Przebodźcowanie – problem naszych czasów. Jak się wyciszyć?

2022-02-01
Przebodźcowanie – problem naszych czasów. Jak się wyciszyć?

W XXI wieku nadmiar bodźców zalewa nas wszystkich. Jednak nie u każdego układ nerwowy dobrze znosi codzienne przebodźcowanie. Często czujesz, że świat cię atakuje i za chwilę eksplodujesz? Podpowiemy ci, jak radzić sobie z nadmiarem bodźców i wejść z powrotem we własną strefę komfortu. 

Spis treści:

 1. Co to jest przebodźcowanie?
 2. Jak się wyciszyć i ograniczyć przebodźcowanie? Zrób to teraz!
 3. Przebodźcowanie - problem XXI wieku. Okiem eksperta
 4. Jak ograniczyć stres? Produkty niosące wsparcie

 

Co to jest przebodźcowanie?

Przebodźcowanie to przeciążenie psychofizyczne wywołane nadmiarem bodźców docierających do organizmu. Masz ochotę zatkać uszy, zamknąć oczy i teleportować się na bezludną wyspę? Tak właśnie objawia się nadmierne pobudzenie – stan, w którym układ nerwowy cierpi od nadmiaru bodźców i nie jest w stanie przyswoić już nic więcej. 

 • Naturalność

Przebodźcowanie – „choroba” XXI wieku?

Skąd bierze się nadmiar bodźców, atakujący układ nerwowy? W największym skrócie – odpowiada za nie nasza cywilizacja. Czyli wysoko uprzemysłowione i stechnicyzowane środowisko i życie w dużych skupiskach ludzkich. Układ nerwowy człowieka w XXI wieku jest przeciążony. Badacze szacują, że dziś w ciągu jednej doby twój mózg przyswaja tyle nowej wiedzy, ile kiedyś zdobyłby podczas całego życia! 

Jakie bodźce atakują twój układ nerwowy? 

 Hałas

To nie tylko głośne dźwięki, ale także te, które cię drażnią. Mózg nie potrafi adaptować się do hałasu. Gdy długo w nim pracujesz, bardziej się męczysz i popełniasz więcej błędów.

• Niewłaściwe oświetlenie 

Układ nerwowy „męczy się”, gdy światło jest niedobrane do tego, co robisz. Czyli np. gdy pracujesz zimą w pomieszczeniu ze zbyt małą ilością światła lub zbytnio doświetlasz się wieczorem, gdy mózg potrzebuje się wyciszyć. Jako zbyt silne bodźce twój mózg odbiera również światło migoczące (stroboskop) i dające tzw. efekt. olśnienia (np. słońce prosto w oczy, lub silnie odbijające się od jakiejś powierzchni).

• Zmiany temperatury i/lub brak komfortu cieplnego

Nagła zmiana temperatury to miniszok dla organizmu. Podobnie źle znosi dłuższe przebywanie w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze.

Uwaga – ilość bodźców, jaką może znieść układ nerwowy jest sprawą indywidualną. Jedni świetnie czują się na imprezie w zatłoczonym klubie, u innych muzyka, migające światła i tłum wywołują chęć ucieczki – w takich stresujących warunkach ich mózg po prostu szaleje.

Warto nauczyć się, jak się wyciszyć i codziennie znaleźć czas na ucieczkę od nadmiaru bodźców. Jak się wyciszyć i wrócić we własną strefę komfortu?

Przebodźcowanie - jak radzić sobie ze stresem?

Jak się wyciszyć i ograniczyć przebodźcowanie? 

Po pierwsze, poznaj swojego wroga – sprawdź, jakie bodźce najsilniej działają na twój układ nerwowy. A później zacznij je eliminować ze swojego otoczenia. Jak ograniczyć stres, jaki powoduje nadmiar bodźców?

• Ogranicz bycie online i korzystanie z social mediów

Wieczorem wyłącz lub wycisz telefon i nie korzystaj z laptopa/komputera. W weekend zrób sobie jednodniowy detoks od mediów elektronicznych – nie włączaj telewizora ani nie odpalaj internetu w komórce. Odbieraj tylko te rozmowy, które są niezbędne i nigdzie nie dzwoń, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Jak ograniczać przebodźcowanie? Poznaj sposoby na stres!

• Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną

Spacer, jogging, rower, pływanie, nordic walking, pilates – wybierz swoją ulubioną aktywność i uprawiaj ją minimum 5 razy w tygodniu po pół godziny. Według naukowców tylko systematyczne i regularne ćwiczenia trwale obniżają poziom stresu. Najlepszy jest wysiłek średnio intensywny, w którym znajdą się trzy rodzaje ćwiczeń: aerobowe, rozciągające, oporowe (siłowe – z obciążeniem). Najlepiej działa wysiłek na świeżym powietrzu, który jednocześnie dotlenia organizm.

• Wypracuj cowieczorną rutynę

Taką, która pomoże ci wyciszyć się przed snem. Idź na spacer, poćwicz jogę, poczytaj książkę albo zajmij się hobby. Twoim rytuałem może być także cowieczorna odprężająca kąpiel z dodatkiem preparatów, które ułatwiają odprężenie i relaks. Szczególnie dobrze działają sole do kąpieli, które zawierają minerały i roślinne ekstrakty sprzyjające rozluźnieniu mięśni. 

Kąpiel zrelaksuje cię szybciej jeśli zminimalizujesz ilość światła w łazience. Zapal punktowe, małe oświetlenie lub świece. Szczególnie polecamy te stworzone z myślą o głębokim odpoczynku, na przykład Świecę sojową Boso po mchu Hagi. Pachnie jak dzikie jagody i mech po deszczu – idealnie, by przenieść cię do krainy relaksu!

• Zadbaj o jakość snu

To niezwykle istotne – w czasie snu regeneruje się układ nerwowy. Co źle wpływa na szybkie zasypianie i dobry sen?

 • Niewłaściwe oświetlenie sypialni 

Gdy szykujesz się do snu, zapal małą lampkę przy łóżku i unikaj górnego światła. Półmrok sprzyja wydzielaniu melatoniny – „hormonu snu”. Zadbaj o solidne zaciemnienie okien – mózgowi w nocnym odpoczynku przeszkadza światło ulicznych lamp, które wpada przez okna. Możesz także spać w opasce na oczach. 

 • Głośne dźwięki

Jeśli drażnią cię dźwięki, wkładaj na noc stopery do uszu. Pomóc w zasypianiu może ci także słuchanie tzw. białego szumu. To monotonne dźwięki o niskim natężeniu, które pomagają mózgowi ignorować hałasy z otoczenia. W internecie znajdziesz nagrania padającego deszczu, pracującego wentylatora czy odgłosów morskich fal – takie dźwięki sprzyjają szybszemu zasypianiu. 

 • Niebieskie światło urządzeń elektronicznych 

Emitują je ekrany telewizorów, komputerów, telefonów. Pobudza mózg do pracy – dlatego na dwie godziny przed snem nie korzystaj z urządzeń elektronicznych. 

 • Kładzenie się spać o różnych porach

Zarywanie nocy i kładzenie się spać o różnych godzinach rozregulowuje zegar biologiczny. Unikaj tego, a jeśli nadal masz kłopoty ze snem, możesz wesprzeć się suplementami ułatwiającymi zasypianie. Dzięki substancjom naturalnego pochodzenia łagodnie wyciszają i ułatwiają zaśnięcie. Takie działanie ma np. Sleep Pro Allnutrition, który zawiera m.in. wyciąg z owsa zwyczajnego, melisy, chmielu zwyczajnego i szafranu.

• Znajdź swoją metodę na relaks

Joga, tai-chi, medytacja, techniki rozluźniające (np. progresywna relaksacja mięśniowa – trening Jacobsona, technika relaksacyjna Bensona) – wybór jest ogromny. Wszystkie tonizują i uspokajają układ nerwowy i pomagają ograniczyć negatywny wpływ, jaki ma na organizm przebodźcowanie. 

Przebodźcowanie – problem XXI wieku

Psychologowie i lekarze są zgodni – mózg i układ nerwowy współczesnego człowieka nie są dostosowane do wyzwań, jakie stawia przed nimi życie w XXI wieku. Dlatego tak ważne staje się minimalizowanie skutków przebodźcowania. I to już od najmłodszych lat, bo przeciążenie niemowlaka bodźcami niemowlaka jest naprawdę łatwe.

Przebodźcowanie u niemowląt i dzieci - okiem eksperta

Wyciszenie układu nerwowego przekłada się na lepsze samopoczucie i zwiększa komfort codziennego funkcjonowania. Spowoduje, że twój mózg łatwiej się będzie uczyć, szybciej przyswoi i przetworzy informacje. 

Jak ograniczyć stres? Produkty niosące wsparcie

Dopadł cię stres, a od nadmiaru bodźców pęka głowa? Nie wiesz, jak się wyciszyć? Spokojnie, to tylko awaria! W ofercie nabea.pl znajdziesz produkty, które pomogą ci zrelaksować się i wesprą w głębokim odpoczynku. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

 


Bibliografia:

 1. WP Tech,Współcześni władcy naszych umysłów. Mózgi ludzi przestają sobie już radzić.
 2. Wprost Zdrowie, Nadmiar bodźców problemem nie tylko dzieci, ale i dorosłych
 3. Łopuszańska-Dawid M., Systematyczny ruch lekiem na stres.
Pokaż więcej wpisów z Luty  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4275 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Bardzo dobra obsługa, szybka dostawa. Polecam.
2024-05-14
Dziekuje za sprawne i szybkie przesłanie zamówionego towaru, oraz za duża ilość precyzyjnych informacji dotyczących zamówienia w trakcie jego realizacji Życzę wszystkiego dobrego Danuta Golab
pixelpixelpixelpixel