Rumianek: właściwości, które zaskakują. Musisz mieć go w domu!
Jest on nie tylko herbatką dla dzieci. Doceń rumianek – właściwości tego ziela są zdecydowanie cenniejsze, niż myślisz. Dlaczego warto mieć w domu rumianek? Na co stosować rumianek? Na co szkodzi ta roślina i kto powinien na nią uważać? Sprawdź!
Spis treści:
- Jak działa rumianek? Właściwości jednej pospolitej rośliny
- Rumianek – zastosowanie i przeciwwskazania
- Naturalne kosmetyki z rumiankiem, które warto mieć!
Jak działa rumianek? Właściwości jednej pospolitej rośliny
Jednym z najpopularniejszych w Polsce ziół jest rumianek. Na co się go stosuje i jaka część tego ziela jest wykorzystywana?
Wyciąg z charakterystycznych biało-żółtych kwiatów obecny w kosmetykach i maściach leczniczych pozyskiwany jest poprzez wytrawienie (wymoczenie) kwiatów w rozpuszczalniku, np. wodzie lub etanolu. Ekstrakt, z uwagi na to, że jest cięższy niż woda, opada na dno naczynia [1].
Gdzie możesz spotkać rumianek? Zastosowanie znajduje on w kosmetykach do cery suchej, skłonnej do alergii, podrażnień i stanów zapalnych czy też wrażliwej. Zawarta w roślinie witamina C z kolei zwalcza wolne rodniki. To wpływa na spowolnienie procesu starzenia się skóry. Jest niczym kompres na wszelkie owrzodzenia. Łagodzi trądzik oraz niweluje występujące po nim blizny.
Co odpowiada za skuteczność tego ziela na tylu po polach i jak działa rumianek? Właściwości tego ziela są naprawdę szerokie, a sekret tkwi w jego związkach chemicznych.
Rumianek jest bogaty w olejek eteryczny z chamazulenem, działającym antyalergicznie oraz łagodzący alfa-bisabolol i jego tlenki [2], odpowiedzialny za zapach myrcen czy oczyszczającą i przeciwzapalną matrycynę [6]. Olejki etetyczne stanowią aż do 1,5% zawartości rośliny [3].
Zawiera on też sporo antyutleniaczy, w tym flawonoidy (apigeninę, kwercetynę), fitosterole, garbniki katechinowe, cholinę, witaminę C, spiroeter, fenolokwasy, związki kumarynowe i śluzowe, poliacetyleny czy sole mineralne [4]. Znajdziesz w nim też odżywcze polisacharydy oraz antybakteryjny kwas salicylowy i walerianowy [7].
Właściwości rumianku są wykorzystywane zarówno w farmakologii czy domowym leczeniu różnych dolegliwości, jak i kosmetologii. Mimo obecności silnego związku przeciwalergicznego w składzie rumianek może uczulać osoby podatne na uczulenia i stosujące go zewnętrznie [5]. Rumianek jest też rośliną fotouczulającą [8], dlatego kosmetyki z wyciągiem z tej rośliny stosuj na noc lub pod kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV.
Więcej o fotouczulających ziołach przeczytasz w artykule „Fotouczulające zioła, leki i składniki kosmetyków. Po tym nie wolno się opalać! [LISTA]”.
Rumianek – zastosowanie i przeciwwskazania
Dlaczego powinnaś kupić i stosować rumianek? Właściwości i efekty, jakie daje ta roślina, mogą Cię zaskoczyć.
Rumianek na żołądek
Boli Cię brzuch i masz niestrawność? Zaparz rumianek. Właściwości lecznicze tej rośliny zdążyły poznać już nawet niemowlaki, które przechodzą bolesne kolki. Napar z rumianku sprawdza się świetnie na skurcze i zapalenie żołądka lub jelit [9]. Rumianek na żołądek sprawdza się też przy wzdęciach i wspierająco przy wrzodach [10].
Rumianek na zaparcia
Jeśli masz problem z regularnymi wizytami w toalecie, rumianek na zaparcia to świetny pomysł. Herbata ziołowa z rumianku rozkurczowo i przeciwzapalnie, sprawdza się również w przypadku biegunki. Poza „uspokojeniem” jelit uspokaja on również umysł i relaksuje [11].
Rumianek na dobry sen
Miałaś ciężki dzień? Wypij zamiast wina rumianek na dobry sen i przygotuj ciepłą kąpiel z kojącym olejkiem eterycznym, np. lawendowym. Rumianek dzięki obecności kumaryny, spiroeteru i apigeniny skutecznie wycisza, zmniejsza stany lękowe, ułatwia zasypianie i przyspiesza ten proces [12]. Dla osób skarżących się na bezsenność będzie idealnym zamiennikiem długo parzonej zielonej herbaty, która ma podobne działanie.
Rumianek na problemy skórne
Co jeszcze daje rumianek? Właściwości lecznicze to nie wszystko. Możesz z powodzeniem stosować go też dla urody. Rumianek na problemy skórne dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym, oczyszczającym, przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym pomaga leczyć łuszczycę, atopowe zapalenie skóry czy trądzik [13]. Świeżym naparem lub hydrolatem z rumianku możesz przemywać twarz. Możesz też stosować go jako parówkę na twarz (jak inhalację) [14]. Sprawdza się też jako okład lub składnik maści na trudno gojące się rany, oparzenia słoneczne, termiczne czy owrzodzenia.
Rumianek na oczy
Dużo pracujesz przy komputerze i w związku z tym często dokucza Ci podrażnienie, zapalenie, zaczerwienienie lub zmęczenie spojówek? Zastosuj rumianek na oczy. Najprostszą metodą będzie kompres z dwóch zaparzonych i przestudzonych torebek ziół. Rumianek ma właściwości kojące i przeciwzapalne [16]. Zaczerwienienie i obrzęk związany z podrażnieniem spojówek zmaleją.
Rumianek – na co szkodzi?
Parzysz często rumianek? Właściwości lecznicze tego zioła są niezaprzeczalne, ale, podobnie jak w przypadku wielu innych ziół, zdarzają się skutki uboczne. Właściwości rumianku pomagają na wiele dolegliwości, ale nie wszyscy powinni go pić. Nie łącz go z lekami rozrzedzającymi krew (zawierającymi warfarynę) [17]. Rumianek wzmacnia też działanie leków takich jak Zolpidem, Fenobarbital, Doksepina czy Buspiron, co zwiększa ryzyko skutków ubocznych [18].
Rumianek może też wchodzić w interakcję z lekami bez recepty [19] i środkami antykoncepcyjnymi [21]. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, czy napar z rumianku Ci nie zaszkodzi. Rumianek możesz za to spokojnie stosować w ciąży i podczas karmienia, na złagodzenie typowych dla tego stanu dolegliwości [20].
Naturalne kosmetyki z rumiankiem, które warto mieć!
Wiesz już, jak na Twoje zdrowie i skórę wpływa rumianek. Właściwości tego zioła wykorzystuje wielu producentów kosmetyków naturalnych. Jakie produkty z rumiankiem w składzie polecamy w Nabea i dla kogo? Poznaj je bliżej!
Mleczna oczyszczająca emulsja do twarzy – Veoli Botanica
Jeśli konwencjonalne kosmetyki do demakijażu Cię podrażniają i wysuszają skórę, sięgnij po tą łagodną emulsję. Jest ona idealna do skóry wrażliwej i suchej. Formuła zawiera oleje słonecznikowy i winogronowy, które dokładnie rozpuszczają i usuwają zanieczyszczenia, a także chronią płaszcz hydrolipidowy skóry. Po zmyciu makijażu skóra jest przyjemnie gładka, miękka i ukojona, bez podrażnień.
W składzie oprócz rumianku znajduje się również olej z pestek moreli bogaty w witaminę A i E, który łagodzi, nawilża i zmiękcza skórę oraz kojące trzy składniki: pantenol, alantoina i ekstrakt z pączków czarnej porzeczki.
Liquid Shield S.O.S. soothing serum – Alkmie
Serum wyciszy skórę suchą, łuszczącą się, ściągniętą, naczyniową, atopową, wrażliwą i alergiczną. Zlikwiduje też rumień typowy dla takiej skóry. W składzie zawiera kompleks 7 roślin i ziół stosowanych w medycynie chińskiej na skórę wrażliwą, w tym m.in. rumianek i ekstrakt z lukrecji i wąkroty azjatyckiej.
Recepturę wyróżnia też obecność złotej algi (Laminaria ochroleuca), która chroni skórę przed wpływem promieni UV, regeneruje ją i zabezpiecza przed utratą wody, a przy tym ma działanie antybakteryjne i przeciwświądowej.
Silny olej z arniką – Arnica35
Poznaj kosmetyk do masażu, który przyda Ci się po intensywnym dniu w biegu, treningu czy w przypadku kontuzji. Możesz go też stosować na cellulit, po kąpieli. Olej zawiera 35% ekstrakt z arniki górskiej, która uelastycznia i wzmacnia skórę, a także regeneruje i zmniejsza nieprzyjemne wrażenie ściągnięcia. Wzmacnia też naczynia krwionośne u osób z cerą naczyniową. Przeciwzapalny ekstrakt z rumianku i nagietka wzmacniają działanie oleju. Olej zawiera zioła fotouczulające, dlatego stosuj go na noc.
Szampon do włosów koloryzowanych i jasnych Słonecznik i rumianek – Fitomed
Ekstrakt z rumianku świetnie sprawdza się również do pielęgnacji włosów. Rumianek naturalnie je rozjaśnia i spowalnia spłukiwanie się koloru. Podobne właściwości ma wyciąg z płatków kwiatu słonecznika, który dodatkowo nawilża i tworzy na skórze głowy lekki ochronny film, bez obciążania włosów u nasady. Kosmetyk jest wegański.
Lekki krem nawilżający Good Skin Day – Resibo
Poszukujesz kremu na co dzień, idealnego pod makijaż, który zapewni skórze długotrwałe nawilżenie, zmniejszy rumień typowy dla skóry naczyniowej i uchroni ją od podrażnień? Sięgnij po ten kosmetyk.
Krem oprócz bogatego w witaminę C ekstraktu z rumianku, zawiera również wzmacniający i łagodzący podrażnienia wyciąg z pieprzu tasmańskiego, ekstrakt z oczaru wirginijskiego, który reguluje podskórne krążenie krwi i wzmacnia naczynia włosowate skóry i… wszystko, czego potrzebuje odwodniona, sucha, naczyniowa i nadwrażliwa skóra. Spróbuj!
Naturalna pasta do wrażliwych zębów z rokitnikiem, rumiankiem i aloesem – Ben and Anna
Właściwości rumianku są też wykorzystywane w produktach do higieny intymnej czy jamy ustnej. Ekstrakt z rumianku zapobiega zapaleniom jamy ustnej, łagodzi ból i dolegliwości typowe dla nadwrażliwych zębów, zaś rokitnik i aloes wzmacniają dziąsła i zęby. Olejek miętowy skutecznie odświeża oddech. Kosmetyk ma certyfikat NaTrue i Vegan Society, jest wegański i zero waste. Szklany słoiczek po paście możesz ponownie wykorzystać.
W asortymencie Nabea znajduje się wiele kosmetyków certyfikowanych, wegańskich, ekologicznych i naturalnych praktycznie z każdej dziedziny pielęgnacji – od kremów do twarzy przez produkty do ciała aż do kosmetyków, które pomagają utrzymać higienę.
W wyborze kosmetyku z najlepszym składem pomoże Ci nasza unikatowa skala zielonych listków. Szukaj produktów z dwoma lub trzema zielonymi listkami. Kosmetyki oznaczone dwoma listkami są bogate w składniki pochodzenia naturalnego i zawierają składniki syntetyczne, wspomagające działanie ekstraktów roślinnych. Kosmetyki z trzema listkami są w 100% naturalne i często certyfikowane.
Bibliografia:
[1], [2], [4] Ekstrakt z kwiatu rumianku pospolitego - rumianek - Grinday blog
[3], [5] Rumianek - właściwości i zastosowanie - PoradnikZdrowie.pl
[6], [7] Wyciąg z rumianku - Portal Kosmetologa
[8] Zioła fotouczulające - które zioła uczulają na słońce? [LISTA] - PoradnikZdrowie.pl
[9], [20] Rumianek - właściwości, przeciwwskazania. Domowe sposoby na wykorzystanie rumianku (medonet.pl)
[10] Zioła na żołądek — naturalne napary, za które Twój żołądek będzie Ci wdzięczny! - portal DOZ.pl
[11] Rumianek na żołądek - RadioPanorama
[12] Czy rumianek przed snem to dobry pomysł? - Medyczne Wiadomości (medycznewiadomosci.pl)
[13], [15] Rumianek - właściwości, przeciwwskazania. Domowe sposoby na wykorzystanie rumianku (medonet.pl)
[14] Nawilżanie skóry - Napar z rumianku i jego dobroczynny wpływ na skórę | WP abcZdrowie
[16] https://www.recepta.pl/artykuly/rumianek-wlasciwosci-na-co-pomaga-rumianek
[17], [21] https://www.izielnik.pl/blog/rumianek-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-i-przeciwwskazania
[18] https://zioladookola.pl/pl_PL/blog/interakcje-ziol-z-lekami-tabela.html
[19] https://www.termedia.pl/reumatologia/Jak-zapobiec-niepozadanym-interakcjom-lekowym-,20975.html