Co pyli we wrześniu, październiku, listopadzie? Jesienna alergia pod lupą

2022-09-19
Co pyli we wrześniu, październiku, listopadzie? Jesienna alergia pod lupą

Dokucza Ci wodnisty katar, masz napady kichania, pieką cię oczy? To może być alergia na pyłki! To nic, że lato już za nami – jesienią niektóre rośliny nadal wytwarzają alergizujące pyłki. Sprawdź, co pyli we wrześniu i w pozostałych jesiennych miesiącach i jak zminimalizować objawy jesiennej alergii. 

 

Spis treści:

  1. Czy jest coś, co pyli jesienią? Objawy jesiennej alergii
  2. Co pyli we wrześniu, październiku i listopadzie? Dowiedz się!
  3. Alergia jesienią – jak sobie pomóc?

 

Czy jest coś, co pyli jesienią? Objawy jesiennej alergii

Czy alergie mijają wraz z latem? Jesień nie kojarzy się z kwitnącymi kwiatami, wydaje się więc, że alergia jesienią powinna zaniknąć. Niestety, u wielu osób występuje „alergia na jesień” – wzmożone objawy alergiczne dokuczają im także podczas jesiennych miesięcy. Co je powoduje?

  • Naturalność

„Alergia na jesień” może mieć wielorakie przyczyny – mogą powodować ją pyłki roślin, a także zarodniki grzybów. To nadal nie wszystko, co sprawia, że alergia jesienią może dokuczać tak samo jak latem. Utrudniające życie alergiczne dolegliwości we wrześniu, październiku i listopadzie powodują także roztocza, pleśnie i alergeny odzwierzęce.

Na alergeny roztoczy i grzybów jesteśmy bardziej narażeni dlatego, że jesienią w naszych domach panuje wyższa wilgotność i zmniejsza się przepływ powietrza (bo rzadziej otwieramy okna). To zaś sprawia, że powstają idealne warunki do rozwoju roztoczy i grzybów. Do tego jesienią i zimą spędzasz w domu dużo więcej czasu – a więc masz częstszy kontakt z potencjalnymi alergenami (np. wydzielinami czy sierścią domowych ulubieńców). Oznacza to, że silniej mogą dokuczać Ci objawy alergiczne. Jak może objawiać się „alergia na jesień”?

  • Naturalność

Alergia jesienią – roztocza

Roztocza to mikroskopijne pajęczaki (do 1 mm wielkości) mieszkające w wykładzinach, dywanach, materacach, prześcieradłach, poduszkach, obiciach mebli czy zabawkach. Uczulają alergeny zawarte w ich ciałach i odchodach, a szczyt alergii przypada dwa razy w roku: wiosną (kwiecień-maj) i jesienią (wrzesień-październik). Jakie objawy możesz mieć, gdy uczulają Cię roztocza?

  • Alergiczny katar i napady kichania
  • Uczucie zatkanego nosa (i jego świąd, a także pogorszenie węchu)
  • Bóle głowy
  • Problemy z zasypianiem i snem
  • Trudności z koncentracją w ciągu dnia

Alergia jesienią – grzyby

Nie chodzi o alergię na prawdziwki czy podgrzybki. Jesienią mogą uczulać zarodniki grzybów pleśniowych, które fruwają w powietrzu i które, chcąc nie chcąc, wdychamy. Najwięcej jest ich tam, gdzie panuje duża wilgotność, jest mało światła i mały przewiew, czyli np. w piwnicach, łazienkach czy kuchniach. Jakie objawy możesz mieć, gdy uczulają Cię zarodniki grzybów pleśniowych?

  • Alergiczny, wodnisty katar z uczuciem zatkanego nosa i napadami kichania
  • Zapalenie spojówek
  • Pokrzywka (wysypka na skórze)
  • Bóle głowy

Czy jest coś, co pyli jesienią? Objawy jesiennej alergii

Alergia jesienią – zwierzęta

Wydzielina gruczołów łojowych lub potowych, mocz, ślina, surowica, naskórek lub sierść – te „produkty” naszych domowych pupili niestety też mogą odpowiadać za zaostrzenie objawów alergicznych jesienią. Jakie objawy możesz mieć, gdy uczulają Cię zwierzęta?

  • Katar z napadami kichania, świądem i uczuciem zatkanego nosa
  • Świszczący oddech
  • Wypryski alergiczne i pokrzywki
  • Zapalenie spojówek i łzawienie oczu
  • Duszności

Alergeny roztoczy, grzybów pleśniowych i te odzwierzęce mogą atakować Cię jesienią we własnym domu. Jakie alergeny czyhają, gdy wyjdziesz na zewnątrz?

Alergia jesienią – zwierzęta

Co pyli we wrześniu, październiku i listopadzie? Dowiedz się!

Rośliny wcale nie biorą sobie wolnego tylko dlatego, że przychodzi jesień. Jak się okazuje, niektóre nadal wtedy kwitną i emitują pyłki. Co pyli we wrześniu? Już sprawdzamy!

Co pyli we wrześniu?

W miesiącu kończącym lato nadal pylą trawy – ich pyłki wirują w powietrzu średnio do końca miesiąca. Co pyli we wrześniu? We wrześniowym powietrzu znajdziesz pyłki:

  • traw,
  • pokrzywy,
  • komosy,
  • babki lancetowatej,
  • bylicy,
  • perzu,
  • ambrozji.

Co pyli w październiku?

To kolejny miesiąc, w którym osoby uczulone na alergeny roślinne nadal mogą odczuwać dolegliwości alergiczne. Co pyli w październiku? Są to:

  • nawłoć,
  • ambrozja,
  • komosa,
  • pokrzywa,
  • szczaw,
  • babka.

Co pyli w listopadzie?

W listopadzie nadal w powietrzu możesz natknąć się na pyłki, które wywołają reakcję alergiczną. A konkretnie – co pyli w listopadzie? Tym razem nie są to pyłki traw czy bylin, które już zakończyły okres wegetacji i odpoczywają do wiosny. W listopadzie w powietrzu pojawiają się zarodniki grzybów pleśniowych Cladosporium

Co pyli w listopadzie?

Alergia jesienią – jak sobie pomóc?

Wiesz już, co pyli jesienią. A co możesz zrobić, by zminimalizować objawy alergii w sezonie jesiennym? Jeżeli są silne i utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, przede wszystkim odwiedź lekarza i rozważ zaproponowane przez niego leczenie, bo silna alergia może być niebezpieczna dla zdrowia i życia. Jeżeli objawy są lekkie i sporadyczne, możesz wypróbować poniższe sposoby.

Sprawdzaj kalendarz pylenia

Tak, nawet jesienią – i staraj się tak planować pozadomowe aktywności, by nie przebywać na zewnątrz, gdy liczba pyłków w powietrzu jest bardzo wysoka.

Zmieniaj ubrania po powrocie do domu

I myj dokładnie dłonie. Wracając do domu, przynosisz pyłki roślin na skórze i ubraniach, z nich mogą rozprzestrzenić się np. na meble. Warto także częściej prać ubrania i myć lub spłukiwać włosy (na włosach także osiadają pyłki). Te same zasady powinny dotyczyć innych domowników.

Nie wietrz długo pomieszczeń

Zwłaszcza gdy poziom pyłków na zewnątrz jest wysoki. Zamiast tego zainwestuj w oczyszczacz powietrza (np. z 3-stopniową filtracją i bakteriobójczą lampą UV), który wydatnie poprawi jego jakość w domu. To spory wydatek, ale dla osób wrażliwych na domowe alergeny może być to bardzo dobre wyjście. Przy mniej silnych objawach sprawdzi się także kompaktowy oczyszczacz powietrza – idealny do małych mieszkań lub sypialni czy pokoju dziecka. 

Stosuj krople do oczu

Używaj kropli do oczu mających działanie profilaktyczne i tych łagodzących podrażnienia i pieczenie czy swędzenie oczu

Płucz nos po powrocie do domu

Ułatwi Ci to irygator do nosa, który możesz stosować do codziennej higieny przy użyciu soli fizjologicznej, a także podczas choroby do wprowadzania leków. Przy objawach kataru łagodząco na śluzówkę nosa może działać także hipertoniczny roztwór wody morskiej, a nawilżenie jej zapewni aerozol do nosa z wodą morską i ekstraktem z aloesu.

Alergia jesienią – jak sobie pomóc?

Minimalizuj kontakt ze zwierzętami

Jeżeli uczulają Cię alergeny odzwierzęce, nie mamy dobrych wieści – najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych objawów jest niekontaktowanie się ze zwierzakami. W przypadku alergii na sierść kotów lub małych zwierząt możesz wypróbować także naturalny, niegroźny dla zwierząt płyn usuwający z ich sierści złuszczający się naskórek i białko alergizujące Fel D1, które wywołują dolegliwości alergiczne. Pomocny może być również w pełni naturalny, antyalergiczny spray do powietrza, neutralizujący alergeny odzwierzęce i pyłki. 

Stosuj suplementy pomocne w walce z alergią

Suplementy zawierające m.in. nawłoć, czystek kreteński i pokrzywę nie tylko wspierają układ odpornościowy, ale także łagodzą stany zapalne i procesy alergiczne. Suplement z pachnotką zwyczajną korzystnie wpływa na drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. 

Dbaj o skórę

W przypadku alergii przebiegających z pokrzywkami i innymi objawami skórnymi ulgę może przynieść stosowanie kosmetyków do skóry suchej i skłonnej do alergii, np. kremu półtłustego do twarzy i ciała, zawierającego 10% roztwór mocznika.

Duży wybór naturalnych produktów pomagających w zmaganiach z alergią znajdziesz w Nabea – zapraszamy na zakupy i do lektury naszego bloga, na którym poruszamy tematy związane nie tylko z ekologicznymi kosmetykami i naturalną pielęgnacją, ale piszemy także o zdrowiu (np. o stosowaniu probiotyków przy przyjmowaniu antybiotyków). Wpadnij do nas – na pewno nie będziesz się nudzić!

 


 Bibliografia:

  1. Dadas-Stasiak E. i wsp.: Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatr. Med. Rodz. 2010, 6 (2), p. 92-99.
  2. Mp.pl: Objawy, profilaktyka i leczenie alergii na roztocze kurzu domowego
  3. Bogacka, E.: Alergia na grzyby pleśniowe: diagnostyka i leczenie. Pol. Merk. Lek. 2008 (11 Supl. 1), 11-14.
  4. alergiczne.info: Alergia na zwierzęta
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4217 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-24
przesyłka dotarła bardzo szybko. Produkty dopiero zaczęłam stosować. Nie mam jeszcze opinii jak działają. Dziękuję i polecam . Na pewno zamówię jeszcze. Pozdrawiam
2024-03-21
Wysyłka nie następuje w 24h, jak to jest w opisie. Poz tym wszystko w porządku.
pixelpixelpixelpixel