Dziewanna - działanie, właściwości, zastosowanie

2023-02-07
Dziewanna - działanie, właściwości, zastosowanie

Zioła i rośliny stanowią podstawę medycyny naturalnej cieszącej się ogromną popularnością. Ze względu na niską zawartość wody, najczęściej spotykane są pod postacią suszu. Dziewanna jest bogatym źródłem substancji biologicznie aktywnych, dzięki czemu znajduje zastosowanie w lecznictwie i kosmetologii.[1] W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze właściwości dziewanny.

Dziewanna - właściwości lecznicze

Jednym z ziół o bogatym zastosowaniu farmakologicznym jest dziewanna. Działanie lecznicze ma zarówno odmiana wielokwiatowa, jak i kutnerowa oraz drobnokwiatowa. Preparaty o właściwościach terapeutycznych pozyskuje się z kwiatów razem z koroną i pręcikami. Przede wszystkim dziewanna znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwwirusowymi. Powszechnie stosowana jest dziewanna na kaszel, pozwala bowiem zawalczyć ostre i uciążliwe napady oraz łagodzić stany astmatyczne. Dodatkowo wykazuje działanie wykrztuśne, ułatwiając usuwanie zalegającej wydzieliny.[2]

Zastanawiasz się, jakie jeszcze zastosowania ma dziewanna? Na co pomaga susz z jej kwiatów? Oprócz działania dziewanny na zatoki i leczenie infekcji układu oddechowego wykazuje ona właściwości uspokajające i rozkurczowe. Łagodzi tym samym stany napięcia nerwowego i objawy nerwicy. Zmniejsza dokuczliwość bóli migrenowych. Ponadto może być stosowana na owrzodzenia, odmrożenia, siniaki oraz trudno gojące się rany. Pomaga także w leczeniu infekcji dróg moczowych.[3]

  • Naturalność

Dziewanna - właściwości kosmetyczne

Kwiaty dziewanny stanowią bogate źródło saponiny cenionej w kosmetologii. Działa jak detergent, przez co znajdują zastosowanie w naturalnych szamponach do włosów.[4] Dodatkowo jest bogatym źródłem β-karotenu i β-krocetyny, które nadają połysk i odpowiadają za rozjaśniające właściwości dziewanny na włosy.[5]

Ekstrakty kwiatowe często są składnikiem kremów i maseczek na twarz. Odznaczają się bowiem działaniem zmiękczającym i wygładzającym. Dodatkowo zmniejszają produkcję sebum oraz oczyszczają skórę. Wykazują przy tym działanie ujędrniające, dzięki poprawieniu krążenia.[6] Mogą stanowić także ciekawy dodatek kosmetyków do kąpieli. Posiadają bowiem właściwości myjące i regeneracyjne, a zawarta w niej saponina jest właściwą substancją do pielęgnacji skóry wrażliwej.[7]

 

Dziewanna - przeciwwskazania

Dziewanna ma właściwości zdrowotne, za które jest ceniona. Warto zaznaczyć, iż roślina zarówno w użytku wewnętrznym, jak i zewnętrznym uchodzi za bezpieczną. Nie zaobserwowano bowiem skutków ubocznych stosowania kwiatów dziewanny. Należy przy tym pamiętać, iż nie powinno się przekraczać dziennej zalecanej dawki, która wynosi od 3 do 4 gramów na dobę. Saponina może bowiem wykazywać działanie drażniące w przypadku przyjęcia większej ilości.[8] Brak danych sprawia, że nie poleca się podawania dziewanny dzieciom poniżej 12 r.ż., kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.[9]

Kosmetyki naturalne i tradycyjne sposoby leczenia cieszą się coraz większą popularnością. W naszym sklepie znajdziesz liczne preparaty na bazie dziewanny. Właściwości odżywcze i zdrowotne pochodzenia roślinnego sprawdzają się zarówno w profilaktyce chorób, jak i codziennej pielęgnacji.

[1] Paulina Malinowska, Justyna Kiewlicz, Ekstrakty Roślinne - wielofunkcyjne składniki kosmetyków, Zeszyty Naukowe, nr. 244/2012, s. 9.

[2] Monika Zielińska - Pisklak, Łukasz Szeleszczuk, Katarzyna Wilczek, Dziewanna - starosłowiańska bogini wiosny, Lek w Polsce, vol. 23, nr. 3/2013, s. 52 - 53, 55 - 56.

[3] Monika Zielińska - Pisklak, Łukasz Szeleszczuk, Katarzyna Wilczek, Dziewanna - starosłowiańska bogini wiosny, Lek w Polsce, vol. 23, nr. 3/2013, s. 53, 56.

[4] Paulina Malinowska, Justyna Kiewlicz, Ekstrakty Roślinne - wielofunkcyjne składniki kosmetyków, Zeszyty Naukowe, nr. 244/2012, s. 13.

[5] Anna Kiełtyka - Dadasiewicz, Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, Lublin, 2016, s. 32.

[6] Anna Kiełtyka - Dadasiewicz, Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, Lublin, 2016, s. 32.

[7] Karolina Śliwa, Roślinne ekstrakty micelarne jako składniki aktywne preparatów do pielęgnacji skóry atopowej s. 23.

[8] Monika Zielińska - Pisklak, Łukasz Szeleszczuk, Katarzyna Wilczek, Dziewanna - starosłowiańska bogini wiosny, Lek w Polsce, vol. 23, nr. 3/2013, s. 55.

[9] Dziewanna wielkokwiatowa - działanie i zastosowanie https://alfa - lek.pl/pl/poradnik/90_medycyna_naturalna/708_dziewanna_wielkokwiatowa_dzialanie_i_zastosowanie (dostęp 01.02.2023).

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4265 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Przesyłka dostarczona eksperowo! Zamówienie złożyłam w piątek a już w sobotę odebrałam paczkę!
2024-04-25
Wszystko w najlepszym porządku. Szybka wysyłka. Polecam
pixelpixelpixelpixel