Olejek z drzewa herbacianego - działanie i właściwości

2023-02-21
Olejek z drzewa herbacianego - działanie i właściwości

Olejek z drzewa herbacianego jest znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. Pierwszymi ludźmi, którzy je wykorzystującymi byli australijscy Aborygeni. W dzisiejszych czasach olejek z drzewa herbacianego znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz ziołolecznictwie. W artykule wyjaśniamy, jak można go wykorzystać.

  • Naturalność

Olejek herbaciany - właściwości

Czytelnicy zastanawiający się jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego, powinni wiedzieć, że jest to roślina występująca na wilgotnych obszarach zachodniej Australii. Drzewo osiąga wysokość 7 metrów, a jego liście wyróżniają się smukłością i niewielki rozmiarami. Olejek jest pozyskiwany z gałązek szczytowych tej rośliny. Ten popularny produkt występuje w postaci żółtej lub bezbarwnej cieczy o korzennym zapachu. Słynie ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, co sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie we współczesnej kosmetyce. Sprawdza się jako środek do walki z chorobami skóry i przetłuszczaniem się włosów. Jest stosowany do pielęgnacji stóp, wspomaga leczenie grzybicy paznokci oraz opryszczki wargowej.[1] Ponadto, sprawdza się jako wsparcie leczenia zakażeń jamy ustnej. Może być wykorzystywany do łagodzenia swędzenia po ukąszeniu owadów. Poza tym wiele osób korzysta z jego właściwości odprężających, na przykład po ciężkim treningu lub stresującym dniu w pracy. Poniżej odpowiadamy na pytanie - na co działa olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego - właściwości zdrowotne

Uniwersalne właściwości olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu. Tyczy się to zarówno kosmetyki, jak i medycyny. Należy zaznaczyć, że olejek jest produktem całkowicie naturalnym, co czyni go wyjątkowym na tle innych specyfików.

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie

Opisywany olejek ma dobroczynny wpływ na stan zdrowia paznokci u dłoni oraz nóg. Wykazują działanie wzmacniające i przyczynia się do minimalizowania zniszczeń płytki paznokcia. Stanowi skuteczny środek do walki z grzybem, można go też stosować profilaktycznie, aby zapobiegać występowaniu takiego problemu.[2]

Olejek z drzewa herbacianego na twarz

Jak wspomniano powyżej olejek z drzewa herbacianego pomaga zwalczać opryszczkę. Ponadto, likwiduje bakterie powodujące pojawianie się trądziku. Należy pamiętać, że powinien być stosowano punktowo w miejscach, na których występują zmiany skórne. Aplikowanie go na skórze całej twarzy może prowadzić do podrażnień naskórka.

Olejek z drzewa herbacianego na włosy

Olejek herbaciany sprawdzi się jako środek do walki z łupieżem. Poza tym przyczynia się do szybszej regeneracji włosów. Dzięki jego regularnemu stosowaniu włosy stają się odświeżone, odtłuszczone i znacznie estetyczniejsze.

Olejek z drzewa herbacianego do inhalacji

Opisywany specyfik jest stosowany do udrażniania dróg oddechowych i pozbywania się kaszlu. Jest to możliwe dzięki inhalacją, podczas których wystarczy wykorzystać tylko kilka kropel olejku. Jest to niezwykle skuteczny zabieg, który można wykonywać samodzielnie.[3]

Olejek z drzewa herbacianego - działanie na skórę

Olejek herbaciany może być stosowany na skórze twarzy oraz pozostałych części ciała. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji stóp. Poza tym może być stosowany do niwelowania niewielkich obrzęków oraz łagodzenia swędzenia po ukąszeniu komarów i innych owadów.[4]

Olejek z drzewa herbacianego - właściwości kosmetyczne

Wymienione właściwości olejku z drzewa herbacianego sprawia, że specyfik znajduje bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Może być stosowany samodzielnie lub stanowić składnik innych produktów. Najczęściej można go znaleźć w takich kosmetykach jak:

  • antybakteryjne mydło,
  • szampon do włosów,
  • krem do rąk,
  • maść do stóp,
  • pasta do zębów,
  • żel do paznokci.

Jak widać, opisywana substancja może być składnikiem kosmetyków co ciała i twarzy. Stanowi naturalny konserwant dla innych produktów, a jego systematyczne stosowanie jest niedrogim sposobem na poprawę stanu zdrowia i wyglądu.

 

 

 


[1] Kędzia B. i wsp.: Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. I. Skład olejku i jego właściwości biologiczne. Postępy Fitoterapii 2/2000, s. 36-40.

[2] Glenc-Ambroży M., Piejko L., Rola olejków eterycznych w terapii grzybicy skóry i jej przydatków, „Postępy Fitoterapii” 2020, nr 21, s. 236–240.

 

[3] Brud W.S., Konopacka I.: Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii. Agencja Wyd. Comes, Warszawa 1992, s. 43.

[4] Riley T.V.: Konf. Nauk. nt. Olejek z drzewa herbacianego w dermatologii. Amis Medica, Warszawa 1997.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4217 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Serdecznie polecam
2024-03-22
Wszystko ok
pixelpixelpixelpixel