Domowe sposoby na katar. Czy są skuteczne?

2023-02-27
Domowe sposoby na katar. Czy są skuteczne?

Katar sam w sobie nie jest jednostką chorobową, a symptomem przeziębienia, zapalenia zatok albo alergii. Pomimo tego, że nie jest groźny dla zdrowia, to jednak wiąże się z dosyć uciążliwymi dolegliwościami. Objawy kataru znacznie obniżają nasze samopoczucie, a zalicza się do nich: zatkany nos, zalegająca wydzielina, suchość nosa czy obrzęk śluzówki. Jak szybko pozbyć się kataru? Warto w pierwszej kolejności wypróbować pewne proste, domowe sposoby.

  • Naturalność

Domowe sposoby na katar

W czasie przeziębienia nie musimy od razu korzystać z leków na receptę. W wielu przypadków wystarczające okażą się domowe sposoby na katar, które zmniejszą uciążliwe dolegliwości z nim związane.

Inhalacje solą fizjologiczną

Nebulizator powinien znajdować się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Mogą z niego korzystać dzieci, jak i osoby dorosłe. Podczas inhalacji dochodzi do nawilżenia śluzówki nosa i poprawy jego drożności. Do zabiegu nebulizacji, warto sięgnąć po ampułki z solą fizjologiczną. Zakupimy je praktycznie w każdej aptece. Zabieg najlepiej przeprowadzać 1-2 razy dzienne przez 15 minut, przez cały okres trwania infekcji.

Naturalne antybiotyki, czyli fitoncydy

  • Naturalność

Jak wyleczyć katar? Chcąc podjąć skuteczną walkę z katarem, warto sięgnąć po tak zwane fitoncydy. Są to pewne rośliny, które pomagają w pozbyciu się kataru, a przy tym podnoszą odporność organizmu.[1] Do tej grupy roślin należą: czosnek, cebula, chrzan, por i rzodkiewka. Warzywa te mają silne właściwości pierwotniakobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze. Powstrzymują procesy życiowe drobnoustrojów oraz rozwój wirusów. Można je przyjmować w różnych formach. Popularnością cieszy się między innymi syrop z cebuli, po którego warto też sięgać profilaktycznie.

Nawadnianie organizmu

W czasie trwania każdej choroby niezwykle ważną rolę odgrywa prawidłowe nawadnianie organizmu. Należy więc na bieżąco uzupełniać płyny, wypijając wodę, ale nie tylko. Co jeszcze jest dobre na katar? Polecane są zwłaszcza napary ziołowe, herbata z imbirem, miodem czy cytryną.[2] Dobrze nawodniony organizm lepiej poradzi sobie z pozbywaniem się szkodliwych toksyn czy usuwaniem wydzieliny z jam nosowych.

Naturalne krople

Na uporczywy katar można też zastosować naturalny spray do nosa. Tego rodzaju specyfiki przynoszą ulgę już po kilku minutach. Ich działanie polega na oczyszczaniu nosa z zalegającej wydzieliny, poprzez jej wypłukiwanie. Ponadto zapewniają odpowiednią regenerację i nawilżenie śluzówki nosa. Wiele z nich dedykowanych jest także małym dzieciom, co świadczy o ich bezpieczeństwie.

Naturalne sposoby na katar są proste, bezpieczne i mogą być pierwszą pomocą na te przykre dolegliwości.

 

 

Domowe sposoby na zatkany nos

Istnieją jeszcze pewne sposoby na zapchany nos. Do najpopularniejszych z nich należą przede wszystkim olejki eteryczne. Można je wykorzystać do inhalacji czy też kąpieli. Olejki eteryczne charakteryzują się działaniem bakteriobójczym, ponadto zmniejszają obrzęk tkanek nosa. Na katar sprawdzi się zwłaszcza:

  • Olejek eukaliptusowy- produkowany z liści eukaliptusa. To często stosowany olejek w medycynie naturalnej. Znajduje się w nim cyneol, czyli substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych i ułatwiających wykrztuszanie. Pozostałe związki w nim zawarte działają przeciwzapalnie. Bogaty skład olejku sprawia, że pomaga on nie tylko zwalczać katar, ale także ból głowy czy gorączkę.[3]
  • Olejek miętowy- odznacza się działaniem odkażającym, znieczula i zmniejsza obrzęk tkanek. Zawarty w nim mentol wywołuje efekt chłodu i odświeżenia. Olejek miętowy ma też właściwości przeciwzapalne.
  • Olejek z drzewa herbacianego- eliminuje grzyby, bakterie i wirusy.
  • Olejek lawendowy- relaksuje ciało i umysł, a przy tym działa przeciwbólowo i antyseptycznie. Okazuje się też wsparciem w łatwiejszym zasypianiu, co ma duże znaczenie przy katarze zaburzającym sen.
  • Olejek sosnowy- ma silny zapach. Charakteryzuje się właściwościami wykrztuśnymi i antyseptycznymi, dlatego również poleca się go podczas przeziębień.

Każdy z powyższych olejków to skuteczny sposób na katar. Używa się ich podczas inhalacji czy gorących kąpieli, dzięki czemu para wodna sprawia, iż cząsteczki olejku są lepiej wdychane i skutecznie udrożniają nos.

Jak zatrzymać katar?

W walce z katarem bardzo ważna jest też właściwa higiena jam nosowych. Oczyszczając nos pozbywamy się szkodliwych substancji czy drobnoustrojów. Pamiętajmy też o nawilżeniu i odżywieniu podrażnionej śluzówki nosa, w czym pomoże maść o właściwościach nawilżających i łagodzących. Istotne jest też zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nawilżone powietrze przeciwdziała wysychaniu błony śluzowej i zapobiega gęstnieniu wydzieliny.

Naturalne sposoby na katar łagodzą dokuczliwe dolegliwości i przynoszą ulgę. Warto je z pewnością wypróbować, przed sięgnięciem po chemiczne preparaty.

 

 

 



[1]Z. Przybylak, 100 naturalnych sposobów na przeziębienie, kaszel i gorączkę, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników 2019.

[2]F. Green, Naturalna apteczka. Domowe sposoby na codzienne dolegliwości, wyd. Wilga 2021.

 

[3]L. White, Leczenie domowymi sposobami, wyd. Wiedza Powszechna 2014.

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4283 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo szybka obsługa
2024-05-16
Obsługa Super, zamówienie otrzymałam następnego dnia.
pixelpixelpixelpixel