Jak odbudować florę bakteryjną pochwy? Prebiotyki dla zdrowia intymnego

2022-08-17
Jak odbudować florę bakteryjną pochwy? Prebiotyki dla zdrowia intymnego

Dokuczają Ci infekcje intymne i często lądujesz na fotelu u ginekologa? Dowiedz się, jak odbudować florę bakteryjną pochwy i dlaczego zdrowy mikrobiom pochwy to kluczowa kwestia w profilaktyce i leczeniu intymnych dolegliwości.

 

Spis treści:

 1. Zapalenie pochwy – objawy mogą być dokuczliwe
 2. Jak odbudować florę bakteryjną pochwy? 
 3. Probiotyki dopochwowe – ważne w profilaktyce zdrowia intymnego
 4. Nie daj się infekcjom intymnym! To warto mieć!

 

Zapalenie pochwy – objawy mogą być dokuczliwe

Większość kobiet w wieku reprodukcyjnym przynajmniej raz w życiu cierpi na grzybicze zapalenie pochwy i sromu wywołane przez drożdżaki – tak wynika ze stanowiska zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Co więcej, ponad połowa kobiet w wieku reprodukcyjnym leczy się na zapalenie pochwy częściej niż dwa razy w roku (a 10% ma nawrotowe zapalenia pochwy aż 3-4 razy w roku).

 • Naturalność

Powodem zapalenia pochwy są drożdżaki Candida albicans. Choroba pochwy może mieć też podłoże bakteryjne – powoduje je nadmierne namnożenie w pochwie bakterii beztlenowych (np. Gardnerella vaginalis, Prevotella, Mycoplasma i Mobiluncus). Jak odróżnić, jaka choroba pochwy Ci dokucza?

 • Naturalność

Grzybica pochwy – jak wygląda?

Jak wygląda grzybica pochwy? Jeżeli odczuwasz świąd i pieczenie okolic intymnych, przyczyną tego stanu może być drożdżakowe zapalenie pochwy. Objawy tej dolegliwości obejmują: 

 • białą, bezwonną, grudkowatą wydzielinę z pochwy (przypominająca grudki twarogu); 
 • dokuczliwy świąd oraz podrażnienie pochwy i sromu (zapaleniu pochwy towarzyszy często również zapalenie sromu);
 • zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych, mogą pojawiać się na nich również widoczne pęknięcia błony śluzowej;
 • uczucie pieczenia, które może nasilać się podczas oddawania moczu, w trakcie stosunku seksualnego lub podczas ciepłej kąpieli.

Grzybica pochwy – jak wygląda, już wiesz. A jak przejawia się bakteryjne zapalenie sromu i pochwy?

Bakteryjna infekcja intymna – objawy

W większości osób bakteryjne zapalenie pochwy wygląda podobnie, należy jednak pamiętać, że nawet u 50% kobiet ta choroba pochwy może przebiegać bezobjawowo. Jeżeli zaatakowała Cię bakteryjna infekcja intymna, objawy, jakie możesz mieć to: 

 • upławy z jednorodnej, kremowej, szarej wydzieliny, o charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu, często określanym jako „rybi”;
 • obrzęk błony śluzowej miejsc intymnych;
 • dyskomfort, pieczenie i ból (odczuwany zwłaszcza podczas stosunku).

Bakteryjna infekcja intymna – objawy

Jak odbudować florę bakteryjną pochwy? 

Jak zapobiegać chorobom pochwy i sromu? Najważniejsza jest w tym przypadku profilaktyka. Należy bowiem pamiętać o tym, że pochwa nie jest naturalnie sterylna – żyje w niej bogaty mikrobiom. Aż 95% bakterii, które na stale bytują w pochwie, stanowią Lactobacillus – pałeczki kwasu mlekowego. To strażnicy zdrowia pochwy – produkują czynniki przeciwzapalne i utrzymują prawidłowe, kwaśne pH pochwy, dzięki czemu nie mogą namnożyć się w niej bakterie beztlenowe. Te ostatnie stanowią 5% mikrobiomu waginalnego. Gdy takie proporcje są zachowane – 95% Lactobacillus i 5% bakterie beztlenowe, wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak te proporcje zostaną zaburzone, zmniejszy się ilość pałeczek kwasu mlekowego i namnożą się bakterie beztlenowe, pojawia się bakteryjne zapalenie pochwy.

Osłabienie żywotności i liczebności pałeczek kwasu mlekowego sprzyja również kolonizacji pochwy przez powodujące drożdżakowe zapalenie pochwy drożdżaki Candida albicans. Co wpływa na zmniejszenie obecności dobroczynnych dla zdrowia pochwy bakterii Lactobacillus? Są to zmiany hormonalne np. w przebiegu ciąży lub menopauzy, a także zmiana pH środowiska pochwy, na którą wpływają:

 • menstruacja,
 • stany zapalne szyjki macicy,
 • zaniedbania higieniczne lub nadmierna higiena,
 • antybiotykoterapia (zwłaszcza antybiotyki o szerokim spektrum działania, które niszczą naturalną florę bakteryjną w organizmie – i także w pochwie),
 • duża aktywność seksualna i częsta zmiana partnerów, niestosowanie prezerwatyw,
 • palenie papierosów,
 • przewlekły stres.

Jak odbudować florę bakteryjną pochwy? Z pomocą mogą przyjść tu probiotyki dopochwowe i doustne, które pomagają przywrócić prawidłowe pH pochwy i zwiększają liczebność pałeczek kwasu mlekowego.

Jak odbudować florę bakteryjną pochwy?

Probiotyki dopochwowe – ważne w profilaktyce zdrowia intymnego

Probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży – najczęściej bakterie kwasu mlekowego – które podawane doustnie lub dopochwowo wpływają korzystnie na florę bakteryjną organizmu.

Zdaniem eksperta:

Jak odbudować florę bakteryjną pochwy? Preparatami stosowanymi w celu odbudowy flory bakteryjnej pochwy są preparaty doustne i dopochwowe, które zawierają pałeczki Lactobacillus. Mogą one na drodze fermentacji metabolizować wielocukier uwalniany ze złuszczanych komórek nabłonka pochwy do kwasu mlekowego i to zapewnia utrzymanie prawidłowego poziomu pH pochwy, w granicach 3,8 do 4,4. Takie pH pochwy sprzyja zahamowaniu rozwoju bakterii chorobotwórczych, przywraca też równowagę mikrobiologiczną w pochwie i normalizację wydzieliny.

Kamila Kulbaka, magister farmacji

Probiotyki dopochwowe i doustne zawierają głównie szczepy Lactobacillus acidophilusLactobacillus plantarum i Lactobacillus fermentum, mogą zawierać witaminę E, kwas askorbinowy i hialuronowy oraz inulinę. Dodatki te mają za zadanie wspomóc namnażanie bakterii probiotycznych i normalizowanie stanu błony śluzowej pochwy. Wybór probiotyku w wersji dopochwowej lub doustnej jest uzależniony od indywidualnych preferencji. W czasie menstruacji polecane są probiotyki doustne. Czas kolonizacji pochwy po ich podaniu jest dłuższy niż po zastosowaniu formy dopochwowej, ponieważ wynosi około 14 dni. Probiotyki dopochwowe kolonizują pochwę już po 3 dniach.

robiotyki dopochwowe – ważne w profilaktyce zdrowia intymnego

Zdaniem eksperta:

Przy wyborze probiotyków warto kierować się ilością i rodzajem szczepów pałeczek kwasu mlekowego zawartych w danym probiotyku. Probiotyki doustne są polecane kobietom narażonym na infekcje związane z uczęszczaniem na basen, stosującym antybiotykoterapię bądź antykoncepcję hormonalną, a także ciężarnym. Probiotyki dopochwowe są zalecane w czasie trwania infekcji intymnej, ponieważ działają miejscowo, dzięki temu szybko zwalczają patogeny i odbudowują florę bakteryjną. Zalecane są także po zakończeniu leczenia, pomagają zregenerować drogi rodne po zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych czy przeciwbakteryjnych w czasie infekcji. 

Kamila Kulbaka, magister farmacji

Nie daj się infekcjom intymnym! To warto mieć!

Wiesz już, jak odbudować florę bakteryjną pochwy. Suplementy diety zawierające probiotyki warto wprowadzić do swojej diety na stałe, zwłaszcza jeśli masz skłonność do infekcji intymnych. Preparaty zawierające doustne probiotyki ginekologiczne (np. szczepy Lactobacillus gasseri 57C,Lactobacillus fermentum i Lactobacillus plantarum 57B) wspierają prawidłową florę bakteryjną układu moczowo–płciowego i utrzymanie właściwego pH pochwy.

Nie daj się infekcjom intymnym!

Cennym wsparciem w dbaniu o zdrowie intymne są też płyny i żele do higieny intymnej, np. zawierające organiczne olejki eteryczne (m.in. geraniowy, kamforowy, cedrowy) lub wyciąg z mydlnicy lekarskiej z delikatnie myjącymi naturalnymi saponinami. W podróży warto mieć ze sobą chusteczki do higieny intymnej zawierające wzbogacone kwasem mlekowym ekstrakty z szałwii i siemienia lnianego. W przypadku dyskomfortu w okolicach intymnych warto wypróbować globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym i propolisem, które łagodzą suchość, podrażnienia, świąd, pieczenie i zaczerwienienie (nie zastąpią jednak leczenia w przypadku infekcji intymnej).

Wszystkie te preparaty i kosmetyki znajdziesz w Nabea – zapraszamy na zakupy! A także do lektury – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, np. o suplementach najlepszych dla kobiet lub o tym, jak pielęgnować skórę w ciąży, na naszym blogu znajdziesz mnóstwo cennych wskazówek i porady ekspertów.

 


 Bibliografia:

 1. Staniszewska M., Bondaryk M., Kowalska M., Magda U., Łuka M., Ochal Z., Kurzątkowski W.: Patogeneza i leczenie zakażeń Candida Spp. Postępy Mikrobiologii; 2014, 53, 3, 229-240.
 2. Stefanowicz E.: Bakteryjne zapalenie pochwy. mp.pl
 3. Miller M.: Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia. podyplomie.pl
Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Obsługa i towar ok polecam zakupy w tej fitmie
2024-05-16
Super
pixelpixelpixelpixel