Jak ubrać dziecko na spacer, a jak do snu? Sprawdź, czy mu nie za gorąco!
Nie tylko latem maluchowi może być za gorąco. Sprawdź, jak ubrać dziecko na spacer tak, by zapewnić mu komfort termiczny, swobodę ruchów i by jednocześnie zadbać o jego zdrowie – to wcale nie jest takie proste, jak się wydaje!
Spis treści:
- Jak ubierać dziecko? To musisz wiedzieć o potrzebach maluszka!
- Jak ubrać dziecko na spacer?
- Jak ubrać dziecko do spania?
- Jak ubierać niemowlaka do snu w upały?
Jak ubierać dziecko? To musisz wiedzieć o potrzebach maluszka!
Jak ubrać dziecko odpowiednio do jego wieku, temperatury i sytuacji? Jak ubrać niemowlę na spacer? To pytania, które świeżo upieczonym rodzicom często spędzają sen z powiek. Starsze dziecko samo powie, że jest mu za zimno, albo za gorąco, że metka w bluzeczce „gryzie”, a rajstopki zwijają się w kroku.
W przypadku niemowlęcia sprawa jest o wiele trudniejsza. Nieodpowiednio ubrane dziecko czuje się niekomfortowo, ale może dać znać o tym tylko płaczem. A zatem, jak ubrać niemowlę na spacer? Zanim mama z tatą wpadną na to, że dziecko czuje się źle przez ubranko, maluszek może być zmuszony długo znosić niewygodę. Dlatego odpowiedź na pytanie jak ubierać dziecko na początku jego życia wcale nie jest prosta.
Zastanawiać się, jak ubrać noworodka, czy jak ubrać niemowlę na dwór najlepiej zacząć już na etapie kupowania ubranek. Bo żeby ubrać noworodka czy niemowlę odpowiednio – wygodnie, w niedrażniące ubranka, zapewniające mu komfort termiczny, najpierw trzeba zaopatrzyć szafę w odpowiednie stroje dla malucha.
Jak ubrać niemowlę, by mu nie zaszkodzić? ABC potrzeb malucha
Zastanawiając się, jak ubrać dziecko, koniecznie weź pod uwagę jego specjalne potrzeby. Zanim zdecydujesz się, jak ubrać dziecko na dwór, pamiętaj, że:
- Skóra noworodka i niemowlęcia jest bardzo delikatna
Skóra niemowlęcia jest aż 5 razy cieńsza niż twoja. A do tego jest niedojrzała – zarówno pod względem budowy, jak i funkcjonalności. Co to oznacza? Skóra malucha znacznie gorzej niż skóra dorosłego chroni go przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych. I o wiele łatwiej ulega mechanicznym podrażnieniom.
- Skóra malucha nie zapewnia mu właściwej termoregulacji
Dziecko ma tak mało włosów i gruczołów potowych, że skóra nie zapewnia mu odpowiedniej termoregulacji. Oznacza to, że niemowlę o wiele szybciej niż dorosły może się przegrzać lub wychłodzić.
- Skóra niemowlęcia szybko się wysusza
Skórze malucha zdecydowanie nie służy suche powietrze, jakie jest w domach w sezonie grzewczym. Mogą ją przesuszyć także zbyt częste kąpiele w ciepłej wodzie.
- Skóra maluszka „reaguje” na infekcje
O ludzkiej skórze mówi się, że to największy narząd ludzkiego ciała. A kiedy organizm choruje, odbija się to na stanie skóry – już od pierwszych dni życia. Gdy niemowlę jest chore (a także kiedy np. ząbkuje), jego skóra może łatwiej ulegać podrażnieniom.
Jak ubierać dziecko – jakie ubranka będą najodpowiedniejsze?
Aby ubrać dziecko odpowiednio, najlepiej zaopatrzyć się w ubranka, o których masz pewność, że zostały stworzone specjalnie z myślą o potrzebach malucha. Jakie ubranka kupować, by mieć pewność, że małe i starsze dziecko czuje się w nich komfortowo?
- Z certyfikowanej, organicznej bawełny lub innych naturalnych tkanin
Najlepsze będą ubranka z czystej bawełny, bez domieszki innych tworzyw. Dlaczego warto ubierać dziecko w stroje z organicznej bawełny? Bo to materiał bezpieczny dla wrażliwej skory maluszka, który nie powoduje alergii i podrażnień. Jeśli dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę, warto rozważyć także zakup ubranek z delikatnej przędzy z bambusa – są świetne, by komfortowo ubrać niemowlę.
Pamiętaj – jeśli ubranko uszyto z certyfikowanego materiału masz pewność, że będzie on bezpieczny dla dziecka i nie będzie zawierał szkodliwych chemikaliów – pozostałości środków ochrony roślin i sztucznych nawozów (więcej o tym, dlaczego warto zwracać uwagę na certyfikaty, przeczytasz na naszym blogu). Najlepsze ubranka będą z przewiewnych materiałów naturalnych, które ułatwią skórze malucha „oddychanie”. Ważna jest także gładkość materiału – „drapiące” tkaniny podrażniają delikatną skórę dziecka.
- Bez niklowanych nap
Nikiel w napach na śpioszkach czy bluzeczkach może powodować uczulenia. Dlatego najlepiej ubierać dziecko w stroje z bezniklowymi, bezpiecznymi w kontakcie ze skórą zatrzaskami.
- Bez aplikacji, naszywek, ozdób
Kokardki czy koraliki na dziecięcych ubrankach wyglądają słodko? Warto jednak wybierać ubranka, które nie będą miały elementów, mogących uwierać dziecko i być powodem jego niewygody. Pamiętaj, że maluch leży na plecach – szwy i metki na tyle ubranka mogą być dla niego drażniące.
- Ozdobione nadrukami wodnymi
Nadruki wykonane farbą na bazie wody są najbezpieczniejsze dla malucha – inne mogą pękać i się kruszyć, być lepkie, albo drażnić skórę maluszka.
- Wygodne dla malucha i ciebie
Tak, dla was obojga! Bo choć to maluszek nosi ubranka, ty musisz ubierać dziecko – co nie jest łatwe, zwłaszcza, kiedy np. trzeba je przebrać w środku nocy albo gdzieś poza domem. Pamiętaj także o właściwym doborze rozmiaru – skóra niemowlęcia jest tak delikatna, że podrażnić ją może nawet zbyt ciasne ubranko.
Jak ubrać dziecko na spacer?
Jak ubrać niemowlę na dwór? To zależy oczywiście od pogody. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie – w każdą inną niż upalna pogoda na noworodka i niemowlę zakładamy zawsze o jedną warstwę więcej niż na siebie. Więc jak ubierać niemowlaka na spacer w różne pory roku?
Jak ubrać dziecko na spacer – zimą?
To trudne zadanie – zwłaszcza w przypadku noworodka urodzonego zimą. Jak ubierać niemowlaka na spacer zimą? To zależy od tego, czy jako „spacer” rozumiemy werandowanie, pierwsze króciutkie wyjścia na dwór, czy dłuższe spacerki. Na pewno noworodek musi mieć na sobie body z długim rękawem + bluzeczkę, śpioszki z pełnymi stópkami (+ewentualnie rajstopy/spodenki), do tego sweterek lub bluzę z polaru, ciepły kombinezon na zimę, skarpetki/buciki/grube skarpetki (jeśli kombinezon nie ma stópek-bucików z tkaniny), a także czapkę i rękawiczki.
Tak ubranego maluszka należy włożyć w śpiworek, a w razie dużego mrozu można go jeszcze dodatkowo przykryć kocykiem.
Jak ubrać dziecko na spacer – wiosną i jesienią?
W cieplejsze dni maluchowi powinien wystarczyć zestaw: body z długim rękawem, pajacyk + lekki kombinezon. Gdy jest chłodniej pod kombinezon warto założyć sweterek lub bluzę z długim rękawem polaru (+czapkę i rękawiczki). Noworodka warto dodatkowo przykryć kocem (grubszym, gdy jest chłodniej) lub włożyć go w śpiworek. Starsze dziecko przykrywaj kocykiem tylko przy pogorszeniu pogody.
Jak ubrać dziecko na spacer – latem?
Jak ubierać dziecko, gdy robi się naprawdę gorąco? Zasada „jedna warstwa więcej niż mama” przestaje wtedy obowiązywać. Przy blisko i ponad 30-stopniowych upałach można ubrać dziecko w tylko jedną warstwę ubranka – body z krótkim rękawkiem lub rampers. Jeśli chowasz się z wózkiem w cieniu, możesz dodatkowo nakryć dziecko tetrową pieluszką, albo lekkim kocykiem.
A co z czapeczką? Jeśli nie ma silnego wiatru i jest naprawdę ciepło, można jej nie zakładać maluchowi. Pamiętaj jednak, by zawsze zabierać ze sobą dodatkowe ubranka dla malucha. Jeśli spotka was na spacerze np. letnia burza, powietrze po niej może ochłodzić się nawet o kilkanaście stopni.
Jak ubierać niemowlaka do snu w upały?
Wbrew pozorom zasada – im goręcej, tym mniej warstw w tym przypadku nie ma do końca zastosowania. Dlaczego? Trzeba pamiętać o tym, że kiedy śpimy temperatura ciała spada, a do tego wiele dzieci do snu potrzebuje poczucia otulenia. Dlatego sam rampers czy body z krótkim rękawkiem mogą nie wystarczyć, aby maluch poczuł komfort potrzebny mu do zaśnięcia.
Możesz więc nakryć go np. ażurowym kocykiem lub tetrową pieluszką – gdy śpi w upalny dzień. Nocą, nawet w upały, temperatura spada, więc przyda się np. letni śpiworek z bambusowego włókna – przewiewność tkanin z bambusa porównywana jest z tą, jaką ma jedwab. Do tego materiały z włókien bambusa doskonale wspierają naturalną termoregulację ciała i zapobiegają wzmożonej potliwości. Bambusowa koszula nocna na czas ciąży i karmienia ułatwi w upały sen także przyszłej i świeżo upieczonej mamie.
Zapraszamy na zakupy do Nabea – u nas znajdziesz nie tylko najlepsze naturalne kosmetyki dla ciężarnych i młodych mam, ale także szeroki wybór bio kosmetyków dla dzieci, bezpieczne, certyfikowane akcesoria i ekologiczne zabawki – wszystko, czego potrzebuje eko mama i jej małe albo starsze dziecko!