Suche, czerwone plamy na twarzy – o czym świadczą i jak z nimi walczyć?

2021-10-08
Suche, czerwone plamy na twarzy – o czym świadczą i jak z nimi walczyć?

Zmiany skórne, w tym plamy na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej. Mogą oznaczać też poważniejsze dolegliwości, w tym choroby autoimmunologiczne (np. łuszczycę). Co oznaczają suche, czerwone plamy na twarzy i kiedy warto skonsultować je z lekarzem?

Spis treści:

  1. Plamy czerwone na twarzy – jakie mogą być przyczyny
  2. Suche, czerwone plamy na twarzy – kiedy do dermatologa?
  3. Suche plamy na twarzy: te sposoby mogą Ci pomóc!

 

Plamy czerwone na twarzy – jakie mogą być przyczyny?

Skąd biorą się plamy na twarzy, w tym te najbardziej widoczne, w czerwonym kolorze? Gdzie szukać źródeł tego problemu? 

Istnieje kilka powodów, dla których widać czerwone plamy na twarzy. Alergia, stan zapalny, gorączka lub nadreaktywna skóra to tylko niektóre przyczyny nieestetycznego rumienia. Czerwone plamy na policzkach i brodzie to pierwsze sygnały cery naczynkowej. Taka skóra przy braku odpowiedniej pielęgnacji, może przeistoczyć się w skórę z trądzikiem różowatym.Więcej o trądziku tego typu dowiesz się w tekście "Dermokosmetyki na trądzik różowaty: poznaj zasady pielęgnacji przy trądziku różowatym!".

  • Naturalność

Plamy na twarzy w tym kolorze pojawiają się zarówno u dorosłych kobiet i mężczyzn, jak i u dzieci, bez rozróżnienia na płeć i wiek. 

Fioletowe, ciemnoczerwone i czerwone plamy na twarzy u dziecka o wielkości 3-4 mm mogą oznaczać wybroczyny. Pojawiają się one również na błonach śluzowych. Jak rozróżnić je od plam na tle alergicznym? Jeśli po naciśnięciu nie blakną, oznacza to właśnie wybroczyny. Takie czerwone plamy na twarzy u dziecka są wywołane wynaczynianiem się krwi. Mogą je wywoływać urazy, otarcia, zażywanie niektórych leków, nadmierny wysiłek, a nawet sepsa czy mononukleoza [1]. Dlatego nie lekceważ takich zmian skórnych i skonsultuj je z lekarzem. 

Czerwone plamy na twarzy u mężczyzn (nieswędzący rumień na policzkach i na brodzie) z kolei jest charakterystyczny dla cery naczynkowej, nieleczonych problemów z ciśnieniem krwi. Czerwone plamy na twarzy u mężczyzn (i u kobiet zresztą również!) pojawiają się również często w sytuacjach stresowych i pod wpływem alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne. 

Czerwone plamki na twarzy mogą być też, obok swędzących krostek, bąbli i opuchlizny, objawem uczulenia na słońce (fotodermatozy). Słońce jest też jednak sprawcą innych przebarwień, w tym brązowych plamek.

Pojawianie się na skórze brązowych, przebarwieniowych plamek ma swoją nazwę. Dermatolodzy określają je jako hiperpigmentacja, czyli nieregularnym ciemnieniem skóry. Odpowiedzialna za nie jest melanina – barwnik, który w naturalny sposób nadaje kolor twojej skórze. Dlaczego dostrzegasz w lustrze coraz więcej ciemnych plamek na twarzy czy dekolcie? Dlatego, że z różnych powodów komórki wytwarzające melaninę zaczynają działać nieprawidłowo. 

Na pocieszenie – nie jesteś sama. Zaburzenia pigmentacji skóry obserwuje się u 35% kobiet po 30. roku życia i u 90% kobiet po 50. roku życia [1]. Melasma, czyli przebarwienia spowodowane działaniem słońca, hormonów bądź skłonnościami genetycznymi częściej pojawiają się u kobiet niż mężczyzn [2]. W brazylijskich badaniach te różnice były uderzające – zmiany pigmentacyjne stwierdzono aż u 34% badanych kobiet i tylko u 6% mężczyzn [3].

Co przyczynia się do powstawania przebarwień na skórze?

Twoja skóra zaczyna przypominać nakrapiane przepiórcze jajko? Przyczyny tego stanu mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne zależne są od procesów, jakie zachodzą w organizmie. Przebarwienia, w tym brązowe i czerwone plamki na twarzy i ciele mogą powodować:

  • skłonności genetyczne,
  • zmiany hormonalne, związane np. z ciążą, menopauzą lub antykoncepcją,
  • zaburzenia pracy wątroby, jajników, tarczycy czy nadnerczy.

Do powstawania przebarwień przyczyniają się też czynniki zewnętrzne, takie jak:

  • nadmierne opalanie,
  • stany zapalne skóry,
  • urazy mechaniczne (związane np. z usuwaniem wyprysków trądzikowych, ukąszeniami owadów, oparzeniami itd.),
  • zażywanie leków i stosowanie ziół zawierających substancje światłoczułe (np. rumianek, nagietek, arcydzięgiel czy dziurawiec),
  • używanie kosmetyków z substancjami fototoksycznymi i fotouczulającymi (w tym benzenem, toluenem, olejkiem bergamotowym).

Plamki najczęściej pojawiają się na tych miejscach na skórze, które najczęściej wystawiasz na słońce. Najczęściej zobaczysz plamy na twarzy, dekolcie, przedramionach i wierzchach dłoni. Mogą to być przebarwienia powierzchowne (w naskórku), głębokie (w tzw. skórze właściwej) i mieszane (zarówno w naskórku jak i w skórze właściwej) [4]. 

Hiperpigmentacja to także naturalne zjawisko towarzyszące starzeniu. U osób starszych organizm gorzej radzi sobie z kontrolowaniem wytwarzania melaniny. To dlatego większość osób kojarzy ciemne plamki na skórze właśnie ze starzeniem – choć hiperpigmentacja może pojawiać się już u 30-latek.

Suche, czerwone plamy na twarzy – kiedy do dermatologa?

Suche plamy na twarzy, w tym te zaczerwienione, mogą być przejawem nadwrażliwości skóry na czynniki zewnętrzne: najczęściej mróz, wiatr i nadmiar słońca, różnice temperatur w sezonie grzewczym (mogą one pojawiać się, gdy często wychodzisz z ciepłych pomieszczeń na zewnątrz). Skórawówczas zaczyna tracić równowagę hydrolipidową, a co za tym idzie, łuszczyć się. 

W takich przypadkach pomogą Ci kremy i serum do twarzy z dużą ilością odżywczych, emolientowych maseł i olejów w składzie. Przy bardzo suchej skórze możesz też do swojego ulubionego kremu do twarzy, pod makijaż, dodać porcję regenerującego i łagodzącego zmiany oleju, np. sojowego, sezamowego lub z pestek śliwki. 

Masz czerwone plamy na twarzy? Alergia wspomniana wyżej to jedna z ważnych przyczyn. Czerwone swędzące plamy na twarzy mogą pojawić się niezależnie od warunków na zewnątrz – pod wpływem diety (uczuleń pokarmowych, np. na barwniki spożywcze) [5] lub kosmetyków z uczulającymi Cię składnikami. 

Plamy czerwone na twarzy mogą też oznaczać chorobę, która zamiast kosmetyków, wymaga specjalistycznego leczemnia. Suche, czerwone plamy na twarzy mogą oznaczać początek choroby reumatologicznej, w tym tocznia krążkowego lub układowego tocznia rumieniowatego. Wówczas suche plamy na twarzy występują razem z gorączką i innymi objawami ogólnoustrojowymi. 

Czerwone swędzące plamy na twarzy są też często syndromem łuszczycy. Czerwone plamy na policzkach i czole pojawiają się również przy każdym rodzaju cukrzycy. Suche i łuszczące się, czerwone plamy na czole, na policzkach, między brwiami oraz wzdłuż fałdów nosowo-wargowych mogą oznaczać łojotokowe zapalenie skóry, które leczy się za pomocą preparatów przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych. 

W takich przypadkach kosmetyki do twarzy nie rozwiążą Twoich problemów – mogą one tylko doraźnie ukoić skórę i przywrócić jej krótkotrwałą ulgę. Konsultacja z dermatologiem pomoże Ci zdecydowanie bardziej. 

Suche plamy na twarzy: te sposoby mogą Ci pomóc!

Co robić i jakich kosmetyków używać, gdy zauważysz u siebie suche plamy na twarzy? Oto garść naszych rad. 

1. Usuwaj martwe komórki naskórka

Jeśli skóra nie jest uszkodzona i nie ma na niej rumienia, możesz stosować peeling, ale zdecyduj się na enzymatyczny. Jest on znacznie łagodniejszy niż mechaniczny, a jednocześnie tak samo skuteczny. Po pierwsze, regularne złuszczanie naskórka pomaga w usuwaniu płytkich przebarwień. Po drugie, po peelingu składniki aktywne z kosmetyków pomagających w walce z przebarwieniami głębiej penetrują skórę. 

Jeśli typ Twojej cery na to pozwala, wybieraj eksfolianty przeznaczone do codziennego używania. Możesz także zastosować specjalne serum o łagodnym działaniu złuszczającym, takie jak Serum kwasowe Mydlarnia Cztery Szpaki. Zawiera m.in. kwas migdałowy, laktobionowy i hialuronowy. Nie tylko złuszczają, ale też nawilżają i regulują wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.

2. Stosuj naturalne kosmetyki na przebarwienia

W drogeriach znajdziesz wiele syntetycznych specyfików reklamowanych jako panaceum na przebarwienia. Zawarte w nich substancje mają bardzo silny i nie zawsze korzystny wpływ na skórę. Jeśli zależy Ci na naturalnej pielęgnacji, również masz w czym wybierać. Wiele ekstraktów z roślin wykazuje działanie wybielające na skórę. 

Na czerwone plamy na policzkach czy też czerwone plamy na czole i inne przebarwienia pomoże Ci wyciąg z liści mącznicy lekarskiej. Zawiera on arbutynę – składnik rozjaśniający przebarwienia potrądzikowe, posłoneczne, plamy związane z procesem starzenia się skóry. Podobnie działa także wyciąg z pietruszki i ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej. Wszystkie je znajdziesz w serum rozjaśniającym Gamarde, które rozjaśnia skórę i ogranicza produkcję melaniny odpowiedzialnej za powstawanie przebarwień. 

Z właściwości wybielających słynie także witamina C. Hamuje ona nadmierną produkcję melaniny i działa rozjaśniająco na przebarwienia. Znajdziesz ją np. w serum z witaminą C Sylveco. Zawiera ono aż 10% stabilnej postaci witaminy C, która rozjaśnia cerę, wyrównuje koloryt i regeneruje skórę. 

Inne naturalne składniki, które mają udowodnione działanie niwelujące przebarwienia to m.in. soja, stokrotka pospolita, aloes, witaminy A i E, zielona herbata oraz kolagen [6].

3. Używaj kremów z filtrami

Czerwone swędzące plamy na skórze oraz brązowe “cętki” i inne nieregularne przebarwienia w odcieniach żółtego mogą być też skutkiem nadmiaru słońca bez ochrony, dlatego nie zapominaj o profilaktyce! Chcesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się ciemnych plam na skórze? Stosuj codziennie (także zimą i w mieście!) krem do opalania z filtrem przeciwsłonecznym lub krem nawilżający z SPF co najmniej 30.

Suche, czerwone plamy na twarzy – kiedy do dermatologa?

Zobacz „ukryte” przebarwienia skóry. Emitowane przez słońce promieniowanie UV uszkadza naszą skórę bardziej niż myślimy. Na tym filmie [7] zobaczysz, jak wygląda skóra różnych osób w świetle UV. Pokazuje ono zniszczenia skóry, których nie widzimy w normalnym, dziennym świetle. Po obejrzeniu zrozumiesz też, dlaczego filtry UV to najlepsza broń przeciw przebarwieniom skóry powodowanym przez słońce!

Plamy czerwone na twarzy nie muszą Cię już krępować – są na to sprawdzone, kosmetyczne i dermatologiczne rozwiązania. Obserwuj swoją skórę i zaufaj naszym poradom, specjalistom, a także naturalnym i ekologicznym kosmetykom dostępnym w Nabea. Odpowiednia pielęgnacja pomoże zmniejszyć obecne zmiany i zapobiec kolejnym. Wzmocni, a jednocześnie ukoi ona Twoją podrażnioną skórę. 

 


Bibliografia:

[1] Te zmiany na skórze wymagają szybkiej reakcji. Wybroczyny u dziecka (sosrodzice.pl)

[2] Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M.: Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy. Kosmetologia Estetyczna, vol. 7(3): 255-262 

[3] Engler-Jastrzębska M., Kamm A.: Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji. Kosmetologia Estetyczna 3 / 2019 / vol. 8 

[4] Ishiy P.S., Silva L.R., Penha M.Á., Handel A.C., Miot H.A.: Skin diseases reported by workers from UNESP campus at Rubião Jr, Botucatu-SP (Brazil). An Bras Dermatol. 2014, vol. 89(3): 529-531. 

[5] Wołowiec J., Dadej I.: Rola UV w patologii skóry. Postępy dermatologii i alergologii 2003, vol. 10(1): 170-175. 

[6] Czerwone, swędzące plamy na skórze – Na pytanie odpowiada lek. Izabela Ławnicka | WP abcZdrowie

[7] Zasada M.: Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry. Kosmetologia Estetyczna 5 / 2016 / vol. 5 

[8] https://www.youtube.com/watch?v=o9BqrSAHbTc&t=167s

Pokaż więcej wpisów z Październik  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-14
Obsługa znakomita. Pierwsze zamówienie przebiegło znakomicie. Łatwość w wyborze produktów. Realizacja zamówienia i dostawa bardzo szybka. Polecam
2025-01-14
Wysyłka za długo trwała.Może ze względu na okres noworoczny?Ale poleciłam Was znajomej z mojej wsi!
pixel