. cynku, który ułatwia gojenie się ran i zmian zapalnych przez pobudzanie wytwarzania prostaglandyn o działaniu przeciwzapalnym, a także cennych dla naszego zdrowia fosforu, magnezu, selenu i chromu), dlatego polecane jest picie drożdży na włosy. 

Drożdże zbudowane są w 40% z aminokwasów proteinogennych, peptydów i protein. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszy się maseczka z drożdży na włosy. Domowa pielęgnacja jest dzięki niej niezwykle prosta i ekologiczna.

Co cennego dla włosów jest w kosmetykach chlebowych, zawierających drożdże na włosy?

  • Beta-glukan, działający immunostymulująco, uaktywniający i wspomagający naturalne mechanizmy obronne skóry i włosów. Łagodzi także podrażnienia, przyspiesza gojenie oraz wzmacnia włosy.
  • Witamina H (zwana również biotyną i witaminą B₇), mająca ścisły związek z budową i działaniem skóry, włosów i paznokci. Jeśli w Twoim organizmie jej brakuje, włosy będą szybciej siwieć. Picie drożdży na włosy uzupełni jej poziom i skutecznie zapobiegnie wypadaniu włosów.
  • Kwas pantotenowy, odgrywający dużą rolę w procesie regeneracji skóry, przyspiesza gojenie ran i poprawia pigmentację. Tak jak biotyna spowalnia także ich siwienie.
  • Siarka to kolejny składnik, który możesz dostarczyć organizmowi poprzez szampon drożdżowy. Działa ona antybakteryjnie i łagodzi dolegliwości związane z chorobami skóry głowy.

Drożdże znajdujące się w kosmetykach chlebowych ze względu na swoje właściwości bardzo często są stosowane jako sprawdzony sposób na porost włosów. Właśnie w tym celu zazwyczaj nakładana jest maseczka na włosy z drożdży, specjalny napój lub szampon. 

Szampon drożdżowy czy picie drożdży na włosy? Efekty okiem eksperta

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kosmetyki chlebowe, czy picie drożdży na włosy, efekty nie pojawią się od razu. Jeśli bardzo przeszkadza Ci więc smak tego dobroczynnego napoju, a chcesz cieszyć się piękną fryzurą, warto wybrać dedykowane kosmetyki.

Drugim najważniejszym składnikiem kosmetyków chlebowych jest żytni zakwas chlebowy, który zawiera m.in. kwas foliowy, witaminy z grupy B i probiotyczne bakterie mlekowe. Zwłaszcza te ostatnie mają dobroczynny wpływ na skórę i włosy, ponieważ potrafią działać jako modulatory immunologiczne i hamować wiele dróg zapalnych. Badania wykazały, że bakterie probiotyczne wspomagają powrót do zdrowia poparzonych tkanek – opatrunki z bakterii Lactobacillus plantarum hamowały namnażanie się patogenów w ranach pooparzeniowych, które szybciej się goiły. 

W przypadku włosów szampon chlebowy zapobiega ich przetłuszczaniu się i powstawaniu łupieżu. Poprawia znacznie ich wygląd, nadając im również blasku i lekkości. Jest, co więcej, niezwykle delikatny, dlatego doskonale sprawdzi na włosach każdego typu.

Miejscowe stosowanie kosmetyków chlebowych z probiotykami działa jak nałożenie na skórę „tarczy zdrowia” – tworzy na niej barierę fizyczną, która utrudnia rozprzestrzenianie się patogennych bakterii, wywołujących między innymi trądzik i stany zapalne także na skórze głowy.

Maseczka z drożdży na włosy — kup lub zrób ją sama!

Oznakami tego, że włosy domagają się bardziej kompleksowej pielęgnacji, jest m.in. uczucie napiętego, wysuszonego naskórka na głowie – skóra jest nieprzyjemnie ściągnięta i podrażniona. Powodem tego może być stosowanie kosmetyków myjących zawierających silne substancje chemiczne i zmieniających naturalne pH skóry. Takie produkty zmywają ze skóry wszystkie mikroorganizmy – także te dla niej korzystne – i niszczą płaszcz lipidowy, czyli jej naturalną warstwę ochronną. 

I tu wkraczają kosmetyki chlebowe, które dzięki naturalnemu pH i naturalnym enzymom wydobywającym się z zakwasu żytniego podczas jego fermentacji koją skórę, łagodzą jej podrażnienia i silnie nawilżają. A do tego… pachną świeżo upieczonym chlebem! 

Pierwszą na świecie linię kosmetyków chlebowych stworzyła polska firma AqaFarina Fermenti. Ciekawą propozycją tej marki jest odżywka chlebowa. Zawiera ona drożdże, kwas chlebowy oraz olejki: z oregano, kokosowy i arganowy. Dzięki temu nie podrażnia skóry głowy, wzmacnia cebulki włosów, zmniejszając ryzyko ich wypadania oraz chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych.

Oprócz tego warto wypróbować drożdże na włosy zawarte w produktach takich jak:

  • Szampon Chlebowy: kosmetyk bogaty w witaminy i mikroelementy (w przypadku włosów szczególne znaczenie ma witamina B₇, czyli biotyna, która wzmacnia cebulki i pobudza porost nowych włosów), ma neutralne dla włosów pH 7. Reguluje wydzielanie sebum i spowalnia przetłuszczanie się skóry i włosów, mocno odżywia skórę głowy i nie narusza jej płaszcza lipidowego, wygładza włosy i dodaje im połysku.
  • Maskę do włosów Rba: pobudza ona skutecznie porost włosów. Formułę opartą o drożdże wzbogacono tutaj o sok z brzozy, omam wielki, olej z kiełków i mącznicę lekarską, które tworzą kosmetyk wzmacniający włosy na całej długości, działający antybakteryjnie na skórę głowy i tworzący barierę ochronną przed promieniowaniem UV.
  • Maskę do włosów Fitokosmetik: najprostszy sposób na odżywienie włosów. Ta maseczka na włosy z drożdży zapewnia im prawidłowe nawilżenie oraz pozytywnie wpływa na ich elastyczność. Sprawia również, że włosy są jedwabiście gładkie i miękkie w dotyku. Jest szczególnie polecana osobom, którym zależy na skutecznym poprawieniu kondycji cienkich i osłabionych włosów.

Dobrym rozwiązaniem może być nie tylko kupna maseczka z drożdży na włosy. Domowa receptura tego kosmetyku jest równie skuteczna. Jak ją zrobić? Możliwości jest kilka. Przede wszystkim potrzebne Ci będą drożdże. 

Maseczka z drożdży na włosy — kup lub zrób ją sama!

W ten sposób w domowym zaciszu i w pełni ekologicznie zastosujesz drożdże na włosy. Przepis ten możesz oczywiście modyfikować, aby jeszcze lepiej przystosować go do swoich potrzeb. Jeśli preferujesz jednak picie drożdży na włosy, efekty wzmocni zastosowanie specjalnie przygotowanych drożdży piwowarskich w proszku

Są one rozpuszczalne w mleku, sokach i zupach oraz mogą być stosowane jako suplement diety. Są także zdrowym dodatkiem do sałatek, pieczeni i deserów.

Szampon drożdżowy czy picie drożdży na włosy? 

Wiele osób wciąż nie docenia bogactwa składników, które można znaleźć w kuchennej szafce. Jednak napój z drożdży na włosy czy samodzielnie wykonane maseczki są doskonałym przykładem na to, że konserwanty nie są niezbędne, by zadbać o zdrowie i urodę. Na szczęście naturalna pielęgnacja staje się coraz popularniejsza i do łask wracają dawno zapomniane receptury. Przynoszą one wiele korzyści: wzmacniają włosy, nadają im blask oraz tworzą na nich warstwę ochronną. 

W tym samym czasie nie ryzykujesz, że zaszkodzą Ci sztuczne barwniki czy niepewne związki chemiczne: dokładnie znasz skład tych preparatów, które przygotujesz. Nie oznacza to jednak, że trzeba ograniczać się do samodzielnego wytwarzania kosmetyków, by móc stosować drożdże na włosy. Tabletki, gotowe szampony drożdżowe czy maseczka z drożdży na włosy przyniosą spektakularne rezultaty osobom, które nie mają czasu lub nie czują się na siłach, by samodzielnie je przygotować.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz wypróbować drożdże na włosy. Tabletki, szampony, maseczki czy napoje to tylko niektóre z wielu możliwości. Jeśli wiesz już czego Ci potrzeba, zapraszamy do sklepu z kosmetykami naturalnymi Nabea, w którym znajdziesz ciekawe propozycje produktów, wykorzystujących cenne właściwości drożdży. Koniecznie zajrzyj też na naszego bloga, gdzie znajdziesz więcej ciekawostek dla włosomaniaczek, np. w artykule pt. „Czy SLS w szamponach szkodzi? Zamieniamy szampon na naturalny i porównujemy!”. 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4364 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Polecam
2024-07-25
Jestem zadowolona z zakupu
pixel