Blizny po ospie
Co to są blizny po ospie?
Blizny po ospie to powikłania po leczeniu ospy wietrznej. Powstają one na skutek rozdrapywania swędzących zmian skórnych (krost) towarzyszących chorobie oraz na skutek bakteryjnego zakażenia krostek. Ilość blizn po ospie zależy od cech indywidualnych chorującej osoby i podatności organizmu na ich powstawanie. Blizny po ospie najczęściej powstają w miejscach występowania największych ognisk zmian skórnych, gdzie proces gojenia przebiega najwolniej.
Podczas ospy wietrznej na ciele pokazuje się wysypka (czerwone plamki), które z czasem stają się grudkami i wypełniają się płynem, wywołując świąd. W procesie gojenia powstaje strup, który z czasem sam odpada. Jeśli pacjent rozdrapuje grudki i strupy, pojawiają się blizny po ospie – wgłębienia o różnych rozmiarach, które z czasem bieleją. Pod wpływem słońca mogą się one również przebarwiać.
Aby nie dopuścić do powstania blizn po ospie, podczas choroby można zakładać rękawiczki na noc oraz, by zapobiec namnażaniu się bakterii, często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę. Zapobiec powstawaniu blizn pomagają również specjalne preparaty, które zmniejszają świąd skóry, kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu lub siemienia lnianego.
Blizny po ospie pomagają leczyć maści, kremy i olejki na bazie silikonu, które przyspieszają regenerację naskórka i gojenie: z witaminą E, ekstraktem z cebuli, aloesem, olejem kokosowym i lawendowym. Blizny po ospie mogą też wyleczyć zabiegi medycyny estetycznej, w tym peelingi medyczne, laseroterapia, terapia światłem LED lub karboksyterapia.