Zabawki z recyklingu i ekologiczne – co warto o nich wiedzieć?

2022-02-03
Zabawki z recyklingu i ekologiczne – co warto o nich wiedzieć?

Szukasz zabawek, które będą pomocą w rozwoju dziecka, ale nie wylądują w koszu na plastikowe odpady już po kilku tygodniach użytkowania? Postaw na zabawki z recyklingu i ekologiczne. Są bezpieczniejsze dla zdrowia niż te z plastiku i wspaniale pobudzają wyobraźnię maluchów. A do tego wiele z nich możesz wykonać własnoręcznie!


Spis treści:

 1. Zabawki z recyklingu i ekologiczne. Dzieciństwo bez plastiku
 2. Zabawki z odpadów, z drewna, ze sznurka – dobre dla dziecka i środowiska
 3. Zabawki ekologiczne: rozwój, edukacja i jakość
 4. Kreatywne zabawki w stylu „eko” – sprawdź ofertę Nabea!

 

Zabawki z recyklingu i ekologiczne. Dzieciństwo bez plastiku

Żyjemy w świecie pełnym plastiku. Jego mikrocząstki znajdowane są już wszędzie – w żołądkach ryb oceanicznych, w śniegu w wysokich górach i w… organizmach niemowląt. Tak, w zawartości pieluch maluchów naukowcy odkryli 10 razy więcej mikrodrobinek plastiku niż w odchodach dorosłych! Skąd plastik w organizmach dzieci? 

Według badaczy m.in. ze smoczków, jedzenia przechowywanego w plastikowych opakowaniach i z… plastikowych zabawek. Jak możesz zmniejszyć ryzyko, że w ciele twojego dziecka znajdą się plastikowe mikrodrobiny? 

Zminimalizuj ilość plastiku otaczającą małego człowieka. Uważnie sprawdzaj, czy pojemniki, w których przechowujesz żywność mają atesty (nie każdy plastik się do tego nadaje) i nie używaj ponownie jednorazowych opakowań. Kupuj dla dziecka ubrania z naturalnych tkanin, takie tkaniny wybieraj także do domu. W ograniczaniu ilości plastiku ważne są także zabawki – z recyklingu i zabawki ekologiczne. Czym się charakteryzują?

Zabawki z recyklingu i ekologiczne. Dzieciństwo bez plastiku

• Zabawki ekologiczne

To zabawki wykonane z ekomateriałów: drewna, papieru i kartonu, bawełny czy innych surowców odnawialnych i biodegradowalnych, które szybko ulegają rozkładowi. Zabawki ekologiczne mogą być wykonane także z bioplastiku z kukurydzy lub trzciny cukrowej, lub z tworzyw sztucznych pochodzących w 100% z recyklingu (i mających odpowiednie atesty). 

 Zabawki z recyklingu

„Zabawki ze śmieci”, „zabawki z odpadów wtórnych”, „DIY zabawki z odpadów” – pod takimi nazwami kryją się kreatywne zabawki, które możesz wykonać samemu albo zaangażować do ich wykonania całą rodzinę. Kartony, puste opakowania po produktach spożywczych, sznurki, korki, guziki, wstążki, części uszkodzonych zabawek – do ich produkcji możesz wykorzystać mnóstwo rzeczy. 

Zabawki ekologiczne i zabawki z recyklingu DIY pobudzają kreatywność i dają pole do popisu fantazji dziecka, a do tego są przyjazne dla środowiska. Zabawki ekologiczne produkowane są z naturalnych materiałów, a atesty, jakie posiadają, gwarantują, że ich producenci wytwarzają je, minimalizując niekorzystny wpływ na środowisko. Zabawki z odpadów wtórnych, które można kupić w sklepach, bądź zrobione własnoręcznie zabawki ze „śmieci” wcielają w życie ideę recyklingu. 

Zabawki z odpadów, z drewna, ze sznurka – dobre dla dziecka i środowiska

Zabawki ekologiczne i zabawki z recyklingu dają dzieciom masę radości. Jakie są zalety takich zabawek?

Zalety zabawek ekologicznych

 • Zabawki ekologiczne posiadają atesty i certyfikaty poświadczające, że nie zawierają szkodliwych substancji i są bezpieczne dla zdrowia dziecka – nawet dla małych alergików. 

Zabawki ekologiczne są od kilku lat modne, co sprawia, że na rynku pojawiają się wciąż nowe projekty zabawek eko. Nie wystarczy jednak, że producent umieści na opakowaniu napis „produkt ekologiczny” – musi mieć na potwierdzenie tych słów odpowiedni certyfikat bądź atest. Jakich oznaczeń warto szukać?

 • Znak ekologiczny EKO – polski certyfikat nadawany przez Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Oznacza, że zabawka jest wysokiej jakości i spełnia surowe wymagania środowiskowe i zdrowotne.
 • Certyfikaty bezpieczeństwa nadawane przez Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka i Państwowy Zakład Higieny. Istotne jest również oznaczenie CE – znak, że zabawka spełnia unijne normy bezpieczeństwa. 
 • Certyfikat TÜV Rheinland nadawany przez niezależne laboratoria i organizacje zabawkom importowanym z Unii Europejskiej. Oznacza, że są bezpieczne i spełniają wysokie standardy jakości. 
 • Ekologiczne zabawki drewniane są trwałe i solidne

Drewno – w przeciwieństwie do plastiku – może przetrwać w nienaruszonym stanie wiele lat. Drewnianymi zabawkami mogą więc bawić się kolejne pokolenia dzieci. Certyfikowane zabawki z drewna mają przemyślaną konstrukcję i są zaprojektowane przez specjalistów, dzięki czemu są bezpieczne w użyciu. Nie ma ryzyka ich połamania i np. uszkodzenia skóry dziecka, jak w przypadku zabawek z cienkiego plastiku. 

 • Zabawki ekologiczne są przyjazne środowisku

Produkowane są z ekologicznych surowców pozyskiwanych w sposób, który nie zmienia trwale i nieodwracalnie ekosystemu (bądź umożliwia szybką rekompensatę strat). Ekologiczne zabawki to także świetny pretekst do budowania ekologicznej świadomości dzieci – rozpocznij dzięki nim ekologiczną edukację domową! 

 • Ekologiczne zabawki rozwijają wyobraźnię dziecka

Zabawki wykonane z drewna, papieru czy materiału nie wydają odgłosów i nie migają światełkami. Są proste i wymagają od dziecka więcej kreatywności w zabawie. Nie myśl jednak, że drewniane zabawki to tylko klocki! 

W Nabea znajdziesz setki ekologicznych zabawek w najróżniejszych typach, na przykład:

Zabawki z recyklingu dla dziewczynek - drewniana toaletka

Zabawki z odpadów, z drewna, ze sznurka – dobre dla dziecka i środowiska

Zalety zabawek z recyklingu

 • Zabawki z recyklingu możesz zrobić dosłownie ze wszystkiego, co masz w domu.

Stempelki z nakrętek na butelki, rolki po papierze toaletowym zamienione w kolorowe figurki albo samochodziki, pająki ze spinaczy i kubeczków po jogurcie, tory do gry w kapsle wyklejane plasteliną na kartonie, instrumenty z puszek i suchych ziaren soczewicy czy grochu – możliwości są nieskończone!

 • Zabawki z recyklingu są dużo tańsze niż zabawki ze sklepów.

Zabawki z recyklingu to inaczej mówiąc zabawki ze śmieci – a więc z materiałów, które i tak już masz w domu. Ekologiczna zabawka z odpadów = zero nowych wydatków!

 • Zabawki z recyklingu rozwijają kreatywność i pobudzają fantazję dziecka. 

Nie tylko podczas zabawy – warto wymyślać i tworzyć ekologiczne zabawki ze śmieci razem z dziećmi. Przygotuj materiały i rzuć hasło „Dziś robimy zabawki z odpadów!” i obserwuj wybuch domowego wulkanu kreatywności! Inne plusy? Przygotowanie zabawek z recyklingu rozwija zdolności manualne dzieci. A do tego kreatywne zabawki z opadów są unikatowe – żadne inne dziecko nie będzie miało takiej samej zabawki! 

Zabawki z recyklingu są dużo tańsze niż zabawki ze sklepów.

Zabawki ekologiczne – rozwój, edukacja i jakość

W zabawkach ekologicznych i z recyklingu drzemią ogromne potencjały. Te kreatywne zabawki będą towarzyszyły w rozwoju Twojemu dziecku i wspierały rozwój jego zdolności psychomotorycznych. A do tego wprowadzą dziecko w świat ekologii i pomogą ci wychować małego, świadomego wagi ekologicznych wyborów konsumenta.

Zabawki ekologiczne – rozwój, edukacja i jakość

Kreatywne zabawki w stylu „eko” – sprawdź ofertę Nabea!

W nabea.pl znajdziesz ponad 800 propozycji zabawek ekologicznych dla niemowląt, maluchów, przedszkolaków i starszych dzieci. Sprawdź naszą ofertę eko zabawek i spraw wielką frajdę swojemu dziecku!


 

Bibliografia:

 1. Rzędowska A.,Skąd u niemowlaków mikroplastik w organizmie? Wyniki badań są szokujące.
 2. Odpady.net, Zabawki wytworzone z użyciem tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu odpadów elektronicznych zawierają toksyczne substancje chemiczne.
Pokaż więcej wpisów z Luty  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4287 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Ok
2024-05-21
kolejne zamówienie. Dziękuję
pixelpixelpixelpixel