Oliwy i oleje
Oliwy i oleje – znaczenie w diecie i kosmetyce
Oliwy i oleje wytłaczane z nasion roślin oleistych to cenne dla zdrowia i urody produkty. Bez nich trudno wyobrazić sobie zdrową, zbilansowaną dietę. Tłuszcze, w tym te roślinne, błyskawicznie dostarczają energii i są nośnikiem dla witamin pochodzących z warzyw. Wyłącznie w tłuszczach rozpuszczają się witaminy A, D, E i K – to dlatego ważne jest, by warzywa bogate w te witaminy były dostarczane w posiłkach „w pakiecie” z oliwą lub innymi olejami.
Tłuszcze nienasycone, w tym oleje nierafinowane, np. nieoczyszczony olej lniany, z pestek dyni czy oliwy z oliwek extra virgin są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potrzebujesz ich do produkcji hormonów, które biorą udział w budowie komórek organizmu i nawilżają ciało, w tym skórę i włosy.
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego (oliwy z oliwek, awokado, orzechy oraz olej rzepakowy) korzystnie wpływają na serce i układ krwionośny. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym olej słonecznikowy i inne oleje roślinne, w tym z pestek dyni, tłuszcze pochodzące i obecne w nich kwasy omega-3 i -6 chronią przed chorobami układu krążenia oraz obniżają ciśnienie tętnicze krwi.
Oliwy i oleje mają też niebagatelny wpływ na urodę. Są emolientami, które zabezpieczają skórę i włosy przed utratą wody, a ponadto często działają odmładzająco, łagodząco, kojąco i nawilżają suchą skórę czy włosy. Regularne olejowanie włosów np. olejem z kozieradki, wzmacnia je i poprawia ich stan. Oleje nierafinowane i rafinowane stosowane do ciała (np. sezamowy lub ze słodkich migdałów) ujędrniają je i zapobiegają powstawaniu rozstępów. Możesz też zmywać nimi makijaż.
Bogactwo, które niosą oliwy i oleje – duży wybór i wiele korzyści
W wielobranżowym sklepie Nabea znajdziesz wysokiej jakości olej, nadający się zarówno do użytku kosmetycznego, jak i kulinarnego. W asortymencie naszego sklepu znajduje się m.in. olej kokosowy virgin i nierafinowany, z lnu, ze słonecznika, z pestek dyni, konopny, a także z nasion roślin oleistych takich jak kozieradka, wiesiołek czy czarnuszka. Jakie właściwości mają poszczególne oleje? Które i dla kogo będą najlepsze? Poznaj nasze podpowiedzi.
- Olej kokosowy
W ostatnich latach zrobił największą karierę kosmetyczną. Ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest polecany do olejowania włosów średnio- i niskoporowatych. Świetnie sprawdzi się do pielęgnacji suchej skóry, w tym również delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. Można też wykorzystać go do stworzenia własnej, naturalnej pasty do zębów. Pomaga zwalczać grzybicę stóp. Stosowany w kuchni zapewnia na długo sytość, pomaga zwalczać otyłość brzuszną i zapobiega miażdżycy.
- Olej lniany
Ma bardzo dobry stosunek kwasów omega-3 i omega-6, dlatego jest szczególnie polecany osobom na diecie. Obniża „zły” cholesterol LDL i poprawia wartość „dobrego” HDL. Działa przeciwzapalnie i regenerująco, świetnie radzi sobie z egzemą i objawami łuszczycy.
- Olej z pestek dyni
Jest bogaty w witaminy A, C i E oraz minerały i aminokwasy egzogenne. Zawiera również fitosterole – antyoksydanty, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się. Działa też antybakteryjnie. Z tego względu olej z pestek dyni często wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych i nawilżających, w tym do cery suchej i dojrzałej.
- Olej słonecznikowy
Jest uważany za jeden z bardziej „pospolitych” olejów, ale nie ujmuje mu to cennych właściwości. Normalizuje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie i zwalcza problemy skórne. Jest składnikiem kosmetyków do cery mieszanej i tłustej. Ponadto szybko poprawia kondycję włosów.
- Olej konopny
Jeden z nielicznych olejów, które mogą być stosowane bez rozcieńczania przez osoby z tłustą, problematyczną skórą. Świetnie regeneruje naskórek, zmniejsza widoczność blizn (np. potrądzikowych) i wyrównuje koloryt.
- Olej z wiesiołka
Znacznie poprawia stan włosów, skóry i paznokci – zarówno stosowany zewnętrznie, jak i w kuchni. Pomaga leczyć wypryski skórne i trądzik, wygładza skórę, wzmacnia paznokcie, odbudowuje naturalny płaszcz hydrolipidowy i łagodzi objawy Atopowego Zapalenia Skóry.
Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz oliwy i oleje?
Chcesz wprowadzić do swojej diety i pielęgnacji wartościowe oliwy i oleje? Przy zakupie weź pod uwagę kilka parametrów, które wskażą produkt wysokiej jakości.
Najcenniejsze dla Twojego zdrowia i urody są oleje typu virgin, extra virgin i nierafinowane. Takie oleje są tłoczone na zimno, znanymi od wieków metodami. Dzięki temu zachowują one wszystkie właściwości odżywcze. Podczas rafinacji (procesu oczyszczania) oleju zmniejsza się zawartość cennych składników.
Kupując olej do celów kuchennych, zwróć uwagę, w jaki sposób należy go stosować. Nie wszystkie oleje nadają się do podgrzewania i smażenia. Olej z pestek dyni czy lniany podczas obróbki cieplnej traci znacząco prozdrowotne właściwości. Smażyć możesz za to śmiało na oleju rzepakowym, słonecznikowym czy kokosowym, zarówno rafinowanym (bez zapachu), jak i nierafinowanym, w przypadku którego wyczuwalny jest zapach kokosa. Będzie on świetny do dań kuchni indyjskiej.
Olej powinien znajdować się w butelce z ciemnego szkła i być przechowywany w chłodnym miejscu, bez dostępu do światła słonecznego – promieniowanie UV utlenia jego cenne składniki.
Duży wybór prozdrowotnych oraz upiększających oliw i olejów znajdziesz w sklepie Nabea. Skorzystaj z naszego krótkiego poradnika i odkryj na własnej skórze, jakie efekty dają regularnie stosowane oleje!