Probiotyk przed czy po antybiotyku? ABC stosowania probiotyków

2022-09-16
Probiotyk przed czy po antybiotyku? ABC stosowania probiotyków

Probiotyk przed czy po antybiotyku? A może razem z nim? Sprawdź, jak należy stosować probiotyki, by jak najszybciej odbudować mikroflorę jelit po antybiotykoterapii i co w tej kwestii radzi farmaceuta.

 

Spis treści:

 1. Probiotyk, czyli naturalna osłona przy antybiotyku. Poznaj go!
 2. Probiotyk – przed czy po antybiotyku? Działanie i ochrona
 3. Regeneracja po chorobie. Jak długo brać probiotyk po antybiotyku?
 4. Jak brać probiotyk przy antybiotyku? Odpowiada ekspert

 

Probiotyk, czyli naturalna osłona przy antybiotyku. Poznaj go!

Probiotyki, o których mówi się też „dobre bakterie”, to żywe kultury bakterii i drożdży, które korzystnie wpływają na mikroflorę zamieszkującą nasze jelita. Mogą zawierać pojedyncze szczepy bakterii kwasu mlekowego, szczepy drożdży, a także kultury pleśni. Mogą również zawierać kombinację bakterii kwasu mlekowego połączonych ze szczepami drożdży. Zazwyczaj zaleca się zażywanie probiotyków w trakcie i po kuracji antybiotykowej, która niszczy naturalną florę jelit. 

 • Naturalność

Jak działają probiotyki? 

 • Rewitalizują mikroflorę jelit, chroniąc ją przed kolonizacją szczepów chorobotwórczych (np. po kuracji antybiotykowej).
 • Przeciwdziałają aktywności patogenów, które atakują nasze jelita (dostając się do nich np. gdy nie przestrzegamy higieny). Zwalczają takie bakterie jak m.in.: Clostridium perfringens, Campylobacter jejuni, Salmonella enteritidis, Escherichia coli
 • Wspomagają procesy trawienne.
 • Zmniejszają ryzyko kandydozy, próchnicy zębów, a nawet alergii pokarmowych.
 • Ułatwiają przyswajanie składników odżywczych i witamin – a nawet same wytwarzają witaminy z grupy B.
 • Produkują korzystne dla naszego zdrowia związki: enzymy (m.in. koenzym A i koenzym Q), związki działające przeciwnowotworowo i immunosupresyjnie.
 • Działają korzystnie na odporność, zwiększając wydajność układu immunologicznego i pomagają organizmowi stawiać czoła patogenom.
 • Naturalność

Probiotyk – przed czy po antybiotyku? Opinia eksperta

Probiotyk – przed czy po antybiotyku? Działanie i ochrona

Probiotyk to naturalna osłona przy antybiotyku – takie zdanie można często usłyszeć od lekarzy, przepisujących prebiotyki wraz z antybiotykami. To w 100% prawda  probiotyki zapobiegają tzw. biegunce poantybiotykowej, zwłaszcza szczepy Lactobacillus casei DN114, L. bulgaricus, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus GG, S. boulardii CNCM I-745 oraz L. reuteri DSM 17938.

Probiotyczne drożdżaki Saccharomyces boulardii zapobiegają zaś namnażaniu bakterii Clostridium difficile, która powoduje rzekomobłoniaste zapalenie jelit, groźne powikłanie mogące wystąpić po antybiotykoterapii. Probiotyk – naturalna osłona przy antybiotyku – zapobiega więc wielu problemom zdrowotnym. 

Kiedy brać probiotyk – przy antybiotyku czy po zakończeniu antybiotykoterapii?

Kiedy brać probiotyk – przy antybiotyku czy po zakończeniu antybiotykoterapii?

Kiedy brać probiotyk przy antybiotyku? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Probiotyki należy zacząć stosować już od pierwszego dnia zażywania antybiotyku. Dlaczego? Bo antybiotyki, choć są cudownym wynalazkiem medycyny, który ocalił życie i zdrowie milionów ludzi, nie potrafią działać wybiórczo. Oznacza to, że działają biobójczo na wszystkie bakterie w naszym organizmie, zarówno te patogenne, które wywołują choroby, jak i korzystną mikroflorę jelitową. W rezultacie powodują spustoszenie w jelitach – ginie ich prawidłowa mikroflora i namnażają się patogenne bakterie (m.in.: Clostridium difficile, Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus, Candida spp., Klebsiella oxytoca, Salmonella spp.).

Antybiotyki mogą także niekorzystnie wpływać na motorykę przewodu pokarmowego i zwiększać ryzyko uszkodzeń błony śluzowej jelita z objawami zespołu złego wchłaniania. Inne możliwe niekorzystne skutki uboczne antybiotykoterapii to m.in. zaburzenia metabolizmu i wchłaniania węglowodanów i przewlekła biegunka.

Probiotyk przed czy po antybiotyku?

Skoro antybiotyk zabija wszystkie bakterie, kiedy podawać probiotyk – przed czy po antybiotyku? I czy ma to jakieś znaczenie przy nowoczesnych formach probiotyków? Probiotyk przed czy po antybiotyku – pytamy o to naszego eksperta. 

Probiotyk – przed czy po antybiotyku? Opinia eksperta

Okazuje się więc, że kwestia „kiedy podawać probiotyk – przed czy po antybiotyku” nie jest taka ważna. Można to robić przed (byle nie na pusty żołądek) albo po, ale najlepiej nie razem z antybiotykiem.

Regeneracja po chorobie. Jak długo brać probiotyk po antybiotyku?

To, jak długo mikrobiom jelitowy będzie się odbudowywał po antybiotykoterapii, zależy od wielu czynników – tego, jak zdrową florę bakteryjną mieliśmy przed chorobą, jaki rodzaj antybiotyku zażywaliśmy i przez ile czasu (np. po podawaniu amoksycyliny zaburzenia mikroflory mogą występować nawet do 6 miesięcy po zakończeniu antybiotykoterapii).

Jak długo brać probiotyk po antybiotyku?

Jak długo brać probiotyki po antybiotyku? Na pewno należy brać je w trakcie i kilka-kilkanaście dni po antybiotykoterapii. Jeżeli po tym czasie nadal mamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka, wzdęcia, gazy), warto dalszą suplementację probiotykami przeprowadzić pod okiem lekarza, który wskaże najwłaściwsze w danym przypadku szczepy probiotyków. W niektórych przypadkach wskazane jest bowiem suplementacja kilkutygodniowa lub kilkumiesięczna. Probiotyki warto także brać profilaktycznie, zwłaszcza gdy nasza dieta jest uboga w naturalne probiotyki zawarte w fermentowanych produktach mlecznych i kiszonkach. 

Probiotyk – przed czy po antybiotyku? Opinia eksperta

Jak brać probiotyk przy antybiotyku? Odpowiada ekspert

Wiesz już, kiedy brać probiotyk przy antybiotyku. Jednak probiotyk probiotykowi nierówny – poszczególne szczepy różnią się od siebie wpływem, jaki wywierają na ludzką mikroflorę. Preparaty probiotyczne także się różnią, m.in. składem – mogą zawierać tylko jeden szczep bakterii lub mieszankę szczepów. Ale to nadal niejedyne różnice pomiędzy nimi.

Probiotyk – przed czy po antybiotyku? Opinia eksperta

Zależnie od potrzeb możesz kupić probiotyk monoskładnikowy, jak np. ten zawierający probiotyczne drożdże Saccharomyces boulardii, lub wieloskładnikowy, np. mający w składzie bakterie Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum. Warto pamiętać, że probiotyki występują nie tylko w postaci kapsułek, ale także np. w kroplach.

W Nabea kupisz probiotyk mikrokapsułkowany Lactobacillus rhamnosus GG 2, którego dzięki technologii mikrokapsułkowania możesz przyjmować aż 5 razy mniej niż probiotyków niepowlekanych, a skuteczność będzie taka sama. Mamy w ofercie także probiotyki połączone z mikroelementami, np. z selenem, wegańskie, z dodatkiem inuliny czy z witaminą B.

Jak brać probiotyk przy antybiotyku?

Dbamy również o najmłodszych i dla nich proponujemy żelki z pektyny cytrusowe z probiotykami lub słodzone ksylitolem tabletki z probiotykami do żucia. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowym stylu życia, wpadnij na naszego bloga i poczytaj m.in. o tym, jak odbudować florę bakteryjną pochwy (także probiotykami) lub o domowych sposobach na przeziębienie i grypę. Zapraszamy na probiotykowe zakupy i do lektury!

 


 Bibliografia:

 1. Zhang M.M., Qian W., Qin Y.Y. i wsp.: Probiotics in Helicobacter pylori eradication therapy: a systematic review and meta-analysis. World J. Gastroenterol., 2015; 21: 4345-4357.
 2. Szajewska i wsp.: Systematic review with meta-analysis: Lactobacillus rhamnosus GG in the prevention of antibiotic-associated diarrhoea in children and adults. Aliment Pharmacol. Ther. 2015 Nov; 42(10):1149-57
 3. Mojka K.: Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje. Probl. Hig. Epidemiol., 2014; 95 (3): 541-549.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 3998 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-14
Super!
2023-09-12
Bardzo miła i kompetentna obsługa
pixelpixelpixelpixel