Domowe sposoby na zaparcia – pożegnaj problem naturalnie!

2022-05-26
Domowe sposoby na zaparcia – pożegnaj problem naturalnie!

Domowe sposoby na zaparcia to pierwsza rzecz, po jaką warto sięgać. Problemy z wypróżnianiem dotykają coraz większej liczby osób – a kobiety cierpią na nie częściej niż mężczyźni. Jeśli i ty spędzasz w toalecie długie godziny, wypróbuj domowe sposoby na zatwardzenie lub domowe środki przeczyszczające – jakie są najlepsze? Sprawdź nasz wybór!

 

Spis treści:

  1. Domowe sposoby na zaparcia – naturalnie skuteczne!
  2. Domowe sposoby na zatwardzenie, które działają!
  3. Domowe sposoby na przeczyszczenie

 

Domowe sposoby na zaparcia – naturalnie skuteczne!

Jak wynika z badań, na problemy z regularnym wypróżnianiem cierpi aż 30% ludzi na całym świecie. Zdiagnozowane, przewlekłe zaparcia ma 2-6% Polaków (na świecie ten problem ma ok. 14% populacji). Kiedy mówimy o zaparciu? Gdy wypróżnienie ma miejsce 2 lub mniej razy na tydzień. 

Konieczność bardzo silnego parcia, uczucie niepełnego wypróżnienia lub oddawanie suchych, zbitych stolców to także „efekty” towarzyszące zaparciu. Jak oceniają lekarze, tylko 10% zaparć ma przyczynę organiczną (czyli chorobę, której powodem są zmiany anatomiczne w narządach i tkankach organizmu, np. guz jelita, nowotwór). Pozostałe 90% określa się mianem zaparć czynnościowych. 

Jakie mogą być przyczyny zaparć? To m.in.:

  • nieprawidłowa dieta, zwłaszcza ze zbyt małą ilością błonnika i płynów
  • zażywane leki (np. przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, preparaty żelaza, leki na nadciśnienie, środki antykoncepcyjne) 
  • siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna
  • stres
  • ciąża
  • palenie tytoniu
  • nadwaga i otyłość

Jeśli problemy z zaparciami pojawiają się sporadycznie warto wypróbować naturalne, domowe metody na zaparcia.Domowe środki przeczyszczające działają łagodnie i są w stanie przynieść ulgę zwłaszcza w początkowych etapach zmagań z zaparciami. 

Domowe sposoby na przeczyszczenie nie pomogą jednak, jeśli objawy ze strony układu pokarmowego utrzymują się przez dłuższy czas lub narastają, mimo tego, że stosowane są domowe środki przeczyszczające. W takich sytuacjach nie wolno zwlekać i należy jak najszybciej odwiedzić gabinet lekarza.

Domowe sposoby na zaparcia – naturalnie skuteczne!

Kiedy w leczeniu zaparć niezbędna jest pomoc lekarza?

Gdy domowe sposoby nie skutkują i objawy ze strony układu pokarmowego nasilają się, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Koniecznie umów się na wizytę, jeżeli często cierpisz na zaparcia i m.in.:

  • wystąpiły u ciebie objawy ogólne – utrata ponad 10% masy ciała w ciągu 3–6 miesięcy, osłabienie, gorączka
  • masz objawy wskazujące na utratę krwi (niedokrwistość, smoliste stolce, dodatni wynik testu na krew utajoną w stolcu)
  • w twojej rodzinie były przypadki nowotworów jelita grubego
  • masz 45 i więcej lat.

Domowe sposoby na zatwardzenie, które działają!

Jakie domowe sposoby na zaparcia warto wypróbować w pierwszej kolejności, jeśli zależy Ci, aby działać w zgodzie z naturą? Oto one!

1. Zmiana diety 

Nisko przetworzona, lekkostrawna i bogatoresztkowa – taka powinna być twoja dieta, jeśli cierpisz na zaparcia. Żywność wysokoprzetworzona ma niską zawartość składników odżywczych, za to wysoką różnych substancji poprawiających smak i konserwantów, które mogą szkodzić jelitom i zwiększać ryzyko zaparć. Bogatoresztkowa dieta obfituje zaś w błonnik, który nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym. 

Błonnik działa jak „przepychacz” i wspiera perystaltykę jelit, co pomaga opróżnić je z zalegającego stolca. Dieta bogatoresztkowa zakłada przyjmowanie 50-70 gramów błonnika dziennie (zwykle zjadamy ok. 30-40 gramów błonnika na dzień). Co powinno się w niej znaleźć? 

Grube kasze, naturalne muesli i otręby, siemię lniane, pieczywo gruboziarniste i razowe, makarony z mąki razowej, brązowy ryż, surowe owoce i warzywa, a także rośliny strączkowe. Nie można także zapominać o właściwym nawodnieniu i piciu co najmniej 2 l wody na dzień. Pomóc może również zażywanie preparatów z naturalnym błonnikiem, a także suplementów zawierających błonnik w kapsułkach.

Domowe sposoby na zatwardzenie, które działają!

2. Zwiększenie ilości codziennego ruchu

Aktywność fizyczna polepsza trawienie i dobroczynnie wpływa na perystaltykę jelit. Warto wypróbować zwłaszcza poranne ćwiczenia rozluźniające mięśnie brzucha i pobudzające jelita do pracy (świetnie działa np. „rowerek” w leżeniu na plecach). Wspomogą ich działanie także codzienne spacery po posiłku (wystarczy pół godziny) i zmniejszenie ilości godzin spędzanych w pozycji siedzącej. Koniecznie zajrzyj też do naszego artykułu, w którym piszemy więcej na temat perystaltyki, mikrobiomu i zdrowia jelit.

3. Poranny masaż brzucha

Rano, przed wstaniem z łóżka, masuj brzuch kolistymi ruchami nieco poniżej żołądka, w kierunku ruchu wskazówek zegara. Najlepiej wykonuj taki masaż przez 10 minut (a jeśli się spieszysz, zrób przynajmniej 50-60 kolistych ruchów). Możesz wykonywać go na sucho lub użyć balsamu do ciała lub olejku do masażu. Ważne, by w trakcie masażu być odprężonym i głęboko, swobodnie oddychać.

4. Redukcja stresu

Domowe sposoby na zaparcia obejmują metody działające nie tylko na brzuch, ale również na… głowę. A konkretnie jej zawartość, czyli twój mózg. Jeśli bowiem jesteś w długotrwałym stresie, twój organizm produkuje nadmiar kortyzolu i innych hormonów stresu, które hamują procesy trawienne i zmniejszają perystaltykę jelit. Leczenie zaparć w tym przypadku oznacza naukę relaksacji i niepoddawanie się stresowi. Przy okazji: poznaj sprawdzone sposoby na przebodźcowanie i dowiedz się, jak się wyciszyć.

5. Terapia wisceralna

Nazywana także starosłowiańskim masażem brzucha – to technika wywodząca się z medycyny ludowej, stosowana dziś przez fizjoterapeutów. Wykonuje się ją na przedniej powłoce brzusznej. Taki masaż zmniejsza napięcie powięzi („siateczki” opinającej mięśnie, także te brzuszne) i zwiększa przepływ krwi w całej jamie brzusznej, co korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnienie.

6. Zadbanie o mikroflorę jelit

Problemy jelitowe obejmujące m.in. zaparcia mogą mieć swoją przyczynę także w zaburzeniach flory bakteryjnej zamieszkującej jelita. Zaburzenia mikroflory jelit mogą być skutkiem m.in. antybiotykoterapii czy przedłużonego przyjmowania niesteroidowych leków przeciwbólowych. Na ich powstawanie wpływa także dieta obfita w słodycze. Ratunkiem w tej sytuacji będzie zmiana diety i suplementacja preparatami probiotycznymi wspierającymi trawienie

Domowe sposoby na przeczyszczenie

Co na zatwardzenie? Domowe sposoby na zaparcia obejmują także siemię lniane, które należy zmielić, zalać wrzątkiem i wypić po przestudzeniu, gdy mikstura stanie się klejąca. Duża ilość błonnika w siemieniu i śluz, jaki się wytwarza, gdy zalejesz siemię lniane wrzątkiem, ułatwiają wypróżnienie. W leczeniu zaparć pomogą także inne łagodne i naturalne środki przeczyszczające. 

Domowe środki przeczyszczające 

Mogą mieć w składzie wyciągi roślinne, które mają potwierdzone działanie w leczeniu zaparć. Należą do nich m.in. aloes, senes, kora kruszyny. Herbatki na zaparcia najlepiej pić wieczorem, ponieważ działają po ok. 8 godzinach – czyli powinny wspomóc poranne wypróżnienie. 

  • Suplementy na leczenie zaparć

Liść senesu, szakłak amerykański, kwiat rumianku, liść mięty pieprzowej, korzeń mniszka lekarskiego, owoc kopru włoskiego – to naturalna mieszanka przeciwzaparciowa, której stworzenie własnoręczne może być bardzo pracochłonne. Zamiast biegać po zielarniach w poszukiwaniu odpowiednich ingrediencji, można zaopatrzyć się naturalne suplementy, zawierające ekstrakty i wyciągi z roślin używanych od wieków w leczeniu zaparć. W wygodnej formie tabletek lub płynu możesz kupić także preparaty z błonnikiem, lub zawierające wyciągi roślinne stosowane w leczeniu zaparć przez lekarzy ajurwedyjskich. 

  • Mieszanki ziołowe

Mieszanki ziołowe do fitoterapii zawierające prawoślaz, kolendrę, morszczyn pęcherzykowaty, lukrecję, babkę lancetowatą, koper włoski i mniszek lekarski wspierają prawidłowe funkcjonowanie i pracę jelit, pomagają także w tranzycie treści w obrębie jelit. Można je kupić w formie sproszkowanej do samodzielnego przygotowania naparu. Skuteczny w leczeniu zaparć jest także korzeń rzewienia, który kupisz w postaci ziół do zaparzania lub w formie tabletek w aptece.

Domowe sposoby na przeczyszczenie

Zioła, herbatki i suplementy na zaparcia kupisz w Nabea – skarbnicy naturalnych, organicznych kosmetyków i suplementów dla małych i dużych. 

Uwaga: powyższy artykuł ma charakter jedynie edukacyjno-informacyjny i nie zastępuje konsultacji z lekarzem/porady lekarskiej. Przed zastosowaniem informacji z artykułu skonsultuj się z lekarzem. 

 


Bibliografia:

  1. Jabłońska B., Żaworonkow D., Lesiecka M., Agafonnikov V.F., Pinkolsky P.M., Lampe P.: Zaparcia – etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie. © Borgis - Postępy Nauk Medycznych s1/2011, s. 33-38
  2. Daniluk J.: Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny.Varia Medica 2018; 2 (4): 286-296.
  3. Mokrowiecka A.: Zaparcia czynnościowe.http://www.mp.pl
  4. Śpiewankiewicz B. (red.): Zespół bólowy miednicy mniejszej. Problem interdyscyplinarny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  5. Liem T., Dobler T., Puyleart M.: Przewodnik po osteopatii wisceralnej, Tom 1–2. Wydawnictwo Med Pharm Polska, Wrocław 2017.
Pokaż więcej wpisów z Maj  2022

24h
 Dary natury − Herbata jelitowa − 25 x 2 g
Dary Natury

Dary natury − Herbata jelitowa − 25 x 2 g

8,23 zł
pkt.
 Colfarm Len 60 tabletek trawienie jelita
COLFARM

Colfarm Len 60 tabletek trawienie jelita

25,60 zł
pkt.
 Myvita Silver Ulga Zaparcia 60 K
MyVita

Myvita Silver Ulga Zaparcia 60 K

39,58 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4483 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-23
Wszystko super.
2024-10-16
Super szybka wysyłka towaru
pixel