Jak nie marnować jedzenia? 3 szybkie przepisy na dania z resztek
Lodówka puchnie od niezjedzonych resztek, a ty już planujesz kolejne zakupy? Stop! Zamiast wyrzucać, naucz się jak łatwo i szybko ugotować coś pysznego z resztek. Przetestuj nasze 3 przepisy – podpowiemy ci, jak nie marnować jedzenia i wesprzeć domowy budżet.
Spis treści:
- Marnowanie żywności w Polsce: zatrważające liczby
- Jak nie marnować jedzenia? Poznaj przepisy na obiady z resztek!
- Gotowanie z resztek – sposób na ograniczenie marnowania jedzenia
- Dania z resztek – miej pod ręką bazowe produkty!
Marnowanie żywności w Polsce: zatrważające liczby
Co roku w Polsce na śmietnik trafia blisko 5 ton żywności! Kto jest odpowiedzialny za marnowanie jedzenia? Jeśli stawiasz, że to restauracje i markety, musimy wyprowadzić cię z błędu. Jak wynika z danych Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności, marnowanie żywności odbywa się głównie w gospodarstwach domowych. To z nich na śmietnik trafia aż 60% zmarnowanych produktów spożywczych! Niestety, mało kto z nas może powiedzieć, że marnowanie jedzenia go nie dotyczy…
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, ponad 1/3 z nas wyrzuca produkty spożywcze (37,2%). A aż 70,3% Polaków wyrzuca gotowe, niespożyte posiłki!
Dlaczego w śmietnikach ląduje aż tyle jedzenia? Główne powody marnowania jedzenia to:
• zepsucie żywności (65,2%),
• przeoczenie daty przydatności do spożycia (42%),
• przygotowywanie zbyt dużych porcji jedzenia (26,5%),
• zbyt duże zakupy (22,2%).
Co możesz zrobić, by zmniejszyć wyrzucanie jedzenia?
1. Ogranicz kupowanie produktów zbędnych
Tylko 41,9% Polaków przed pójściem na zakupy sprawdza zawartość lodówki, a 39% z nas idzie na zakupy z listą. Lodówka, lista, zakupy – zapamiętaj tę kolejność!
2. Planuj posiłki
Jeśli nie planujesz, to często kupujesz zbędne produkty (robi tak 18,9% Polaków) i kupujesz na zapas (jak 16,7% rodaków).
3. Sprawdzaj daty ważności i stosuj zasadę FIFO
FIFO to skrót od angielskiego „first in, first out” czyli „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Co to znaczy? Układaj produkty w szafce i lodówce, patrząc na datę przydatności do spożycia. Te z najkrótszą lądują z przodu – wtedy najszybciej je zużyjesz.
4. Gotuj z resztek
Zostało ci w lodówce pół pomidora, dwa plasterki sera, kilka łyżek makaronu? Nie wyrzucaj – naucz się, jak gotować pyszne dania z „końcówek” żywności. To naprawdę proste!
Jak nie marnować jedzenia? Poznaj przepisy na obiady z resztek!
Gotowanie z resztek jest proste – jeśli masz w domu produkty, które będą bazą posiłku i pomogą Ci wyczarować pyszne dania z resztek. Co warto mieć pod ręką? Produkty, które mają długie terminy przydatności do spożycia, a do tego wdzięcznie łączą się z innymi. I są zdrowe, bo pochodzą z ekologicznych, certyfikowanych upraw! Na przykład:
- puszkowane pomidory w kawałkach;
- makaron (spaghetti lub inny ulubiony);
- ulubiony olej bądź oliwa;
- ulubione przyprawy.
Taki żelazny kuchenny zestaw sprawi, że gotowanie z resztek będzie zdrowe, tanie, szybkie i proste! Na początek wypróbuj nasze podpowiedzi na obiad z resztek.
Danie z resztek nr 1 – zapiekanka z kurą
To danie z resztek gotowanego kurczaka (lub pieczonego) zajmie ci pół godziny, a efektem zachwycisz całą rodzinę!
Składniki:
- 2 szklanki pokrojonego mięsa z kurczaka,
- mała cebula,
- 400 g dowolnego makaronu,
- 1 szklanka sera (taki, jaki masz w lodówce),
- 2 łyżki oleju (rzepakowy, ryżowy, z winogron),
- sos sojowy, papryka, sól, pieprz.
Sos:
- 2 puszki pomidorów w kawałkach,
- 2-3 ząbki czosnku,
- 2 łyżki oliwy,
- 2 łyżki miodu,
- sól i pieprz.
Ugotuj makaron al dente (o 2 minuty krócej niż wskazuje opis na opakowaniu). Na patelni podsmaż na oleju posiekaną drobno cebulę. Gdy się zezłoci dodaj kurczaka i podsmażaj intensywnie przez kilka minut. Na koniec dorzuć pieprz, sól, sos sojowy i paprykę. Składniki na sos zblenduj.
Przesmażoną masę umieść w naczyniu żaroodpornym (wcześniej nasmaruj je oliwą), dodaj makaron i sos, wymieszaj. Wierzch posyp startym serem (lub pociętym na małe kawałki). Zapiekaj kwadrans w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Pomysł na danie z resztek gotowanego kurczaka zrealizowany!
Danie z resztek nr 2 – wrapy z resztek mięsa
Jaki pomysł na obiad z resztek mięsa jest łatwy, szybki i do tego spodoba się najmłodszym? Wrapy – dzieciaki uwielbiają te zawijańce! Skrawki kurczaka, indyka czy resztki kotletów, tortilla, naleśnik lub omlet – to wszystko się przyda, gdy szukasz pomysłu na obiad z resztek mięsa!
Składniki:
- 2 łyżki oleju,
- pokrojone w cienkie paseczki mięsa,
- tortilla/naleśnik/omlet,
- warzywa: sałata, cebula, pomidor + inne,
- resztki sera,
- sos (do wyboru):
- ketchup zmieszany z majonezem,
- jogurt naturalny zmieszany z majonezem i wyciśniętym przez praskę czosnkiem, doprawiony solą i pieprzem. Przed podaniem schłodź go w lodówce.
Mięso przesmaż na oleju, tortillę podgrzej (lub usmaż/odgrzej naleśnik lub omlet), pokrój warzywa. Tortillę/naleśnik/omlet posmaruj sosem i pokryj sałatą, ułóż na niej kurczaka i warzywa, polej sosem. Opcja 1: zroluj i podawaj jako szybką przekąskę. Opcja 2: przed zawinięciem wrapa dodaj starty lub pokruszony ser. Zwiniętego wrapa podsmaż na małej ilości oleju na patelni i podawaj na ciepło. Taki obiad z resztek jest szybki do wykonania i bardzo sycący!
Danie z resztek nr 3 – frittata „na bogato”
Jej bazę stanowią jajka, a uzupełnieniem może być niemal wszystko, co znajdziesz w lodówce. To świetny patent, by nie wyrzucać jedzenia!
Składniki:
- jajka,
- oliwa,
- resztki produktów spożywczych (mięs, serów, warzyw, ugotowanych ziemniaków/makaronu),
- przyprawy: pieprz, sól, inne ulubione.
Resztki produktów spożywczych drobno pokrój i przysmaż na oliwie. Przełóż je do żaroodpornego naczynia i zalej rozmieszanymi wcześniej jajkami. „Farszu” frittaty ma być dużo, tak by jajka się w nim niemal schowały. Zapiecz całość w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Podczas pieczenia nakłuwaj frittatę patyczkiem – powinna się scalić i leciutko zapiec, ale wierzch nie może się spalić.
Gotowanie z resztek: sposób na ograniczenie marnowania jedzenia
Gotowanie z resztek jest tanie, szybkie i pomaga oszczędzać domowy budżet. Do tego uczy, jak nie marnować produktów spożywczych i nie wyrzucać jedzenia. Wykorzystaj to i zaproś do kuchni dzieci. Gotowanie z resztek może być świetną okazją do wprowadzenia ich w kuchenne tajniki – będą uczyć się komponować smaki. To także świetny moment, by opowiedzieć, ile marnowanie żywności kosztuje naszą planetę (np. do produkcji 1 kg wołowiny potrzeba 14,5 tys. litrów wody, wieprzowiny 5990 litrów, a drobiu 4330 litrów. Gdy wyrzucamy mięso, marnujemy zasoby wodne, które się z roku na rok kurczą).
Dania z resztek: miej pod ręką bazowe produkty!
Nabea to tysiące produktów naturalnych, ekologicznych, wegańskich, zero warte i dla alergików – na pewno znajdziesz u nas coś dla siebie! Znajdziesz tu najwyższej jakości oliwy i oleje, przyprawy, miody oraz zdrową żywność.
Pamiętaj, że aby skutecznie gotować z resztek, warto mieć w zapasie zdrowe produkty „bazowe” - koniecznie sprawdź, co pysznego znajdziesz na naszych wirtualnych półkach ze zdrową żywnością!
Bibliografia:
Mikołajczyk-Kłębek A., Polacy co roku marnują niemal pięć milionów ton żywności, [Polska Agencja Prasowa], 2021.